Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Bascom] Jak wykryć brak jedynki na porcie ?

08 Mar 2009 11:05 1071 4
  • Poziom 16  
    Tak jak w temacie, niby sprawa łatwa. Dopóki mam podłączony port pod 5v jest ok, ale chce by po odłączeniu od 5v (bez podłączania do masy) rozpoznał mi ten stan. Do tej pory to po odłączeniu łapie przypadkowe stany. Raz 0, raz 1 i tak ciągle. Co możecie na to poradzić ?
  • Poziom 43  
    Litości. Bez podłączenia do masy ten stan jest niewykrywalny bo go po prostu nie ma.
    Jak nie podłączysz do masy to tam się dalej utrzyma jedynka.
    Żeby wykryć zero (brak jedynki ;p) trzeba po prostu zewrzeć pin do masy i tyle. Rezystor ściągający do masy 100k i po sprawie (ale wewnętrzny podciągający do VCC trzeba wyłączyć).

Część postu usunąłem - regulamin p.10.4
    [zumek]
  • Poziom 16  
    Nie chodzi mi o wykrycie 0 bo to oczywiste że go nie będzie, chodzi mi o wykrycie "zmiany", czy to jest możliwe
  • Poziom 39  
    peter507 napisał:
    Nie chodzi mi o wykrycie 0 bo to oczywiste że go nie będzie, chodzi mi o wykrycie "zmiany", czy to jest możliwe

Brak jakiejkolwiek logiki, w Twoim rozumowaniu.
    Żeby wykryć zmianę stanu na pinie, to jest rzeczą oczywistą, że należy rozróżniać nie mniej niż 2 stany na pinie.Ponieważ uC nie potrafi "wykryć" stanu wysokiej impedancji, to jest jasne , że w momencie, kiedy nie podajesz stanu wysokiego, coś MUSI podać na ten pin, stan niski i tym czymś może być właśnie rezystor, pomiędzy pinem a GND.Wartość tego rezystora, uzależniona jest od rezystancji wyjściowej tego "tajemniczego czegoś", co podaje stan wysoki na pin.
    Podsumowując, odpowiedź dostałeś od kol.atom1477
  • Poziom 16  
    Ok, rozumiem, dzięki za pomoc. Zapytałem się tak dlatego ponieważ pewna osoba namotała mi w głowie ;)