Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody do kamer przemysłowych.

fryniu 08 Mar 2009 18:59 10178 30
Optex
 • #1
  fryniu
  Level 10  
  Witam. W najbliższej przyszłości planuję w mojej maleńkiej firmie założyć monitoring z rejestratorem a w związku że mieszkam od niej 70 km chcę mieć podgląd przez internet. Przeglądam różne sklepy internetowe z tym sprzętem i właściwie to rejestrator już wybrałem, kamery też już mniej więcej wiem co bym chciał ale jednym z nierozwiązanych problemów są jeszcze przewody do kamer. Czytałem chyba wszystko na ten temat na tym forum jedni chwalą skrętkę inni koncentryk ale może doświadczeni w tych sprawach potrafią mi odpowiedzieć, który rodzaj przewodu jest najlepszy? I nie chodzi o cenę , łatwość wykonania ale o jakość obrazu. Dodam że najdalsza kamera od rejestratora będzie gdzieś z 150m.
  Na pewno jak przystąpię do realizacji będę miał jeszcze wiele pytań ale to może potem.
  Pozdrawiam fryniu
 • Optex
 • #2
  szeryf.rm
  Level 22  
  Skrętka nie jest zła, aczkolwiek dużo zależy potem od kart, bo niestety odległość 150m zniekształca w pewnym stopniu sygnał. Cienki odbiornik przetwarzający wszystko na cyfrę może sobie średnio radzić. Ale i tak dociągnąć się da, a jakość do monitoringu będzie wystarczająca.

  W praktyce to oczywiście jeszcze żeby ciągnąć skrętką to mówimy tutaj tylko i wyłącznie o sygnale symetrycznym i to w dodatku najlepiej 100ohm. Oznacza to konieczność jeszcze dodatkowych urządzeń do przekształcenia sygnału na symetryczny. W przypadku koncentryka 75ohm, można podpiąć od razu pod kamerę, choć tego nie polecam. Lepiej używać separacji, więc i w tym przypadku także będzie koniecznie jeszcze dodatkowe urządzenie, aby to chodziło dobrze i awaria nie powodowała awarii całego systemu.

  Dlatego jedno i drugie rozwiązanie nie jest złe. Jak przewody biegną w miejscach suchych, nie pod ziemią, nie mają kontaktu z wodą itd. to skrętka może być. Jeśli zaś biegną wątpliwej jakości kanałami pod ziemią, mają kontakt z wodą, mrozem, dużą wilgocią, to koncentryk jest bardziej odporny. Widziałem kilkuletnie skrętki i kabel taki nie przypomina swojej dawnej świetności. Koncentryk jest o wiele lepszej jakości po kilku latach.

  Także raczej nie ma większego problemu ani przy jednym ani przy drugim, bo i tak w obu przypadkach przydatne będą urządzenia separujące.

  Ze swojej strony dorzucę, że kamery zewnętrzne warto pakować w obudowy podgrzewane i tutaj nie warto oszczędzać. Warunki atmosferyczne są zabójcze dla kamer :). W przypadku kamer wewnątrz pomieszczeń, gdzie nie ma deszczu, mrozu itp. mogą być bez obudowy dodatkowej, choć i tak zalecałbym zastosowanie dodatkowej obudowy (nawet bez podgrzewania). Dlaczego? Po prostu dlatego, że lepsze kamery i gorsze także prędzej czy później będą wymagały wyczyszczenia obiektywu. Kamera w obudowie, wymaga wytarcia szkiełka/plastiku a bez obudowy trzemy po obiektywie.

  Mam nadzieję, że nikt mnie nie skrytykuje za to co napisałem, bo jak słusznie zauważył autor postu, zdania są podzielone. Ja napisałem to co wiem i miałem okazję zobaczyć i przetestować.
 • #3
  fryniu
  Level 10  
  Dzięki za szybką odpowiedź u mnie niestety przewody będą szły w różnych warunkach częściowo pod ziemią ale w rurach arota częściowo podwieszane a jeszcze w innych miejscach w korytkach w dość znacznym zbliżeniu z kablami w których jest napięcie 230V czy to może zakłócać? Większość kamer (około 5) będzie na zewnątrz chyba tylko jedna lub dwie w wewnątrz na pewno trzeba je dogrzewać. Ja uważam że najlepiej 230v ale obawiam się zakłóceń obrazu czy to prawda? No został jeszcze jeden dla mnie problem chyba najważniejszy jak wspomniałem w poprzednim poście chcę mieć podgląd przez internet mam tam neostradę 1000/250 nie jest to zbyt szybkie łącze ale jak twierdzą fachowcy z tp na razie nie ma możliwości technicznych a chciałbym zastosować choć jedną kamerę szybkoobrotową i sterować nią przez internet czy jest to możliwe przy tych szybkościach?
  Pozdrawiam.
 • #4
  Stan-Mar

