Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty radioodbiornik tranzystorowy

Kacpis 31 Maj 2009 19:47 167254 455
  • #391 31 Maj 2009 19:47
    Preskaler
    Poziom 37  

Klima napisał:

No był niby kiedyś w Młodym Techniku schemat, ale nie wiem, jak to działało.

Poszukaj w tym temacie mojego postu z dnia 02 Mar 2007 23:53! Tam podałem ten schemat.

• Megger
  • #392 01 Cze 2009 13:35
    MMłynek
    Poziom 16  

Zamieszczam schemat wzmacniacz m. cz na tranzystorach. Czy wszystko jest poprawnie i czy będzie to działać na prawdę. Jak z mocą wyjściową?

• Megger
  • #393 01 Cze 2009 23:10
    mkpl
    Poziom 37  

Przecież koledze odpisywałem. Układ 100% zadziała moc oddawana na 8Ohm przy 12V to będzie jakieś 2.5W w porywach do 3W a przy 4 ohm ze 4W

• #394 02 Cze 2009 13:15
    MMłynek
    Poziom 16  

Dziękuję szanownemu Koledze za odpowiedź. Trochę go zmieniłem a teorii wzmacniaczy push -pull uczyłem się na lampqch

• #395 09 Lip 2009 23:18
    kowcio
    Poziom 2  

Witam.
    Mam dość nietypową prośbę.
    Czy byłby ktoś w stanie opisać algebrą wzory dla układu radioodbiornika kolegi Preskalera (strona 1 post 4 ;]) ?
    Interesują mnie szczególnie obliczenia napięcia na cewce dzięki polu EM fali danego radia. I po schematycznym uproszczeniu czy nasza cewka z rdzeniem zamieniała by się na zwyczajną indukcyjność ?
    Czy kondensator będzie zwarciem dla analizy AC ?

• #397 27 Wrz 2009 06:32
    predom
    Poziom 26  

Czy ma ktoś może schemat odbiornika am w którym zamiast słuchawki dałoby się podłączyć wzmacniacz lampowy?

• #398 27 Wrz 2009 08:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

predom napisał:
    Czy ma ktoś może schemat odbiornika am w którym zamiast słuchawki dałoby się podłączyć wzmacniacz lampowy?

Do dowolnego (czytaj : każdego) odbiornika (AM czy FM), który ma wyjście na słuchawki, możesz podłączyć dowolny wzmacniacz (lampowy, tranzystorowy lub na układach scalonych).

Wyjście odbiornika łączysz z wejściem wzmacniacza i po kłopocie. :D

Pozdrawiam.

• #399 27 Wrz 2009 10:18
    predom
    Poziom 26  

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Chodzi mi o to czy na przykład do tego Prosty radioodbiornik tranzystorowy odbiornika mogę podłączyć wzmacniacz.

• #400 28 Wrz 2009 10:29
    mkpl
    Poziom 37  

Punkty A i B podłączasz pod wzmacniacz (moze być lampowy). Tam są już sygnały audio więc można podłączyć wzmacniacz jaki się chce

• Megger
  • #401 14 Paź 2009 02:54
    robin
    Poziom 1  

Najprostszy to dioda detekcyjna, słuchawka telefoniczna i np: rynna. Pozdr.

Ps

Bateria zbędna.

• #402 15 Paź 2009 15:10
    kuba41094
    Poziom 11  

Witam
    Ja jakiś rok temu próbowałem zrobić najprostszyodbiornik ale coś nie za bardzo mi wyszło.w moim schemacie była antena dioda głośnik(słuchawka) jakieś uzwojenie.Nic z tego nie wyszło.może ktoś zna coś podobnego tylko nie z jakimiś trudniejszymi schematami

• #403 15 Paź 2009 22:17
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Proponuję to:
    http://www.b-kainka.de/bastel14.htm
    Zbudowałem kiedyś ten z BC158, zasiliłem z baterii 9V. Wymaga anteny w postaci kilku metrów drutu. Wyjscie podłącza się do wzmacniacza lub wejścia karty dźwiękowej komputera. To audion, więc odbiera całe pasmo fal krótkich na raz, odbiór stacji zależy od ułożenia anteny.

