Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini pompa ciepła - jak zrobić?

08 Mar 2009 22:59 42366 36
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Chcę z Waszą pomocą zrobić mini pompę ciepła która ma wykonywać takie czynności :
    1. Ogrzewać 1 pokój po przez wdmuchiwanie ciepłego powietrza ( tak samo jak w klimatyzatorze z funkcją grzania )
    2. Ogrzewać wodę użytkową do temperatury MAX - 60-70*C tylko w okres letni tzn. w wakacje ( Zrobie bądź kupie jakiś zbiornik np. 80-100L ale ten zbiornik nie będzie taki jak zbiornik C.W.U tylko taki otwarty )
    3. Ochładzać pokój w okres letni.
    Na podwórku mam studnie, a tej studni woda nie przekracza 8*C, w zimę nie zamarza. Chciałbym ustawiać sobie żądaną temperaturę wody w zbiorniku i maksymalna temperaturę w pokoju
    Bardzo proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Właśnie!
    Czy ktoś budował taką pompę?
    Chociaż do ogrzewania małego pokoju
    Bardzo proszę podzielić się swoimi doświadczeniami
  • Poziom 22  
    Z pompy ciepła napewno 70*C nie uzyszkasz, tymbardziej z samoróbki
    PS może z 2 lodówek udało by się zrobić odpowiednią małą pompę ?
  • Poziom 13  
    Odwołując się do wypowdzi A-Mail :
    A jaka temperatura wody była by maksymalna z samoróbki ?, a jak zrobić z dwóch lodówek rozumiem że muszą być dwie spreżarki od lodówki maja po ok 250 W a to nie jest duza moc prawdziwe pompy ciepła maja po 10-20 KW więc potrzebne był by aż 40 taki spreżarek a ja myśle o kupnie nowego badz uzywanego agregatu np. 1 kw
  • Poziom 22  
    tak jak czytałem to z firmowych ok 45*C a z samoróbki moze 40 ale szacuję dużo zależy od źródla ciepla im wyższa tem źródła tym sprawnośc większa
    Może mozna by było zrobić 2 sprężarki szeregowo moze wtedy udało by sie uzyskac większą tem , ale w tej dziedzinie niech wypowiadają sie już specjaliści
  • Poziom 13  
    A to zródło ciepła może nim być studnia lub zakopana nagrzewnica głeboko w ziemi ? a Pan nie jest specjalistą
  • Poziom 22  
    Jestem elektrykiem w elektrociepłowni a moja "wiedza " o pompach ciepła bierze się z internetu
  • Poziom 13  
    A teoretycznie da się zrobić taką pomope
  • Poziom 22  
    A technologicznie? w garażu przydomowym?
  • Poziom 13  
    przepraszam ale nie rozumiem :)
  • Poziom 22  
    Czy będziesz potrafił i miał narzedzia na zrobienie pompki, ja bym się bał zabierac za to
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Są tematy o robieniu pomp ciepła jednak nie jest to takie proste dla laika. pozdr adam
  • Poziom 13  
    A mógłbyś mi podac linki do tych tematów ( mój kolega pracuje w chłodnictwie )
  • Poziom 14  
    Może ktoś mi odpowie na takie pytanko:
    Czy z domowej zamrażarki można wykonać pompę ciepła do ogrzania małego pokoju?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    krystoferek napisał:
    Może ktoś mi odpowie na takie pytanko:
    Czy z domowej zamrażarki można wykonać pompę ciepła do ogrzania małego pokoju?

Nie.
  • Poziom 14  
    krystoferek napisał:
    Nie?
    A dlaczego?

A zagrzejesz ten pokój żelazkiem? odpowiedź brzmi- nie, tej wersji będę się trzymał.
  • Poziom 22  
    pablo 40 napisał:
    krystoferek napisał:
    Nie?
    A dlaczego?

A zagrzejesz ten pokój żelazkiem? odpowiedź brzmi- nie, tej wersji będę się trzymał.

Teoretycznie moc około 2 kW powinna wystarczyć na ogrzanie standartowego pokoju. podejrzewam że bdyby dorobić do stopy żelazka odpowiedni radiator, było by w pokoju ciepełko aż miło.
  • Poziom 14  
    Właśnie
    Jestem ogrzać pokój żelazkiem i jestem tego pewien
    Oczywiście po małych przeróbkach
    I o to chodzi trzeba kombinować a nie stwierdzać TEGO SIĘ NIE DA !!!
    krystoferek napisał:
    Nie?
    A dlaczego?

Teoretycznie tak, praktycznie nie.

Teoretycznie biorąc sprężarkę z bardzo starej zamrażarki, dużej skrzyniowej, uzyskałbyś jakieś 1,2kW mocy grzewczej, przy założeniu że masz DZ "na studniach" i woda ma +10C. No i oczywiście dobrze dobrany skraplacz i parownik.
    Ze sprężarką z nowoczesnej współczesnej zamrażarki podobnej wielkości uzyskasz jakieś 0,75kW.
    To teoretycznie.

Praktycznie żadna sprężarka zamrażarkowa długo nie pociągnie przy takich parametrach pracy (+2C/+45C)
  • Poziom 26  
    do tego trzebaby zastosowac conajmniej kompresor od klimatyzatora ok 2 kW następnie możnaby zrobic 2 zbiorniki ale nie ciśnieniowe (coś w rodzaju wymienników ciepła) w jednym i drugim musiałyby byc po 2 wężownice jeden zbiornik pełniłby rolę wody lodowej , 2 zbiornik byłby odbiornikem ciepła (skraplacz) i ogrzewanie wody do "bojlera" wszystko opisane w b.dużym uproszczeniu ....bo ciężko tłumaczyc "laikowi" (bez obrazy) taki projekt...
  • Poziom 14  
    Po stokroć dzięki za odpowiedzi
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich ponownie odwołując się od wypowiedzi moich poprzedników "teoretycznie" da sie zrobić mini pompr cepła ale to jest bardzo mozolna i uciazliwa praca i kto wie co z tego wyjdzie ? ? ? bardzo dziekuje wysztskim za pomoc

Dodano po 1 [minuty]:

Jak ktoś chce to można jescze trochę podyskutować, chyba zdecyduję sie na pompe ciepła na cały dom, tylko nie wiem jakie firmy wybrac i co kupic ???
  • Poziom 22  
    Kiedyś jak wymyślili koło czy maszynę parową wszyscy mówili że nie..... Moje zdanie jest takie że do bogatych i odważnych świat należy.Skoro się uda to już sukces,ale zawsze można popracować wspólnymi siłami i doświadczeniem nad projektem w celu udoskonaleń.
    Jak Niemcowi nie wyszło to Polakowi też nie wyjdzie?Żart ha ha...Polak potrafi i zawsze da radę :-)
  • Poziom 13  
    jesli chceci fachowej porady to zapraszam na kon mailowy . robiłem taki układ . moje wyksz to inż Techniki Cieplnej zpraszam wyśle emeilem materił to poczytaci sobie . jest w tym troche roboty . moje pytani to jkaie zamiezaci dać zrodła ciepła dla oprocz pompy . bo musi być.
  • Poziom 22  
    Raven999 jakaś imprezka była dzisiaj??? Trudno się czyta Twoje posty :-)
  • Poziom 13  
    pozwolicie ze włączę się do rozmowy.

kwestie które mnie martwią to np.

przy zastosowaniu wymiennika z klimatyzacji musimy się liczyć z poborem ok 0,7 - 2 kW /h pracy w zależności od tego skąd mamy wymiennik, przy lodowce będzie to chyba mniej ale nie jestem pewien.

drugi problem to praca ciągła o ile kompresory z klimy niektóre są przystosowane do pracy ciągłej o tyle lodówkowe raczej nie wiec jak to się odbije potem na żywotności.

3 problem to zużywając np. 1300 W (powiedzmy średniej jakości kompresor z klimy) energii możemy śmiało ogrzać pokój zwykłym konwektorem czyż nie

a zamiar chyba jest taki aby ogrzać taniej a nie drożnej chyba ze się mylę

pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Chcę z Waszą pomocą zrobić mini pompę ciepła która ma wykonywać takie czynności :
    1. Ogrzewać 1 pokój po przez wdmuchiwanie ciepłego powietrza ( tak samo jak w klimatyzatorze z funkcją grzania )
    2. Ogrzewać wodę użytkową do temperatury MAX - 60-70*C tylko w okres letni tzn. w wakacje ( Zrobie bądź kupie jakiś zbiornik np. 80-100L ale ten zbiornik nie będzie taki jak zbiornik C.W.U tylko taki otwarty )
    3. Ochładzać pokój w okres letni.
    Na podwórku mam studnie, a tej studni woda nie przekracza 8*C, w zimę nie zamarza. Chciałbym ustawiać sobie żądaną temperaturę wody w zbiorniku i maksymalna temperaturę w pokoju
    Bardzo proszę o pomoc.

trzeba zrobić mały bilans energetyczny
    1. moc grzecz dostarczona do pokoju
    2. moc na pogrzanie wody c.w.u vm[m3^/h] cp t1-t2 itd
    3. klima włsnej roboty . ustalic powirznie wymiennika ciepla w pokoju ktorym bedziesz do ochładzał . dobrać pompe ciepła ale z lodowki to nie bo zamała wydajnośc bedzie
  • Poziom 43  
    Jeżeli źródłem ciepła ma być woda w studni - zakładam, że jest jej tam 5m³ i ma temperaturę 10°C, a można ją ochłodzić o 5°C, to dysponujemy zasobem ciepła w ilości 5000kg*5°C=25000 kilokalorii, czyli 104750 kilowatosekund, albo 29 kilowatogodzin. Jeżeli bedziemy pobierać stamtąd moc cieplną 2kW, to źródło ciepła się wyczerpie po ok. 14 godzinach, bo dopływ ciepła "przez grunt" jest dość kiepski, a przecież wody w studni nie wymieniamy stale na świeżą, to nie rzeka ...
    2kW dla ogrzewania 1 pokoju nie jest mocą nadmierną, ale na nagrzanie wody w bojlerze to już energii zabraknie.
    Dla "transportowania" mocy cieplnej 2kW trzeba dysponować pompą cieplną o mocy pobieranej z sieci ok. 1kW.
    Tak więc, cała inwestycja będzie użyteczna przez najwyżej 1 dobę, a potem zostaje metoda "tradycyjna": termowentylator, albo piecyk ...
    Rzuuf napisał:

Dla "transportowania" mocy cieplnej 2kW trzeba dysponować pompą cieplną o mocy pobieranej z sieci ok. 1kW.

Spóźniłeś się z odpowiedzią. 1 kwietnia był wczoraj ;)