Jeżeli ktoś ma problem ze zdobyciem słuchawki wysokoomowej polecam wkładkę mikrofonu dynamicznego. W okolicy Rzeszowa można usłyszeć "Jedynkę" na 225kHz bez żadnego wzmacniacza na samym detektorze i takiej wkładce mikrofonowej zamiast słuchawki (500ohm). Osobiście jako antenę stosowałem oplot przewodu koncentrycznego anteny UKF. Słabo ale słychać.
Preskaler wrote:
"sq8luv" Zapomniałeś podać danych cewek!
W okolicach Lublina dość silny jest sygnał z PR Parlament i częto transmitowany jest I program PR (197 kHz). Wa-wa I z Solca Kujawskiego (225kHz) jest słabsza. W moich okolicach odwrotnie[...]
Witam,
Danych cewek nie podawałem, bo miałem wrażenie, że dużo informacji było już na ten temat na forum. Ale ok, ja użyłem w końcu cewki fabrycznej ze starego odbiornika (mam jeszcze kilka ), ale działa również nawinięta własnoręcznie, ok. 200-300 zwojów na rdzeniu ferrytowym o średnicy 10mm (cewki najlepiej nawijać na karkasie, ja robiłem kiedyś odczepy co kilkanaście zwojów) Przy rdzeniu o śr. 8mm jest podobnie, na częstotliwość wstrajamy się za pomocą kondensatora, dlatego polecam ten o zmiennej pojemności, przynajmniej podczas uruchamiania radia. Na rurce PVC o średnicy ok. 10mm było to około 300 zwojów i większa pojemność kondensatora, ale jak mówię, mam jeszcze zapas rdzeni ferrytowych i nie używam praktycznie w tym celu cewek powietrznych. Próbowałem też dobrać kondensator tak, aby nie było konieczne używanie kondensatora zmiennego i w przypadku mojej anteny radio dość dobrze odbierało przy wartości 86p (myślę, że odbierałoby też przy 120p ), jednak mam również zapas kondensatorów zmiennych, a nie zależało mi na miniaturyzacji odbiornika kosztem dokładnego zestrojenia, więc zostałem przy tym. Indukcyjność jak ktoś chce może obliczyć ze wzoru: L=25330/$$C\cdot$$$$f^{2}$$.
W przypadku drugiego schematu, to w czasopiśmie, oryginalnie podana była cewka ok. 100zw. na pręcie ferrytowym plus kondensator 1n, oraz odczepy co 20 zwojów. Ja dobierałem eksperymentalnie.
Jeśli chodzi o Radio Parlament to rzeczywiście program był nadawany w godz. 8.00-18.00 na częstotliwości 198 kHz z Raszyna, ale z dniem 30 lipca 2009 r. zlikwidowano emisję z przyczyn ekonomicznych. Ostatnio właśnie się dziwiłem, dlaczego nie słychać go na falach długich , choć nie powiem, żeby to była moja ulubiona audycja..
Pozdrawiam,
Krzysztof
Do eksperymentów w moim przypadku stosowałem obwód rezonansowy wykonany z kondensatora 1nF (J) oraz cewki nawiniętej zwój przy zwoju (150zw) na rurze elektroinstalacyjnej 35mm (średnica zewnętrzna 37mm) drutem emaliowanym o średnicy około 0,5mm. Polecam nawinąć więcej zwojów np 170 i co 10zw wykonać odczepy (120,130,140,150,160). Taki obwód można wykorzystać zarówno do odbiornika detektorowego, o wzmocnieniu bezpośrednim, a także po nawinięciu dodatkowego uzwojenia sprzęgającego w odbiorniku reakcyjnym.
Dzięki Koledzy za wyczerpujące dane!
Wstyd się przyznać ale przegapiłem, wyłączenie tego nadajnika. Sprawdziłem przed chwilą i cisza! Też nie była to moja ulubiona stacja ale... przydawała się czasem przy uruchamianiu odbiornika długofalowego. Ciekawi mnie jedynie to czy Polska zrezygnowała całkowicie z tej częstotliwości czy tylko zawiesiła na jakiś czas jej użytkowanie? Szkoda by było rezygnować bo to by już była strata bezpowrotna! Częstotliwość ta przydała by się po wprowadzeniu "cyfrówki".