  Level 26  
  Nie stosuj na zewnątrz kamer na 230V AC - jeżeli to 24V AC. Możesz zasilanie i obraz puścić w skrętce - nie będzie zakłóceń. Na końcach skrętki zastosuj konwertery pasywne
 • #5
  szeryf.rm
  Level 22  
  Stan-Mar, fryniu nie napisał, że w korytkach będą biec zasilania kamer, a jedynie, że w pobliżu biegną kable 230V. I tutaj nie zgodzę się z kolegą, że nie będzie zakłóceń. Wszystko zależy od tego, co jest zasilane z tych 230V. Jeśli są to narzędzia, takie jak wiertarki, szlifierki i inne urządzenia oparte o silniki szczotkowe, spawarki, zasilacze impulsowe itp. mogą występować problemy i zapewne będą. Poziom zakłóceń generowanych przez bardzo wiele sprzętu na pewno wpłynie na obraz :). Znam to z praktyki. Jak włączano wiertarkę i inne sprzęty do jednego z gniazdek, to wszystkie kamery miały śnieg.
  Co do konwerterów, to tylko aktywne. Pasywne to badziew moim zdaniem. Aktywny jak ma regulację, to nawet lepiej, bo może się przydać.
  Co do kamer 230V na zewnątrz, to akurat kwestia gustu. To co ja widziałem, to większość kamer na 230V i na zewnątrz i w pomieszczeniach. A najgorsze raczej nie jest stosowanie takich lub takich kamer. Najgorzej jak są takie i takie. Wtedy jak coś pada, to kombinujesz, co tam jest wstawione zanim sprawdzisz z drabiną itp. Dlatego ja polecam wszędzie zastosować takie same zasilanie. A 230V ma jeden plus - pozwala zasilić aktywne konwertery, podgrzewanie, silniki do regulacji, podświetlenia itp.

  A teraz fryniu, te 1000/250 to czad na pewno nie jest. Sam obraz pewnie będzie ciąć, jak znam tp. Będzie czasami dobrze, a czasami źle. Stabilnie to raczej na pewno nie będzie, ale cóż, takie są uroki tp i neo. Różnie to bywa. Dlatego w twoim przyp. najlepiej zainwestuj jeszcze w sprzęt do nagrywania. Przyda się :), bo bez niego to obserwacja będzie utrudniona "czasami". No chyba, że u Ciebie tp jest lepiej zorganizowane niż w innych miejsca kraju.
 • #6
  zbyn0
  Level 12  
  cytat: "u mnie niestety przewody będą szły w różnych warunkach częściowo pod ziemią ale w rurach arota częściowo podwieszane" jesli przewody i mają posłużyć kilka lat w tych warunkach zastosuj koniecznie przewody ( sory kable) żelowane
 • Optex
 • #7
  BENO99
  Level 26  
  szeryf.rm wrote:
  A 230V ma jeden plus - pozwala zasilić aktywne konwertery, podgrzewanie, silniki do regulacji, podświetlenia itp.


  Witam.
  A niby np. 12 V takiej możliwości nie daje ??

  Pozdrawiam
 • #8
  bulba1
  Level 24  
  Co do przewodów i ich jakości to rzeczywiście zwykła skrętka jest mało odporna na warunki środowiskowe - koncentryk zwykły tez nie bardzo jest lepszy, ale stosując skrętkę żelowaną koniecznie w czarnej izolacji odpornej na UV masz pewność że nawet w wodzie pracować będzie dobrze. Koncentryk do układania w ziemi czy podwieszany na powietrzu tez musi byc dobrej jakości (na zewnątrz musi być czarny odporny na UV- juz widziałem zwykłe koncentryki leżące na dachu , które po dotknięciu rozsypywały się w na pył).
  Podsumowując nie ma znaczenia czy koncentryk czy skretka, jeżeli mamy trudne warunki środowiskowe muszą być w wykonaniu przystosowanym do tego rodzaju warunków i tyle
 • #9
  szeryf.rm
  Level 22  
  BENO99 jako kolega puści 150 metrów skrętki i na 2 przewodach (jednej parze) lub 4 przewodach puści zasilanie 12/24V to końcowy efekt może być mizerny. Spadek potrafi być spory. Zwłaszcza że do podgrzania potrzeba trochę mA, silniki to już grubo ponad 100mA, podświetlenie może sięgać nawet powyżej 1A. W tym kontekście 230V przebija wielokrotnie niskonapięciowe kamery, jeśli zamierzamy korzystać z takich zabawek, a nie da się ukryć, że wiele ludzi po jakimś czasie postanawia jednak coś dołożyć. I wtedy jest problem.

