Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za element (mosfet ?) Dysk Seagate U6 ST340810A

07 Mar 2009 11:05 1656 3
  • Poziom 17  
    Witam dostałem do naprawy od znajomego dysk seagate U6 ST340810A uszkodzony został 8 nóżkowy element wygląda jak zwykły mosfet jednak chcę by jakiś fachowiec wypowiedział się na ten temat. Część oznaczeń na uszkodzonym elemencie została wypalona, widać że przypieczona została także cewka 1R0j sąsiadująca ale jest na niej przejście wiec zakładam że może jeszcze być sprawna. Drugie moje pytanie to takie czy może coś jeszcze poleciało na co zwrócić uwagę? Cała okolica upalenia odpowiada za sterowanie trój fazowym silnikiem dysku.

Pozdrawiam

kbus

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Niestety prawie na 100% to nie ten element, 4 nóżki (5-8) układu są w jednym potencjale , następnie dwie (1-2), i jeden(3) i jeden(4). Co prawie by odpowiadało mosfetowi nawet ścieżka to bramki jest cieńsza co by się zgadzało. Wlutowałem mosfeta i już nie kopci się z niego tak jak z poprzednika jednak teraz grzeje się ukłąd smooth firmy st jest on sterownikiem silnika, co świadczy o jego uszkodzeniu, wiec odpuszczam dalszą naprawę nie ma sensu, za stary dysk a dane na nim z tego co wiem nie są ważne.

Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam

ps
    jeśli ktoś może dodać coś ciekawego, rozwijającego do wątku zapraszam przyda się innym a może i mnie skusi do dalszej walki ;)
  • Poziom 17  
    Na 99% to IRF7603 czyli mosfet.