Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu wody - czy to takie proste?

06 Mar 2009 22:16 4618 9
  • Poziom 23  
    Witam. Kiedyś pisałem o baniaku z wodą, który mam w pokoju, podłączony do rur i małego kranika, który służy mi za wodopój. Wpadłem na pomysł aby ten projekt jeszcze ulepszyć - zrobić czujnik pokazujący ile litrów jest obecnie w baniaku (jest on bardzo schowany więc to się przyda).

Nie potrzebuję jakiś kombinacji z wyświetlaczami LED itp, bo wiem że z takim czymś nie dam rady :)

Baniak mieści 5l wody, a więc użył bym do tego 5 diod LED, które zagasały by wraz ze spadkiem poziomu wody. Miało by to działać na takiej zasadzie (narysowałem tylko 3 diody i jakąś miskę):

Moje pytanie jest takie; czy to by na pewno będzie działać? Czy może być wspólna masa? Czy jak diody będą zagasały to czasami na inne nie pójdzie większe napięcie i się nie spalą? No i najważniejsze; czy to jakoś nie wpłynie na jakość wody? Widziałem wiele filmików w którym za pomocą napięcia w wodzie usuwało się różne rzeczy z metalu, złociło itp.
    Czy to co chcę zrobić to dobry pomysł?

Zwykle jak coś wymyślę to piszę tutaj, i każdy odpowiada że to nie wypali. Jak to też nie będzie ok, to chyba was zabije XD

Proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie!
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Szykuj się do morderstwa.
    Gdy na podstawie prezentowanego układu zbudujesz taki, który będzie spełniał Twoje oczekiwania (5 diod led) to w granicznych warunkach będą się świeciły wszystkie a przez płyn będzie płynął na tyle duży prąd, że zjawisko elektrolizy spowoduje intensywne wydzielanie oprócz gazów również innych produktów, które będziesz wprowadzał do organizmu pijąc ten płyn.
    Czujnik powinien mierzyć poziom płynu w sposób podobny do pomiaru w zbiorniku paliwa.
  • Poziom 23  
    A już się cieszyłem że mam co robić :( Dobrze że się spytałem przed zrobieniem tego.

A jak działa pomiar w zbiorniku paliwa? Jest to jakaś prosta zasada czy skomplikowane układy? Nie rozumiem jak można to jeszcze zrobić, ale jeżeli się da to na pewno będzie to trudne :/

Dziękuje za szybka odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeśli dopuszczasz możliwość wskazywania poziomu płynu w postaci wędrującego punktu świetlnego (a nie słupek) to możesz to zrobić tak. Rurka w której na odpowiedniej wysokości umieszczone są kontaktrony odpowiednio połączone oraz pływak, który ma w środku otwór o średnicy zewnętrznej takiej aby swobodnie przesuwał się po rurce. Wystarczy tak dobrać ułożenie magnesu/magnesów w pływaku i ilość kontaktronów w rurce aby wędrujący punkt zawsze się świecił. Można również układ rozbudować w taki sposób aby świecił się słupek.
    Oczywiście rurka zamknięta - z płynem ma kontakt tylko jej ściana zewnętrzna i pływak.
    Układ elektrodowy, który zaproponowałeś można spróbować rozbudować tranzystorami aby do minimum ograniczyć wartość prądu płynącego przez płyn ale zawsze przez płyn będzie przepływał prąd elektryczny, który wywoła zjawisko elektrolizy.
  • Poziom 23  
    Niestety nic z tego nie rozumiem :) Może jakiś rysuneczek?

Czyli to by miało jakimiś lampkami świecić w baniaku czy jak?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Proszę bardzo - tak na szybko:
    W rurce znajdują się tylko kontaktrony w odpowiedni sposób połączone (jeden przewód wspólny dla wszystkich i przewody od każdego prowadzone oddzielnie) dopiero na zewnątrz podłączone do diod led i zasilania.
  • Poziom 23  
    Aha już rozumiem :) Niestety nic z tego nie będzie, gdyż posiadam tylko jeden ten kontaktron, a nie mam gdzie kupić.
    No i przecież będzie się świeciła tylko jedna dioda zawsze :/
    Pomysł fajny, ale takim sposobem najprędzej bym zrobił tylko sygnalizator kończącej się wody, a to już coś :P

Może jakieś inne propozycje? Jeżeli nie to zrobię z tą rurką.
  • Pomocny post
    Poziom 14  

robisz pływak w którym jest magnes , jeżeli -pływak jest pod wodą obraca się o 90 stopni i zwiera kontaktron , jeżeli nie masz kontaktronów na upartego możesz spróbować z jakimiś blaszkami tylko naprawdę małymi , nie masz żadnych przewodów w baniaku , pod warunkiem ze uda ci się zamontować ten pływak w środku

Jeśli pomogłem kliknij pomógł
  • Poziom 23  
    Aha teraz już w 100% wszystko jasne, lecz nie ma na to szans :) To zbyt drobna i skomplikowana robota, nawet nie wiem jakbym to tam wszystko umieścił. Lecz ten pomysł może kiedyś się przydać :D