Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiplekser ADG506 - oscylacje

10 Mar 2009 07:39 1474 18
  • Poziom 33  
    Witam serdecznie :)
    Korzystam z takiego multipleksera i nie dziala tak jak bym sie tego spodziewal ;) Po podlaczeniu wg noty napiecie na wyjsciu strasznie oscyluje. Wszystko jednak dziala ok jak nie podepne zasilania pod Vdd :O wtedy multiplekser dziala tak jak bym sie spodziewal ze ma dzialac :) Pytanie natomiast, czemu :)
  • Poziom 14  
    Może daj schemat? Takie definiowanie problemu chyba nie ma sensu - nie wiadomo jak to masz podłączone, jakie są poziomy sygnałów, co jest źródłem, a co odbiornikiem sygnału...
  • Poziom 14  
    Już chciałem pytać o funkcję tego przełącznika (np. multipleksacja zmiennych sygnałów pomiarowych) i zastanawiać się nad niestabilnością, kiedy zobaczyłem, że zasilasz go z +5V. A w nocie jest napisane:
    Code:

The devices can operate comfortably anywhere in the
    10.8 V to 16.5 V single or dual supply range.

:) I tak też jest ten switch wyspecyfikowany, choć niby dalej piszą, że powinien działać przy +5V. Na próbę podłacz go do źródła +15V (masz na jacku wejściowym) i nie zapomnij o kondensatorze 100nF pomiędzy Vdd i Vss/GND.
  • Poziom 33  
    Myslisz ze nie probowalem :) Dawalem na Vdd 12V, w nocie jest 10.8V wiec musi dzialac tez na 12V, i nic :( Kondensatorki oczywiscie sa, po jednym na multiplekser. Wczesniej korzystalem z intersilowych multiplekserow (8 do 1) i wszystko dzialalo dobrze. Poki co przecialem sciezke do Vdd, ale juz minely czasy ze mozna zrobic cos byle by dzialalo ;)
  • Poziom 14  
    A co jest źródłem sygnału do multipleksera? Gniazdo zwie się Memory - to jest jakiś programator? Może zrób sobie płytkę testową do tego switcha, zasil go z +5V lub/i +12V i podaj na jedno z wejść znane Ci napięcie (tylko coś stałego, nie z przetwornicy), a wyjście obciąż czystą rezystancją, np 10k-100k (kondensatory sobie odpuść na wejściach/wyjściach). Następnie zamien wejście z wyjściem. Pozostałe piny podłącz do masy. Taki test na osobnej płytce powie Ci czy układ działa i czy jest w rzeczywistości dwukierunkowy.

//edit
    Jak już będziesz robił płytkę testową, to weź jakąś przetwornicę (w najgorszym wypadku z MAX232 :) ) i sprawdź czy działa z liniami +/-12V.
  • Poziom 33  
    Sygnalami wejsciowymi sa sygnaly z procka (innego). Na plytce testowej sprawdzalem podlaczajac przez rezystor 4k7 do masy lub Vcc. Wyjscie podlaczalem do masy (jak na schemacie) przez rezystorki od 1k (nie wiem skad oni ta wartosc wzieli bo przy takim caly czas jest prawie 0V) az do 2M. Wynik byl taki ze tylko bez podlaczonego Vdd uklad dzialal jak burza ;)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Może po prostu sa uszkodzone?
  • Poziom 33  
    sprawdzalem tylko jeden, przeszlo mi przez glowe to, ale z drugiej strony jak w sumie dzialaja to raczej nie ;) W kazdym razie sprawa dla mnie dziwna, ale fakt zobacze zaraz kilka innych jak sie zachowuja :)
  • Poziom 14  
    Ciężko o inne wytłumaczenie, skoro na płytce testowej poruszasz się w ramach specyfikacji i nie przekraczasz Absolute Maximum ratings, a układ nie działa. Aż głupio spytać, ale pin Enable jest podpięty jak należy?
  • Poziom 33  
    Sprawdzilem jeszcze raz. I dalej nic, konfiguracja taka: linie adresowe do gnd, enable przez 4k7 do plusa, bez rezystorka tez, na wyjsciu do masy rezystor 2M. Jak podlaczylem do 12V to wynik byl okolo 0.5V i na tym poziomie cos oscylowalo, dziwne dziwne nie wierze ze wszystkie sa skopane. Aha kondensatory uzylem 33pF, bo nie mam przewlekanych 100n, ale raczej nie w tym problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    _Robak_ napisał:
    Sprawdzilem jeszcze raz. I dalej nic, konfiguracja taka: linie adresowe do gnd, enable przez 4k7 do plusa, bez rezystorka tez, na wyjsciu do masy rezystor 2M. Jak podlaczylem do 12V to wynik byl okolo 0.5V i na tym poziomie cos oscylowalo, dziwne dziwne nie wierze ze wszystkie sa skopane. Aha kondensatory uzylem 33pF, bo nie mam przewlekanych 100n, ale raczej nie w tym problem.

