Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka anten na jednym maszcie - czy będą kolidować ze sobą?

08 Mar 2009 22:27 4146 5
  • Poziom 12  
    Witam,
    Planuje postawienie 16-metrowej kratownicy na ogrodzie, na szczycie masztu chce wykonać coś w rodzaju korony separacyjnej - 3 ramiona o długości 40 cm pozwalające na montaż 3 anten. Na tych ramionach chce zainstalować 3 pionowe anteny: cokolwiek wielopasmowego (np. Diamond CP-6 lub GP7DX od SP7GXP), Diamond X300 lub X400 na 2/70 oraz zwykłą półfalówkę na pasmo CB). Czyli wszystkie anteny będą na tej samej wysokości, każda z nich w odległości ok. 80cm od dwóch pozostałych. Okolice szczytu masztu posłużą zapewne także za miejsce podwieszenia jednego lub dwóch dipoli.

I tu moje pytanie: czy tak mogę postąpić? Czy anteny (szczególnie te pionowe) nie będą przeszkadzać sobie nawzajem (jedna antena będzie "wyłapywać" a tym samym osłabiać sygnał emitowany przez drugą)? Mam możliwość montażu tylko jednej kratownicy więc przed rozpoczęciem prac muszę wszystko dobrze przemyśleć.

S.
  • Poziom 36  
    Dla dipoli anteny GP nie będą miały znaczenia. Gorzej z antenami pionowymi. Sąsiednie anteny zniekształcą charakterystykę promieniowania anteny. Tzn. że z niektórych kierunków odbierany sygnał będzie słabszy. Najgorszy przypadek to taki gdy któraś antena będzie w odległości od innej równej połówce emitowanej fali. Wtedy ta druga antena będzie pracowała jak reflektor. Ponadto czynna antena (nadawanie ) będzie wzbudzała w pozostałych dość duży sygnał zakłócający. Tak się montuje anteny ale jest to kompromis między mozliwością montażu a efektami.
  • Poziom 36  
    Wysięgnik "L" 40cm od masztu i anteny niesymetryczne dookólne:
    1. Dla anten HF - zapomnij że tak można
    2. Dla anten VHF-H - zły SWR i charakterystyka... (delikatnie mówiąc)
    3. Dla anten UHF było by jako-tako (ale charakterystykę dookólności zmieni to znacznie), ale przy cienkim (<50mm i nie kratownicowym) maszcie... Potrzeba więcej masztów, nie za blisko siebie... Może zamiast masztu wolnostojącego o wysokości porównywalnej z budynkiem (i dodatkowych kosztów rozwiązania problemów z pętla masy - EMC i LPS - pisałem o tym) lepiej zastosować mniejszy maszt na budynku (zwłaszcza że anteny dookólne niesymetryczne na niskie częstotliwości wymagają oddzielnych masztów). Rozwiązania są różne, potrzeba więcej danych i czasu. "Choinko-kaktusy" podpatrzone na wielu masztach profesjonalnych (ale zwykle jednak rurowych, przynajmniej w górnej części) to baaardzo duży kompromis dla UHF, ale zupełnie niedopuszczalny dla niższych częstotliwości. Dipole pionowe (pętlowe lub z symetryzatorem Pawsey'a) pojedyncze lub synfazowe w odpowiedniej odległości od masztu warte są polecenia: bezpieczne (zwarte dla DC) i promieniują pod katem 0 (zero) stopni w górę (równolegle do ziemi) - pod warunkiem umieszczenia >4 długości fali od podłoża. Powyżej 50MHz wykonalne (najczęściej stosowane w pasmach 70...240MHz), na 27...28MHz już znaczenie trudniej (wysięgnik boczny ok. 2.6m !), na niższe częstotliwości raczej pomyślał bym o innych antenach (ale maszt się przyda jako jeden z punktów zaczepienia).
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,

Po przeanalizawaniu opinii przedmówców wykombinowałem inaczej: odpuszczę kratownicę, szczególnie, że planuję zainstalować jedynie anteny pionowe, a nie kierunkowe obrotowe ( tu moja żona może odetchnąć, zachowa swój trawnik ;-] ), postawię dwa maszty na obu kominach (piecowym i wentylacyjnym). Na jednym X300/X400, na drugim CP-6/GP7DX. Odległość między antenami będzie wtedy wynosić ok. 6m. Czy tak będzie już w miarę OK?

Pozdr.,
    Jarek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

I to jest prawidłowe podejście do sprawy.

Tak trzymać . No i żonka coś sobie zostawi dla siebie. :D

A kratownicę oczywiście zagospodaruj na założenie 7 elementów na KF-y .

Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    saintman napisał:
    odpuszczę kratownicę, szczególnie, że planuję zainstalować jedynie anteny pionowe, a nie kierunkowe obrotowe ( tu moja żona może odetchnąć, zachowa swój trawnik ;-] ), postawię dwa maszty na obu kominach (piecowym i wentylacyjnym). Na jednym X300/X400, na drugim CP-6/GP7DX. Odległość między antenami będzie wtedy wynosić ok. 6m. Czy tak będzie już w miarę OK?
    W miarę OK, ale zależy to od bardzo wielu szczegółów (*).
    Proponował bym jednak X50, X200, max. X300 (jak w nich dorobić odprowadzenie ładunków elektrostatycznych - nie raz pisałem). Nie rezygnuj "definitywnie" z anten kierunkowych. Może być np. mały rotor a 5Y145MHz a nad nią dookólna X50, zaś pod GP7 kierunkowa antena na 435MHz na stałe - to jedna z wielu możliwości.
    (*) O instalacjach antenowych RTV i do łączności, ich elementach i ich związku z bezpieczeństwem odgromowym, EMC pisałem już wiele, także m.in. na forumSEP (tam jest też ściągawka z linkami gł. na Elektrodę), ISE, Radiopolska - wystarczy poszukać.