Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co powinienem wiedzieć budując kolumny estradowe??

07 Mar 2009 19:14 5262 22
  • Poziom 9  
    Witam przekopałem już trochę forów i mam mętlik. Czy mogli byście mi opisać jak zbudować dobre kolumny estradowe. Mianowicie kolumny mają mi służyć na imprezach ( Cd Playery mikser te sprawy). Muzyka jaka będzie się z nich wydobywać to: trance electro haus ogólnie techno trochę hip hopu. Przede wszystkim liczy się dla mnie czystość dźwięku i wytrzymałość oczywiście było by dobrze jak by także basu nie brakowało . Chciał bym żeby ktoś wytłumaczył od podstaw jak zbudować takie kolumny nie tylko dla mnie ale i dla innych gdyż wiem, że sporo ludzi się tym interesuje w tym moi koledzy. Na początek mam kilka pytań:
    1. Czy ma znaczenie kształt pudła? Jaki jest najlepszy kształt?
    2. Jakich firm polecacie głośniki ? (dobra jakość rozsądna cena)
    3. (to może głupie ale wole się upewnić) Lepiej włożyć wszystkie głośniki do jednego pudła (nisko tonowe średnio tonowe wysoko tonowe) czy każde oddzielnie?
  • Poziom 22  
    1. Więc kształt pudła do pewnego stopnia (dopóki nie przekształcimy zwykłego prostopadłościanu w kulę) nie ma większego wpływu na dźwięk jaki się z niego wydobywa. Można tutaj co prawda wymienić, że wpływ na dźwięk ma typ obudowy, co jest jakby nie było powiązane z jej kształtem i inaczej zagra obudowa tubowa, inaczej band-pass i inaczej bass-reflex, ale wszystkie będą z zewnątrz prostopadłościanami. Kształt obudowy jest raczej kwestią dowolną, często spotykane są paczki o podstawie trapezu, o ile w przypadku nadstawek, może i jest to dobre rozwiązanie, ale basy to już nieporozumienie raczej. Jaki jest najlepszy kształt? Taki, który będzie odpowiadał tobie w kwestii transportowej, tzn. będzie się mieścił w samochodzie i dobrze się nosił.

2. Jeśli cena ma być bardzo rozsądna a jakość miarowa, to większość poleci tutaj STX. Głośniki projektowane w kraju, wiele osób ma i poleca, co prawda nowe produkty są stosunkowo niedługo na rynku, ciężko jednoznacznie określić jak ich jakość będzie oceniana po kilku latach... Firmy, które śmiało mogę polecić bez obawy, że zaraz zostanę zlinczowany przez innych forumowiczów to: 18 Sound, B&C, Precision Devices i BMS. Te firmy to światowa czołówka i kolumny na nich, jeśli tylko konstruktor wie co robi, zawsze zagrają zawodowo. Po środku, pomiędzy STX a tymi firmami plącze się jeszcze firma EMINENCE. Niestety jednoznacznie nie można określić czy są to dobre głośniki czy nie, gdyż firma ma kilka modeli naprawdę dobrych, a kilka to po prostu "kupa" ;)

3. Kto pyta nie błądzi. Otóż lepiej, ale do pewnego stopnia :) Chodzi o to, że dobrze jest, gdy mamy midbas i głośnik wysokotonowy w jednej obudowie, odległości między środkami głośników są mniejsze, co ma również wpływ na jakość i wygląd ogólnej charakterystyki. Jednak wyobraźmy sobie np. kolumną 2 x 18 cali niskotonowe, 2 x 8 cali średniotonowe i driver z wylotem 1 cal. Co widzimy? Otóż kolumna będzie ogromna, dlatego właśnie zazwyczaj w jednej obudowie umieszcza się sekcję średnio-wysokotonową a oddzielnie sekcję basową, w tzw. subwooferze. Każde oddzielnie - było to dość popularne kilkanaście lat temu, kiedy nagłośnienie plenerowe składało się głównie z konstrukcji tubowych. Teraz odchodzi się od konstrukcji tubowych, w sekcjach średnio-wysokotonowych, za sprawą trudności w ich obsłudze i wymaganiach względem operatora. Podsumowując: średniotonowy i wysokotonowy w jednej obudowie, bas oddzielnie. Najlepszym zestawieniem jest przykładowo bas na głośniku 18 cali i nadstawka na głośniku 12 cali + driver 1 cal na stronę. Oczywiście nie jest to sposób na każde nagłośnienie. Wszystko bowiem zależy od tego co gramy, gdzie gramy i jak gramy.
  • Poziom 9  
    Bardzo ładny obszerny post. Teraz mam takie pytanie jak obliczyć objętość pudła. Kiedyś znalazłem stronę na której był kalkulator obliczający takie rzeczy. Postaram się go odnaleźć i wrzucić na pewno się komuś przyda.
    W sprawie obliczania tej objętości:
    1. Jak obliczyć objętość dla głośnika basowego a jak dla głośnika nisko i średnio tonowego ?
    2. Od czego to jest uzależnione ? (moc? częstotliwość ? itd)
  • Poziom 22  
    1. Najprościej jest użyć programu WinISD. Zawiera on bazę parametrów wielu głośników, może brakuje kilku nowych, ale mimo wszystko jest ich tam bardzo dużo. Objętość obudowy określa się zależnie od typu obudowy, konkretnego głośnika, jego parametrów oraz od przeznaczenia paczki. Podam dwa przykłady:
    - Celestion TruVox 1225 - głośnik o średnicy 12 cali, zastosowanie kolumny średniowysokotonowe. Objętość w tym przypadku nie musi być duża, ponieważ ten głośnik słabo przenosi zakres basowy, jest to typowy głośnik do nadstawek podpieranych subwooferem. Dlatego możemy go umieścić w obudowie o objętości około 50-60 litrów.
    - Coś do subwoofera, czyli np. Precision Devices PD 1550 - zacny głosnik :) Jest to głośnik typowo basowy a do takich zastosowań, aby osiągnąć przyzwoity rezultat trzeba ten głośnik umieścić w nieco większej obudowie niz ta z przykładu pierwszego. Przyjmuje się "czysto teoretycznie" że objętości obudów bass-reflex dla subwooferów opartych na :
    - głośników 12 calowych wynosi w okolicach 90 litrów
    - głośników 15 calowych wynosi ok. 120-140 litrów
    - głośników 18 calowych wynosi ok. 160-180 litrów.
    Jednak nie należy się sztywno trzymać tych norm, gdyż każdy głośnik jest inny i wymaga innej obudowy, są to wartości orientacyjne, żeby głośnika 18 cali nie pakować w 80 litrów ;) Dlatego w przykładzie drugim czyli PD 1550 dla głośnika 15 calowego optymalną obudową jeśli chodzi o zwykły subwoofer bass-reflex będzie około 120 litrów. Warto jednak pamiętać o tym, że objętość bass-reflexu nie liczy się jako objętość obudowy, więc należy ją zrobić odpowiednio większą.
    Do pełni szczęścia w obu przypadkach brakuje tylko odpowiedniego strojenia obudowy, właśnie przez tunele bass-reflex.

2. Objętość oraz rodzaj obudowy do danego głośnika zależy od jego parametrów Thiele'a Smalla na podstawie których dobieramy odpowiednią obudowę.
  • Poziom 9  
    No to już troszkę wiem. Chciał bym teraz zapytać o materiały z których będę budować pudło.
    1. Z czego wykonać pudło? (sklejka? wiem że są dwa rodzaje wiórowa i z takich desek posklejanych do siebie która lepsza?)
    2. Jakiej grubości powinien być ten materiał ?
    3. Jak łączyć te elementy ze sobą klej? gwoździe? coś na bazie mebli kołki rowki itp? (słyszałem że muszą być połączone bardzo szczelnie)
  • Poziom 22  
    1 i 2. Co do materiału, najczęściej stosuje się albo płytę wiórową o grubości 18mm lub 25mm, do szczególnych zastosowań albo sklejkę. Osobiście wolałbym sklejkę o grubości 15mm, paczka będzie lżejsza a i dużo łatwiej polakierować lub pomalować sklejkę niż płytę wiórową.

3. Elementy łączy się za pomocą kleju Vikol oraz wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych lub do drewna o długości 35-45mm w odstępach co 10-15 cm. Płyty należy docinać równo a obudowa musi być szczelna. Jeśli nie jesteś pewien co do szczelności całą obudowę od wewnątrz uszczelnić silikonem, to powinno zapewnić szczelność. Pamiętaj aby przed przykręceniem w miejscach na wkręty robić podfrezowania tak, aby łebki wkrętów nie wystawały z płyty, bo będzie to widoczne po wykończeniu paczek. Zależnie od tego czy będziesz lakierował paczki czy oklejał kocem, obudowę będzie trzeba wyszpachlować mniej lub bardziej dokładnie.
  • Poziom 9  
    Gdzieś czytałem że pudło trzeba wygłuszyć tylko nie za bardzo zrozumiałem jak. Pisało tam że wygłuszenia nie powinno się naklejać na ścianki:
    1. Jak wygłuszyć kolumny?
    2. Czym należy je wygłuszyć ?
    3. Czy każdy głośnik wygłusza się tak samo? (nisko tonowy średnio i wysoko tonowy)
  • Poziom 22  
    1. Jeśli chodzi o wygłuszanie kolumn, to najlepiej jest to robić metodą prób i błędów tj. wsadzamy gąbkę o grubości 5 cm na tylną ściankę kolumny, słuchamy jak gra i jeśli nam się podoba to zostawiamy, jeśli nie, albo dokładamy albo wyjmujemy w ogóle. Zazwyczaj wytłumienie daje się na ściankę tylną oraz boczne.

2. Wygłuszamy gąbką lub watą, chociaż pewnie znajdzie się kilka innych nadających się materiałów.
    z
    3. Głośników się nie wygłusza, wygłusza się kolumny. To czy daną kolumnę się wygłusza zależy od tego z jakim rodzajem obudowy mamy doczynienia. B-R zazwyczaj się wytłumia a tuby już nie. To jaki zastosujemy głośnik nie jest najważniejsze.
  • Poziom 9  
    Mógł byś mi powiedzieć jak wkleja się tu zdjęcia żeby były widoczne miniaturki na stronie?
  • Poziom 21  
    "dodaj obrazek" pod oknem do pisania.

Bardzo dobry temat. Proponuję go podpiąć.

Co jeszcze musisz wiedzieć:

Pamiętaj, jeśli nie masz doświadczenia w obijaniu kocem miejsca w których będzie łączony koc warto pomalować farbą na kolor podobny do koca.
    Łączenia koca najlepiej robić tak:
    nakładasz na siebie w miejscu łączenia dwa kawałki koca, dociskasz, przejeżdżasz po nich ostrym nożem, wyjmujesz z pod spodu odcięty kawałek koca, smarujesz klejem i gotowe:) to najlepszy sposób łączenia bo spasujesz szybko i dokładnie.

pod spodem rysunek. Strzałka wskazuje miejsce cięcia
  • Poziom 9  
    Ja postaram się pójść na całość i nie obijać go kocem tylko obkleić laminatem (włókna +żywica w takim sensie obkleić ;D) ładnie wypolerować i dobrać jakiś ładny kolorek. Ale dobrze że to napisałeś na pewno komuś czytającemu się to przyda. Myślicie że mój pomysł jest dobry? Na pewno takie rozwiązanie będzie szczelne.