A wejście sygnału na jakim potencjale? Jeśli zostawiłeś wiszące w powietrzu to nic dziwnego że oscyluje wyjście.
  • Poziom 33  
    Wejscie jak pisalem wczensiej, przez rezystor 4k7 do plusa. Az tak uposledzony nie jestem ;)
  • Poziom 43  
    Jak sprawdzasz że wyjście oscyluje?
    Mówisz że jak odłączysz im zasilanie to działają. O co Ci chodzi? O to że nie działają, czy o to że pobierają zasilanie przez diody zabezpieczające i działają?
  • Poziom 33  
    Generalnie o to ze nie dziala. I czemu nie dziala. Powiedzmy tak, jak uklad jest zlozony jak w datasheecie to nie dziala. Na poczatku wysjcie oscylowalo, wczoraj jak zlozylem uklad ponownie, to po podaniu jedynki na wejscie, na wyjsciu mialem 0.5V. Mierze wszystko miernikiem. Wiec jesli juz chcesz tak bardzo uslyszec dobre pytanie: czemu nie dziala mimo zlozenia go wg noty katalogowej i jak go zlozyc aby dzialal.
  • Poziom 43  
    _Robak_ napisał:
    Generalnie o to ze nie dziala. I czemu nie dziala.

No bez zasilania to trudno żeby działały.

_Robak_ napisał:

Powiedzmy tak, jak uklad jest zlozony jak w datasheecie to nie dziala. Na poczatku wysjcie oscylowalo, wczoraj jak zlozylem uklad ponownie, to po podaniu jedynki na wejscie, na wyjsciu mialem 0.5V. Mierze wszystko miernikiem. Wiec jesli juz chcesz tak bardzo uslyszec dobre pytanie: czemu nie dziala mimo zlozenia go wg noty katalogowej i jak go zlozyc aby dzialal.

Myślałem że może to napięcie referencyjne Ci dryfuje, ale skoro mierzysz miernikiem to nie.
    Może nie działać jak masz źle poprowadzone ścieżki. Ale to by wyjaśniało dryfowanie napięcia co najwyżej.
    Ale teraz jak Ci nawet nie przenośni poziomów logicznych to to test uszkodzone. Proste.
  • Poziom 33  
    Polecam przeczytac dokladnie o co chodzi ;) Problem w tym ze one dzialaja wysmiecicie jak nie podlacze zasilania pod Vdd. Jesli podlacze to dla zera mam 0V, dla jedynki 0.5V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    _Robak_ napisał:
    Polecam przeczytac dokladnie o co chodzi ;)

Czytałem. Może pora przeczytać to co ja napisałem ;) :

1.
    atom1477 napisał:
    Mówisz że jak odłączysz im zasilanie to działają. O co Ci chodzi? O to że nie działają, czy o to że pobierają zasilanie przez diody zabezpieczające i działają?

2.
    _Robak_ napisał:
    Generalnie o to ze nie dziala. I czemu nie dziala.

3.
    atom1477 napisał:
    No bez zasilania to trudno żeby działały.

No i widzisz kto nie przeczytał.
    Spytałem czy bez zasilania działają. Odpowiedz: Nie. Więc napisałem że nie ma się co dziwić.
    A teraz mówisz że bez zasilania działają (wcześniej też pisałeś ale nie wiedziałem co masz na myśli. Normalnie bez zasilania układ nie działa a to jest swojego rodzaju prawidłowe działanie więc chciałem się upewnić czy o to chodzi (o prawidłowe nie działanie bez zasilania)).
    Skoro działają bez zasilania to to jeszcze nie jest dziwne. Dziwne że nie działają z zasilaniem.
    Na moje oko są po prostu uszkodzone.
  • Poziom 33  
    Na powietrze nie dzialaja, to jest oczywiste, dlatego nie pisze wywodow o tym ze dzialaja a nie powinny ;) Wszystkie 6 sztuk zeby byly zle, watpie. Aczkolwiek kto wie ;/