Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma akustycznego.

07 Mar 2009 23:07 2846 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Siedziałem jakiś czas na tym forum i ogólnie na google ale nie bardzo mogę znaleźć konstrukcji jakiej potrzebuje. Mianowicie chodzi o coś ala analizator widma akustycznego, ale nie do końca. Analizatory widma pokazują wszystko na matrycy z diodami odpowiednio dopasowanych do pasm i ich mocy. Ja natomiast potrzebuje, aby na kolejne wyjścia (docelowo 10, ale nie będę się upierał jak jest gotowy układ z większą ilością) nie z 0/1, ale z płynną zmianą napięcia... Coś jakby filtr puszczający 10[+] wyjść z podziałem na pasma częstotliwości.

[Nie jestem elektronicznie przeszkolony, więc moje słownictwo może być nie takie jakie trzeba, za co oczywiście przepraszam]

Być może odpowiedź jest oczywista, ale jeżeli mógłby ktoś zarzucić linkiem, albo chociaż poprawnym nazewnictwem to byłbym wdzięczny ;-)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Może nie wszystko rozumiem.
    Istnieje dobrze opisany rodzaj urządzenia: 'korektor graficzny' zwany też od spełnianej czasem funkcji 'equalizerem'.
    Urządzenie dzieli filtrami pasmowymi sygnał wejściowy na N pasm po czym miesza je razem 'z powrotem' tyle ze dla każdego pasma można ustawić poziom oddzielnie (i ponieważ wygląd pozycji rzędu suwaków odpowiada charakterystyce przenoszenia to stąd nazwa kor.graf.).
    Ale jeśli próbować dosłownie rozumieć Twój post to potrzebujesz tylko bloku filtrów pasmowych, być może z oddzielną regulacją poziomu sygnału.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 2  
    No mniej więcej chodzi o korektor graficzny, tylko korektor graficzny wyrzuca na zewnątrz już połączone sygnały. Ja natomiast potrzebowałbym urządzenie, które wyrzuca mi na zewnątrz 10 wyjść z konkretnymi pasmami. Nie potrzebuje przy nich regulacji. Znalazłem w międzyczasie coś takiego jak "iluminator", tylko są co najwyżej 4 kanałowe. Istnieje możliwość zbudowania takiego na 10 (i więcej) kanałów ?

Właśnie się zorientowałem, żę nie dopisałem, że potrzebuje tego do sterowania światłem ;-) Przepraszam za zamieszanie ;D
  • Poziom 28  
    Możliwe jak najbardziej. Ale do konkretnego rozwiązania musisz chyba dojść sam.
    Proponuję twórczą analizę gotowych rozwiązań korektorów graficznych z jednej strony i iluminofonii oraz kolorofonów z drugiej (przejście z audio na kilowaty oświetlenia).
    Do tego polecam jeszcze możliwości DSP realizowanego zarówno na procesorach DSP jak i mikrokontrolerach.
    Są też różne rozwiązania wyświetlaczy widmowych, bargrafów etc. tylko zwykle małej mocy.
  • Poziom 2  
    Właśnie się zapoznaje z różnymi układami gotowymi bądź do wykonania i wpadł mi diaboliczny nowy pomysł ;-) Tylko jak to zwykle ze mną bywa więcej szukam słownictwa na to co chce. Całą elektronike wydaje mi się, że można przerzucić na komputer i tylko zrobić modulik rozdzielający fale na konkretne wyjścia, nie myle się? Widziałem kiedyś własnie taki plugin do winampa, który przekazywal na któryś z portów konkretne dane. Jakby ktoś przypadkiem znal jak to sie profesjonalnie nazywa, albo linka jakiego miał to będę wdzięczny.
  • Poziom 28  
    Spokojnie możesz to realizować na sofcie (jak dasz radę) nawet wykorzystać coś z gotowych wyświetlaczy/monitorów mocy widmowej sygnału audio.
    Jeżeli wystarczy Ci sygnał on/off to z samego portu drukarki (ukochanego przez amatorów) możesz sterować do 12 urządzeń (w prosty sposób, bo z bajerami to dużo więcej).
    Sygnał jest sygnał - czy jest to "1" w programie po policzeniu mocy próbki sygnału po przejściu przez filtr rekursywny (i porównaniu z progiem), czy jest to TTLowe "5V" w kabelku po zmierzeniu amplitudy sygnału po filtrowaniu, prostowaniu i uśrednieniu oraz porównaniu z wartością progową; wyniki mogą być podobne.