  bulba1, jasne, kabel dobry do podstawa, bo potem jest tragedia. Ze swojej strony dodam, że mam na widoku koncentryk, wiek ok 8-10 lat, wisi swobodnie na dworze, poddawany skrajnym warunkom itd. Jakość jego jest niezbyt dobra, ale skrętka z takim przebiegiem i w takich warunkach woła o pomstę do nieba :). Dlatego koncentrym wydaje mi się lepszy, choć wiadomo, że cudu nie będzie po 10 latach.
 • #10
  BENO99
  Level 26  
  szeryf.rm wrote:
  BENO99 jako kolega puści 150 metrów skrętki i na 2 przewodach (jednej parze) lub 4 przewodach puści zasilanie 12/24V to końcowy efekt może być mizerny. Spadek potrafi być spory.


  Witam.
  O tym to ja doskonale wiem .Tylko ,że oprócz skrętki istnieją jeszcze inne przewody o innym przekroju żyły, także nie wykluczaj zastosowania 12 V.
  Tylko o to mi chodziło.

  Pozdrawiam

  Ps.sharp ja tez odnoszę podobne wrażenie
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  segami
  Level 14  
  RG_59 jako wizyjny i OMY 3*1 jako zasilanie 230v najlepiej zasilane z jednego miejsca ale każda kamera na oddzielnym bezpieczniku i nie będzie
  żadnych kłopotów
 • #13
  fryniu
  Level 10  
  Witam Zauważyłem że trochę źle określiłem zasilanie kamer chodziło mi że podgrzewanie kamer zrobię na 230V i to będzie osobnym przewodem o odpowiednim przekroju a zasilanie kamer i ewentualnym ich sterowaniem to już 12 lub 24 V ale bardziej chyba 24 V to jeszcze zależy na jakie zdecyduję się kamery bo jeszcze nie wiem ale wybrałem już rejestrator myślę że będzie to BCS-0804GBE dość wychwalany w sklepach internetowych:?: ale też na tym forum. Czy ktoś mógł by mi wrzucić takie proste schematy połączeń Kamera-rejestrator bo jak czytam to jest bardziej skomplikowane niż myślałem. Do tej pory myślałem że to tylko kamera kabel i rejestrator a tu czytam o jakiś konwenterach a może jeszcze jakiś dodatkowych urządzeniach dlatego proszę o dwa schematy jeden z wykorzystaniem koncentryka a drugi z skrętką. A np jeśli w jednym miejscu będą 3 kamery to może pójść skrętka jeden przewód i w nim trzy pary plus trzy zasilania czy powinno się realizować do każdej kamery osobny przewód.
  Pozdrawiam
 • #14
  szeryf.rm
  Level 22  
  sharp, jasne że nie 230V w skrętce :).

  fryniu, jeśli masz zamiar doprowadzać do kamer 12/24V mając pod ręką 230V, to uważam, że robisz wielki błąd i mija się to z celem. Po co niepotrzebnie brnąć w zasilanie kamer z zasilaczy itp. skoro kamera może mieć wszystko wewnątrz. Zaś jeśli chodzi o podłączenie po skrętce i nie tylko (po koncentryku też tak wypada zrobić), to jest to proste i opiera się na zasadzie:
  kamera -> konwerter/separator -> kabel przesyłowy: skrętka, koncentryk -> konwerter/separator z powrotem -> rejestrator

