Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie starego gramofonu do komputera

09 Mar 2009 17:52 5601 27
  • Poziom 9  
    Witam. Jak w temacie chodzi mi o podłączenie starego adaptera do kompa(do którego podłączona jest wieża) chodzi mi o to że stare głośniki od adapteru odmawiają posłuszeństwa a wpadłem na pomysł żeby podłączyć ten adapter do kompa. Tylko nie jestem pewien czy mój pomysł zadziała. Na początku pomyślałem żeby wyjście z adapteru(te od głośników) połączyć z wejściem do mikrofonu(w kompie) ale pomyślałem że mogę coś spalić. Tak że chciał bym prosić o radę kogoś kto się na tym zna. Oprócz gniazd na głośniki jest również gniazdo (jakieś dziwne takie duże, wygląda jak gniazdo do anteny tylko że ma jeszcze w środku 5 dziurek na bolce i obok jest tego typu symbol O_O ) Czy jest jakaś możliwość podłączenia tego sprzętu do kompa (nie wiem może nie koniecznie przez wejście do mikrofonu, może jakieś usb?) i Czy ma to prawo działać?? Z góry dziękuje.

Wiem że dział może nie być trafiony, ale jestem początkujący(i kompletnie zielony) tak że traktuję to jako naukę.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mógłbyś napisac co to za adapter....
    To wyjście o_o to właśnie to czego szukasz - na magnetofon. Gniazdo typu Din 5 -wtyczkę taką dostaniesz w sklepie elktronicznym, piny 1i 4 to kanały L i P a 3 to masa. włącz pod wejście liniowe.
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    Adapter ten to wytwór unitry (UNITRA Fonica) ARTUR- STEREO GWS 109 xD

Dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 9  
    Coś jest nie tak podłączyłem wg. wskazówek ale nie działa. Fakt że podłączyłem tylko jeden kanał bo miałem jacka mono. Czy trzeba skonfigurować jakoś kartę dźwiękową?? Posiadam Realteka AC97 zintegrowaną.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Poszukaj syganału na tym din - może ( zdarzało się) będzie na pinie 3 i ( i 5)
    Pozdr.J.
  • Poziom 15  
    Ja miałem masę na 2. Podłączałem mojego Adama Unitry do komputera też przez liniowe i też na realteku AC97 i grało fajnie. A czemu nie spróbujesz tego głośnikowego kabla przerobić? Dorabiasz jacka trochę ściszasz i powinno lecieć bez zabawy większej?
  • Poziom 39  
    Tylko wtedy dodajesz szumy , wzbudzenia i zniekształcenia wzmacniacza a UL1481 do HiFi się nie zalicza....
    Pozdr.J.
  • Poziom 15  
    No racja, pozatym mój Adaś nie ma wzmacniacza wbudowanego.
  • Poziom 26  
    dexterski napisał:
    No racja, pozatym mój Adaś nie ma wzmacniacza wbudowanego.

W takim razie nie powinien grać na wejściu liniowym (albo bardzo cicho i bez niskich tonów). Chyba, że założyłeś wkładkę piezoelektryczną (czyli taką jak w gramofonach klasy "Artura").
    Zresztą, na wejściach liniowych o stosunkowo niskiej impedancji, także przetwornik piezoelektryczny nie będzie grał zbyt pięknie (charakterystyka częstotliwościowa będzie powyginana i przypadkowa, trzeba będzie ostro użyć regulatorów barwy tonu lub EQ).
  • Poziom 15  
    Żadnych dodatków nie stosowałem, co prawda grało słabo. Poza tym to było jakiś czas temu, więc nie pamiętam dokładnie czy to było liniowe, nie ważne odbiegamy od tematu. przemus901 Udało się podłączyć Ci?
  • Poziom 9  
    A tak a propo wkładek. Właśnie szukałem na allegro i zobaczyłem że są strasznie drogie. A myślałem nad budową własnego gramofonu. Tzn takiego żeby sobie poeksperymentować, ale widzę że nic z tego nie wyjdzie bo myślałem że są to sprawy groszowe. Chyba że da się ową "wkładkę" skonstruować samemu bo gdzieś przeczytałem że jakąś się da, ale nie mam pojęcia jak bo w googlach nie ma. Jak by ktoś wiedział jak to skonstruować to proszę o instrukcję. xD
  • Poziom 15  
    DIY gramofon?
    Ja bym proponował pokombinować z przedwzmacniaczem adapterowym. Kolega tak zrobił i podłaczył do komputera
    (nie wiem w które wejście, i mówił, że grało ładnie)
  • Poziom 9  
    Heh fakt xD ale ja chciał bym spróbować widziałem gdzieś w necie to jak zrobić. Wszystko było opisane - przekładnie, rozmiar talerza, prawidłowa ilość obrotów na minutę ale jednego nie było... tego jak zrobić wkładkę lub też jak ją podłączyć. Wcześniej przekonany byłem że to działa jak + i - bolec na talerzu to - a igła to + , ale jednak dowiedziałem się że tak nie jest i tak kombinuje co z tą wkładką. W sumie żebym ją miał złożył bym jakiś przedwzmacniacz i próbował coś sklecić xD. Fakt mam nimby ten gramofon (ARTUR) ale za 10 lat będzie on zabytkiem i chciał bym złożyć coś do zabawy żeby w razie czego nie było szkoda ;]
  • Poziom 37  
    Odpowiedz na 2 pytania i wszystko będzie jasne:
    czy do niego były bezpośrednio podłączane kolumny?
    czy talerz gramofonu był ciężki metalowy czy lekki plastykowy?
  • Poziom 15  
    Ciekawe jakbyś dobrał obroty i takie tam inne do tego adaptera.
  • Poziom 9  
    Wszystko jest opisane w necie. Prawidłowe obroty to ~72 obroty talerza na minutę da się to wyregulować np. potencjometrem( zresztą w niektórych gramofonach jest potencjometr do regulowania obrotów wedle zachcianki - suwak ) Tak że z tym nie będzie problemu. Chodzi mi tylko i wyłącznie o to jak zbudowana jest wkładka(igła i tak dalej). Bo reszta przy odrobinie zacięcia nie stanowi problemu...
  • Poziom 21  
    Witam

Trochę się uśmiałem - przepraszam za to.

Jeśli chcesz zbudować igłę to masz w uproszczeniu o co w tym wszystkim chodzi.

Życzę ci powodzenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Właśnie dlatego zadałem 2 pytania by ustalić z którym przetwornikiem mamy do czynienia i czy Atrur miał preamp korekcyjny. Były jeszcze wkładki piezo http://v-mos.pl/images/wkladkismall%20003.jpg i dobrze by było by autor za którąś się opowiedział :)
  • Poziom 9  
    Heh fakt teraz rozumiem że raczej nie wyda xD. No ja po prostu nie wiedziałem jak ta wkładka jest zbudowana(a raczej zasady działania) a jeżeli chodzi o rodzaj wkładki to w Arturze jest właśnie taka jak na Twoim zdjęciu(elek555)
  • Poziom 37  
    A co z odpowiedzią na pytanie o możliwość podłączania kolumn?
  • Poziom 37  
    Wstaw fotkę tego sprzętu tak by były widoczne wszystkie gniazda i opisz/pokaż stan wkładki
  • Poziom 9  
    Dodano po 6 [sekundy]:

O to chodzi ? Podłączenie starego gramofonu do komputera
  • Poziom 37  
    No i jasne że masz preamp korekcyjny dla wkładki piezo w środku. Wpisz w google wkładka UF70 i wyskoczy ci gdzie ją nabyć. Załóż i możesz podłączać pierwsze lewe gniazdo do kompa :)
  • Poziom 9  
    Podłączyłem działa xD a to jest piosenka zgrana z Artura. Szkoda tylko że nie ma basów, słychać za to typowe dla gramofonów "pstrykanie" drobinek kurzu które ocierają się o igłę :) http://chomikuj.pl/k245 folder "Nagrania z Artura" :) dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Jaka wkładka takie granie :) z piezo niestety basów nigdy nie będzie wiele.
  • Poziom 26  
    elek555 napisał:
    No i jasne że masz preamp korekcyjny dla wkładki piezo w środku.

Chyba zdajesz sobie sprawę, że standardowo nie istnieje coś takiego jak "preamp korekcyjny dla wkładki piezo". Co nie znaczy, że nie można takiego czegoś opracować i zbudować. Ale to wymaga większej wiedzy o wkładkach, niż "są piezo i są te drugie".

elek555 napisał:
    z piezo niestety basów nigdy nie będzie wiele.

Można to ominąć. Należy wykorzystać fakt, że charakterystyka częstotliwościowa wkładki piezo zależy od impedancji (a nawet wprost rezystancji) obciążenia. Odpowiednio niska impedancja zamienia przedtwornik wychyleniowy w przetwornik prędkościowy i zmniejsza poziom napięcia wyjściowego do wartości rzędu kilku mV. Wiecie jak to wykorzystać? To kombinujcie. Natomiast zwiększanie tej impedancji, ogranicza charakterystykę częstotliwościową od strony wysokich częstotliwości (dlatego wkładki piezo najlepiej działały ze wzmacniaczami lampowymi).
  • Poziom 37  
    Ależ jak najbardziej taki preamp istnieje i siedzi w tym Arturze w środku. (Jednostopniowy wtórnik emiterowy zblizony do tego http://www.oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=731 ). Może nawet jeszcze montowany przeze mnie na praktykach w Fonice. Jednak w sprzęcie popularnym (czyli tanim) ani nie oczekiwano ani nie zapewniano fajerwerków w sensie szerokości pasma. Oryginalne wzmacniacze i głośniki będące na wyposażeniu Artura budziłyby dziś dąsy nawet wśród fanów CB-radia :) Nie posiadam żadnego schematu tego Artura i ciagle zastanawiam sie czy sygnał na gnieździe jest zza wkładki czy zza wtórnika. Autor mógłby zajrzeć ale coś się ociąga. Wyprowadzenie zza wtórnika załatwiło by sprawę. Dobre parametry posiadały dopiero gramofony z wkładkami magnetycznymi.