Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik mocy wyjściowej - pytanie

17 Kwi 2004 18:11 4685 24
  • Poziom 13  
    Czy ktoś może robił ten wskaźnik? Jest to projekt z Radioelektronik 11/1999. Zrobiłem go niedawno i nawet ładnie działa, lecz dopiero przy bardzo dużym wzmocnieniu. Czy nie powinien on działać przy minimalnej głośności? Jeżeli nie to jak zmniejszyć ten próg zadziałania.
    W załączniku schemat dla jednego kanału.
  • Poziom 12  
    Witam
    Jako wskaźnik mocy tak też się zachowuje. Zakres pomiaru, czyli wskazań zmieniłbym dzielnik R2,R1
    wg. mnie lepiej dla oczu przy zwiększeniu wartości C3
    pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Żeby Ci działał bez względu na poziom mocy musisz go wpiąć przed potencjometr głośności.
    Nie wiem czy nie będzie wtedy potrzebny dodatkowy stopień(tranzystor).
    Od czułości masz P1.
    Próbowałeś robić na UL1980?
  • Poziom 13  
    Witam.
    Własnie tak zrobiłem i działa bez problemu.
  • Poziom 13  
    Mam jeszcze jedno pytanie jak rozwiązac problem potencjometru od regulacji głosnosci który po wstawieniu za wzmacniacz niewytrzymuje amperarzu i się pali. Jaki pot zastosować?
  • Poziom 31  
    Czy ja dobrze zrozumialem?? Wstawiles potka pomiedzy wy wzmaka i glosnik?? Troszke na odwrót potencjometr montuje sie przed wejsciem koncówki mocy POZDO
  • Poziom 19  
    No właśnie,w jakim celu go tam montujesz?
    To nie jest orginalny wzmacniacz?
  • Poziom 13  
    Ja dobrze wiem ze sie tak nie robi, ale jak mam inaczej uruchomic ten wskaźnik jezeli on tylko przy wiekszym wzmocnieniu działa.
  • Poziom 31  
    Mam pytanie czy Ty montujesz ten wskaznik przed wejsciem koncowki mocy??
  • Poziom 36  
    Na pewno wskaźnik powinien być za regulacją głośności, a gdzie to już obojętne... albo prawie obojętne, ale pod warunkiem, że wartość potencjometru będzie większa od 1 kilooma. Najlepiej dać tam 100 K. No i przydałoby się, żeby wskaźnik mocy był logarytmiczny a nie liniowy.
  • Poziom 13  
    Montuje go na wyjściu wzmacniacza.
  • Poziom 19  
    potencjometr odłącz od masy i wstaw szaregowo z sygnałem ....
  • Poziom 13  
    A co mi to da? Jeżeli moge wiedziec.
  • Poziom 36  
    Da ci to tyle, że stłumisz nieco sygnał, a układ nie będzie działał za dobrze.. Nie szeregowo, a równolegle.
  • Poziom 31  
    Mam pytanie czy Ty montujesz ten wskaznik przed wejsciem koncowki mocy??
  • Poziom 13  
    Nie. Montuje go na wyjsciu końcówki mocy.
  • Poziom 31  
    Sorki ten powtórzony post jest przez problem z netem jaki mnie dzis dopadl. Podczas odswierzania dodal sie drugi raz.
  • Poziom 27  
    witam czy ma ktosmoze kompletny schemat wskaznika wysterowania albo czegos w tym stylu na ul1980 bo dostepne dane aplikacyjne sa bardzo okrojone.
    za wszelkie pomoce dziekuje.
  • Poziom 19  
    W większości decków Unitry masz przecież UL1980.
  • Poziom 27  
    mam deck zrk m9115 i niestety ni ma tam tych kostek patrzalem w innych tez z marnym skutkiem.potrzebie jakieguś konkretnego schematu.
  • Poziom 19  
    Między innymi w deckach M8012,...13,...15,...16,...17,...47 oraz Condorze są te układy, szukaj też A277(NRD)
  • Poziom 19  
    Mimo to wstawie . Schemat wskaźnika wysterowania na 12-stu diodach led ( jeden kanał) . Jest to schemat wskaźnika montowanego w radiomagnetofonach unitra m9115. Poza tym dodałem też w drugim załączniku opis układu UL1980 .PDF Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    :arrow: mar1410 ja bym nie wstawiał potencjometru za końcówką mocy... bo jakość dźwięku bardzo spada (nie mówiąc już o energii traconej na duże nagrzewanie samej końcówki)

lepiej przerobić sam wskaźnik, wystarczy przecież zmienić tylko wartości dwu lub trzech elementów, tak jak to zauważył na początku :arrow: PCY

• Poziom 31  
    Dzisiaj właśnie ukończyłem taki wskaźnik wysterowania, nie wiedziałem jaki potencjometr wstawić i na chybił trafił wstawiłem 1 kilo i działa doskonale nawet na najsłabszym sygnale. Jako początkujący elektronik mogę sięmylići tak sięstało przy podłączaniu mojego układy pomyliłem + z - i się pojarało :) musiałem wymienić całą cześć zasilającą układ :) ale to nic godzinę temu skończyłem to i teraz podziwiam cudeńsko aha i w schemacie nie podano watrości kondensatora cerazmicznego na ścieżcze do diody wskazyjącej zasilanie ale wystarczy wstawić bele jaką i tak działa to nie takie ważne. W układzie nie uzględniono jednej rzeczy że żeby zmienić ustawienie potencjometru trzeba otworzyć obudowę ale poradziłem sobie z tym i typrowadziłem potencjometry na zewnątrz ta jak i 2 chinche którymi doprowadzam sygnał ze wzmacniacza, złacze zasilania i włącznik zasilania, wszystko zapakowałem w pudełko plastikowe kupione w sklepie elektronicznym.

aha i dołączam zdięcia gotowego układu (chcę się pochwalić)
    Załączniki: