Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - Wzmacniacz słuchawkowy

huggo 09 Mar 2009 22:27 1716 5
  • #1 09 Mar 2009 22:27
    huggo
    Poziom 10  

Witam mam do zrobienia projekt wzmacniacza słuchawkowego, na podstawie gotowego schematu wzmacniacza muszę tak go przerobić by miał jak najlepsze parametry. Wiem że musze pozbyć się np efektu zniekształceń skrośnych( choć ja ich wcale nie widze chodz pewnie pomiar wykonuje w zlym miejscu sam juz nie wiem, choc czytalem ze pojawiaja sie przy przejsciu sygnału przez 0 )
    Jeżeli ktoś mi pomoże bedę wdzięczny

0 5
  • #3 10 Mar 2009 14:33
    jony
    Specjalista elektronik

Ale co chce kolega "ulepszać"?
    Bo jak na razie to nie za wiele się napracowałeś, ten schemat jest dołączany do LT. I ma już w sobie "układ" redukujący zniekształcenia przejścia.

0
  • #4 10 Mar 2009 20:13
    huggo
    Poziom 10  

Szczerze to ja z analogówki jestem zielony ale jakoś trzeba przez to przebrnąć, wykładowca chciał bym otwarł sobie właśnie ten schemat i głównie zajął się zniekształceniami skrośnymi - choć jak pisałem ja ich też nie zauważyłem, jutro czeka mnie kolejna konsultacja to sam się dokładnie dowiem co miał na myśli... Mam tylko prośbę czy ktoś mógłby mi pomoć i opisać za co dane elementy w tym schemacie odpowiadaja. Widzę że Q5 z Q7 (Q6 z Q8 ) tworza układ Darlingtona i domyslam sie ze one są głównie odpowiedzialne za same wzmocnienie...
    Z góry dziękuję za pomoc

0
  • Pomocny post
    #5 10 Mar 2009 21:40
    jony
    Specjalista elektronik

Hmm, układ ten przedstawia uproszczony schemat typowego wzmacniaczy audio. Z 98% wzmacniaczy audio ma taki właśnie uproszczony schemat, nie wspominając o wzmacniaczach operacyjnych.

Jest to układ trzystopniowy.
    Pierwszy, na Q1 i Q2 to wzmacniacz różnicowy zwany też wzmacniaczem transkonduktancyjnym (różnicowe napięcie na wejściu, prąd na wyjściu)
    Drugi stopień na Q3 to wzmacniacz pracujący w układzie WE zwany też wzmacniaczem transimpedancyjnym (prąd na wejściu, napięcie na wyjściu), który dostarcza prawie całego wzmocnienie napięciowego.
    No i trzeci stopień quasi-komplementarny Q5 i Q7 układ Darlingtona a Q6 i Q8 układ Sziklai'a.
    Jest to stopień wyjściowy o wzmocnienie napięciowym mniejszym od 1, ale jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wzmocnienia prądowego.
    No i tranzystor Q4, to właśnie on, będzie decydował w jakie klasie pracuje nasz wzmacniacz (czyli ma wpływ na zniekształcenie przejścia).
    Układ ten bywa nazywany "mnożeniem Ube" czy też regulowaną diodą Zenera.

0
  • #6 10 Mar 2009 21:59
    huggo
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za odpowiedź teraz to przynajniej mam sytuacje rozjasnioną

0