A teraz takie pytanie. Zrobiłem mój projekt kolumny. Taki jak na zdjęciu. Kolumna ma być basowa. Składać się ma z trzech identycznych głośników (rozmiaru i firmy jeszcze nie wybrałem). Czerwona linia dzieli kolumnę na te części obok (pierwsza po prawej od linii w górę druga część w dół). Na drugim zdjęciu widać jak mniej więcej będzie wyglądać.
    1. Czy mój projekt nadaje się na kolumny basowe?
    2. Czy w miejscu czerwonej linii podzielić kolumnę na dwie części Czy lepiej żeby w środku była pusta?
    3. Niebieską linią oznaczone są drivery? czy rura basowa?
  • Poziom 32  
    Na estradzie nie stosuje się takich wyszukanych wykończeń. Na małej scenie spotkasz dużo "kocyków" a pro audio to już lakier i syntetyki. Troszkę dziwny pomysł.
  • Poziom 30  
    Hi,
    ==> "evo1990" nie wiem o co Ci za bardzo chodzi , ale ze jako dzisiaj jest dzien kobiet to gwoli scislosci to w niebieskim polu jest sub !. To co ty pokazales to taki ciut inny rear dipol.
    Pozdrowienia
    P.S. Dobrze tez wyglada lakier fortepianowy :spoko:
    A tak na prawde to powinienes poczytac troche ksiazek w tym temacie, a nie z motyka na ksiezyc.
  • Poziom 22  
    1. Na kolumny basowe sie nie nadaje. Jak widać jest to projekt kolumny szerokopasmowej wchodzącej w skład kina domowego lub czegoś w tym stylu, na dodatek podpartego subwooferem. Projekty kolumn basowych, tym bardziej estradowych, znacząco się różnią. Tutaj nie ma miejsca na ładną drewnopodobną okleinę, kolce i ładne maskownice z materiału. Na estradzie prym wiedzie szara wykładzina lub twardy lakier i krata metalowa na przodzie kolumny, żeby jakiś maniak jumpstylu nie wjechał Ci z kopa w głośnik. Takie są realia ;)

2. Z pierwszego wynika, że nie jest to już istotne pytanie :)

3. Niebieską linią oznaczone są tuby driverów wysokotonowych.

Odniosę się jeszcze do postu kolegi -Maciej- - otóż przy oklejaniu paczek należy jeszcze w celu ułatwienia sobie pracy i lepszego efektu (nie widać połączeń materiału) zastosować pewne zabiegi:

a) Front kolumny, czyli ściankę na której zamontowane będą głośniki należy cofnąć względem lica kolumny o jakieś 3-4 cm. Dzięki temu zabiegowi łatwiej będzie zamocować siatkę chroniącą głośniki oraz łatwiej będzie ukryć łączenie materiału. O oklejaniu napiszę za chwilkę.

b) Kolumnę starać się wykonać maksymalnie dokładnie, zachować wszystkie kąty, przekątne, aby później jakoś ona wyglądała. Wszystkie śruby staramy się schować, nie łączymy płyty na środku ścianek, tzn. nie składamy obudowy z kilkunastu kawałków łączonych po kilka na jedną ściankę.

A teraz słów kilka o oklejaniu kolumn kocem, wykładziną czy jak to tam jeszcze ludzie nazywają ;):

1. Najtańszym sposobem jest wykładzina remontowa, którą kupić można np. w marketach typu OBI, Praktikier, Castorama itp. Dostępna jest w kilku kolorach: szary, czarny, niebieski (odpustowy :D ) i kilku innych.

2. Wykładzinę kleimy na klej zwany Budaprenem - przy okazji klejenia fazę mamy gwarantowaną ;) Są różne sposoby klejenia. Ja stosuję taki, smaruję powierzchnię kolumny klejem i od razu przykładam wykładzinę, po czym przyprasowuję ją żelazkiem (uwaga, zbyt wysoka temperatura może przypalić wykładzinę) przez cienki materiał, np. chustę. Inni stosują różne zabiegi - np. po przyłożeniu materiału, dociskają go równomiernie i czekają kilka minut aż klej zwiąże. Cóż, według mnie moja metoda jest szybsza a okleiłem już kilka paczek w żadnej nie zauważyłem aby wykładzina się odklejała lub coś w tym stylu.

3. Teraz słów kilka o kolejności oklejania i cięciu materiału. Otóż oklejanie zaczynamy od oklejenia boków, góry i dołu kolumny. Najlepiej wykładzinę uciąć około 15 cm, szerszą niż nasza kolumna, unikniemy w ten sposób łączeń na krawędziach kolumny, które łatwo później "zadrzeć". Przyklejając materiał zostawiamy około 5cm (zależnie od tego o ile front naszej paczki wpuściliśmy do środka i od tego z jakiej grubości płyty robiliśmy paczkę) a 10 cm, zostaje z tyłu (może być nieco mniej 6-7 cm też będzie ok). Po oklejeniu boków, góry i dołu (łączenie materiału robimy na dole, najlepiej po środku kolumny, łączymy w sposób opisany przez kolegę -Maciej_ ) Materiał który został z przodu zaginamy i w ten sposób oklejamy wewnętrzną część frontu. Łączenie materiału robimy w rogu, gdzie płyta czołowa łączy się z boczną. Podobny zabieg robimy z tyłu, otóż wykładzinę tniemy pod kątek 45 stopni, każdy bok i przyklejamy. Oczywiście przycinamy ją w sposób jaki opisano kilka postów wyżej. Pozostaje nam już tylko dokleić brakujące kawałki czyli front i tył kolumny jednak uważam, że tego już nie muszę opisywać ;)

To chyba na tyle jeśli chodzi o oklejanie ;)

Oczywiście na koniec przykręcić narożniki, uchwyty, terminal, głośniki i kolumna gotowa ;)
  • Poziom 9  
    Po pierwsze raga ;D ja wiedziałem że nie jest to kolumna basowa, dla tego się zapytałem czy to wypali? Więc mi proszę nie wyjeżdżać z dniem kobiet bo mam jaja jak trzeba (bez urazy taki żarcik ;] znaczy nie z tym że mam jaja) Zresztą nieważne chciał bym aby ten temat był obszerny w treść a nie czyjeś żarty. Przejdźmy do rzeczy. O obudowie już co nieco wiem okleina i te sprawy także. Kolumny mają służyć na małych i dużych imprezach 50- 200 osób.
    1. Ile głośników i jakich na taką imprezę?(Ile kolumn budować i w każdej ile głośników ma być) Myślałem o 3 kolumnach- jedna basowa z jednym, dwoma głośnikami niskotonowymi i dwie kolumny średnio wysoko tonowe nie mam pojęcia ile głośników w każdej i jakie.
    2. Jakiej firmy, model głośników użyć? (jak chodzi o koszty to do 300 -500 PLN na kolumnę na same głośniki proszę nie wliczać tu obudowy itp)Jak za mało PLN to proszę podać ile mniej więcej i jakie.
  • Poziom 22  
    Więc tak
    1. Ile głośników zależy po części od tego jakie imprezy, jaką muzykę i czego oczekujesz. Najprościej jest zestaw 2.2 czyli dwie nadstawki na dwóch basach. Ilość głośników, cóż trudno powiedzieć.
    2. Podam Ci dwie opcje: tańszą, która zmieści się prawie w twoich założeniach cenowych i droższą, nieco przekraczającą podany budżet ale opierającą się na markowych głośnikach z wysokiej półki. Podam ją abyś zobaczył, że niewiele dokładając możesz mieć naprawdę świetny sprzęt na wiele lat. A więc od rzeczy:

a) Nadstawki: STX 30-550-4AE + STX D800Ti z dedykowaną tubą
    Basy na STX GDN 46-1200-8AE w klasycznym bass-reflexie jeśli na sali grywasz.

Dwie nadstawki po jednym 30-550-4AE i jednym D800Ti plus dwa basy na 18 calowych głośnikach to wg. mnie zestaw który powinien spełnić twoje wymagania.

Zalety:
    - Niska cena
    - 18 Calowy subwoofer
    - zestaw 2.2 sprawia mniejsze problemy w ustawianiu

Wady:
    - cóż, są to dość nowe przetworniki STXa, nie wiadomo jak będzie wyglądała ich jakość po kilku latach eksploatacji.
    - firma przez wielu uważana za kiepską
    - potrzeba dość mocnego napędu

b) Zestaw "firmowy" czyli B&C + SELENIUM.
    Nadstawki: B&C 12HPL64 + Selenium D220Ti
    Basy: B&C 18PS76 w bass-reflexie lub nieco bardziej wymagającej obudowie.

Cóż, zestaw który zagra naprawdę bardzo zawodowo, wytrzyma lata, oczywiście jeśli będziesz się z nim umiejętnie obchodził. Jest mocniejszy i skuteczniejszy od zestawu na STX ale również droższy. Do Ciebie należy wybór co będzie bardziej Ci odpowiadało. Dodam tylko, iż łatwiej będzie kiedyś sprzedać używane B&C niż STX.