  Jeśli skorzystasz ze skrętki to potrzebujesz konwerter sygnału na symetryczny 100ohm, polecam aktywne konwertery. Taki konwerter jest jednocześnie separatorem. Można kupić konwertery z optyczną izolacją lub na małym trafku, co jest jeszcze lepsze jak zależy ci na bezawaryjnej pracy całości systemu i nie wyłączeniu całego systemu np. w przypadku przebicia, złego podłączenia itp. Po drugiej stronie kabla zawieszasz konwerter (też najlepiej aktywny) z sygnału symetrycznego na normalny 75ohm, kompatybilny z odbiornikiem. I tak wygląda cała linia przesyłu dla skrętki. Dla koncentryka nie stosujesz konwertera na 100ohm wypuszczającego sygnał symetryczny, tylko po prostu separator sygnału (najlepiej aktywny). Ogólnie separacja jest ważna, bo bez niej, jak będzie gdzieś poważna awaria i np. skoczy napięcie, to bez separacji może ci uszkodzić kamerki lub drogi rejestrator. A tak uszkodzi ci conajwyżej parę dwóch konwerter/separator oszczędzając to co najdroższe. Poza tym trzeba tutaj wyraźnie jeszcze dodać, że większość kamer jak i odbiorników zapewne nie ma w standardzie zamontowanego żadnego zabezpieczenia przed przepięciami. Nie ma nawet głupich diod. Takie zabezpieczenia są natomiast w układach separacji i konwersji (o ile są dobrze wykonane).

  Co do zasilenia kamer to jak pisałem, najlepiej 230V z zasilania, które już masz do obudowy. Wtedy w skrętce możesz puścić MAKSYMALNIE 4 sygnały, bo są 4 pary. Chyba że kupisz skrętkę z większą ilością par. Do każdego sygnału potrzebujesz 2 kable, ale nie tak, że jednym puszczeasz masę, a drugim sygnał! Tam leci sygnał symetryczny, a to oznacza, że nie ma tam masy. Jest tam puszczony sygnał w jednym kablu i w drugim tyle, że odwrócony w fazie, co powoduje, że występuje różnica napięć. Coś podobnie do układu mostkowego we wzmacniaczach głośnikowych. Tam też nie ma masy, tylko dwa wyjścia. Sygnał symetryczny po skrętce jest o wiele bardziej odporny na zakłócenia niż normalny.
 • #15
  fryniu
  Level 10  
  Super już wiem o wiele więcej zaraz wchodzę do sklepów i rozglądam się za tym co napisałeś. Prawie zdecydowałem się na kabel skrętkę żelowaną zasilanie osobno 230V i szukam kamer na 230V bo oglądałem tylko te na 12V/24V zobaczę jaki jest wybór. Jak się trochę z orientuję się w asortymencie to jeszcze popytam o kamery na razie hej.

  Dodano po 48 [minuty]:

