Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile jest możliwych grup połączeń transformatora 3-f?

mundi20gm 06 Mar 2009 23:00 5908 8
  • #1 06 Mar 2009 23:00
    mundi20gm
    Poziom 8  

Ile jest możliwych grup połączeń transformatora? (Wiecej niż 32) -gwiazda, trójkąt, zygzak. Zygzak może być tylko po stronie wtórnej, istnieją 2 rodzeje połączenia trójkąta, 2 gwiazdy oraz 4 zygzaki. Ponad to wydaje mi sie, że zarówno stronę pierwotną jak i wtórną można połączyc szeregowo. Ile jest możliwych przypadków połączeń strony pierwotnej i wtórnej transformatora 3-f

0 8
  • #2 06 Mar 2009 23:26
    volcan
    Poziom 16  

Witam.

Trochę pokręciły ci się pojęcia. Grupy połączeń dotyczą
    tzw. połączeń "godzinowych" i mają zastosowanie tylko w
    energetyce.

0
  • #3 07 Mar 2009 10:01
    mundi20gm
    Poziom 8  

Chodzi mi o ilość możliwości połączen transformatora bez uwzględniania tzw. połączeń "godzinowych".

0
  • #4 07 Mar 2009 19:40
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Są to: Yy, Yd, Dy, Dd, Yz, Dz i tyle. I nie ma łączenia szeregowego uzwojeń.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #5 07 Mar 2009 20:03
    mundi20gm
    Poziom 8  

napewno jest więcej niż 32! trójkat moze byc połączony dwoma sposobami tak jak i gwiazda a zygzak ma 4 opcje połączenia. Chodzi mi o wszystkie warianty połączeń jakie są możliwe!! Z góry dzięki za odpowiedz jakby ktoś wiedział.

0
  • #6 07 Mar 2009 21:03
    witek2323
    Poziom 12  

Skąd niby 32?. Są 3 rodzaje połączenia cewek w uzwojeniu(D, Y, Z). Mamy uzwojenia dolne(d, y, z) i górne(D, Y, "Z"). Stąd z kombinatoryki 3^2=9. Mamy 9 możliwości, ale w praktyce stosuje się tylko 6, ponieważ zygzak nigdy nie jest uzwojeniem górnym.

0
  • #7 08 Mar 2009 02:22
    jiwaniuk
    Poziom 30  

mundi20gm napisał:

Cytat:
    trójkat moze byc połączony dwoma sposobami tak jak i gwiazda a zygzak ma 4 opcje połączenia

To może oświeć nas "profanów" jak to mozna połączyć gwiazdę na dwa sposoby?
    Już dwóch użytkowników napisało ci, że jest 6 sposobów połączeń uzwojeń transformatora 3-fazowego, a ty dalej swoje.
    Jeżeli wiesz lepiej to po co w ogóle zakładasz temat i zaśmiecasz forum?
    A jeżeli mimo to nie wiesz, to przyjmij tą informację jako pewnik i nie nabijaj juz więcej postów.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #8 08 Mar 2009 22:08
    jdjan1
    Poziom 25  

Witam!

Ponieważ Kolega jiwaniuk zareagował dość ostro na pytanie Kolegi mundi20gm moim zdaniem bez uzasadnienia, gdyż pytanie brzmi: ile jest MOŻLIWYCH grup połączeń transformatora trójfazowego. Koledzy starają się spuścić pytającego "po brzytwie"
    Znalazłem: "Zalecane przez normę grupy połączeń (z wielu możliwych):
    Yy0; Dy5; Yd5; Yz5; Dy11; Yd11; Yz11"*
    Czyli SIEDEM, nie jak postulują Koledzy sześć.
    Jak wynika z przytoczonego cytatu nie są to wszystkie grupy połączeń.
    jiwaniuk napisał:

Cytat:
    To może oświeć nas "profanów" jak to mozna połączyć gwiazdę na dwa sposoby?

Yy0, Yy6 - może być?
    jiwaniuk napisał:
    Cytat:
    Są to: Yy, Yd, Dy, Dd, Yz, Dz i tyle. I nie ma łączenia szeregowego uzwojeń.

A w zygzaku, to niby jak łączy się uzwojenia na sąsiednich słupach Kolego?

Pozdrawiam

Jan

*Koziej E. Sochoń B. "Elektrotechnika i elektronika Wydanie czwarte PWN W-Wa 1982 str. 226-227.

1
  • #9 09 Mar 2009 19:52
    jiwaniuk
    Poziom 30  

mundi20gm napisał:

Cytat:
    Chodzi mi o ilość możliwości połączen transformatora bez uwzględniania tzw. połączeń "godzinowych".

W świetle tego pytania jak się ma twoja odpowiedź
    jdjan1 napisał:
    Cytat:
    Znalazłem: "Zalecane przez normę grupy połączeń (z wielu możliwych):
    Yy0; Dy5; Yd5; Yz5; Dy11; Yd11; Yz11"*

Co według Ciebie oznaczają te liczby w opisywanych przez Ciebie grupach połączeń? Ta część Twojej odpowiedzi jest nie na temat, ponieważ autor pyta się o ilość możliwych połączeń a nie zalecanych.
    jdjan1 napisał:
    Cytat:
    Yy0, Yy6 - może być?

Wytłumacz teraz ty mi czym się różni Yy0 od Yy6 (oprócz tego że jedna gwiazda jest odwrócona)? Czy to są inne gwiazdy w każdym z tych połączeń (w tym temacie nie rozmawiamy o grupach godzinowych).
    jdjan1 napisał:
    Cytat:
    A w zygzaku, to niby jak łączy się uzwojenia na sąsiednich słupach

Przecież chyba dobrze wiesz, że z uzwojeń nawiniętych na jednej kolumnie nie da się zrobić zygzaka. A poza tym to gwiazda czy trójkąt też mogą być stworzone z uzwojeń "cząstkowych" i czy to nazwiesz łączeniem szeregowym uzwojeń?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo