Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wykrywaczem przewodow

james1980 17 Kwi 2004 23:39 4386 20
  • #1 17 Kwi 2004 23:39
    james1980
    Poziom 9  

Zlozylem układzik ze stronki :

http://jap.hu/electronic/wirescan.html

ale za specjalnie nie wiem jak podlaczyc zasilanie jak podlacze "-" bateryjki tam gdzie jest masa (GND) a "+" tam gdzie VCC to dioda caly czas swieci a powinno swiecic tylko wtedy gdy przylozy sie do przewodu 220V . Reguluje potencjometrem czulosc ale nic nie pomaga. Ma moze ktos jakis pomysl jak rozwiazac ten problem albo zna stronke z jakims lepszym dzialajacym wykrywaczem. Prosze o odpowiedz jestem zdesperowany bo mi nic nie dziala :(((

• #2 17 Kwi 2004 23:43
    DEMkO
    Poziom 20  

osobiście nie polecam do badania sieci-fazy coś własnej wyróbki polecam znakomity przyrząd FAZER za 25zł i ma różne funkcje faza wykrywana stykowo i nie(bezprzewodowo z regulacją czułości) ciągłość obw.nap dc do 60 ( zero jeden)

• #3 18 Kwi 2004 00:06
    james1980
    Poziom 9  

Ten uklad mial sluzyc do lokalizowania przewodow pod tynkiem ale nie dziala mysle ze cos zle polaczylem albo nie zrozumialem tego schematu za dobrze moze mi go ktos objasnic. bardzo mi na tym zalezy.

• #5 18 Kwi 2004 00:47
    JCK
    Poziom 25  

Witka!
    Wylutuj C1 i napisz ,czy dalej LED świeci.
    Jeśli tak to uszkodzenie jest na prawo od C1.
    Jeśli nie to trzeba bedzie dobrać elementy przy T1.
    HeJ.

• #6 18 Kwi 2004 00:49
    james1980
    Poziom 9  

polaczylem wszystko tak jak na schemacie ale tam gdzie jest masa dalem wspolna sciezke i polaczylem z minusem bateri 9v a tam gdzie jest VCC dalem plus bateri. za bardzo nie wiem jak rozwiazac sprawe z rezystorem R1 ktory laczy sie z sensorem i tranzystorem wiec wszystko polaczylem razem. i tak powstal kolejny zlomek w mojej kolekcji ktory wciaz swieci i nic poza tym.

• #7 18 Kwi 2004 00:55
    james1980
    Poziom 9  

Po usunieciu C1 LED nie swieci

• #9 18 Kwi 2004 19:49
    MakroSerwis
    VIP Zasłużony dla elektroda

Napiszę wam drodzy koledzy, że te wszystkie nieprofesjonalne wykrywacze sądo dupy - albo nie piszczą , albo piszczą prawie wszędzie. Jedyny w miarę dobry kupiłem w sklepie elektrycznym za 30 zł. Wygląda jak wkrętak i ma regulację czułości.

• #10 20 Kwi 2004 16:49
    JCK
    Poziom 25  

Witka!
    1.Nie napisałeś co użyłeś jako sensora,możę jest za duży.
    2.Jako R1 zastosuj potencjometr i zamniejszając jego wartość znajdź próg wyłączenia.
    HeJ.

• #11 20 Kwi 2004 21:56
    james1980
    Poziom 9  

Jako sensora uzylem blaszki ze sciemniacza swiatla wiec jest dosc cienka i nie stawia duzego oporu (przynajmniej tak mi sie wydaje) a zamiast R1 jakiego oporu potencjometr mam wstawic.

• #14 21 Kwi 2004 16:01
    james1980
    Poziom 9  

msb a z tym nadajnikiem to o co chodzi? czy on ma cos wspolnego z tym wykrywaczem?????

• #15 21 Kwi 2004 16:04
    james1980
    Poziom 9  

msb wyjasnij mi cos do czego mam podlaczyc "-" zasilania bo tego nie czaje na wszystkich schematach jest tylko "+" a nic nie ma na temat masy i co oznacza G przy tranzystorze BF245. bede wdzieczny za wyjasnienia.

• #16 21 Kwi 2004 17:19
    msb
    Poziom 14  

sorki z 1 post pomyłka z nazwąpliku poprawiłem sie ale już poszło minus w układziepowinien być podłączony na poziomą dolną linie - tam gdzie emiter t2- g to "bramka" tranzystora polowego jak układ ma za małą czułość dolutuj do niego 5mm drutu (myśle że wiesz że nie podłącza się jej do napięcia tylko działa jak antena ok 15 cm od przewodu pod napięciem 220 v

• #17 21 Kwi 2004 17:31
    james1980
    Poziom 9  

Dzieki za wyjasnienia z tym 220 V to wiedziałem :)))) tylko nie za specjalnie wiedzialem co z tym minusem ale twoj post wyjasnil moje watpliwosci wielkie dzieki juz myslalem ze nikt mi nie pomoze z tym schematem.

• #18 22 Kwi 2004 13:19
    james1980
    Poziom 9  

Ten schemat wykrywacza naprawde dziala wreszcie moge lokalizowac przewody bez kupowania po 30 zl jakis wymyslnych urzadzen. polecam wszystkim ktorzy takiego urzadzonka szukaja. ALBERCIK TO DZIALA!!!!!!!! jak to mowil MAX w SeXMisji :D :D :D

• #19 23 Kwi 2004 21:34
    MakroSerwis
    VIP Zasłużony dla elektroda

Świetnie , James, że przetestowałeś. Zrobimy, zobaczymy. Jeżeli faktycznie działa dobrze, to szkoda moich trzech dych, ale sam wiesz ile trzeba złożyć bubli, zanim zbuduje się urządzenie działające jak trzeba.

• #20 23 Kwi 2004 23:38
    james1980
    Poziom 9  

Ten schemat dziala rewelacyjnie tylko sprawdz czulosc. ja dolutowalem 5mm drutu za rada msb i aparacik reagujowal nawet z odleglosci 50 - 60 cm od kabla wiec troche za mocno a jak nie ma kabelka i jest sama baza tranzystora sprawuje sie rewelacyjnie. milego skladania. a tak na marginesie ja zlorzylem juz 6 wykrywaczy z roznych schematow i tylko ten jeden okazal sie dobry a reszta albo swiecila caly czas albo nawet nie chciala zablysnac :D

• #21 24 Kwi 2004 20:12
    lakrymator
    Poziom 16  

james1980 napisał:
    Ten schemat dziala rewelacyjnie

Musisz to głośno ogłosić światu niedowiarkom !
    Jest to naprawdę rewelacyjny w swojej prostocie układzik (nb. opublikowany w RE z przełomu lat 70/80 - autora nie pamiętam).
    Działanie stuprocentowe (przy sprawnych) elementach.
    Zauważ też że jest w nim kanał D-S BF245 spolaryzowany odwrotnie niż normalnie, ale jak mówi teoria (sprawdzone w praktyce) nie ma to wpływu na pracę tego układu.
    Czułość układu reguluje się długością "antenki" dolutowanej do bramki.
    Właśnie na bazie tego układu zrobiłem sobie wykrywacz fazy w przewodzie z reg. czułości od 1.5 - 70 cm, dodałem generatorek sterowany napięciem i mam dodatkową sygnalizację akustyczną (piezo. z pozytywki).
    Używam tego układu do "wszystkiego" np. promieniowanie EM monitorów, telewizorów, linii WN itp.
    Naprawdę wiele radochy a pajączka mozna skleić w parę minut.
    Pozdr.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME