Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter USB <-> RS-232 (Wirtualny RS-232)

mirley 08 Mar 2009 19:34 17934 31
  • Konwerter USB <-> RS-232 (Wirtualny RS-232)

Witam

Chciałbym przedstawić konwerter USB <-> RS-232 zbudowany na mikrokontrolerze ATTiny2313 lub ATTiny45. Projekt powstał na podstawie opracowania ze strony http://www.recursion.jp/avrcdc/, skąd pochodzą oprogramowanie dla mikrokontrolera i sterowniki portu wirtualnego dla systemu Windows. Ta prosta przejściówka wprowadzi możliwość komunikacji za pomocą portu USB, jednocześnie od strony systemu mikroprocesorowego będzie widziana dalej jako RS-232. Konwerter z powodzeniem pracuje w systemie Windows XP.

Schemat pierwszej wersji:

Oraz jej wykonanie:

Schemat wersji Mini:

Oraz jej wykonanie:

W projekcie przewidziałem jeszcze wersję Mikro na mikrokontrolerze ATTiny45, jednak nie mogę go aktualnie nigdzie dostać, więc do trzeciej wersji jest narazie tylko projekt i płytka. Dokładnie nie opisuję tego układu bo wszystko już dokładnie opisałem na stronie: http://mirley.firlej.org/wirtualny_port_rs232

Pomysł ze strony http://www.recursion.jp/avrcdc/ był już wielokrotnie opisywany na forum, jednak przedstawiam kompletny układ z płytką do Waszej opinii. Układ nie jest rozwiązaniem profesjonalnym ale znakomicie nadaje się do współpracy z mikrokontrolerami. Czasami trzeba wysłać tylko kilka bajtów, w takiej sytuacji prędkość 9600 jest wystarczająca. Koszt układu jest niewielki a w profesjonalnym zastosowaniu zawsze można uzyć układu FTDI lub podobnego.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    OldSkull
    Poziom 27  
    Na stronce projektu jest podane, żę osiąga prędkość 38kbps. Sprawdzałeś może samemu do jakich prędkości dochodzi?
  • PCBway
    lorak17
    Poziom 15  
    Całkiem ładne wykonanie, szkoda że nie jest to 100% port RS232
    zainstalował bym jeszcze konwerter napięć np: MAX3243E i wyprowadził pozostałe linie sygnałowe, nie było by wtedy problemów ze konwerter z czymś działa a z czymś innym już nie. Tak bywa właśnie z interfejsami VAG na takich 'niekompletnych' przejściówkach.

Szkoda ze nie wiedziałem o takim projekcie na AVR, sam coś podobnego uruchamiam i swoją przejściówkę oparłem o CP2101 i wspomniany wyżej MAX3243E.

Jak uruchomię to się pochwalę;)
    mirley
    Poziom 17  
    Nie sprawdzałem jaką prędkość wyciąga gdyż używam i będę używał w przyszłości tych przejściówek do prostych układów mikroprocesorowych. Przeważnie potrzebuje wysłać kilka/kilkadziesiąt bajtów na sekundę (konfiguracja urządzenia, odczyt parametrów) więc duża szybkość nie jest mi potrzebna. Wybrałem wersję na ATTiny ze względu na mniejsze rozmiary, a poza tym to moja pierwsza płytka w technologii SMD więc przedstawiam do opinii :)

Czytałem wcześniej temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827115.html . Tam też znalazłem link do orginalnej strony projektu. Na atmega8 i 88 jeszcze nie próbowałem tego zrobić ale pewnie powstanie czwarta wersja :)

Pozdrawiam
    robi667
    Poziom 17  
    Też to cudo zbudowałem kiedyś, piękna sprawa. Wiecie może, czy śmiga prawidłowo pod Vistą?
    mirley
    Poziom 17  
    Pod tym adresem znajduje się instrukcja uruchomienia pod Vistą:
    http://www.recursion.jp/avrcdc/lowbulk.html
    Niestety nie mam aktualnie dostępu do tego systemu więc tego nie sprawdzę
    eedy
    Poziom 14  
    Witam
    Jeżeli autor ma taką możliwość to proszę o sprawdzenie jak interface zachowuje się z programem flip podczas programowania procesorow np AT89C51RD2
    matylda
    Poziom 10  
    Wszystkie tego typu projekty mają jedną wspólną wadę - nie ma (i pewnie nie będzie) dla nich sterowników 64 bitowych. A kto dziś kupi urządzenie którego nie wykorzysta na nowym komputerze ?
    markosik20
    Poziom 33  
    robi667 napisał:
    Też to cudo zbudowałem kiedyś, piękna sprawa. Wiecie może, czy śmiga prawidłowo pod Vistą?

Tak, "śmiga" :wink:.

matylda napisał:
    Wszystkie tego typu projekty mają jedną wspólną wadę - nie ma (i pewnie nie będzie) dla nich sterowników 64 bitowych. A kto dziś kupi urządzenie którego nie wykorzysta na nowym komputerze ?