Witam.
Mam pytanko. CB radio posiadm już trochę czasu, teraz chciałbym zbudować jakiś odbiornik radiowy. Z części jakie posiadam to stary monitor(CRT), radio safari 6(po włączeniu słychać tylko pulsujący dźwięk) starą płytę główną od komputera, stary zasilacz ATX, aparat telefoniczny z wybieraniem tonowym . Czy ew z tych części może ktoś jakiś schemat zaproponować, i czy jest możliwe zbudowania takiego odbiornika bez diody germanowa(szukałem i nigdzie jej nie ma).
W safari masz diody germanowe. Ale szkoda by mi było niszczyć odbiornik dla jednej diody. Prawie w każdym sklepie elektronicznym można kupić jakieś diody germanowe. Na allegro czasami są tanie diody serii AA.
Tak na siłę to można ale skąd weźmiesz drut nawojowy na cewki? Poza tym przydał by się kawałek pręta ferrytowego lub kondensator zmienny. W ostateczności mogą być stałe ale niewielkiej pojemności 300 - 1000pF - najlepiej styrofleksowe. Wkładkę słuchawkową z telefonu można wykorzystać jako minigłośniczek. Rezystory i tranzystory też można ale trzeba rozszyfrować lub pomierzyć ich wartości. Najlepiej zacząć to od wylutowania i posegregowania oraz rozszyfrowania elementów. Równocześnie trzeba się trochę pouczyć i zrobić jakąś antenę oraz uziemienie. Takie części też nie są drogie bo rezystory kupisz po 15 - 30gr/szt. Tranzystory po 50gr. diodę podobnie. Najtrudniej zdobyć ferryt lub kondensator zmienny. Oprzeć się możesz na schematach z tego "Forum".
Ok, Radio safari coś z nim jest nie tak. Rozłoże je na części pierwsze i sobacze co tam ciekawego siedzi. Dru nawojowy na cewki to nie problem, pręt ferrytowy się załatwi. Interesował by mnie jakiś prosty odbiornik na 40m lub 80m . Dodam że chciałbym podłączyć i te radyjko i nasłuchiwać na mojej bieżącej instalacji antenowej, czyli antena 5/8 6 przeciwwag na wysokośći 11 m.
Na 40 i 80 m usłyszysz raczej tylko telegrafię. To dobry powód do tego aby nauczyć się jej. Ta Twoja antena, przypuszczam, że jest przeznaczona do pracy na 27 MHz (11m). Na ten zkres też można zrobić odbiornik i słuchać CB Radio. Na ten zakres krótkofalowy można rozciągnąć poziomo drut o długości 20 lub 40m. Przy wyborze zakresu radia są to już niewielkie zmiany bo zależą tylko od ilości zwojów w cewce i pojemności kondensatora. Ten zakres jest, ogólnie biorąc, trudny do odbioru. Lepiej jest zaczynać budowę radia od zakresu fal długich.
Nie wiem co na to doświadczeni krótkofalowcy, ale moim zdaniem będziesz miał baaaaardzo ciężko wstroić się w tak wąskie pasma jak 3,5 oraz 7MHz bez podstawowych narzędzi a przede wszystkim miernika częstotliwości. Sonda w.cz., GDO lub generator kwarcowy do zestrojenia obwodów wejściowych. No chyba że dysponujesz zapleczem filtrów 7x7 - te na słuch udaje się dostroić bo parametry znane. Gorzej gdy trzeba samemu nawinąć. Tą antenę masz uziemioną?
Nie pisał chyba jeszcze nikt o najprostszym odbiorniku w ogóle możliwym: kilkanaście metrów drutu i uziemienie (kaloryfer) dołączone do słuchawki np. W66 równolegle z diodą germanową. Żadnej cewki i kondensatora!