  Nie ma zbyt dużo wyboru na kamery zasilane 230V chciałbym zastosować dobre kamery o przetworniku obrazu 1/3" i rozdzielczości powyżej 500 linii i znalazłem tylko jedną ale dość drogą może macie jakieś linki to podajcie.
  Pozdrawiam fryniu.
 • #17
  szeryf.rm
  Level 22  
  Nie polecam inwestować w cuda techniki, bo do cudów techniki potrzebne są jeszcze dobre sprzęty do rejestracji obrazu, do przesyłania przez internet itd. Raczej poszukaj sobie czegoś normalnego ale np. ze sterowaniem. Poza tym nie wiem, jak inni na tym forum, ale ja osobiście polecam tylko i wyłącznie kamery czarno białe. Monitoring kolorowy jak na mój gust to jest żart :), no chyba, że instalacja oparta jest o naprawdę dobrej jakości kable, najlepiej światłowody itd. W przyciwnym razie zabawa w kolor jest po prostu bez sensu. A kamery czarno-białe pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazu podczas kompresji, bo kompresuje się jedynie luminancję, a chrominancja zostaje pominięta (jeśli sprzęt zapisujący jest dobry lub pozwala na zmianę ustawień kompresji). Takie jest moje zdanie. Poza tym kamery czarno białe lepiej nadają się do obserwacji nocnych i lepiej chodzą z podświetleniem, które i tak koloru nie daje.
  Jeśli już kolega ma problem z kamerami na 230V, to polecam zaopatrzeć kamery w zasilacze 230/24 lub 230/12V i podłączać je bezpośrednio przy kamerach. Będzie od razu do zasilenia konwertera/separatora i ewentualnych pozostałych podzespołów niskonapięciowych. Ze swojej strony po prostu odradzam zasilanie przez skrętkę. Wg mnie to nieporozumienie, bo nie zna się dnia ani godziny, kiedy się okaże, że skrętką puścimy 12V, stracimy na tym 2 kable, przy kamerze będzie 230V, a pojawi się kwestia zasilenia 3 aperowego powietlenia 12V na duzych diodach podczerwieni. Wtedy mamy problem, bo pomimo 12V w skrętce, zajętych kabli, 230V pod ręką i tak konieczny jest niezależny zasilacz. I w ten sposób mamy problem, bo po zamontowaniu podświetlenia okaże się, że owe 12V w skrętce jest zbędne. W praktyce poza tym trzeba jeszcze zwrócić uwagę na niedaj boże scentralizowane zasilanie wszystkich kamer i puszczenie wszystkich kamer z 12/24V przez skrętkę z jednego zasilacza. Odporność układu na awarie zostaje zmniejszona niemalże do zera. Jeden układ ulega awarii i może paść cały system. Pada zasilacz i wszystko znika do czasu naprawy. Szczerze odradzam takie podejście!
 • #18
  shadow125
  Level 21  
  Zajmuję się systemami monitoringu od dawna, kamery wewnętrzne jak i zewnętrzna są na 12 V, każda zasilana z niezależnego zasilacza. Jeśli potrzeba podtrzymania na wypadek zaniku napięcia to proponuje UPS i dodatkową sieć 220. Kabel proponuję koncentryczny, w metalowej konstrukcji odległości max 160 m pracuje niezawodnie od czterech lat. Kamery wewnętrzne to kamery podobne do modelu kamery P868, dobrze widzi przy oświetleniu (koszt około 150 - 350 w zależności od obiektywu). Kamery zewnętrzne poleciłbym 540TVL ale trzeba obiektyw dokupić (podłączenie na dłuższej odległości kabel koncentryczny z dodatkowym ekranem). Przy małych odległościach i małym polu obserwacji możesz zastosować kamery w kopułkach (cena max 100zł)
  Rejestrator to zależy od tego ile kamer i jaka dokładność rejestracji. Możesz kupić gotowy albo użyć średniej klasy komputera i dobrej klasy karty. Dobra klasa to nie tylko sprzęt ale i oprogramowanie dodane do sprzętu.
  Piszę ogólnie gdyż w praktyce projektuje się pod klienta.

  Moderated By sharp:

  Kolego - proszę być bardziej szczegółowym w swoich wypowiedziach. Mam też nadzieję, że do 12-voltowych kamer zewnętrznych używa kolega zasilacza lokalnego, a nie zdalnego, bo wysyłanie niskiego napięcia na duże odległości przy dużym obciążeniu odbiornikiem, to błąd w sztuce.
  Tak samo sformułowanie: "kabel koncentryczny, w metalowej konstrukcji" może być niejednoznacznie zrozumiane ;-)

 • #19
  fryniu
  Level 10  
  Bardzo cenna podpowiedź z tymi zasilaczami i na pewno wykorzystam jestem energetykiem więc z zasilaniem na pewno sobie poradzę ale nie jestem elektronikiem dlatego tyle pytań co do podłączeń. Kamery które chciałbym wykorzystać to chyba żadne cuda techniki tylko te z wyższej półki ( no może z średniej ) ale chciałbym raz zainwestować i mieć na kilka lat spokój a wiadomo że za kilka lat to co dziś jest na górnej półce będzie standardem. Jak już pisałem chcę kupić rejestrator BCS- 0804GBE patrząc na cenę on jest co najmniej średniej klasy. Może ktoś ma doświadczenie z kamerami szybkoobrotowymi sterowanymi przez internet chciałbym choć jedną taką zainstalować tylko nie mam pojęcia jak to może się zachowywać przy moim łączu (100/250 neo.) mogę na nią wydać ok.5000zł myślę że to też środkowa półka ale jeśli by nie szło sterować przez internet to lepiej kupić 4 porządne ale stacjonarne kamery choć wolał bym się pobawić w sterowane. Co wy na to?
 • #20
  szeryf.rm
  Level 22  
  Nie wiem jak z twoją kamerą, jednak logika i logika i logika podpowiadają, że łącze w przypadku sterowania to znacznie mniejszy kłopot niż łącze w przypadku przesyłania obrazu. Jak będzie się dało przesłać obraz to ze sterowniem nie powinno być problemu, ponieważ do sterowania nie potrzeba zbyt szerokiego pasma. Oczywiście trzeba się liczyć z opóźnieniami w transmisji, no ale to logiczne. Jednak nie powinny one być znaczące.
 • #21
  shadow125
  Level 21  
  Dzięki kolego sharp za słuszne uwagi.
  Jako metalową konstrukcję miałem na myśli halę produkcyjną. Do przesyłania obrazu zastosowano kabel koncentryczny gdyż trasy kabli sygnałowych pokrywają się z trasami kabli zasilających urządzenia elektryczne. Poprowadzone w metalowych korytkach podwieszonych pod dachem.
  Do zasilania kamer zrobiono dodatkową instalację 220 V zasilaną przez UPS.
  Każda z kamer jak pisałem zasilana jest z niezależnego zasilacza umieszczonego a pobliżu kamery. Do kamer zewnętrznych zastosowano obudowy podgrzewane.
  To takiej kamery idą 3 kable
  1 - sygnałowy - koncentryczny
  2 - zasilanie 12V kamery - dwu żyłowy - podłączony do zasilacza i linii UPS
  3 - zasilanie grzałki trzy żyłowy - trzecia żyła podłączona do obudowy kamery (uziemienie) - podłączone bez UPS

