Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wł/wył silnika 3-fazowego za pomocą stycznika

09 Mar 2009 12:51 9887 9
 • Poziom 2  
  Witam. Jestem laikiem i mam taki problemik - mam silnik w betoniarce na siłę oraz dwa przyciski włącz i wyłącz i nic więcej. Kupiłem do tego stycznik telemecanique LC1D09P7 (polecił mi go kolega) ale nie bardzo mam pomysł jak to podłączyć. Proszę o pomoc
 • Poziom 23  
  Jeśli jesteś laikiem to poprostu zostaw to elektrykowi.
 • Poziom 19  
  Jeśli ci polecił stycznik to nie bardzo. Powinien być wyłącznik silnikowy który zabezpiecza bezpośrednio silnik i ma przycisk włącz i wyłącz też. ( być może już jest i więcej nie trzeba ale musisz podac szczegóły )
 • Poziom 11  
  Musisz zrobić podtrzymke. Na cewke stycznika przez styk NC przycisku stop na styk NO przycisku start i równolegle do NO przycisku start styk NO stycznika. Ale do tego tak jak kolega napisał przydałby się jeszcze wyłącznik silnikowy jako zabezpiecznie. Można zastosować sam wyłącznik silnikowy firmy telemehanique z serii GV ewentualnie dołożyć do niego wyzwalacz żeby gdy braknie napięcia to po jego powrocie urządzenie samo się nie załączyło.
 • Poziom 11  
  radził bym ci zastosowac termik za stycznikiem telemehanique dokładnie nie pamiętam symbolu LRK2K30...
 • Poziom 16  
  Najprościej było kupić i założyć wyłącznik 3 fazowa a nie kombinować ze stycznikiem.
 • Poziom 17  
  Ten stycznik to nie jest najlepsze rozwiązanie lepszy by był termik firmy Telemehanique lub Moeller. Bo do stycznika to musisz mieć przyciski do załączania i wyłączania no i zrobić podtrzymke dla stycznika na jego własnych stykach.
 • Poziom 36  
  Micoss napisał:
  ...

  Czy to aby na pewno jest dobre rozwiązanie ? Takie trochę nowatorskie.

  edit:

  Było minęło. :wink:
 • Poziom 23  
  A może by tak nie wprowadzać jednego laika w błąd przez drugiego laika. Myślę, że już dość dobrych i złych pomysłów na betoniarkę tu przedstawiono. Przypomniała mi się historia, która bezpośredni mnie dotyczyła. Jestem elektrykiem z wykształcenia i wykonywanego zawodu. W trakcie budowy mojego domu jakieś 18 lat temu wynajęty murarz naostrzył łopatę i wbił w ziemię obok betoniarki (mojej specjalnie kupionej na okoliczność budowy). Na moje pytanie czemu ma służyć ta ostra łopata, murarz odparł " jak ciebie lub kogoś popieści prąd z przebicia betoniarki to szybko odetnie się zasilanie łopatą". Nie był to żart, a troska wywołana jego doświadczeniami i przeróbkami we własnym zakresie.
  Moja rada jest taka-jeśli gość sam pisze, że nie ma zielonego pojęcia o prądzie to niech nikt nie bierze odpowiedzialności za niego w wypadku z porażeniem. Rysowanie dodatkowo głupot uświadamoia mnie w moim osądzie. Od grzebania w kabelkach są niestety elektrycy z papierami, a nie amatorzy !!!
 • Warunkowo odblokowany
  Najwięcej wypadków na budowach domków jednorodzinnych spowodowała ludzka głupota i betoniarka źle podłączona Ludzie ne bawcie się czyimś życiem i swoim. Koledze który podał schemat podłączenia radzę go sobie zapisać i przeanalizować a z forum jak najszybciej usunąć