Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 31 Oct 2009 10:43 937648 2371
 • #601
  06061947
  Level 28  
  A jeśli tak, to spokojnie!!
  Ważne to pilnować "papierów", szczególnie w Naszym Wolnym i Demokratycznym Państwie !
  GW
 • SterControlSterControl
 • #602
  kotuniunia
  Level 29  
  Mam nadzieję iż urzędnicy nie zaczytują się w elektrodzie , a szczególnie w tym forum , bo jak wiadomo Polacy to jedna rodzina(w wyniszczaniu się).Wówczas bolo > sukces. pzdr!
 • #603
  druma
  Level 10  
  WITAM
  czytam i czytam i z tego czytania [o waszych dokonaniach ]wybudowała sie [MEW] narazie w trakcie realizacji finalnej

  maszt 6m [kratownica w podstawie 60x60cm ,wierzchołek 40x40cm ]
  podstawa obrotowa z demobilu [pół tylnej osi z syreny] plus felga ,na tym patęcie przekładnia 1x20
  smigła zrobione z rury hydraulicznej 1 cal i do niej przykrecone płaty blachy aluminiowej 1,20 m x0,20cm sztuk 12
  z przekładni wyjscie koło pasowe o średnicy 30 cm i za pomocą paska klinowego na prądnice z syreny
  daje to jakiś prąd [ale dopiero sie wciągam w temat i ta budowla juz mnie cieszy
  a co sie tyczy zezwoleni na postawienie konstr. [napisałem do urzedu zgłoszenie
  dołaczyłem projekt konstr i opis do czego mi to bedzie służyło
  w opisie opisałem ze wiatrak 12v, anteny cbradio i krótkofalarskie oraz maszt na FLAGI i po 3 dniach miałem zgode na papierze
  [jesli opis nie w temacie ,,PRZEPRASZAM,,i administratora prosze o przeniesienie
  [
 • #604
  greenpeace
  Level 23  
  Właśnie Kolega 06061947 dał najlepszy przykład z domem i sprayem jaki w ogóle mógł paść.
  Przepisy traktujemy równoważnie, bo Ustawodawca dał Urządom pewien przepis który mówi:
  Art. 30
  6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
  1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;

  ...więc jak pisałem bolo2703 powodzenia i oby się nikt nie przyczepił, bo mandat murowany i kupa problemów.
  Lepiej zgłosić budowę masztu bez fundamentu - większe prawdopodobieństwo na brak sprzeciwu ze strony urzędu i "papierologię" masz w ręku na ewentualne przyszłe wizyty urzędników.
 • #606
  kotuniunia
  Level 29  
  Piękna łopata szyszunka, będzie z tego wiater> prąd!
  Ciekawe ile koszt jednej takiej cię wyniósł i czym to powlekałeś?
 • #607
  bolo2703
  Level 11  
  właśnie kolego greenpeace
  Tylko bez fundamentów trochę kiepsko ze stabilnością. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Jeśli mieliby coś przeciw powiedzieliby od razu(mam nadzieję) i fakt, że zgłosiłem a nie stawiam na dziko (okoliczność łagodząca w razie wyroku, hehehe). A tak naprawdę, to chyba nikt w naszym kochanym kraju nie jest zainteresowany energią odnawialną (urzędy itp.), bo wiemy wszyscy kto straciłby najwięcej. I jeszcze uzależniamy się z energią od innych.
 • SterControlSterControl
 • #608
  R41
  Level 19  
  bolo2703. Znam przypadek i to nie tak dawny gdzie człowiek musiał rozebrać maszt w przeciągu tygodnia i sporo nieprzyjemności miał i ma,zgłosił to ustnie jak to Ty mówisz nie wzioł tego na piśmie.po nie długim czasie usłużny sąsiad a nawet członek rodziny zgłosił ten fakt ,dlatego że miał plac do sprzedania obok i niby nikt nie chciał go kupić ze względu na maszt obok.Nie było chętnego aby przyznał sie ktoś kto wydał taka decyzję ustna.Na każde zgłoszenie sąsiada przychodzą i wtedy stosują prawo jakie w tym temacie jest w chwili obecnej a jest ono nie ciekawe.Nie straszę tylko podaje przykład.Powodzenia
 • #609
  bolo2703
  Level 11  
  R41. właśnie, tacy są niektórzy Polacy (usłużni lub zawistni), więc w urzędach tylko pisemnie należy załatwiac wszystko, żeby miec podkładkę.
 • #610
  marek 1234
  Level 11  
  Wejdżcie na stronę '' W sprawie tablic i urządzeń reklamowych jako obiektów budowlanych '' www.gunb.gov.pl/dzia%B3a/pliki/w8.pdf tam jest pięknie opisane jak interpretować pojęcie reklamy w prawie budowlanym i nie tylko. Zgodnie z tym co tam napisano to nasze wiatraki po umieszczeniu na nich napisu spokojnie wymagają tylko zgłoszenia gdyż pojęcie reklamy nie jest nigdzie dokładnie sprecyzowane. Wydaje mi się jednak że od reklamy jeżeli nie jest ona związana z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą coś się płaci ale tu nie mam pewności.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Nasunęła mi się jeszcze taka myśl. Reklama ma różne formy nie tylko napisy ,a więc wiatrak może być sam w sobie reklamą
 • #611
  greenpeace
  Level 23  
  marek 1234: No nie tak do końca. Bo w PB jest jeszcze art. 30 - czyli furtka dla urzędników.
  Prawa nie stosuje się tylko do pierwszego napotkanego pasującego przepisu. Bo wtedy ten co ukradł i zabił skazywany byłby tylko za kradzież, bo paragraf odnośnie pozbawienia życia jest dalej w przepisach.
  Tak samo jest z reklamą. Raz taki numer przejdzie a raz nie, zresztą jak i z masztem.
  Zrozum jedno: To nie na wiatrak uzyskujesz zezwolenie tylko na maszt!