  Co do kamery obrotowej ( wybierz taką ze zmiennym zoomem optycznym koszt około 2000zł) to sterowanie nią odbywa się przez rejestrator. Proponuję dobrać kamerę obrotową do tego rejestratora. Z praktyki wiem, że częściej używa się zdalnego połączenia do przeglądania zapisu niż do monitorowania w czasie rzeczywistym.

  Napisałeś, że chcesz mieć kilka lat spokój - zastanów się czy osiem kamer Ci wystarczy, bo do BCS- 0804GBE więcej nie dołożysz.

  (Ew jeśli masz jakieś mniejsze pole obserwacji np. linia produkcyjna możesz zastosować multipexser z czterema wejściami i cztery kamery kopułkowe - obraz w rejestratorze to 4 okna w jednym ale wystarczy, jeśli nie - potrzebujesz identyfikacji szczegółów)

  Jeszcze parę drobnych porad:
  1 - złącze BNC - końcówki żył sygnałowych lutowałem zamiast zaciskać - po około roku okazało się, że musiałem w niektórych wymieniać całe złącze - a na wys kilku metrów to nie wygodne.
  2 - w oryginalnych zasilaczach wymieniłem końcówki - na takie które w złączu + mają sprężysty styk
  3 - połączenie sygnałowe kamera - rejestrator jednym kawałkiem - jeśli jest potrzeba połączenia to lepiej złącze lutować (potem będziesz go szukał)
  Co do prowadzenia kabla pod ziemią to tylko jeden taki przypadek miałem. Odległość około 80 m. Wiązkę kabli (2 x sygnałowy + 220V (zasilacz był w dodatkowej skrzynce na słupie) włożyliśmy do rurki peszel (odcinki około 20 m na łączeniu rurki owinięte taśmą samowulkanizującą dodatkowo łączenie pokryte farbą bitumiczną) Kamera umieszczona na słupie działa do tej pory (jakieś 3 lata)

