Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 31 Sty 2009 20:10 906841 2362
 • #31 31 Sty 2009 20:10
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  wd40 napisał:

  Jak masz inne informacje po zacytuj odpowiedni paragraf zamiast wprowadzać ludzi w błąd albo czytaj aktualne akty prawne a nie te sprzed kilku lat (wtedy rzeczywiście elektrowni nie było na liście - obecnie są).

  Jestem za bo na dniach chciałem złożyć zgłoszenie na postawienie masztu lub słupka a tak teraz to faktycznie trzeba dobrze to napisać i powołać się na odpowiedni paragraf.
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  tu jest linkLink do PB po aktualizacji. Jeżeli ktoś składał coś takiego (zgłoszenie) to byłbym wdzięczny za pomoc bo nigdy tego nie robiłem. Może jakiś wzór lub scan a ja i tak pozmieniam dostosowując do swoich potrzeb. Za wszelkie rady i porady doprowadzające do celu będę bardzo wdzięczny i z góry serdeczne dzięki

 • Relpol
 • #33 01 Lut 2009 14:24
  greenpeace
  Poziom 23  

  zbigmaz1: Poniżej masz zgłoszenie.
  Wypełnij, wydrukuj dwie kopie. Narysuj mapkę, dołącz do zgłoszenia.
  Zanieś do urzędu. W biurze podawczym muszą podstęplować ci kopię którą zabierasz do domu...
  Teraz wypada tylko czekać...

  fastedit: UWAGA! Poniższe zgłoszenie dotyczy jedynie masztu z odciągami, bez wylewania fundamentów u podstawy masztu. Proszę mieć to na uwadze klikając [pobierz].

 • #35 01 Lut 2009 17:22
  wichura 79
  Poziom 12  

  Właśnie rozmawiałem z moim architektem i powiedział że jeżeli niema betonu pod ziemią tylko jakaś stalowa konstrukcja to urzędasy choćby na głowie stawały to nie podciągną tego pod fundament czyli zgodnie z prawem niema fundamentu :):):) i nie jest związane z gruntem w sposób stały :)

  mamy dziury w drogach i jeszcze większe w prawie :)

 • #36 02 Lut 2009 16:46
  JESIOTR1
  Poziom 32  

  Do 06061947 - naciski w pojazdach terenowych i gąsiennicowych zostały zmienione - obowiązują normy i procedury unijne - trzeba być elastycznym.
  Licz, podejrzewaj, spokojnie przyjmuj, upraszczaaj i syp piasek.
  Ja na to mam elastyczne sposoby - jeden z Moich wiatraków - dzisiaj ładuje - na białym niewidoczny:
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Maszt małowidoczny - nawet Mój Dobry Sąsiad sie nie wpatrzył.

 • #37 02 Lut 2009 18:17
  06061947
  Poziom 28  

  Januszku tak bez złośliwości , pobieżne obliczenia dają mi, płyta 3×3m grubość 30cm, zbrojonego betonu, daje ok. 9000 kg;
  A więc aby osiągnąć nacisk 0,66kG/cm², można na tym ustawić 51000kg i potraktować jako pojazd "wolnobieżny" . Płacisz tylko za OC!!!!, oświetlenia i klaksonu nie musisz posiadać bo nie "ciągniesz tego" po drogach publicznych! /wystarczy tabliczka z nazwiskiem właściciela i adresem/ jak na furmance!!! A według prawa drogowego nie ma artykułu, o minimalnej prędkości , gabarytach i wadze!! Ty możesz się przemieszczać 1 mm na 100 latek.
  Tak że rejestracja masztu EL. wiatrowej, jest jak najbardziej realna! /jako pojazd "wolnobieżny/ !!! Co na to koledzy w prawie"""
  GW
  PS. oczywiście musisz posiadać prawo jazdy min. klasyB.