• #404 16 Paź 2009 15:27
    kuba41094
    Poziom 11  

ale właśnie nie chce takich utrudnień tylko coś takiego żeby chodziło

Dodano po 10 [minuty]:

dzięki już nie trzeba.znalazłem coś o co mi chodziło

• #405 16 Paź 2009 21:25
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Powodzenia w szukaniu słuchawek 2000Ω

• #406 17 Paź 2009 12:37
    kuba41094
    Poziom 11  

Mam też trudność z kondensatorem ponieważ parę lat temu rozwalałem każde stare radio a w nich był kondensator lecz wszystko szło pod młotek bo nie wiedziałem że to będzie mi potrzebne.

• #407 17 Paź 2009 14:30
    mkpl
    Poziom 37  

Na upartego jakbyś zrobił w wersji z tranzystorami kondensator strojeniowy mozesz zamienić z powodzeniem na jakieś diody pojemnościowe + potencjometr wieloobrotowy. Wiem że to niepotrzebna komplikacja układu ale prościej się w stroić w wybrana czestotliwosc

• #408 17 Paź 2009 18:01
    kuba41094
    Poziom 11  

znalazłem ale jest silnie przylutowany do płytki.spróbuje zwykły kondensator a jak nic nie da to będę próbował jakoś go "odkleić"

• #409 17 Paź 2009 21:52
    mkpl
    Poziom 37  

Duże kondensatory pojemnosciowe są przykręcane a lebki śrubek są zalane cyną więc może dlatego. Przydał by się oplot z miedzi lub odsysacz cyny

• #410 17 Paź 2009 23:29
    kuba41094
    Poziom 11  

próbuje ją zeszlifować i może odkręcę.Jutro biorę się za składanie.+

• #411 19 Paź 2009 12:33
    Preskaler
    Poziom 37  

Jeszcze raz wypada przypomnieć (bo widzę, że pytania się powtarzają a temat jest już tak obszerny, że nie zachęca do całościowego przeczytania).
    Uniwersalnych "przepisów na budowę radia NIE MA! Zależy to od MIEJSCA ZAMIESZKANIA! Dużo prostsze konstrukcje mogą działać w niedalekiej odległości od nadajnika (t.j okolice Bydgoszczy a dokładniej Solca Kujawskiego). Na pierwszy rzut oka prosta konstrukcja może okazać się nie tak całkiem prosta z powodu trudności w zdobyciu części (np. kondensator zmienny, słuchawki wysokoomowe czy konieczność budowy długiej anteny - np. 50m itp.). Na zakończenie radzę (mimo wszystko) jeszcze poczytać możliwie dokładnie całość tematu (14 stron) a pewne rzeczy mogą stać się bardziej zrozumiałe!

• #412 03 Lis 2009 14:27
    krz1979
    Poziom 10  

kuba41094 napisał:
    Mam też trudność z kondensatorem ponieważ parę lat temu rozwalałem każde stare radio a w nich był kondensator lecz wszystko szło pod młotek bo nie wiedziałem że to będzie mi potrzebne.

Drogi panie kuba41094! Jeżeli chodzi o słuchawki, to nie trzeba się zarzynać w poszukiwaniach zabytkowych 2000 Ω. Bardzo dobrze działa w takim radioodbiorniku detektorowym ( bo tak nazywa się ten typ radia ) wkładka słuchawkowa typu W66 lub podobna pochodząca ze starszego typu telefonu stacjonarnego. Ja czasem jeszcze widywałem taką w niektórych sklepach elektronicznych, a na pewno da się to nabyć na giełdzie elektronicznej. Można też oczywiście rozbebeszyć jakiś rozgracony aparat telefoniczny np. Bratek lub podobny - tylko broń Boże wyrywać z ulicznego automatu! Co do kondensatora, to można z braku takiego strojeniowego, z ruchomymi rzędami płytek wstawić stały 200 ...470 pF , a zrobić po prostu cewkę z przesuwanym rdzeniem ferrytowym. Dioda oczywiście germanowa, bo tylko na przewodzi już przy napięciu 0,2 - 0,3V. No ale taka dioda, to tylko z demontażu, lub z giełdy elektronicznej. A tak na przyszłość, to radzę nie rozwalać elementów z rozbieranych starych urządzeń, tylko je raczej gromadzić, bo nigdy nie wiadomo co kiedy się przyda.