Zalety:
    - 2 kW mocy
    - Markowe przetworniki, zapewniające odpowiednią jakość, wytrzymałość i dające pewność, że parametry są prawdziwe
    - Neodymowy midbas w nadstawce co zmniejsza wagę całej kolumny i ułatwia transport ;)
    - Driver Selenium zapewnia sporo wysokich tonów dobrej jakości :)

Wady:
    - Wyższa cena
    - Potrzeba dobrą końcówkę do okiełznania takiego zestawu :)
  • Poziom 9  
    Oczywiście jak nie trudno się domyślić przekonałeś mnie do opcji b ;]. Tylko powiedz gdzie ja w Polsce znajdę ten sprzęt? Da się zamówić to przez internet? Prosił bym o linki najlepiej już z konkretnym sprzętem

Dodano po 19 [minuty]:

http://www.naw.com.pl/index.html?prod_name=+B%26C+12HPL64&search=ok B&C 12HPL64 546PLN
    http://www.naw.com.pl/index.html?prod_name=B%26C+18PS76&search=ok B&C 18PS76 774 PLN tu są dwa 40 i 80 hm
    http://westmusic.pl/index.php?p1088,-selenium-d-220-ti Selenium D220Ti 199 PLN
    Da się znaleźć gdzieś taniej czy to dobra cena?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    W jednym z wcześniejszych postów "DJ Snake" polecał Ci abyś uszczelnił paczkę silikonem, ja jednak odradzam stanowczo ponieważ niektóre silikony a konkretnie ich opary uszkadzają zawieszenia głośników. Silikon pomimo, iż na pozór wydaje się suchy długo jeszcze odparowuje zawarte w nim związki. Ja swoje paczki kleję dwuskładnikowym DISTALEM nakładając dość grubą warstwę i nie miałem nigdy problemy ze szczelnością a ponadto trzyma dużo lepiej niż wikol. Jest to troszkę droższe ale gwarancja stuprocentowa. Robię tak ponieważ raz się zawiodłem na jakości Wikolu. Woofer skleiłem wikolem łącząc ściany na kołki, po niedługim czasie i mocnym graniu paczka saczeła się rozpadać. Teraz robię taksamo tylko kleję distalem i nie ma możliwości aby puściło na łączeniach. Gdybyś chciał rozkleić to nie ma już takiej możliwości, pęknie płyta obok ale nie na łączeniu.
    Uprzedzam że klejenie trwa dłużej ze względu na zcas schnięcia distalu ale naprawdę warto.
  • Poziom 29  
    Ja uważam, ze kleje ze sztywna spoina nie nadają się gdyż na skutek drgań głośnika basowego sztywna spoina pęka, dlatego powinno się używać klejów z elastyczna spoina jak klej polimerowy lub wikol. Z tym, ze wikol - niestety ten tani z supermarketów czy sklepów metalowych nie nadaje się. Jest słabej jakości...
    Nalezy szukać klejów stolarskich lub wikolu WD. Klej z odpowiednia spoina to bardzo ważna kwestia w budowie kolumn.
    Wikol po wyschnięciu nie może być biały ! powinien byc koloru pół przezroczystego.
  • Poziom 2  
    Zgadzam się z Tobą, że kleje ze sztywną spoiną pękają od drgań ale niestety trudno o dobry wikol, który spełnia opisane przez Ciebie warunki.
    Distal pomimo, iż po wyschnieciu jest sztywny napewno nie pęknie no chyba, że materiał z jakiego wykona się paczkę jest słaby i się rozwarstwi nie polecam absolutnie płyty wiórowej, może być dobrej jakości OSD. Ja zrobiłem 4 basy o mocy 2000 W każdy, paczki ze sklejki 22 mm, mają już 5 lat są bardzo często używane i jak dotąd nic nie widać ady cokolwiek się działo ze spoinami. Ważnym też jest aby łączenia podczas klejenia dobrze ze sobą docisnąć.
  • Poziom 36  
    Jak znam życie to autor tematu zrezygnował z robienia kolumn. I może to i dobrze, bo pozostały takie problemy jak np. zwrotnica, o której zrobieniu chyba nikt tu nie wspomniał, a która jest kluczowa dla całości.

Jak dla mnie polecanie początkującym ludziom, którzy nie mają pojęcia o nagłośnieniu, kolumn na b&c, mija się z celem...