Próby robiłem na początku lat 80. kiedy stał jeszcze nadajnik w Gąbinie, odległość ok. 200 km. Co ciekawe odbiór był znacznie głośniejszy niż w układzie z obwodem rezonansowym. W ciągu dnia bez problemu, wieczorem całkowity brak selektywności dawał znać o sobie - najmocniej próbowała przebić się Wolna Europa z krótkich (na średnich chyba nie nadawała).
Nie wiem jak teraz wyglądałaby sprawa z odbiorem takim radyjkiem, ale dużo roboty nie ma, żeby sobie sprawdzić
Przy okazji: najobszerniejsza strona poświęcona odbiornikom detektorowym i jednotranzystorowym/jednolampowym - http://www.crystalradio.net - setki schematów, opisów i zdjęć!
Wśród nich moją szczególną uwagę zwrócił "Enhanced Crystal Set Performance Using a Beat Frequency Oscillator for Exalted Carrier Reception" http://www.crystalradio.net/crystalsets/bfo/ - wyjątkowo prosty układ, a osiągi na tyle dobre, że stosowany jest również przez AM-DXmenów. Wygrał zresztą konkurs na najlepszy odbiornik w swojej klasie. Polecam lekturę.
http://www.mlodytechnik.pl/?id=12&ar=nw&art=2408 Tutaj jest schemat i koncepcja odbiornika AM; ja go zrobiłem do odbioru regionalnej stacji lokalnej nadającej na falach średnich. Jakością odbioru przewyższa kasyczne superheterodyny.
najprosciej jest zrobić słuchawka antenka uziemienie i dioda tylko nie pamiętam jaka to byla jak znajde schemat to wrzuce radio byle jakie ale cos slychac znajde to dam
Zbierałeś cały świat, a najczęściej to kremlowskie dzwony sygnału stacji "Tu gawarit' radio Maskwa"
Jak mógło działac coś pozbawionego obwodu rezonansowego?
Prosty odbiornik detektorowo-tranzystorowy (wg Burkharda Kainka)
Odbiornik zawiera układ wzmacniacz, który kompensuje straty w układzie rezonansowym zwiększając jego dobroć, co w efekcie znacznie zwiększa czułość i selektywność. Regulacja wzmocnienia potencjometrem - zbyt duże wzmocnienie powoduje oscylacje. Wartości LC dobrane do zakresu 5-25 MHz można oczywiście zmienić. Do odbioru wystarcza antena już o długości 1 metra. Wyjście do wzmacniacza, karty dźwiękowej, ale może wystarczą również słuchawki.
Dodane: Wykonałem powyższy odbiornik ze zmodyfikowaną cewką - nawinąłem 5x16 zwojów DNE 0.5 na średnicy 53 mm - tak aby obniżyć częstotliwość do zakresu poniżej fal średnich tj. około 400 kHz, aby sprawdzić odbiór radiolatarni NDB. Układ mnożnika dobroci działa bardzo dobrze, po jego włączeniu radio stroi się bardzo ostro i wąsko, giną wszystkie stacje oprócz pożądanej. Odebrałem 4 radiolatarnie, wystarczyła wkładka telefoniczna W66. Do odbioru PR1 trzeba dodać kondensator około 2 nF. Okazało się jednak, że jednometrowa antena to zdecydowanie za mało, potrzeba pewnie kilkanaście metrów - ja użyłem 45 m longwire.
Zrobiłem sobie ten z MT. Dodałem zamiast kondensatora stałego kondensator zmienny i oprócz Warszawy odbieram jeszcze dwie stacje jedną rosyjskojęzyczną a druga czeską. Zauważyłem że jeśli zmostkuje palcem masę i kondensator na wejściu tranzystora odbiór wyraźnie sie poprawia. Próbowałem tam wstawiać różne wartości rezystorów ale nic cie pomogło. Złoże sobie jeszcze raz ten sam układ ale na płytce stykowej żeby mieć możliwość eksperymentowania. Ogólnie jestem zaskoczony że na trzech tranzystorach można uzyskać taki odsłuch.
