Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór domu, a instalacja elektryczna w starego typu.

08 Mar 2009 20:52 5962 8
  • Poziom 27  
    Witam
    Moja rodzina zamieszkuje dom wybudowany w latach siedemdziesiątych. W tych czasach standardem była instalacja dwu-przewodowa prowadzona w stalowych rurkach i puszki podtynkowe izolowane czymś w rodzaju papy. Potem dom był kilkukrotnie rozbudowywany i przerabiany. Część instalacji została w rurkach metalowych, część była kładziona pod tynkiem, a część w plastikowym peszlu. Ostatnio przy okazji rodzinnych zamian i próby wyprostowania sytuacji prawnej domu okazało się że drugie piętro budynku ma formalnie zrobiony odbiór po wybudowaniu, natomiast pierwsze piętro (i potencjalnie parter: piwnice, garaż, pralnia) nie mają w ogóle wykonanego odbioru.
    Jak można dokonać odbioru (instalacji elektrycznej) takiego potworka?

Cały dom jest zasilany z jednego przyłącza ale przed bezpiecznikami przedlicznikowymi jest wykonane rozgałęzienie do drugiego zabezpieczenia przedlicznikowego. Później są zainstalowane odrębne dwa liczniki (żeby rodzina się nie kłóciła o rachunki) elektryczne z których jeden jest trójfazowy. Liczniki są zainstalowane wewnątrz budynku, czy jeśli będę musiał przerobić przynajmniej część instalacji (i zapewne rozdzielnie za licznikiem) to elektrownia wymusi przeniesienie liczników na ulicę?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 35  
    Co zamierzasz zrobić i do czego to ci jest potrzebne ?
  • Poziom 27  
    stomat napisał:
    Co zamierzasz zrobić i do czego to ci jest potrzebne ?
    Potrzebuje wykonać odbiór domu, z tego co mnie powiadomił znajomy budowlaniec potrzebuje mieć całą dokumentacją wykonawczą i odbiór domu wykonany przez osoby z uprawnieniami. Na chwilę obecną załatwiam odbiór kominów i kanałów wentylacyjnych i przymierzam się do odbioru elektryki.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Do odbioru,instalacja musi być wykonana w/g obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Chcę kupić stary dom który nie posiada prawie żadnych medi oprócz prądu(ale licznik 3 lata temu został zdjęty za zaległe rachunki). Dom ma z 50lat więc może nie mieć dokumętów odbioru. Jakie będe miał trudności z tym odbiorem? i na co mi wogule ten odbiór? Od 4 lat dom stoi pusty(strasznie zapuszczony-wszystko do wymiany oprucz ścian nośnych i dachu)
  • Poziom 11  
    Witam

Nie chcę wprowadzić nikogo w błąd, lecz z tego co się orientuję jeżeli chodzi o odbiór instalacji elektrycznej w domu czy jakimkolwiek innym obiekcie muszą być wykonane pomiary uziemienia. Pomiary takowe może wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia pomiarowe. Natomiast podpisać pomiary może osoba posiadająca uprawnienia dozorowe.

W gruncie rzeczy, elektrownię interesuje instalacja oraz zabezpieczenia wykonane do licznika + licznik. Sposób rozprowadzenia instalacji za licznikiem jest sprawą indywidualną właściciela obiektu (byle by była wykonana według obowiązujących norm dla własnego bezpieczeństwa). Z punktu widzenia elektrowni licznik na zewnątrz jest o tyle korzystny, że łatwiej odczytać inkasentowi stan licznika. W większości wypadków w nowych budynkach liczniki montowane są przy ulicy lub po prostu na zewnątrz domu. Należy jednak pamiętać o tym iż na każdym liczniku musi znajdować się plomba Zakładu Energetycznego (chyba że jest to licznik który postawiliśmy żeby sprawdzić ile energii zużywa nam żarówka ;) )
  • Moderator
    tyton napisał:
    Witam.
    Do odbioru,instalacja musi być wykonana w/g obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów.
    Pozdrawiam

Niekoniecznie.
    Jeżeli sytuacja to usprawiedliwia, to elektryk wykonujący pomiary i podpisujący orzeczenie dopuszczające instalacje do eksploatacji ma prawo napisać, że instalacja spełnia wymagania norm z okresu budowy.
    I tylko w zaleceniach może wpisać uwagę, że wskazane byłoby doprowadzenie instalacji do dzisiejszych wymagań.

• Poziom 37  
    Tak z ciekawości.
    Jakie sytuacje to usprawiedliwiają - są jakieś przepisy co do tego, czy to tylko własna interpretacja elektryka dokonującego odbioru.
  • Poziom 27  
    Chris_W napisał:
    Tak z ciekawości.
    Jakie sytuacje to usprawiedliwiają - są jakieś przepisy co do tego, czy to tylko własna interpretacja elektryka dokonującego odbioru.
    No ja też jestem ciekawy, ale już miałem w domu elektryków którzy obejrzeli i opukali instalację elektryczną, po czym orzekli że muszę przerobić ją na 3 przewodową w kuchni i łazience.