  Dlaczego właściciel farmy wiatrowej westa musi występowwać o zezwolenie na budowę skoro może zgłosić farmę urządzeń reklamowych?
  Na jednej łopacie wystarczy wysmarować sprayem "OMO" albo "Ariel - biel jeszcze bielsza" i problem z głowy urzędnikami, ekologami i innymi [...]gami i [...]kami.
 • #612
  marek 1234
  Level 11  
  Przeczytałem bardzo dokładnie art. 30 PB. i nie znalazłem w nim nic sprzecznego z tym co napisałem .Mówi on o tym co należy zgłosić właściwemu urzędowi czyli postawienie masztu na fundamencie jako podstawy reklamy.Pewnie że postawienie elektrowni wiatrowej z prawdziwego zdarzenia wymaga pozwoleń nakazanych przez PB ale czy nasze konstrukcje można uznać za elektrownie wiatrowe czy za wiatrak z lichą prądnicą ładującą 2 akumulatory przez tydzień -jak jest wiatr. To tak jak by żądać prawa jazdy od dziecka jadącego samochodem na pedały bo przecież to też samochód .Mój wiatrak stoi na pojedyńczej rurze 100-tce .Jest postawiony na kamieniu 'obłożony kamieniami i zalany mieszanką gliny i wody na głębokość 60 cm.Ma wysokość. 9 metrów a ze śmigłem 11,5 m. Podtrzymuje go 9 odciągów na 2 ,5 i 7m.Przetrzymał już szczęśliwie 2 potężne wichury. Nie posiada więc żadnego fundamentu w rozumieniu prawa budowlanego.Nie zamierzam go nigdzie zgłaszać bo nie jest na stałe związany z gruntem.A gdy znajdzie się 'życzliwy'' będę ciekaw uzasadnienia.Mam pytanie; czy jest ktoś na tym forum czyj maszt stoi zgodnie z PB bez omijania prawa tak jak u mnie?

  Dodano po 12 [minuty]:

  Co do umieszczania reklam na naszej własności np . ścianie czy wiatraku typu OMO czy Ariel musieli byśmy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od korzyści bo nie pomogło by nam tłumaczenie że reklamę umieszczamy za darmo choć była by to prawda. Bezpłatnie wolno nam umieszczać reklamy dotyczące tylko naszej własnej działalności.Tak przynajmniej było kiedyś jak prowadziłem działalność.
 • #613
  greenpeace
  Level 23  
  Pozwolę sobie raz jeszcze napisać: nie na wiatrak uzyskujesz zezwolenie tylko na maszt!
  Na Darka nie trzeba żadnych zezwoleń - stawiasz i ładujesz akumulatory.
  Tu (wiatraki na masztach) pies pogrzebany jest w zupełnie innym miejscu. Otóż są instytucje które stworzono w jakimś konkretnym celu. Nie będę tu dyskutował czy prawo jest "gupie" w tym temacie, bo to zupełnie inna sprawa. Natomiast pewne działania wymagają pewnych ruchów ze strony "inwestora" - czyli nas po to, by spać spokojnie i nie martwić się najściem PINB.
  Zakładam, że Twój wiatrak jest wykonany jak należy i zakładam również, że nic się nie stanie groźnego "jakby co". Bo gdy masz na ręku wszelaką "papierolgię" to mogą ci "skoczyć" z racji tego, gdyż każdy papier jest przez kogoś podpisany i łatwo znaleźć ewentualnego winnego. Gorzej gdy takich papierów brak...

  A reklamować możesz również zdrowy styl życia - od tego nie mogą wziąć podatku...
 • #614
  przemo159
  Level 16  
  Witam wszystkich.Chciałem się poradzić w kwestii laminowania,a właściewie już klejenia ze sobą dwóch "skór" łopaty.Mam już formę i na próbę wylaminowałem kawałek tej łopaty - jej końcowy fragment by sprawdzić jak to wyjdzie:

  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

  Skleiłem ze sobą dwie skóry na brzegach a w środek jako wzmocnienie wkleiłem rurę z włókna przesyconego żywicą, niby się to dobrze trzyma ale powierzchnia klejenia powinna być dużo szersza niż tylko grubość laminatu i nie wiem jak wykonać taką zakładkę lub kołnierz, aby te dwie skóry były ze sobą sklejone trwale.

  Drugie pytanie - czy takie wzmocnienie w postaci tej wewnętrznej rury ma szansę wytrzymać czy może zastosować jakąś "ściankę" wzdłużną, jak to było opisane w materiałach zamieszczanych kiedyś też przez kol. TOMSONA.Jeśli taka ścianka jest lepszym wyjściem to jak ją wykonać by miała odpowiednie kształty i wymiary, bo jakiś sposób na to musi być???
  Będe bardzo wdzięczny za wszelkie porady i uwagi bo dopero zaczynam przygodę z żywicami itp...
 • #615
  MSWOLA
  Level 18  
  greenpeace wrote:
  Pasek zębaty to najprościej z rozrządu - od razu koła zębate są "gotowe". I przełożenie 2:1.

  Gdzieś w tym temacie lub pierwszej części wyczytałem że ktoś uzyskał nawet przełożenie 3:1 wykorzystując właśnie koła zębate z rozrządu. Ja zamierzam wycisnąć z takich kół przełożenie 4:1 :D

  Dysponując skromną wiedzą postanowiłem się nią podzielić i ostrzec przyszłych konstruktorów że przełożenia 3:1 ani 5:1 z takich kół się nie wykręci.
  (dotyczy kół zębatych z wału i wałka rozrządu silników 4 cylindrowych)
  Koła zębate z silnika 8 zaworowego będą zawsze miały przełożenie 4:1
  Koła zębate z silnika 16 zaworowego z jednym wałkiem będą zawsze miały przełożenie 4:1
  Koła zębate z silnika 16 zaworowego z dwoma wałkami będą zawsze miały przełożenie 2:1
 • #616
  bolo2703
  Level 11  
  Przecież wystarczą zębatki rowerowe za kilkanaście złotych i łańcuch. Spokojnie można uzyskać 3:1
 • #617
  sylwek9999
  Level 17  
  bolo2703,tak rowerowe,a najlepiej jeszcze z przerzutkami będziemy mogli zmieniać przełożenie w zależności od potrzeby.tak na serio to zbytnio to się nie nadaje
 • #618
  marek 1234
  Level 11  
  witam. Na pewnym etapie przeróbek przekazywania napędu z wiatraka na prądnicę próbowałem zastosować przekładnię rowerową. Niestety bez powodzenia.łańcuch po prostu spadał przy wyższych obrotach. Nie pomogło ustawianie. Prawdopodobnie jest to spowodowane bliskością obu kół. Gdyby prądnica była odpowiednio daleko może by tak się nie działo.Co do przekazywania napędu paskiem klinowym to przerażliwie piszczał podczas deszczu a ze względu na jakość łożysk w silniku od pralki nie można go było tak naciągnąć by przestał.PO przetestowaniu tych napędów pozostałem przy napędzie bezpośrednio poprzez sprzęgło gumowe z wałka ataku w moście od poloneza dającego przełożenie 1/4 i żadnych efektów dżwiękowych. nie przenosi drgań zaskokowych jak to czyniła przekładnia pasowa.proponuje z własnych doświadczeń zastosowanie przekładni z mostu jako solidnej do zamocowania wiatraka i najlepiej się sprawującej. Pewnie zimą będzie gęstniał olej ale nic nie jest doskonałe. Przekładnia z mostu jest praktycznie gotowa .Na półoś zakładamy wiatrak a ponieważ ma solidne łożyska wielkość jego jest dowolna. Na atak dajemy prądnice i już. Należy tylko zablokować mechanizm różnicowy spawając na którymkolwiek zębie kawałek metalu nie spawamy zębów.Natomiast blokując półoś przeciwległą do wiatraka a nie blokując mechanizmu różnicowego otrzymujemy przełożenie 1/2 na ataku.Przy odpowiednio dużym wiatraku straty na tej przekładni będą bez znaczenia, jest praktycznie bez obsługowa i z mojego doświadczenia z innymi przekładniami godna polecenia.Most posiada również gotowe solidne zamocowanie do ramy . w moim przypadku jest to ceówka 10 cm.
 • #619
  bolo2703
  Level 11  
  No cóż, u mnie to działa. Wystarczy założyć napinacz na sprężynie. I jest o niebo lepsze niż paski klinowe, które co poniektórzy stosują.
 • #620
  MSWOLA
  Level 18  
  Co z tego można by sensownego zrobić ?
  Rura Φ315 ścianka 10mm długość 1.2m (bez kołnierza)
  Rura Φ160 ścianka 4,7mm długość 3m (bez kołnierza)
  Metalowy wentylator od MB123

  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

  Tak sobie myślę że jakby odcinek 1,5m rury Φ160 na 3 i przeciąć wzdłuż, następnie każdą "rynienkę" przeciąć po skosie 11cm z jednej strony a z drugiej 5.5cm, powstało by wtedy 6 łopatek które można by przykręcić do wiatraczka.
  Ma ktoś może inną koncepcję.
 • #621
  greenpeace
  Level 23  
  Lepsze niż paski klinowe? Do takich celów stosuje się paski zębate. Pasek klinowy się nie nadaje.

  Z kół zębatych od rozrządu - standardowego zestawu dwóch kół to tylko 1:2. :D Tu Koperfilc nawet nie pomoże.
 • #622
  szczurosek
  Level 11  
  Witam wykonam łopaty do elektrowni wiatrowych
  - Łopata profil standardowy Geo 626
  - Szerokość łopaty 250 mm x 150mm
  - Długość części roboczej 1500mm z przejściem do mocowania
  - Wielkość mocowania 150x150x40
  - Kąt zaklinowania 20 st
  - Kolor Biały
  - Materiał laminat gęstość 1050 m2
  więcej informacji pod adresem http://wifi.dnsalias.net
  mile widziane hurtowe ilości jeśli jest ktoś zainteresowany hurtem i ma własny profil niema problemu z wykonaniem jego pomysłu
  cena 230 zł netto za łopatę
  Uwaga cena zależy od ilości chwilowe wymiary łopat od 1m do 2 m
 • #623
  Borato
  Level 14  
  Witam.
  do : bolo2703
  Bylem w wydziale budownictwa u mnie i p. DYREKTOR stwierdzi.. ,że wiatrak nie figuruje w p.29 i 30 i potrzebuję pozwolenia na budowę!?!?
  Ponadto gdy pytałem o lokalizacje i na swojej mapce z geodezji pokazałem teren to na wskazanym miejscu jest rola-łąka i tam w żadnym razie nie pozwolono nic budować.
  A to jest śliczna górka i normalnie mam 2.3m/s a gdy wieje to ponad 5.5m/s :-(
  Na pytanie czy mogę polożyć betonowy krąg z zawartością -odpowiedź padła, że na roli nic nie mogę.
  W takim razie chyba skonstruuję przyczepę samoróbkę,opłacę OC i na niej postawię maszt.
  Będzie chyba miała wysuwane podpory na boki jak żurawie samochodowe ;-) .
  Jeśli będzie miała koła i w pare minut mogę podpory podnieść i schować i przesunąć ją to nikomu nic do tego gdzie na swojej ziemi stawiam przyczepę a szkoda.
  A nawiasem mówiąc to czy projekt nowej ustawy wiatrakowej Palikota ruszył?
  Wk.....ny Borato
 • #624
  szczurosek
  Level 11  
  Borato wrote:
  Witam.
  do : bolo2703
  Bylem w wydziale budownictwa u mnie i p. DYREKTOR stwierdzi.. ,że wiatrak nie figuruje w p.29 i 30 i potrzebuję pozwolenia na budowę!?!?
  Ponadto gdy pytałem o lokalizacje i na swojej mapce z geodezji pokazałem teren to na wskazanym miejscu jest rola-łąka i tam w żadnym razie nie pozwolono nic budować.
  A to jest śliczna górka i normalnie mam 2.3m/s a gdy wieje to ponad 5.5m/s :-(
  Na pytanie czy mogę polożyć betonowy krąg z zawartością -odpowiedź padła, że na roli nic nie mogę.
  W takim razie chyba skonstruuję przyczepę samoróbkę,opłacę OC i na niej postawię maszt.
  Będzie chyba miała wysuwane podpory na boki jak żurawie samochodowe ;-) .
  Jeśli będzie miała koła i w pare minut mogę podpory podnieść i schować i przesunąć ją to nikomu nic do tego gdzie na swojej ziemi stawiam przyczepę a szkoda.
  A nawiasem mówiąc to czy projekt nowej ustawy wiatrakowej Palikota ruszył?
  Wk.....ny Borato