 • #38 02 Lut 2009 18:40
  JESIOTR1
  Poziom 32  

  06061947 - Ciągle proponujesz Wojskowy Ołtarz Samobieżny - spełnia wymogi jako pojazd uprzywiliowany.
  Może lepiej jest poczekać, co Nowa Ustawa przyniesie niż te wieczne kontenplacje.Jak zaglądnąć do "Projektu Ustawy?.

 • #39 02 Lut 2009 20:38
  06061947
  Poziom 28  

  Janusz ja nie proponuję ONTARZA POLOWEGO, tylko szukam "luki" prawnej!!!
  GW
  PS przepraszam za "chwyt" z "Dobrego Wojaka Szwejka"

 • Relpol
 • #40 02 Lut 2009 22:48
  sq7hgw
  Poziom 11  

  Koledzy a co wy na to
  Pospawać podstawę masztu z kątownika, dociążyć ją bloczkami betonowymi
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Dopiero do takiej konstrukcji przymocować maszt, najlepiej rozłącznie i ewentualnie do masztu odciągi (może przy takim obciążeniu ok 1 tona by się obyło bez)
  Konstrukcja leży na wyrównanej glebie, więc nie jest trwale połączona z gruntem. Chyba nawet żadnych pozwoleń by nie trza było. Jeśli ktoś się doczepi to rozbieramy, przenosimy o kilka metrów dalej

 • #41 03 Lut 2009 21:33
  wichura 79
  Poziom 12  

  forumowicz " dunczykx " dał dobry pomysł w świetle prawa stalowa konstrukcja nie jest fundamentem bo niema betonu ( rozmawiałem z architektem ) więc nie jest stale powiązane z gruntem wystarczy to zgłoszenie kilka postów wyżej forumowicza " greenpeace " i wędrówka do urzendasów potem czekać 30 dni i jak się nie odezwą z jakimiś głupotami to jest załatwione

 • #42 04 Lut 2009 21:33
  greenpeace
  Poziom 23  

  Cytat:
  Sejm przeglosowal nowe prawo budowlane, czeka to na podpis prezydenta, np. na budowe domu bedzie bez pozwolenia na budowe, tylko zgloszenie[...]


  LESLAWP: Taaaaaak, a świstak siedzi i zawija je w te... sreberka.
  Nius jest bardzo stary, bo pochodzi z 2005 roku kiedy nowelizowano prawo by nie było konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę do wykonania remontu lub przyłącza mediów. Nigdy nikt (Sejm) nie wpadł na pomysł by do budowy domu wystarczyło zgłoszenie.
  By w ogóle dostać zezwolenie na budowę trzeba posiadać warunki zabudowy na podstawie których wykonujesz projekt który ewentualnie akceptuje Urząd - tak to wygląda...

 • #43 05 Lut 2009 10:57
  LESLAWP
  Poziom 9  

  Zamiast pozwolenia na budowę - wpis do rejestru
  PAP | 23.01.2009 | 12:00


  (fot. JupiterImages/EAST NEWS)
  Sejm przyjął w piątek dwie poprawki Senatu do zmian w prawie budowlanym. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
  Zmiany w ustawie wprowadzają ułatwienia w prowadzeniu inwestycji. Chodzi m.in. o zastąpienie dotychczasowego obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy uproszczoną procedurą - samym wpisem do rejestru robót budowlanych. Określono też listę budów, które nie wymagają rejestracji i tych, które pomimo rejestracji nie muszą mieć projektu budowlanego.

  Nowe przepisy nie przewidują obowiązku zatwierdzenia projektu budowlanego w drodze decyzji administracyjnej i konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. Organ nadzoru budowlanego nadal będzie miał prawo skontrolować budowę i w razie nieprawidłowości żądać doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.
  REKLAMA Czytaj dalej

  Projekt likwiduje m.in. możliwość legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem. Organ nadzoru będzie miał 14 dni na skontrolowanie zakończonej budowy, przed dopuszczeniem do użytkowania. Z przepisów ma zniknąć nakaz rozbiórki budowli niezagrażających bezpieczeństwu.

  Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia.
  TAGI: nieruchomości, budowa

 • #44 05 Lut 2009 12:24
  greenpeace
  Poziom 23  

  Chciałbym naprawdę napisać, że powyższy opis jest lakoniczny, ale niestety nie mogę bo choć jest oszczędny w słowach to jednak nie zawiera prawdziwych danych.
  Sejm niby przyjął dwie poprawki a opis zawiera cztery.
  Ktoś napisał bzdurę a reszta serwisów nie czytając zrobiła kopiuj-wklej...
  Zauważ: Projekt likwiduje m.in. możliwość legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem a z drugiej strony ma zniknąć nakaz rozbiórki budowli niezagrażających bezpieczeństwu.
  Ale czemu rozbierać obiekt który nie zagraża bezpieczeństwu? Chyba, że został wykonany niezgodnie z obowiązującym prawem. Czyli nie będzie obowiązku go rozebrać, ale również nie będzie można go użytkować (zalegalizować). Będzie sobie stał i niszczał... Tu cały idiotyzm informacji wcale się nie kończy.
  Tak więc wolałbym zobaczyć poprawione wersy naocznie, by faktycznie stwierdzić co zostało poprawione...

 • #46 05 Lut 2009 22:29
  wiete
  Poziom 13  

  Sq7hgw

  Witam.

  Bardzo idealnym rozwiązaniem aby ominąć istniejące przepisy o prawie budowlanym będzie to rozwiązanie o którym napisałeś a mianowicie,podstawę masztu wieży obciążyć ciężkimi bloczkami betonowymi.Obecnie często widzimy przy arteriach komunikacyjnych reklamy w których podstawa masztu reklamy aby ominąć przepisy prawa budowlanego jest obciążona bloczkami betonowymi.Podobnie lecz na kółkach wykonano kiedyś pomnik nieżyjącemu dziś Gierkowi.Ja osobiście nie miałem kiedyś problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej.Pozdrawiam.

 • #47 06 Lut 2009 21:02
  wichura 79
  Poziom 12  

  Czy nikt się nie odniesie do tego( Post 03 Lut 2009 21:33 ) co ja napisałem czyżby były to aż takie głupoty ?? nie napisałem tego dla siebie i miałem nadzieję na jakiś komentarz :)

 • #48 06 Lut 2009 21:47
  romanbem
  Poziom 17  

  Nie są to głupoty. Ale tak już jest że nie do każdego posta ktoś się musi odnieść.

 • #49 06 Lut 2009 22:23
  kk1384
  Poziom 10  

  Witam przeczytałem pierwszą część lecz nie znalazłem pomysłu na odwracanie gądoli wirnika przed nadmiernym wiatrem nie chodzi mi o ster boczny lecz o mechanizm oparty na turbince tak jak to jest realizowane przy ustawianiu na wiatr rozwiązanie takie zastosowane jest w wiatraku z Alegro nr ałk . (540011209) może macie jakiś pomysł

 • #50 07 Lut 2009 12:57
  wichura 79
  Poziom 12  

  ale jeżeli to może rozwiązać problem z fundamentem to dlaczego post nie został zauważony ?? :) większym zainteresowaniem cieszy się pomysł z :):) WOZEM DRZYMAŁY :):) niby to też jest rozwiązanie :) albo ze stawianiem sobie na podwórku betonowych zapór sztormowych :)

 • #51 07 Lut 2009 13:09
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  Prawdopodobnie nikt ci nie odpowiada z tego samego względu co ja. Jest to bardzo dobry pomysł warty grzechu i wykorzystania tylko z jednym ale, aby to postawić jest potrzeba aby mieć trochę miejsca, a nie wszyscy go posiadają. Ten kto posiada na tyle miejsca to pewnie zrobi coś takiego a inni myślą nad czymś innym. Ja na razie robię rysunki do zgłoszenia a co do podstawy to chyba będzie to coś podobnego do twojej podstawy ale po mniejszym okręgu (tylko okręgu bez występów) i z odciągami. Jeszcze muszę to narysować i wytłumaczyć to mojej drugiej połowie dlaczego ONA chce się pozbyć tych paru metrów kw.

