Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 04 Kwi 2009 15:18 897763 2338
  • #241 04 Kwi 2009 15:18
    lamer1
    Poziom 21  

Ładne śmigiełka, ale ja bym jeszcze delikatnie zaokrąglił (póki jeszcze nie są na maszcie można by je jeszcze dopieścić).
    Myślę że są tu fachowcy którzy lepiej znają się ode mnie, może oni się wypowiedzą.

• #242 04 Kwi 2009 20:12
    greenpeace
    Poziom 23  

zywiol.tom: Czy ja dobrze widzę? Czy Ty masz liniowy kąt zaklinowania? Jeśli dobrze widzą, to łapatą możesz jedynie napalić w piecu, bo na śmigło się nie nadaje.

• #243 04 Kwi 2009 22:35
    zywiol.tom
    Poziom 13  

greenpeace napisał:
    zywiol.tom: Czy ja dobrze widzę? Czy Ty masz liniowy kąt zaklinowania? Jeśli dobrze widzą, to łapatą możesz jedynie napalić w piecu, bo na śmigło się nie nadaje.

Z całym szacunkiem Panie Waldek, ale identyczne tylko z cieńszej deski jest na Twojej stronie...

Dodano po 2 [minuty]:

lamer1 napisał:
    Ładne śmigiełka, ale ja bym jeszcze delikatnie zaokrąglił (póki jeszcze nie są na maszcie można by je jeszcze dopieścić).
    Myślę że są tu fachowcy którzy lepiej znają się ode mnie, może oni się wypowiedzą.

lamer profil jest ok, jest dokładnie wg opisów podawanych we wielu źródłach. Pełny test koło czwartku, po nim podam jak się zachowuje i jaką ma moc.
    A co do masztu to nikt sie nie wypowie?

• #244 04 Kwi 2009 23:14
    maxhurt
    Poziom 14  

Witam!
    Z tymi masztami,to jest jakaś zagadkowa sprawa-też kiedyś zadałem podobne pytanie,odpowiedzi nie otrzymałem a mój post wylądował w koszu.
    Podejrzewam, że jest to temat tabu,po prostu nikt nie chce brać odpowiedzialności za ewentualne szkody.
    Pozdrawiam-max

• #245 04 Kwi 2009 23:35
    prw23
    Poziom 10  

Witam!
    Pozwólcie że szepnę słówko odnośnie masztów sam chcętawić coś w okolicach 10 metrów- sądze zę nawet to większe 10 metrów będzie wnioskując co kolega robi a zajmuje się stawianiem masztów do internetu radiowego i gotowe maszty- kratownice z odciągami kupuje z Bydgoszczy 12 metrowe za 1000 zł z atestem i tymi innymi pierdołami. Cała konstrukja jest galwanizowana i nawet ładnie wygląda. Niewiem jak by się zachowała jak by się ją obciążyło wiatrakiem ale korci by spróbować.

Odnośnie zezwolenia to kolega o żadne się nigdzie nie pyta ani nie zgłasza tego tylko po prostu stawia- już kilka postawił i nic. Od kilku lat stio i rozsyła net.

Pozdrawiam.

• #246 04 Kwi 2009 23:51
    maxhurt
    Poziom 14  

prw23:
    Obawiam się,że takie aluminiowe maszty z atestami na anteny mogą być za słabe. Z własnych obserwacji na tymczasowym maszcie,przy silnym wietrze miałem okazję zobaczyć jakie siły działają na na niego,zwłaszcza w górnym odcinku.Po świętach będę stawiał 7m rura 2,5 lub 3cale,jeszcze się zastanawiam.waga mojego wiatraka około 35kg.
    pozdrawiam!

• #248 05 Kwi 2009 10:35
    modo2006
    Poziom 11  

Wreszcie coś konkretnego w sprawie budowy łopat wirnika. Jestem zielony w sprawie areodynamiki i te wszystkie tabele kąty natarcia i zaklinowania nic mi nie mówią. A tu proszę, piękne zdjęcia z prac z zaznaczonymi płaszczyznami na które TRZEBA zwrócić uwagę.
    Mam prośbę do znawców tematu, przed którymi z wielkim szacunkiem chylę czoła, - poproszę o więcej zdjęć jak prawidłowo wykonać śmigła. Zapewne nie jestem jedyną osobą, która śledzi wątek MEW i byłaby również zainteresowana konkretnymi przykładami. Wiem, że to łatwizna z mojej strony, ale jak dotychczas wykonałem jedynie wiatrak z łopatami z rury PCV średnicy ok 2m i to tylko dzięki waszym pokazowym zdjęciom. w tej chwili jeszcze bez prądnicy ale pięknie się kreci nawet przy niewyczówalnym wietrze.