I dlatego dla "64-bitowców" zostają droższe rozwiązania :wink:.
    mirley
    Poziom 17  
    Witam

Dziękuje z informacje odnośnie pracy pod systemem 64-bitowym. Walczyłem długo z modułami pod Archlinux 64 bez żadnego skutku :)
    W takim razie muszę popracować na układem FT232BM i opracować jakiś swój moduł komunikacyjny.
    Ps. Nie wiem czemu nie ma zdjęć, które wczoraj jeszcze były. A może mam coś z przeglądarką :)

Pozdrawiam
    maly_elektronik
    Poziom 23  
    Naprawde rozwiązania tego typu nie działaja na kompach 64 bitowych :?:
    Bo właśnie zbudowałem takie urządzenie w technologii smd i mi nie działa (a z projektu pcb wygląda na to że wszystko powinno być OK):(
    mickemaster
    Poziom 27  
    Czy na takiej przejściówce będzie pracował np. X-prog, Si-prog czy JDM ?
    mirley
    Poziom 17  
    Witam

Ten konwerter (przejściówka) symuluje tylko linie danych TxD i Rxd więc nie będzie działać z urządzeniami wykorzystującymi pełny port RS-232. Układ ten znakomicie nadaje się do współpracy z tylko mikrokontrolerami i urządzeniami wykorzystującymi transmisję bez sprzętowej kontroli przepływu danych.
    pgoral
    Poziom 25  
    Można dorobić kontrolę sprzętową linii w oprogramowaniu w AVR. Ja tak osobiście do własnego użycia dorabiałem. Ale to będzie taki standardowy RS. Jeżeli jakaś aplikacja używa tych linii w niestandardowy sposób to nie będzie działać - chyba, że timingi nie grają specjalnej roli.
    mickemaster
    Poziom 27  
    Dziękuję za rzeczowe wytłumaczenie, choć miałem nadzieję, że bedę mógł pozbyć się com-a :)
    pgoral
    Poziom 25  
    Profilic ma bardzo dobry chip do emulacji seriala. Działa z wieloma programami. Ale nie ze wszystkimi.
    manekinen
    Poziom 29  
    Na stronie autora Osamu Tamura, na schemacie wersji z tiny2313 są dwie zworki do wyboru prędkości, nie załączone dają właśnie 9600bps. Czemu nie umieściłes tych zworek na swojej płytce? Ładnie by weszły obok złącza programowania, a funkcjonalnośc rośnie.
    mirley
    Poziom 17  
    Układ ten projektowałem do współpracy z aktualnie opracowywanym "Mirley Ambilight" i tam wymagane jest przesłanie tylko kilku bajtów na sekundę. Trafne spostrzeżenie odnośnie wyboru prędkości, jak będę drugą wersję płytki projektował to wprowadzę odpowiednie opcje :)
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Zastanawia mnie jedno - dlaczego w jednej wersji jest zastosowany MAX232 a w drugiej nie? Skoro nie jest on potrzebny to dlaczego występuje w pierwszej wersji?

Sorry za ciemnotę :D
    mirley
    Poziom 17  
    Wersja mini jest przystosowana typowo do pracy z mikrokontrolerem a ta większa do zastosowania wszędzie tam gdzie urządzenie ma już na wyjściu konwerter napięć i/lub odległość między urządzeniami jest duża

Pozdrawiam
    lok56
    Poziom 12  
    Witam !
    Wykonałem konwerter USB <-> RS-232 zbudowany na mikrokontrolerze ATTiny2313 ,wszystko ok. system go" widzi". problem polega na tym ze został zainstalowany jako
    virtual port COM 12. moje pytanie -czy można to zmienic na
    niższy np.com 4-6.
    mirley
    Poziom 17  
    Nigdy nie zastanawiałem się jak to można zmienić. Myślę że zależy to od systemu operacyjnego. U mnie w zależności od portu USB do którego podłącze tą przejściówkę system przypisuje inny numer ale zawsze są to niższe numery 5, 6, 7 ....

Próbowałeś na innym USB? A tak wogóle to ma to jakieś znaczenie jaki numer został przypisany? Do obsługi transmisji używasz jakiegoś szczególnego programu, który nie obsługuje COM12 ?

--------
    Dobra już wiem. W menadżerze urządzeń dajesz właściwości portu-> Zakładka ustawienia potu -> Zaawansowane. Tutaj możesz zmienić numer portu na dowolny inny nie będący w użyciu
    Yaro126
    Poziom 20  
    Witam!
    Panowie mam taki problem, że jak chcę wysłać jakiś znak w terminalu za pomocą tego konwertera to albo terminal się wiesza albo system wysyła błąd win32... Z zaprogramowaniem attiny 2313 nie było problemu, windows po podłączeniu do usb też go normalnie widzi, sterowniki się poprawnie zainstalowały i już nie wiem co jest grane...
    elektronik999
    Poziom 26  
    Witam. A da się tak zrobić zeby sterownik sam się instalował? Takie Plug and Play?
    mirley
    Poziom 17  
    Czy chodzi Ci o instalacja na pierwszym razem automatyczną? bo jak juz zainstalujesz sterowniki to potem możesz sobie wpinać do kompa ten konwerter i automatycznie go wykrywa.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Tak, chodzi mi o automatyczną instalację za pierwszym razem
    PF
    Poziom 19  
    Witam !!!

Czy posiada ktoś schemat albo namiar gdzie znaleźć pełny RS 232 [ ze wszystkimi liniami ]. Pełnią szczęścia było by USB - 232.
    Dzięki za podpowiedź .