Poprawiłem. Proszę po kropce na końcu zdania wstawiać spację. Tekst będzie bardziej czytelny. /c2h5oh/

• #413 06 Lis 2009 19:42
    krz1979
    Poziom 10  

Ja w połowie lat 90-tych słuchałem programu IV-go PR na radyjku detektorowym. Pamiętam jeszcze tytuły niektórych audycji: było jakieś "Radio - Info"... czy jakoś tak... IV program był nadawany na falach średnich, a w '94-tym roku został przemianowany na Radio Bis. Pamiętam, że będąc na działce (obecnie to już moje stałe miejsce zamieszkania) robiłem eksperymenty z tym detektorowcem w terenie. Sygnał był na tyle silny, że będąc gdzieś w lesie odbiór miałem na antenie o długości ok 3 metrów, a uziemienie przyłączałem do metalowej kratki słuchawki W66 trzymanej przecież przy uchu, więc to ja byłem uziemieniem. Ta stacja była najprostsza do odbioru i nawet gdy budowałem jakiś inny odbiornik detektorowy - z cewką o zupełnie innych parametrach, to mimo wszystko najczęściej jednak "wcinały się" fale średnie i oczywiście IV program /Radio Bis. Niestety, w roku 1997 zamilkły nadajniki śreniofalowe na terenie naszego kraju.

Słuchajcie!!! Przed chwilą grzebałem na strychu w jeszcze nie rozpakowanych od przeprowadzki w 2007 pudłach z elektronicznymi klamotami i znalazłem tam radioodbiornik tranzystorowy AM na UL1111.
    Wykonany wg tego schematu ,który był tu już kiedyś prezentowany ( publikacja w MT z lat 80-tych ). Tak się składa ,że kiedyś można to było kupić jako zestaw do samodzielnego montażu - dokładnie ten układ. Produkowane to było przez firmę ''Radio -Hobby" - to było polskie. I właśnie płytka odbiornika pochodzi z tego zestawu

Tak właśnie prezentuje się to moje ustrojstwo. Po włożeniu baterii i przesunieciu dzwigni przełącznika od razu zaczęło działać ,pomimo tak długiego lezenia na nieizolowanym termicznie strychu - latem żar jak *** ,a zimą mróz. Jak widać na zdjęciu - włożyłem w ten odbiornik nieco swojej inwencji. Dorobiony jest do niego zakres długofalowy ( pierwotnie był do odbioru fal średnich ) ,a także kondensator strojeniowy. Radio zbudowałem - jeśli dobrze pamiętam w 1996 r. a dorobienia zakresu fal długich dokonałem chyba w 1998r. Tak więc powstał dwuzakresowy odbiornik AM dł/śr ,a zakres kondensatora pokrywa ok.91% zakresu fal średnich i jakieś 187...250 kHz fal długich. Zakres dorobiłem poprzez zamontowanie drugiej anteny ferrytowej. Odydwie anteny sprzęgnięte są porzez jedną z sekcji wyłącznika ( dwurzędowy z zerem po środku ) ,służącą jako przełącznik zakresów. Obok wyłącznika/przełącznika widoczny jest jakiś bolec. Jest to zacisk do przyłączenia dodatkowej anteny long-wire. Odbiornik użytkowałem intensywnie w latach '98 - '06 ,a później była przeprowadzka ,spakowałem wszystkie graty w pudła i zapomniałem o nim.