  LINK do kabli - będziesz miał jakieś odniesienie
  http://sklep.delta.poznan.pl/kabel-koncentryczny-ywdx-0.59-3.7-100_c157_p2669.html
 • #22
  fryniu
  Level 10  
  Wracając jeszcze do kabli przeglądając różne sklepy z tym asortymentem i czytając Wasze wypowiedzi doszedłem do takiego wniosku najlepiej będzie, jak kupię kamery na 12V( łatwość dostępu i duży wybór) a do każdej z nich zasilacz z 230/12V a przy okazji wykorzystam napięcie 230V do podgrzewania obudów. W związku z tym, że trasy kabli będą przebiegać w różnych środowiskach i warunkach zastosuję kabel koncentryczny żelowany czarny. Jest on tańszy od żelowanej skrętki a zasilanie i tak muszę doprowadzić innym przewodem. Co Wy na to?
 • #23
  biker_xc
  Level 13  
  Przemyśl jeszcze jedną sprawę, czy nie zdarzy Ci sie tak, ze przez kilkadziesiątr metrów bedziesz miał obok siebie 2,3 koncentryki? Jeśli tak warto zastanawiać się nad skrętką, oczywiscie żelowaną - polecam bitnera. W sumie warto przeliczyć co sie bardziej opłaca. Ja gdy wykonywałem monitoring na oczyszczalni ścieków ciągnąłem wszystko skrętką do głównych punktów na terenie obiektu a potem odcinki 20-30m ciagnalem koncentrykiem. W ten sposob zaoszczedziłem dużo na kablu - prawie 2km skrętki poszły no i pozostawiłem pole manewru do dołożenia jakiejś kamerki. W moim przypadku instalacja była głównie ziemna, dlatego późniejsze modyfikacje sieci kablowej były raczej utrudnione, a dzięki skrętce średnio mam 2 pary wolne, a więc praktycznie w każdym punkcie moge dołożyć 2 dodatkowe kamery.
  Pozdro
 • #24
  ironmzes
  Level 14  
  Witam
  nie rozumiem dlaczego kolega "szeryf.rm" upiera się się tak przy separatorach i aktywnych konwerterach skrętka-koncentryk. moim znaniem jest to niepotrzebne popadanie w koszty. Takie urządzenia montuje się tylko w sytuacjach gdzie faktycznie jest potrzeba (słaby sygnał, duże odległości, różnica potencjałów przy zasilaniu kamer i odbiornika). Stosując zwykłe urządzenia dopasowujące (pasywne) bez najmniejszego problemu prześlemy sygnał z kamery na odległość 150m. Powiedzmy sobie szczerze, że to żadna odległość i nie ma co popadać w niepotrzebny koszty. Sygnał z kamery bez problemu można przesłać po kablu UTP/FTP kat 5e na odległość 300m.
  Co do kabli zasada prosta. kable na zewnątrz: stosujemy kable tzw żelowe w czarnej izolacji. kable wewnątrz: zwykłe białe.
  I nie ma tu różnicy który jest wytrzymalszy. Bo jak położysz na zewnątrz kabel biały to czy to będzie skrętka czy koncentryk to tak czy tak czeka cię wymiana po 3-4 latach.
 • #25
  szeryf.rm
  Level 22  
  ironmzes po prostu nie ma to jak aktywne. Dla mnie biją one na głowę wszystkie inne. I stąd po prostu moja niechęć. W praktyce bierze się to stąd, że aktywne to po prostu urządzenie, a urządzenie zawsze można "lekko poprawić". W pasywnych nie wiele da się poprawić :). Oczywiście to nie zawsze jest konieczne, ale dla mnie aktywne porównałbym z programowaniem. Jak się ma zapas mocy obliczeniowej to dobrze, bo zawsze można coś jeszcze zrobić i poprawić. A jak się ma na styk, to poprawić się już nie da... dla mnie to po prostu przesąd wynikający z kontaktu z wieloma pasywnymi urządzeniami, które niejednokrotnie nie działały tak jak powinny.
 • #26
  fryniu
  Level 10  
  Witam. Już zakupiłem rejestrator BCS DVR 0804GBEH, kamerę szybkoobrotową BCS-SD60C8 i jak myślałem zaczynają się schody. Odrazu okazało się że nie mogę znaleść odpowiedniego kanału w telewizorze który by odbierał obraz z rejestratora a w instrukcji jest wyjście video ja to odbieram że chodzi o telewizor. Jak podłączyłem monitor od kompa przez wyjście vega to działa ale tam gdzie ma być rejestrator zainstalowany mam tylko telewizor może mi ktoś coś poradzić?
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  macber
  Level 11  
  Witam
  Co do podłączenia rejestratora pod TV to wyjście opisane jako VIDEO OUT podpinasz pod telewizor a dokładnie pod wejście AV w telewizorze i jest wszystko ok.
  Czynisz to albo poprzez odpowiednie wejście AV (zwykle jest to chinch) lub pod euto-złącze. Jest jeszcze inna propozycja (jeżeli w telewizorze masz tylko wejście antenowe) dokupujesz urządzenie zwane modulatorem które to "wrzuca tobie sygnał rejestratora na odpowiedni kanał TV, potem tylko szukasz sobie tego kanału na TV i po kłopocie.
  Pozdrawiam
  macber
 • #29
  fryniu
  Level 10  
  Macber dzięki. Mój telewizor ma dwa wejścia jedno zwykłe antenowe a drugie euro-złącze. Podpinałem do zwykłego antenowego bo do eura mam podłączoną satelitę. Będę musiał dokupić ten modulator możesz napisać coś więcej o nim o co konkretnie mam się pytać w sklepach?
  Pozdrawiam.
 • #30
  User removed account
  Level 1