Pozdrawiam.

• #249 05 Kwi 2009 12:31
    TOMSON
    Poziom 19  

Do JESIOTR1

Jakiej średnicy dałeś ośki do pralkowca i pod jakie łożyska.

• #250 05 Kwi 2009 13:18
    lamer1
    Poziom 21  

zywiol.tom Jaki profil zastosowałeś w swoich łopatach ?

• #253 05 Kwi 2009 16:48
    greenpeace
    Poziom 23  

zywiol.tom

To jest właśnie przykład, że na stronach amerykańskich wprowadza się ludzi w błąd (na polskich ostatnio też). Kąt zaklinowania nie może być liniowy! Sprawdź w programie Wiatrak.
    Potem się ludzie dziwią, że moc mała i strasznie świszczą łopaty...

• #254 05 Kwi 2009 17:03
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Do Tomson - Daję łożyska 2RS; od turbiny wałek pod łożyskiem ma Φ 35 mm na końcu Φ 17mm.
    Zawsze robię kombatabilnie wg procedur UE - tak pasuje na mój Maszt.

• #255 05 Kwi 2009 18:49
    zywiol.tom
    Poziom 13  

greenpeace napisał:
    zywiol.tom

To jest właśnie przykład, że na stronach amerykańskich wprowadza się ludzi w błąd (na polskich ostatnio też). Kąt zaklinowania nie może być liniowy! Sprawdź w programie Wiatrak.
    Potem się ludzie dziwią, że moc mała i strasznie świszczą łopaty...

Szkoda że wszyscy określają "profil taki, albo taki, skorzystaj z programu wiatrak, itp".
    A nie moglibyście opracować, narysować i pomóc? Tak samo z prądnicami - ktoś świetnie pomaga, prowadzi, a później sam na forum pyta jak i co robić... Panowie więcej szacunku dla początkujących.

• #256 05 Kwi 2009 19:41
    greenpeace
    Poziom 23  

zywiol.tom: Nie wyobrażam sobie tabeli 1000x1000 pozycji z subtabelami dla poszczególnych profili.
    Każde śmigło liczy się w oparciu o pewne dane - podaj mi je a ja podam ci rozwiązanie właśnie z programu Wiatrak. Na początek: śmigło na jaką moc, na jakie obroty, na jaki wiatr...

• #257 05 Kwi 2009 20:19
    wichura 79
    Poziom 12  

Na temat kątów i innych rzeczy związanych z aerodynamiką było już poruszane w części 1 ja wyczytałem kąty zaklinowania 45" na 15" i takie mam w modelu a profil też mam z tego forum dokładniej z nie wiem ale gdzieś na początku 1 części ktoś wkleił wręgi do NACA :D w tym tygodniu będę zalewał kopyto i będzie pierwsza połowa formy :)

• #258 05 Kwi 2009 20:41
    adam20
    Poziom 16  

modo2006- prosiłeś o foty jakiegoś przykładu wzorowo wykonanego śmigła- proszę bardzo, samemu bardzo prosto zrobić w oparciu o kilka programów wspomagających modelowanie 3D.
    A następnie mieć dostęp do maszyny CNC no i do dzieła.
    Jeśli natomiast się takowego nie ma, można pisać do mnie, coś poradzimy :)

Kłaniają się zasady wklejania zdjęć.
    Usunąłem załącznik.
    [Akrzy]

poprawiłem :)

• #259 05 Kwi 2009 21:39
    zywiol.tom
    Poziom 13  

greenpeace napisał:
    zywiol.tom: Nie wyobrażam sobie tabeli 1000x1000 pozycji z subtabelami dla poszczególnych profili.
    Każde śmigło liczy się w oparciu o pewne dane - podaj mi je a ja podam ci rozwiązanie właśnie z programu Wiatrak. Na początek: śmigło na jaką moc, na jakie obroty, na jaki wiatr...

Pewnie masz rację... Swego czasu zbudowałem replikę młyna wiatrowego na bazie jakiejś rosyjskiej książki, gdzie podane były zmienne kąty śmigieł. Przyznam, że 3 metrowe śmigło zachowuje się pięknie na 2m wysokości. No cóż, człowiek uczy się na błędach, mam tylko nadzieję, że ten mój produkt jakoś będzie się kręcił. O efektach nie omieszkam powiadomić.

• #260 06 Kwi 2009 08:24
    06061947
    Poziom 28  

greenpeace ja do niczego nie "pije", poprostu zacytowałem link który, przytoczyłeś, na poprzedniej stronie tego wątku!
    Dokładnie, 03.04.2009. 14:37
    Pozdrawiam
    GW

• #261 06 Kwi 2009 08:52
    greenpeace
    Poziom 23  

06061947: W rzeczy samej, tylko skąd te rozbawienie - przecież prawdę napisałem: o_O

zywiol.tom: Oczywiście, że będzie się kręcić. Tylko uzyskasz mniejszą moc i "głośniejszy świst".

• #262 06 Kwi 2009 10:58
    06061947
    Poziom 28  

Rozbawienie, wynika z tego tekstu! Ale nie będę, kłócił się o "urzędasów", przynajmniej nie z Tobą!!! bo Cię szanuję jako znawce tematu.
    Pozdrawiam.
    GW.

• #263 06 Kwi 2009 21:28
    TOMSON
    Poziom 19  

Kąty zaklinowania na modelu łopaty

na końcu łopaty jest 2.5st a przy piaście ok 35st

• #264 06 Kwi 2009 22:06
    JESIOTR1
    Poziom 32  

TOMSON napisał:
    Kąty zaklinowania na modelu łopaty na końcu łopaty jest 2.5st a przy piaście ok 35st

Nie zawsze i nie wszędzie - dzisiaj zrobiłem zdjęcie i widać , że ma wszędzie inne kąty - prawie deska.
    Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
    Nie musi być tak poskęcana i połamana bo długo nie popracuje.Najlepiej nie komplikować bo proste jest piękne.

• #265 06 Kwi 2009 22:37
    TOMSON
    Poziom 19  

Do JESIOTR1

W dużych łopatach kat zaklinowania przy piaście rzadko kiedy przekracza 20st a i część pracująca łopaty tez jest stosunkowo daleko od piasty a także są stosowane przynajmniej ze 3 profile przejściowe na łopacie i stosuje sie aktywny kat zaklinowania łopaty

• #266 06 Kwi 2009 23:24
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Do TOMSON - celowo się tak wykręcasz, ale wiatru to i tak nie oszukasz.

• #267 06 Kwi 2009 23:46
    ja_genius
    Poziom 17  

A propos kąta zaklinowania: zamieściłem onegdaj (07 Maj 2008 00:14) post, który pozostał bez komentarzy, a wydaje się niezłym środkiem chłodzącym na niektóre głowy. Z życzeniami 10,5 m/s-Eugeniusz

• #268 08 Kwi 2009 21:36
    kotuniunia
    Poziom 29  

A tu takie mega mikro waty:
    Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
    Zmajstrowałem je w wolnych chwilach.
    Parametry:generatorki synchroniczne moc max ok.6W,napięcie od 0-25V zależne od wiatru.
    Ten grubszy 3fazowy ,cieńszy 1 fazowy.Obydwa maja wyprowadzony stały prąd,po przez ślizgi na szczotkach do masztu (nie ukręcą się), gdzie wyprowadzone są 2 kabelki+-
    Ułożyskowanie generatorków oryginalne,zaś zawieszenie gondolki na łożyskach kulkowych 609Z i 608Z.Cichobieżne(śmigła gdy wiruje nie było widać, ani słychać świstów wiatr ok 10-15km/h)
    Zastosowanie:ozdobne,edukacyjne, lub do zasilania małych lampek na ledach wysokowydajnych,można też ładować mały akku np 3,6V ,6V ,a jak mieszka się w wietrznym miejscu to o małej pojemności nawet 12V akku.Średnica turbiny 55cm,waga ok 1kg .Posiadają we wnętrzu zainstalowane oświetlenie kontrolne.Na zdjęciach zainstalowane prowizorycznie na palikach,docelowy na grubszej rurce ,którą można przeprowadzić przewody
    Mam je na zbyciu gdyby ktoś był zainteresowany to na pw.

• #270 10 Kwi 2009 20:56
    zywiol.tom
    Poziom 13  

Witam. Jestem po pierwszych testach śmigła, umieszczonego 2 m nad ziemią, wiatr był niewielki, ale jakoś się kręciło. Naliczyłem 60 obr/min. Poniżej link do filmów (próba wiatru1 i próba wiatru2 ), na których widać jak się kręci oraz prąd z prądnicy - napięcie międzyfazowe , połączenie w gwiazdę bez prostowania.
    Proszę o komentarze - tylko łagodnie Panowie...
    http://www.youtube.com/watch?v=0Qeo_sk2p58&feature=related