I zbliżenie
Rewelacja, zadziałało od pierwszego kopa! problem w tym układzie rodzi się po stronie słuchawki. Dołączyłem układ do komputerowego zestawu głośnikowego. wzmocnienie na 100% zestawu w końcu można osiąść i posłuchać 5 m od odbiornika . Tranzystory BC107, każdy jeden , dioda AA119 , oryginalne cewki i kondensator z RO Junior. Martwi mnie jeno fakt że na słuchawce od Walkmana bardzo cichy odbiór, stad podłączenie do wzmacniacza m.cz. regulacja cewek wzdłuż ferrytu daje odpowiednia reakcje, co czyni odbiornik bardziej znośnym do odsłuchu.
Proszę o Wasze doświadczenia z tym egzemplarzem a miedzy innymi jak uzyskać większą moc m.cz na wyjściu (pomijam słuchawkę , musi być głośniczek)
pozdrawiam, Grzegorz
EDIT, dodam tylko ze mieszkam w Żarach (lubuskie) i I program PR słychać zadowalająco!!
Kolego buz7619 ! A może tak zamiast słuchawki od walkmana podłączyłbyś - tak jak widać na załączonych zdjęciach - wkładkę słuchawkową W66. Ma nieporównywalnie większą czułość ,a dzięki swojej wielokrotnie wyższej impedancji (220 ohm ), niż impedancja słuchawki od walkmana ( 16 ohm ) nie obciąza zbytnio układu przez co nie powoduje spadku napięcia na wyjściu. Napewno będzie działała głośniej. Słuchawki od walkmana nie nadają sie do układów o tak małej mocy, bo zbytnio je obciązają, przez co ''siada'' napięcie wyjściowe i układ działa marnie.
Dziękuję koledze za odpowiedź. Wkładka W83 faktycznie, sprawiła że odbiór jest dobry powiedziałbym nawet bardzo dobry jak na ten układ. Nie wiem czy nie była by lepsza w66 której nie posiadam. Chciałem jeszcze prosić kolegów jeżeli ktoś ma z Was oryginalny schemat tego odbiornika z opisem cewek o zamieszczenie linku. Z wcześniejszych postów niestety ten link nie działa.
Muszę go kiedyś też zbudować. Ciekawy jestem jak działa. Robiłem go co prawda pod koniec lat 90-tych, ale coś mi nie za bardzo chciał chodzić. Łatwo sie wzbudzał i w zasadzie najczęściej ze słuchawki wydobywał się szum podobny do gotującej się wody. Ciekaw jestem jak działa na falach średnich i ile stacji pod wieczór można na nim wyłapać. a!!... i zobacz jeszcze jak głośno na zasilaniu 3V działa.
dziękuje za schematy i opis cewek. Przy okazji, na 3V układ dostaje wzmocnienia ale niestety słychać tylko gotującą się wodę, przy 1,5V działa właściwie.
R3 ma wartość powyżej 500kohm (szeregowo łączone rezystory dobierane tak żeby radio działało właściwie - wzmocnienie i brak "gotującej sie wody") , kondensatory i inne rezystory są takie jak na schemacie. przypominam że złożyłem te radyjko na BC 107.
BC107 ?... Można by sprawdzić na BC547 - one są chyba lepsze do tego typu zastosowań. A R3 można dać 500kohm regulowany z szeregowo włączonym jakimś dodatkowym. Wtedy mozna było by regulować płynnie sprzęzenie zwrotne i dokładnie je dopasować do warunków pracy układu... Ecchhh..... szkoda ,że całą moją ''warsztatownie'' mam pochowaną na strychu. Chętnie bym coś w tym temacie podłubał.
Odbiornik reakcyjny z MT http://www.mt.com.pl/?id=12&ar=nw&art=1439 Coś podobnego składałem mając 7 lat i działało od kopa na falach średnich - schemat miałem z takiej cienkiej żółtej książeczki.