  mogłeś spytać czemu słupy elektryczne stoją na łąkach lasach i polach prywatnych posesjach po prostu nie walnąłeś pięścią w stół i tak jest
 • #625
  bolo2703
  Level 11  
  Kol. Borato
  Może p. DYREKTOR miał zły dzień po prostu? A Ty jeszcze mu taki problem zasunąłeś? Spytaj w starostwie o postawienie masztu z urządzeniem reklamowym na własnym gruncie.
 • #626
  06061947
  Level 28  
  Borato, temat był "wałkowany", parę postów do "tyłu".
  Przyczepka to błąd, bo podlega okresowemu przeglądowi technicznemu. Natomiast pojazd "wolnobieżny", to lekarstwo ! Tylko OC + prawko kat B. ! I "gabaryty + ciężar" Cię nie obowiązują.
  Pozdrawiam
  GW
  PS. na prawej "burcie" Musisz mieć napisane Swoje nazwisko i adres, a z tyłu żółty trójkąt. Światła i inne tam bzdety też Cię nie obowiązują, jeśli nie "latasz" po drogach publicznych.
  No i oczywiście nie musi to być na "kołach". Ustawodawca nie sprecyzował co to prędkość minimalna, ograniczył tylko maksymalną /25 km/, może to spokojnie stać na saniach .[b]
 • #627
  derka01
  Level 14  
  witam

  zgłoszenie budowlane opiewać ma na "słup oświetleniowy wys 10m(albo ile chcemy) średnica 140mm z zasilaniem ekologicznym" uzasadniamy podniesieniem bezpieczeństwa na posesji wypróbowane trochę już takich słupów w Polsce stoi

  w obrębie budynku maszty i anteny nie wystające powyżej 3m ponad najwyższy punkt budynku nie wymagają dodatkowych zgłoszeń

  więc do roboty: stawiamy maszt przy ścianie szczytowej przyklejony do niej za pomocą obejm z dylatacją z pasów starej opony i oszczędzamy miejsce na działce bo wierzcie mi Panowie odciągi cholernie przeszkadzają

  jeżeli można mieć jakieś uwagi do śmigieł to niestety zbyt wolnobieżne profile i za duże kąty zaklinowania 20st? to jakie to ma mieć obroty 30/min?

  jako wypełnienie znakomicie sprawdza się pianka montażowa ale niestety wymaga zabawy z klejeniem połówek tzn trzeba je umieścić w kopycie i ostro skręcić bo się rozlezie

  co do klejenia połówek to po wszystkim daj warstwę tkaniny na krawędź natarcia i po obróbce będzie ok a wzmocni się jak skurczybyk

  nie chcę się wymądrzać ale z doświadczenia wiem że lepiej wybrać śmigła szybie niż długie więc jeżeli nie jesteście w stanie wykonać 2m o szybkim(cienkim) profilu tak żeby było dostatecznie sztywne to lepiej walnąć 1,5-1,6 metra ale szybsze

  rozsądne śmigła przy 9m/s i długości ok 2m mają >400obr bez obiążenia i tego bym się trzymał a przekładnie to pomyłka totalna chyba że ktoś chce się bardziej nacieszyć serwisowaniem niż użytkowaniem
 • #628
  MD-2
  Level 15  
  witam
  Jestem na etapie wycinania łopat do mojej amerykanki o srednicy tarcz fi160 (czyli mikroamerykanaka). Posiadam rure PP fi 150 i zastanawiam sie jakie wymiary dac - szerokosci przy piascie i na koncu łopaty. Co powiecie 10cm przy piascie i 5cm na koncu, przy długosci łopaty 50cm ???
  Moze ktos eksperymentował z łopatami wycinanymi z rury PCV ???
  Doradźcie cos prosze.
 • #629
  06061947
  Level 28  
  Ktoś z Kolegów eksperymentował z taką konstrukcją, ale było to opisane w pierwszej części , chyba?????
  Spróbuj wpisać w wyszukiwarkę Elki PCV, może coś "wyskoczy" !
  GW