 • #53 08 Lut 2009 22:01
  kreeft
  Poziom 10  

  Przeczytałem całe forum pod kątem pozwoleń na postawienie masztu.
  Zastanawiam się, czy ktokolwiek złożył projekt do gminy masztu bez fundamentów na odciągach ???
  A jeśli tak to czy otrzymał jakiekolwiek pismo zwrotne???
  Mam maszt kratownicowy około 9m no i jest problem, a nie chce stawiać go na „a może się uda”.

 • #54 08 Lut 2009 22:07
  franio212
  Poziom 14  

  Witam kolegów-tyle stron o wiatrakach że nie wiadomo gdzie i o co pytać

  Mam taki problem-budowa masztu - i po kolei

  3 rury50x2,5mm pospawane jako kratownica 9m plus do tego rura 80x4mm 5m tak przyspawana by dało to 12m masztu.

  Rozstaw rur w kratownicy 30cm
  do tego 2x3linki odciągowe.

  Pytanie ?-czy rura50x2,5mm wystarczy
  pozdrawiam franio212

 • #55 08 Lut 2009 22:19
  kreeft
  Poziom 10  

  Wg mnie wystarczy.
  Jeśli oczywiście wszystko dobrze pospawasz.
  Wejdź sobie na stronę Link i zobacz jakie stawiają konstrukcje i to z aluminium.

  Pozostaje jeszcze oczywiście pytanie jaki ciężar będzie miał twój wiatrak.

 • #56 08 Lut 2009 22:38
  franio212
  Poziom 14  

  wiatrak to 3m śmigło i całość około30kg

  Dodano po 16 [minuty]:

  Wiram
  Przejrzałem stronę producenta kratownic tablic informacyjnych nad drogami wytrzymują napór na kilkanaście metrów kwadratowych
  Tylko wysokość to5-6m i rozpiętości nawet do 12m
  To o wiele więcej niż powierzchnia śmigła,a rur używają50x4mm,na pewno mocniejszych
  Jeszcze pytanie czy wystarczą same strzemiona z pręta 14mm, czy robić jakieś zastrzały
  czekam na każde sugestie i wnioski
  pozdrawiam franio212

 • #57 10 Lut 2009 00:00
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #58 10 Lut 2009 08:54
  06061947
  Poziom 28  

  Zgoda!! Tylko czy nie prościej i taniej, zrobić mechanizm zmiany kąta "natarcia" /zaklinowania/ łopat. Ostatecznie, ten system jest stosowany od 70-lat w samolotach, z doskonałym skutkiem. Takie piasty można pozyskać za grosze!
  Pozdrawiam
  GW

 • #59 10 Lut 2009 10:51
  daniel06
  Poziom 12  

  06061947 napisał:
  ...Tylko czy nie prościej i taniej, zrobić mechanizm zmiany kąta "natarcia" /zaklinowania/ łopat. Ostatecznie, ten system jest stosowany od 70-lat w samolotach, z doskonałym skutkiem. Takie piasty można pozyskać za grosze! ...


  gdzie szukać takich piast? - bo chyba na zwykłym złomie czegoś takiego raczej się nie znajdzie :-(

 • #60 10 Lut 2009 11:39
  06061947
  Poziom 28  

  Ja swoją kupiłem na Alledrogo, w dziale przekładnie i reduktory, za 200PLN.
  Przepraszam Moda, ale to info, a nie "kryptoreklama"!!!
  Szukajcie, a znajdziecie!!
  GW