• #414 07 Gru 2009 00:56
    PiotrekUK
    Poziom 11  

Kiedyś w szkole zbudowaliśmy podobny odbiornik radiowy lecz jeszcze prostszy-bez zasilania ! Cewka podobnej budowy dioda germanowa ,kondensatorek i b. czułe słuchawki. Słychać było 1PPR.

• #415 15 Gru 2009 12:51
    albion1
    Poziom 17  

Zrobiłem sobie ten z MT. Dodałem zamiast kondensatora stałego kondensator zmienny i oprócz Warszawy odbieram jeszcze dwie stacje jedną rosyjskojęzyczną a druga czeską. Zauważyłem że jeśli zmostkuje palcem masę i kondensator na wejściu tranzystora odbiór wyraźnie sie poprawia. Próbowałem tam wstawiać różne wartości rezystorów ale nic cie pomogło. Złoże sobie jeszcze raz ten sam układ ale na płytce stykowej żeby mieć możliwość eksperymentowania. Ogólnie jestem zaskoczony że na trzech tranzystorach można uzyskać taki odsłuch.
    I zbliżenie

• #416 15 Gru 2009 20:26
    Klima
    Poziom 30  

Spróbuj podłączyć masę radia do jakiegoś uziemionego elementu - kaloryfera, kranu czy czegoś w tym rodzaju.

• #417 15 Gru 2009 21:20
    sq6ade
    Poziom 40  

thereminator napisał:
    Powodzenia w szukaniu słuchawek 2000Ω

Też mnie to też kiedyś demotywowało do działania ;)

Dziś już wiem że można użyć niskoomowych słuchawek od walkmana lub MP3 plus
    mini transformatorek sieciowy - najmniejszy jaki się produkuje. :idea:

• #418 17 Gru 2009 10:25
    krz1979
    Poziom 10  

albion1 -Czy to jest może ten odbiornik refleksowy na trzech tranzystorach? Z tego co pamiętam ,jego obciązeniem miały być słuchawki 32 ohm'owe. Ja to też budowałem chyba w 1999 roku, ale działało tak sobie, a na słuchawce W66 chyba nie chciało działać. A nie wzbudza Ci się czasem zbyt łatwo ten układ? U mnie - z tego co pamiętam wydobywał się głośny przydzwięk podobny do odgłosu gotującej się wody. Co do tej masy - nie widziałem tego na zdjęciu układu ,ale czy podpiąłeś dolny koniec obwodu rezonansowego do masy? Tak się powinno robić. Jaki zastosowałeś typ tranzystorów i jaką dałeś ilość zwojów L1 ; L2 dla fal długich. Sprawdz jak głośno działa ten układ zasilany z dwóch bateryjek ( 2 x 1,5 V )

A tak wogóle ,to co powiecie o tym

Odbiornik detektorowy jak wyżej z antenką taka jak widać, zdjęcia robione przed chwilą, próby przeprowadzane od 8:30 -odbior 2 ...3 stacji, w tym dwie niemiecko-języczne i jedna skandynawska w godz. 8:30 do teraz ( 10:18 ). Z tym ,że teraz odbiera jakąś jedna ,ale dość głośno - jakąś muzykę nadają. Lokalizacja - Polska centralna. No - teraz -10:21 też działa, i jest to właśnie stacja skandynawska, z tego ,co kojażę - chyba Sztokholm. Antena to ten widoczny na zdjęciu kawałek przewodu rozpietego pionowo wzdłuż okna dachowego.

• #419 10 Sty 2010 12:42
    sq8luv
    Poziom 9  

Witam, ponieważ temat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, postanowiłem przedstawić projekt prostego radia do odbioru I programu na falach długich:
    Jak na tak nieskomplikowaną konstrukcję, zostałem zaskoczony dobrymi parametrami, przede wszystkim głośnym i wyraźnym audio. Mieszkam dość daleko od nadajnika, w południowo-wschodniej części kraju. Moje poprzednie konstrukcje AM charakteryzowały się małym wzmocnieniem m.cz. (odbiór praktycznie tylko na słuchawki) i wymagały zewnętrznej anteny, a z reguły również uziemienia. Dodatkowo wieczorem, kiedy pasmo średniofalowe i dolne KF nabiera aktywności, przesłuchy od innych stacji radiofonicznych często uniemożliwiały selektywny odbiór programu pierwszego. Opisywany odbiornik charakteryzuje się dość dużym wzmocnieniem, wzmacniacz na LM 386 zasila głośnik w sposób wystarczający do komfortowego słuchania (w zasadzie całkiem głośnego), w dodatku nie potrzeba uziemienia i praktycznie zewnętrznej anteny. Jednak, aby dźwięk był naprawdę zadowalający, dołączyłem sprzężoną indukcyjnie antenę w postaci ok. metrowego druciku (nie zamieściłem jej na schemacie, bo temat anten jest dokładnie opisany na forum). Myślę, że udało się m.in. dzięki temu, że dodałem na wejściu prosty wzmacniacz w.cz. w układzie OE, który ma jeszcze tę zaletę, że wyselekcjonowany w antenie ferrytowej i wzmocniony sygnał przykrywa praktycznie wszystkie sygnały pochodzące od innych poza pasmowych stacji pojawiających się w eterze wieczorem. Dzięki temu odbiór rozgłośni możliwy jest przez cały czas. W ciągu dnia audio jest czyściutkie, w nocy słychać lekkie, bardzo ciche "brzęczenie" stacji w tle, w ogóle nieuciążliwe.
    Zrobiłem też nadajniczek prezentowany tu na łamach forum, którego schemat pochodził ze strony jakiegoś czeskiego konstruktora i przy jego pomocy przeprowadziłem transmisję fragmentu audycji płynącej z wyżej opisanego odbiornika. Mikrofon zbliżyłem do głośnika radia na parterze budynku, odbiór i nagranie w miniaturowym radyjku FM na piętrze. Brzmiało to tak: WRZUTA :)
    Oczywiście transmisja przez mini-nadajnik i kompresja pliku (oraz zniekształcający odtwarzacz na wrzucie ;) ) zubożyły na pewno poziom dźwięku.
    A tu jeszcze jeden, naprawdę prosty schemat "trzy w jednym" umieszczony kiedyś w ŚR:
    Odbiornik całkiem fajnie działa, jednak w mojej przynajmniej lokalizacji wymaga anteny zewnętrznej w postaci kilkunastometrowego odcinka drutu i uziemienia. Wieczorem robi się tak gęsto na paśmie, że praktycznie program I ginie w natłoku innych stacji ( głównie węgierskiej ;)).
    Pozdrawiam i przy okazji dziękuję za wszystkie ciekawe schematy i opisy urządzeń oraz informacje zamieszczane na forum.
    Krzysztof

P.S. Schematy rysowałem w programie paint, po raz pierwszy w życiu ;), mam nadzieję, że nie narobiłem błędów..

• #420 10 Sty 2010 16:47
    Preskaler
    Poziom 37  

"sq8luv"
    Zapomniałeś podać danych cewek!
    W okolicach Lublina dość silny jest sygnał z PR Parlament i częto transmitowany jest I program PR (197 kHz). Wa-wa I z Solca Kujawskiego (225kHz) jest słabsza. W moich okolicach odwrotnie.
    Jeszcze raz przypominam, że sygnał radiowy na terenie Polski jest różnej wielkości a więc apeluję do WSZYSTKICH aby podawali swe rozwiązania konstrukcyjne z lokalizacją gdzie ona był użwana. Bo takie stwierdzenie, że na kawałku drutu, kaloryferze, diodzie i słuchawce telefonicznej można zbudować radio, wprowadza w błąd młodych radiotechników, któzy mieszkajązej odległości od nadajnika!

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo