Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock P4i45E - wiesza się podczas uruchamiania

08 Mar 2009 21:50 2208 12
  • Poziom 35  
    Witajcie. Dostałem od kuzyna komputer, który składa się z:
    Intel Celeron D S478 2.66GHz
    ASRock P4i45E
    Pamięć DDR400 256mb
    więcej danych nie jest potrzebnych. Otóż komputer czasem startuje a czasem nie. Podczas uruchamiania zawiesza się przy wczytywaniu urządzeń, czasem ta strona kodowa jest niepełna. Czasem jest czarny ekran, ale pracuje napęd CDRom. Kiedy system uruchomi się poprawnie podczas instalacji systemu wywala błąd, że nie można załadować jakiegoś pliku ( Kod błędu: 4 ). Wcześniej podobno były blue screeny. Moim zdaniem jest to wina płyty głównej oraz Biosu ( wirus ? ). Po kilku nieudanych uruchomieniach pokazuje się komunikat znany w płytach ASRocka iż komputer nie został ostatnio poprawnie uruchomiony i należy zmienić ustawienia biosu, w przeciwnym razie po 9 sekundach zostaną załadowane ustawienia domyślne. Próbowałem konfiguracji naprawdę na różne sposoby, jednak bez żadnego skutku. Jak myślicie, czy jest to wina Biosu?

P.S Procesor wydaje się być dobry, pod odłączeniu urządzeń IDE typu dysk i napęd optyczny oraz zmianie karty graficznej i pamięci ram problem jest taki sam. Mam nadzieję, że temat założyłem dobrze i nie wyląduje on w koszu.

Pozdrawiam, Dj Haker.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Cytat:
    więcej danych nie jest potrzebnych

Marka i moc zasilacza by się przydała
  • Poziom 35  
    Wyczytałem gdzieś, że takie komunikaty występują gdy zasilacz jest za słaby. Włożyłem do niego 250W, ale po przeczytaniu wiadomości zakupiłem Nowy zasilacz 350W. Efekt taki sam. Napięcie, jakie było dostarczane było nieco wyższe. Dlaczego zmieniłem zasilacz ?

Otóż, kiedy dostałem ten komputer stary zasilacz wogóle nie chciał uruchomić komputera. Prawdopodobnie wysiadło napięcie 5 lub 3.3V, ponieważ po uruchomieniu go na sucho napięcie 12v działało. Kiedy był w obudowie syczał, ale komputera nie uruchamiał. Istnieje także możliwość, że właśnie ten zasilacz uszkodził płytę główną.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ASRock i to jeszcze tak stary, więc duże prawdopodobieństwo, że wyschnięte kondensatory elektrolityczne i ewentualnie wadliwy zasilacz.
    Inna sprawa to dobór pamięci, ta płyta obsługuje DDR 400MHz w trybie overclocking.
  • Poziom 35  
    Ale ta płyta ma dźwięk 5.1 i zintegrowaną kartę 10/100 realtecka, więc nie jest aż taka stara. Mam płytę z 2000 roku firmy Matsonic i działa do dnia dzisiejszego. Nagle komputer przestał się włączać. A może być to wirus ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przeczytaj artykuł, do którego link podałem.
    Wirusów w to nie mieszaj.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kolego, dla ASRocka 2 lata to szmat czasu. Regularnie po tym okresie użytkowania schną elektrolity niskiej jakości stosowane w płytach tego producenta. Często nawet nie widać po nich, że wysychają i dopiero długotrwała praca z dużą upływnością powoduje rozsadzanie kubka aluminiowego - puchnięcie widoczne gołym okiem.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wejdź w link, który podał mat_ed.

Napiszesz w końcu jaki masz aktualnie zasilacz? Jak już odkręcisz pokrywe od obudowy, to zerknij przy okazji na kondensatory.
  • Poziom 35  
    Tak, niektóre kondensatory mają "wybrzuszenie", szczególnie te, które są w okolicach procesora. Przeczytałem tam, iż może to być spowodowane wysoką temperaturą.
    Zapomniałem dodać, że procesor podczas pomiarów w biosie ma 50 stopni.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    I wszystko stało się jasne. Wybrzuszone kondensatory są przyczyną problemów. Wymień je, opis w dziale FAQ. Temperatura może przyczynić się do uszkodzenia elektrolitów, jednak w Twoim przypadku winę głównie ponosi producent za zastosowanie kiepskich elektrolitów.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Dj Haker napisał:
    Tak, niektóre kondensatory mają "wybrzuszenie", szczególnie te, które są w okolicach procesora. Przeczytałem tam, iż może to być spowodowane wysoką temperaturą.
    Zapomniałem dodać, że procesor podczas pomiarów w biosie ma 50 stopni.

Puchnięcie kondensatorów ma związek z dużą upływnością wyschniętych kondensatorów. Praca z dużą upływnością powoduje nagrzewanie elektrolitu, a to z kolei rozsadzanie kubka aluminiowego. Temperatura procesora nie ma tu większego znaczenia.
    Ważna uwaga: w płytach ASRock elektrolity montowane są odwrotnie niż w innych płytach. Tam, gdzie reszta producentów oznacza minus, ASRock oznacza plus. Zwróć uwagę na ten fakt, bo jeżeli zalutujesz odwrotnie, to kondensatory rozsadzi maksymalnie po pół godziny pracy.
  • Poziom 35  
    Wielkie dzięki za błyskawiczną pomoc. Temat można wygasić ;)