Przejrzałem cały temat. Widzę sporo "historycznych" projektów - chyba nikt jeszcze nie wrzucił tego odbiorniczka będącego hybrydą superheterodyny i radia refleksowego.
Jeśli zaś chodzi o moje doświadczenia z prostymi, amatorskimi odbiornikami to mogę się podzielić swoimi doświadczeniami i obserwacjami. Przydadzą się komuś, kto planuje się wziąć za któryś z tych projektów.
1) Wspominany już odbiornik z "Młodego Technika" (10/84) na UL1111 wykonałem (wariant drugi). Nie było z nim żadnych problemów, ruszył od razu po podłączeniu zasilania. Pięknie odbiera PR1. Zanim na stałe go zestroiłem na 225 kHz byłem w stanie słuchać wieczorami kilku zagranicznych stacji, przestrajając go kondensatorem zmiennym.
2) Inny projekt miniaturowego odbiornika z MT (6/83) na UL1321 - właściwie sytuacja identyczna z powyższą. 3) Superreakcyjniak FM z MT (6/84). Oczywiście trzeba było zmienić wartości elementów obwodu LC aby wpadł w pasmo CCIR. Własnoręcznie wykonany dławik zastąpiłem osiowym 18uH (w moim przypadku ta wartość dała najlepsze efekty). Zamiast prowizorycznego trymera z dwóch kabelków w PCV wystarczy wlutować kondensator ceramiczny o pojemności kilku pF. Wzmacniacz m.cz. początkowo się wzbudzał - należało uzupełnić schemat o brakujące elementy (kondensator i rezystor między wyjściem a masą - patrz: karta katalogowa scalaka). Około 25km od Krakowa odbiera kilka stacji. Najlepiej Radio Maryja. 4) Odbiornik na fale długie bez cewek z MT (5/86). Tutaj niestety nie udało mi się. Sprawdzone elementy, montaż prawidłowy, a jednak nie działa jak należy. Są problemy ze wzbudzaniem się tej części, która ma się wzbudzać. Nie mogę otrzymać odpowiedniej wartości napięcia na anodzie diody D2 - albo jest za duża, albo oscylacja zostaje zerwana. Komuś udało się uruchomić tę konstrukcję? Bo spotkałem się już z opiniami dwóch innych osób, które próbowały ją uruchomić - bez skutku...
5) Superheterodyna FM z MT (12/84) na UL1244 i UL1496. Wykonałem i uruchomiłem. Oryginalny projekt głowicy zastąpiłem innym, nowszym - pożyczonym z RE z 2000 roku. Gra bardzo ładnie i czysto, cechuje się wysoką selektywnością. Nie było większych problemów ze zestrojeniem - wystarczyła prowizoryczna sonda w.cz., woltomierz i fabryczna głowica w roli generatora 10,7MHz.
6) Tuner FM z MT (8/86) - konstrukcja w trakcie. Część radiowa uruchomiona w 100%. Własnoręcznie wykonywany dławik w obwodzie dyskryminatora zastąpiłem zwykłym, stałym osiowym 22uH. W zupełności wystarczy. Teraz walczę z dekoderem stereo. 7) Radio UKF z RE (11/93) na UL1042, UL1200 i TDA2030. UL1200 zastąpiłem odpowiednikiem - uA3089PC, zamiast MAA723H zwykły LM7808.. Złożone i uruchomione w 80% - ładnie gra po podaniu sygnału z zewnętrznej głowicy. W wolnej chwili skończę obwód UL1042.
8) Superreakcyjniak z RE z 2001 roku jeśli mnie pamięć nie myli, na BF964. Ładny, czysty odbiór, duża stabilność.
Witam!
Na początek proszę o wyrozumiałość...
Poszukuję schematu najprostszego układu obiornika FM. Nie są potrzebne mi żadne bajery, zadaniem odbiornika ma być złapanie jakiejś fali komercyjnego radia i umożliwienie jej słuchania. Nie zależy mi na jakości, byle dało sie słuchać. Układ chciałym zrobić dla własnej satysfakcji.
Może znajdzie się ktoś, kto mi pomoże?