Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

R-19 diesel nie grzeją świece żarowe

09 Mar 2009 08:46 3537 6
  • Level 11  
    W tym aucie zamontowany jest sterownik świec NAGARES TRM/12-12 7700856789 a problem polega na tym że często nie załącza świec najczęściej kiedy jest zimny.
    Czasem jak zaskoczy to jest to takie klapanie przekaźnika i po kilku próbach świece sie zagrzeją.
    Zdarza się że świece są zasilane a kontrolka na desce rozdzielczej się nie zapala lub zapala się na chwilę
    Odłączałem odbiór w kierunku świec żeby wyeliminować zwarcie świec niestety bez zmian.
    Ponieważ do sterownika dochodzi 7 przewodów sterujących , mam pytanie jakie warunki muszą być spełnione żeby świece zostały załączone?
    Czym steruje stacyjka + czy - zasilania.
    Sterownik otwierałem i poprawiałem luty.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Moderator of Cars
    Tam jest czujnik temperatury, umieszczony w głowicy, połączony z zaciskiem T przekaźnika, który nie zezwala na grzanie świec w przypadku gdy temperatura cieczy przekracza 50st. A zasilanie po stacyjce przychodzi na zacisk APC przekaźnika
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 11  
    Wymieniłem sterownik a problem nie ustąpił.
    Prosze o podanie jakie napięcia powinny być na poszczególnych pinach sterownika w czasie kiedy świece są żarzone.
    4 "PC"
    5 "TCE"
    6 "+Apc"
    7 "DEM"
    8 "Tem"
    9 "EVKSB"
    10 "-BAT"
    Nie udało mi się znaleść znaczenia tych symboli.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    +Apc=15= +po stacyjce
    DEM=50= + przy kręceniu rozrusznikiem
    Tem= lampka kontrolna świec
    EVKSB= elektrozawór (nie pamiętam, ale chyba zwiększa obroty biegu jałowego, gdy silnik jest zimny)
    PC= obwód ładowania
    TCE= czujnik temperatury
    -Bat= masa
  • Level 11  
    Według opisu ważne dla załączenia świec są
    PC= obwód ładowania
    TCE= czujnik temperatury
    czy zatem są to obojętne styki ?
    przerwa czy zwarcie ?
  • Moderator of Cars
    Ten sterownik świec działa w ten sposób, że po włączeniu zapłonu grzeje przez jakąś chwilę wszystkie świece, a po uruchomieniu silnika (pojawienie się +12V na PC) zaczyna naprzemiennie włączać je parami, aż do osiągnięcia jakiejś temperatury przez silnik. Czujnik temperatury to termistor ntc, a nie wyłącznik termiczny, wieczorem zobaczę, czy nie mam gdzieś zanotowanej charakterystyki
  • Level 11  
    Powodem była uszkodzona instalacja elektryczna.
    Dziękuję Carrot za poświęcony mi czas i pomoc.