Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

R-19 diesel nie grzeją świece żarowe

srcp 09 Mar 2009 08:46 3729 6
    srcp
    Level 12  
    W tym aucie zamontowany jest sterownik świec NAGARES TRM/12-12 7700856789 a problem polega na tym że często nie załącza świec najczęściej kiedy jest zimny.
    Czasem jak zaskoczy to jest to takie klapanie przekaźnika i po kilku próbach świece sie zagrzeją.
    Zdarza się że świece są zasilane a kontrolka na desce rozdzielczej się nie zapala lub zapala się na chwilę
    Odłączałem odbiór w kierunku świec żeby wyeliminować zwarcie świec niestety bez zmian.
    Ponieważ do sterownika dochodzi 7 przewodów sterujących , mam pytanie jakie warunki muszą być spełnione żeby świece zostały załączone?
    Czym steruje stacyjka + czy - zasilania.
    Sterownik otwierałem i poprawiałem luty.
    carrot
    Moderator of Cars
    Tam jest czujnik temperatury, umieszczony w głowicy, połączony z zaciskiem T przekaźnika, który nie zezwala na grzanie świec w przypadku gdy temperatura cieczy przekracza 50st. A zasilanie po stacyjce przychodzi na zacisk APC przekaźnika
    srcp
    Level 12  
    Wymieniłem sterownik a problem nie ustąpił.
    Prosze o podanie jakie napięcia powinny być na poszczególnych pinach sterownika w czasie kiedy świece są żarzone.
    4 "PC"
    5 "TCE"
    6 "+Apc"
    7 "DEM"
    8 "Tem"
    9 "EVKSB"
    10 "-BAT"
    Nie udało mi się znaleść znaczenia tych symboli.
  • Helpful post
    carrot
    Moderator of Cars
    +Apc=15= +po stacyjce
    DEM=50= + przy kręceniu rozrusznikiem
    Tem= lampka kontrolna świec
    EVKSB= elektrozawór (nie pamiętam, ale chyba zwiększa obroty biegu jałowego, gdy silnik jest zimny)
    PC= obwód ładowania
    TCE= czujnik temperatury
    -Bat= masa
    srcp
    Level 12  
    Według opisu ważne dla załączenia świec są
    PC= obwód ładowania
    TCE= czujnik temperatury
    czy zatem są to obojętne styki ?
    przerwa czy zwarcie ?
    carrot
    Moderator of Cars
    Ten sterownik świec działa w ten sposób, że po włączeniu zapłonu grzeje przez jakąś chwilę wszystkie świece, a po uruchomieniu silnika (pojawienie się +12V na PC) zaczyna naprzemiennie włączać je parami, aż do osiągnięcia jakiejś temperatury przez silnik. Czujnik temperatury to termistor ntc, a nie wyłącznik termiczny, wieczorem zobaczę, czy nie mam gdzieś zanotowanej charakterystyki
    srcp
    Level 12  
    Powodem była uszkodzona instalacja elektryczna.
    Dziękuję Carrot za poświęcony mi czas i pomoc.