Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie bezpiecznika S

wojtek9104 07 Mar 2009 14:15 5162 16
  • #1 07 Mar 2009 14:15
    wojtek9104
    Poziom 16  

Czy mogę taki przełącznik typu s jednofazowy podłączyć do prądu stałego?? będzie działał??

1 16
  • Relpol
  • #2 07 Mar 2009 14:54
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Będzie działał, ale wolniej i wymaga większego prądu wyłączającego. Jeśli dla AC pewne wyłączenie jest dla 5 x In, to przy DC będzie to około 6 x.

Pzdr.

0
  • #3 07 Mar 2009 15:13
    wojtek9104
    Poziom 16  

Czyli jeśli mam bezpiecznik na 6A to przy ilu rozłączy??

0
  • #4 07 Mar 2009 15:59
    Mariusz Ch.

Witam.

B6 przy przeciążeniu 1,3 do 1,6x może nie wyłączyć lub wyłączyć po trzech godzinach. Przy przeciążeniu 1,6 do 2x, wyłączy w czasie 10 do 100 sekund. Jest jeszcze dodatkowy warunek. Napięcie nie może być niższe od 20V.

Pzdr.

0
  • Relpol
  • #6 07 Mar 2009 19:00
    Mariusz Ch.

Witam.

Co prawda nie podano charakterystyki pasmowej, ale można przyjąć, że jest to najgorszy przypadek. Ten wyłącznik powinien pewnie zadziałać w czasie krótszym od 2 godzin przy prądzie 9A, 4 minuty dla 12A, poniżej minuty (około 48s) przy 18A. Jeśli ma on służyć do zabezpieczenia urządzenia elektronicznego, to nie polecam. Są do tego specjalne wyłączniki przeciążeniowe.

Pzdr.

0
  • #7 07 Mar 2009 19:16
    wojtek9104
    Poziom 16  

To dlaczego sie nazywa 6A?? :/

0
  • #8 07 Mar 2009 19:46
    Mariusz Ch.

Witam.

To jest prąd znamionowy. Wyłącznik nadmiarowopradowy z blokiem przeciążeniowym, jak wszystkie aparaty, ma swoją charakterystykę. Z powodu rozrzutów produkcyjnych ma ona postać pasmową. Nie jest to jedna, ściśle określona krzywa, ale cały zbiór krzywych w przedziale "od - do". Blok przeciążeniowy (wyzwalacz termiczny) powinien zadziałać w przedziale 1,13 do 1,45 krotności prądu znamionowego. Podany przedział odnosi się do temperatury otoczenia 30°C. Przy innych temperaturach stosuje się współczynniki korekcyjne. Są jeszcze współczynniki związane z ilością wyłączników montowanych obok siebie.

Charakterystyka pasmowa określa zdolność wyłączenia dla bloku nadmiarowoprądowego. Jest to wyzwalacz elektromagnetyczny. Musi on zadziałać w przedziale od 3 do 5 krotności prądu znamionowego (charakterystyka B), 5 do 10 (charakterystyka C), 10 do 20 (charakterystyka D). Legrand podaje osobne charakterystyki dla prądu stałego i przemiennego.

Pzdr.

0
  • #9 07 Mar 2009 19:49
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Panie Moderatorze Mariusz Ch do zabezpieczeń urządzeń elektronicznych służą bezpieczniki ultraszybkie a nie przeciążeniowe. To takie przrzypomnienie dla Pana Moderatora żeby na przyszłość nie wprowadzał w błąd ludzi szukających pomocy na Elce..
    Pozdrawiam.

0
  • #10 07 Mar 2009 20:15
    Mariusz Ch.

Witam.

:arrow: Ryszard49

Nie wiem, kto wprowadza w błąd. Bezpieczniki ultraszybkie stosuje się do elementów półprzewodnikowych, chociaż praktyka pokazuje, że są one dość skutecznie chronione przez element zabezpieczany.

Przy transformatorach, układach wykonawczych z elektromagnesami (np. zawory) itp. stosuje się np.

http://www.farnell.com/datasheets/100042.pdf

Lub BC601 firmy HOSIDEN

lub NRPS 10

http://cn.100y.com.tw/CN-Catalog-pdf/18-80.pdf

Pzdr.

0
  • #11 07 Mar 2009 20:31
    Ryszard49
    Poziom 34  

Po co te wywody, cytuje fragment Twojego postu:

Cytat:
    Jeśli ma on służyć do zabezpieczenia urządzenia elektronicznego, to nie polecam. Są do tego specjalne wyłączniki przeciążeniowe.

Więc mam pytanie jakie to są wyłączniki przeciążeniowe do zabezpieczeń urządzeń elektronicznych ????.

0
  • #12 07 Mar 2009 20:40
    Mariusz Ch.

Witam.

Podłączenie bezpiecznika S

Nawet noty w linkach podałem. Nie znalazłem tylko PDF serii BC. Obecnie są rozpowszechnione polimerowe lub specjalne rezystory bezpiecznikowe. Chyba, że mylisz pojęcie "urządzenie" z "układem elektronicznym".

Pzdr.

1
  • #13 07 Mar 2009 20:46
    Ryszard49
    Poziom 34  

Szkoda że jesteś z Szczecina ale zawsze możesz przyjechać do mnie przetestować zabezpieczenia urządzeń elektronicznych. Nie teoria ale praktyka, nieraz okupiona niestety dużymi stratami finansowymi pozwoli ocenić przydatność zabezpieczeń urządzeń elektronicznych w praktyce.

0
  • #14 07 Mar 2009 21:11
    Mariusz Ch.

Witam.

No tak, ale to wynika z błędnego pojęcia roli bezpiecznika w obwodzie chronionym. Ma on ograniczyć skutki awarii i nie dopuścić do uszkodzeń rozległych lub lawinowych. Reasumując, zabezpiecza pozostałą (sprawną) część urządzenia przed skutkami awarii obwodu chronionego.

Pzdr.

0
  • #15 07 Mar 2009 21:30
    Ryszard49
    Poziom 34  

Mariusz Ch. nie zgadzam się z Twoją teorią.
    Zakładam że w obwodzie mam jako element wykonawczy przekaźnik elektroniczny (SSR) i zabezpieczę go bezpiecznikiem topikowym lub typu S z odpowiednio dobranym prądem. Przy zwarciu mam taką sytuację: przepalony względnie "zadziałający" bezpiecznik i do tego uszkodzony przekaźnik elektroniczny (SSR).
    Przy zastosowaniu bezpiecznika ultra szybkiego uszkodzeniu ulegnie tylko bezpiecznik. Przekaźnik (SSR) nie ulegnie uszkodzeniu.

0
  • #16 07 Mar 2009 21:46
    Mariusz Ch.

Witam.

Nie rozumiem Twojej dyskusji, a ona odbiega od tematu zasadniczego. Przecież SSR (Solid State Relay) jest elementem półprzewodnikowym. Jego obwodem zewnętrznym jest obciążenie np. silnik, grzałki, itp. Tu stosujesz bezpiecznik ultraszybki, bo ma zabezpieczyć przekaźnik (!!) przed zwarciem w obciążeniu. Właśnie nie dopuszcza do uszkodzenia lawinowego!

Pzdr.

0
  • #17 08 Mar 2009 00:42
    Ryszard49
    Poziom 34  

Mariusz Ch. Przyjedź do mnie do Bydgoszczy to przetestujemy zabezpieczenia elektroniczne. Spoko,
    to będzie na mój koszt ale dodaję od razu w realnych konfiguracjach.[b]

0