Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie opłacone OC w terminie.

wieslawpanek 10 Mar 2009 08:16 19322 23
 • #1 10 Mar 2009 08:16
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Ludzie pomocy!!!.
  Przytrafiła mi się oto taka sprawa że, posiadałem stare auto CLIO ja byłem właścicielem i córka jako drugi właściciel, OC było ważne do 25.01.2009r. i w tym czasie przekazałem ten samochód córce spisałem umowę z zamiarem aby mnie skreślono jako właściciela, dnia 10.02.2009r. córkę zatrzymała policja bez ważnego OC, po prostu zapomniała opłacić, policjant powiedział że jak zapłaci OC to nigdzie nie zgłosi, następnego dnia zapłaciła a policjant ją okłamał i tak zgłosił, no i przyszło mi z Funduszu gwarancyjnego do zapłaty ponad 2000 zł do zapłaty, może ktoś miał takie doświadczenia i zna jakie dobre rady jak najlepiej z tego wybrnąć.

 • #2 10 Mar 2009 08:28
  niutat
  Poziom 37  

  Takie jest prawo i obawiam się ze nic sie nie da zrobić. :cry:

 • #3 10 Mar 2009 08:49
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  To prawo jest chore jak ten cały kraj i stworzone dla złodziei i oszustów bo to jest okradanie i rujnowanie własnych obywateli, zrozumiem jak toś świadomie się uchyla się od płacenia, to co innego, ale składki były opłacane w terminie, ja miałem już do czynienia z funduszem i wiem że to jest jedno wielkie bagno, zostałem oszukany przez urzędnika funduszu i znam parę sposobów jak ich podchodzić tylko może zna ktoś lepsze.

 • #4 10 Mar 2009 09:25
  djmikulski
  Poziom 10  

  Bez urazy ale nie powiesz chyba że nie dostałeś przed końcem okresu ubezpieczenia od ubezpieczyciela informacji o zbliżającym się terminie wpłaty bo w to nie uwierzę . W związku z tym szczekanie na prawo jest bez sensu i nie na miejscu . A tak na marginesie to masz tylko ok 2 tysięcy do zapłaty a pomyśl co by było jakby twoja córka spowodowała w tym czasie wypadek . Przemyśl to i nie zwalaj swojego błędu na nasze polskie prawo .
  Pozatym wydaje mi się iż policjant faktycznie tego nie zgłosił bo za jazdę bez oc jest coś ok 3 tyś lub więcej kary a to co masz do zapłaty to po prostu za brak ciągłości w opłacaniu składek za zarejestrowany samochód . Jest to stała kwota zależna od rodzaju pojazdu .

 • #5 10 Mar 2009 10:44
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Chcesz to możesz wierzyć lub nie szanowny kolego, ale nie otrzymałem ani ja ani córka żadnego powiadomienia od ubezpieczyciela chociaż posiadam jeszcze jednego złomka, jak by tak było to bym się nie ośmielił pisać i szczekać na polskie prawo, jak to ładnie ująłeś, przeżyłem w tym kraju prawie 60 lat i spotkało mnie wiele przykrości ze strony polskiego prawa, może nie tyle co Pana Kluskę, on szczekał i coś wyszczekał, a ja nie mam prawa?, miała być wolność a co mamy jeszcze więcej zakazów i nakazów niż za komuny. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, podsunąłeś mi pewną linię obrony, zgłoszę się do ubezpieczyciela o wydanie zaświadczenia że nie powiadamiają o kończącym się ubezpieczeniu, wątpię żeby mi coś takiego wydali, ale jak wydadzą, wtedy będziesz musiał uwierzyć

 • #6 10 Mar 2009 17:47
  balonika3
  Poziom 36  

  djmikulski napisał:
  Bez urazy ale nie powiesz chyba że nie dostałeś przed końcem okresu ubezpieczenia od ubezpieczyciela informacji o zbliżającym się terminie wpłaty bo w to nie uwierzę . W związku z tym szczekanie na prawo jest bez sensu i nie na miejscu . A tak na marginesie to masz tylko ok 2 tysięcy do zapłaty a pomyśl co by było jakby twoja córka spowodowała w tym czasie wypadek . Przemyśl to i nie zwalaj swojego błędu na nasze polskie prawo .
  Pozatym wydaje mi się iż policjant faktycznie tego nie zgłosił bo za jazdę bez oc jest coś ok 3 tyś lub więcej kary a to co masz do zapłaty to po prostu za brak ciągłości w opłacaniu składek za zarejestrowany samochód . Jest to stała kwota zależna od rodzaju pojazdu .

  Oj nie mogę się zgodzić. Ja należę do HDI Samopomoc chyba z 10 lat i jeszcze NIGDY nie dostałem powiadomienia. Muszę sam pamiętać. Pozdrawiam.

 • #7 10 Mar 2009 23:53
  djmikulski
  Poziom 10  

  No to ciekawie bo również od pięciu lat ubezpieczam już drugi samochód w HDI i około miesiąca przed upływem terminu wpłaty kolejnej składki rocznej (nie drugiej raty) otrzymuję wypełniony przekaz z ,,zaproszeniem " do dalszego korzystania z usług towarzystwa . Może to zależy od oddziału. Co do mojej opinii na ten temat to moje zdanie jest jednak takie iż czegoś takiego jak OC należy bezwzględnie pilnować bo znam przypadek kiedy to kierowca bez polisy spowodował wypadek i osoba pokrzywdzona niestety nie otrzymała odszkodowania (złamana noga) a na proces cywilny po prostu jej nie było stać .

 • #8 11 Mar 2009 07:57
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Firmy ubezpieczeniowe nie mają obowiązku informowania, jak by tak było to by nie było by problemu i obywatel w tym kraju nie jest równo traktowany przez instytucje państwowe powinne być jednolite odsetki karne za zwłokę i myślę ż nie jest to zgodne z konstytucją, skąd taka młoda osoba ma o tym wiedzieć jak nie ma o tym szerszej informacji, w tym kraju trzeba od razu urodzić się prawnikiem.
  Ja nie pisze o takich co nie mają ubezpieczenia oc i z powodują wypadek a o takich co mają polisę tylko z jakichś powodów nie zapłacili w terminie i taka polisa powinna być ważna a kary finansowe są straszne, przynajmniej na pierwszy raz nie powinno się takich karać a w tym kraju wszystko się robi aby tyko wykończyć zwykłego obywatela, niby to ma być przyjazne państwo, następnym razem opiszę jak ja zostałem wykiwany przez fundusz gwarancyjny.

 • #9 11 Mar 2009 11:56
  Usunięty
 • #10 11 Mar 2009 13:27
  mczapski
  Poziom 38  

  Zacny kolego wieslawpanek. Ja też mam sporo uwag do funkcjonowania w państwie. Ale w tym przypadku masz słabiutkie argumenty. Istnieje powszechnie znane powiedzenie, że nieznajomość prawa szkodzi. Właśnie się przekonałeś. Obowiązkiem użytkownika/właściciela pojazdu jest zadbanie o stan prawny pojazdu niezależnie od systemu powiadomień. Równie dobrze możesz tłumaczyć, że nie wiedziałeś iż będzie kontrola drogowa, lub że samochód należy zarejestrować. Mimo wszystko formalnie system ubezpieczeniowy potencjalnie naraziłeś na nieprzewidziane koszty. I jeszcze jedno. Instytucje ubezpieczeniowe to nie są agendy państwa. A zasady ubezpieczania obowiązkowego regulowane są przepisami a nie widzimisie policjanta lub ubezpieczyciela.

 • #11 11 Mar 2009 13:28
  Chris_W
  Poziom 36  

  A polisa nie została automatycznie przedłużona? Bo ostatnie lata to ja miałem problemy, że mi automatycznie przedłużali bez mojej wiedzy - nawet jak nie posiadałem już samochodu. Teraz jakoś miało się to zmienić - ale cholera wie. Prawo w tym kraju, pozostawia wiele do życzenia - i nie mówcie że nie mam racji. Ja miałem sporo przejść z prawem i wiem że sądy w tym kraju to tragedia, a urzedy - to najczęściej komedia - w każdym razie - i to i tamto - dramat.

 • #12 11 Mar 2009 18:33
  000andrzej
  Poziom 37  

  Chris_W napisał:
  A polisa nie została automatycznie przedłużona? ...

  Z tego co ja zrozumiałem to auto zostało przerejestrowane. A to już nie to samo. Gdybyś nie przerejestrowywał to automatycznie OC jest przedłużane, jak go nie wypowiedziałeś. Jest też termin do opłacenia (nie jestem pewny, ale chyba miesiąc). W Twoim przypadku po przerejestrowaniu d... mokra.

 • #13 11 Mar 2009 22:20
  arekb81
  Poziom 24  

  Nie rozumiem nad czym tu dyskutować? Córka była współwłaścicielem, później stała się jedynym właścicielem. Zatem auto nie zmieniło właściciela - "ubył" tylko współwłaściciel. Termin zapłaty OC minął o czym przecież oboje z córką wiedzieliście. Nie wykupiliście nowej polisy w terminie - należna kara. Po co kombinować i żalić się na forum, skoro sprawa jest oczywista.

  Policjant nie musiał nigdzie tego zgłaszać. Wystarczy, że firmy ubezpieczeniowe wiedziały, że nigdzie nie została przedłużona polisa. To jest kara za wykupienie polisy 2 tygodnie po terminie.

  Cytat z jednego z portali

  Cytat:
  Właściciele samochodów osobowych, którzy spóźnili się z opłatą za OC do trzech dni, zapłacą w tym roku karę w wysokości 390 zł. Dla tych, którzy ubezpieczenia OC nie wykupili w terminie nie przekraczającym 14 dni od obowiązkowej daty, kara wynosi 970 zł. Najwięcej, bo 1930 zł, będą musieli zapłacić właściciele pojazdów osobowych, którzy nie opłacą ubezpieczenia dłużej niż 14 dni.  Kwota ponad 2000 zł wzięła się stad, że te stawki obowiązują w euro; najniższa kara 100 euro najwyższa 500.

  My śle, że to wyjaśnienie powinno zamknąć temat.

 • #14 11 Mar 2009 22:41
  dex
  Poziom 27  

  Nie znam sie moze tą drogą się ratuj.

  Przeciez po zmianie wlasciciela kupujący moze obecnie korzystać z OC poprzedniego własciciela do jego wygasnięcia. Chyba ze go nie weźmie. Jesli go nie miala /podczas kontroli wtedy weg. jeszcze obowiauzjących przepisow jest tak jakby auto wogole nieposiadało OC/ przy sobie to problem

  Jeśli nawet nie było opłacone, to z reguły jest przedłużane automatycznie, firma moze doliczyc odsetki za zwloke ale defakto umowa obowiązuje dalej.

 • #15 12 Mar 2009 08:30
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Po pierwsze Państwo powinno chronić własnych obywateli, Państwo ma obowiązek szukać lepszych rozwiązać prawnych niż karanie własnych obywateli wysokimi karami pieniężnymi, dostosowanymi w euro skoro u nas zarobki w złotówkach, po drugie ani jeden z piszących nie jest zorientowany w prawie, może ten kolega który podał wysokość kar, i tyle wie na ten temat,
  ciekawym ilu wie, że już nie potrzeba wozić ubezpieczenia i policja nie ma prawa kontroli, sprawdzania polisy OC, teraz jest tak jak kiedyś policjant za krzaka z radarem, a teraz urzędnik z za komputera" mamy go będzie premia" jak polowanie na małpy, i wreszcie uznali że policjant za krzakiem to nie przystoi, najlepiej było by nałożyć takie same kary na niepłacących abonament telewizyjny, dlaczego w Niemczech nie ma takich problemów, dlatego że Państwo niemieckie nie robi z własnych obywateli złodziei, w cywilizowanym świecie najpierw należało by poinformować a następnie nakładać kary, u nas jest akurat odwrotnie.
  Pytałem się dziesięciu znajomych którzy ostatnio płacili OC, nikt z nich nie zapłacił w terminie, a dla wyjaśnienia tym którzy z ludzi też robią od razu nieuczciwych wyjaśniam że, w moim przypadku kiedy był termin płacenia składki panowała grypa miałem bardzo chorą wnuczkę którą w nocy zawieźli do szpitala która do dziś jeszcze nie wyzdrowiała i komu było w głowie OC, nawet mi co mam sporo doświadczeń z polskim prawem i nikomu nie życzę, i nie żalę się tylko piszę po to że należy takie sprawy opisywać i uświadomić ludziom co im grozi ze strony przyjaznego Państwa.
  Prosił bym kolegę z PO aby nie zabierał głosu na forum bo to nie jest miejsce do oczerniania innych partii politycznych i obywateli innych narodów.

 • #16 12 Mar 2009 10:55
  Chris_W
  Poziom 36  

  Masz racje państwo (instytucję) tworzono jako chroniące swoich obywateli (często jeden wspólny naród). Tymczasem państwo jako instytucja zaczęła najpierw bronić siebie a dopiero potem obywateli. Państwo stało się swoim obywatelem i to pierwszej kategorii (super vipem), a prawo tworzone jest nie tylko dla wygody obywateli, ale uwzględnia również potrzeby obywatela-państwa i w przypadku sprzeczności to państwo ma priorytet nad zwykłym obywatelem.
  Może powstanie coś takiego jak 'prywatne' państwa - płacisz podatek i jesteś obywatelem swojego państwa/organizacji.

 • #17 12 Mar 2009 12:50
  wladek83
  Poziom 32  

  Panie Wiesławie, stało się i już się nie cofnie. Z tym polowaniem na zapominalskich zgadzam się. W jednej firmie wszelkie umowy są automatycznie przedłużane ( np. telefonia komórkowa ) w innych trzeba samemu pilnować terminu. W każdym przypadku umowy są tak sporządzane, bo to klient tracił jak coś przegapi. Pozostaje Panu zwrócenie sie do Funduszu o rozłożenie tej kwoty na raty. Na nic się zdadzą Pana nerwy, szkoda zdrowia na walkę z bezduszną biurokracją. Jest Pan na straconej pozycji i nic tego nie zmieni. Przykro mi to pisać, ale taka jest rzeczywistość :| .

  Pzdr.

  A co do zbójeckich praktyk traktowania Polaków jako przykład podam serwis wapster.pl - wnuczka , lat 11, zarejestrowała się na tym serwisie. I teraz nie można się pozbyć smsów z linkami do płatnych gierek - przypadkowy klik i już 11,- zł poszło ! Dziecko próbuje jak może pozbyć się tych smsów, ale wapster jest jak atakujący rój szerszeni - od wczoraj wyłudzili 22,- zł na nachalnych smsach. Aby pozbyć się przyssanych pijawek trzeba kupić nowy numer :| .
  Ot i cała "normalna Polska" .

 • #18 15 Mar 2009 08:12
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Bardzo dziękuję za słowa otuchy no i potwierdzenia że prawo w naszym kraju jest bardzo złe, a z resztą widać ostatnie afery pokazywane w tv, ja nie mam nerwów tylko mi przykro że żyję w takim kraju i nie jestem odosobniony, wielu ludzi znanych, np, sławny podróżnik Pan Cejrowski jak zobaczył jaki jest ten trzeci świat to nosi się z zamiarem zrzec się obywatelstwa polskiego.
  Powiedzie jak wytłumaczyć córce bo ona tego nie rozumie że tak można być, ja ją uczyłem uczciwości aby nigdy nie kłamać, nie oszukiwać nie kraść a tu okrada ją własne Państwo.
  A co do sprawy na razie nie mogę znaleźć wszystkiego, zdaje się że jest tak, że ufg może ściągać grzywnę wyłącznie z wynagrodzenia i komornik też, a ja nie pracuję mam 59 lat i nie zanosi się abym jeszcze pracował i na szczęście jeszcze nie przepisałem tego samochodu na córkę, umorzenie następuje po trzech latach, no i płacić im jakieś niewielkie sumki wtedy nie mogą oddać sprawy do komornika.

 • #19 15 Mar 2009 11:28
  Pi-Vo
  Poziom 37  

  Gdyby OC było zapłacone nawet 5 miesięcy za późno to np. PZU nie naliczy żadnych kar czy odsetek, przyjmie składkę i umowa będzie obowiązywała tyle że przez te 5 miesięcy aż do opłacenia zaległej składki OC nie działa (np. w razie wypadku). Gorzej jak w pańskim przypadku, jeśli policyjna kontrola stwierdzi brak ważności OC to już muszą nałożyć karę. Niestety, niemałą. Nie wiem dlaczego 2tys. zł. i nie wiem dlaczego z funduszu gwarancyjnego. Zwykle jest to większa suma i ma charakter grzywny. Mi zdarzało się płacić ponad miesiąc po terminie i było OK, dobrze że nie miałem kontroli policyjnej w tym czasie. Niestety, wtedy musiałbym zapłacić karę. Pan też i tego nie da się uniknąć.

 • #20 15 Mar 2009 16:57
  wieslawpanek
  Poziom 22  

  Jak może w takim kraju funkcjonować zwykły obywatel jak jest jakieś prawo którego nikt nie zna, każdy się tylko domyśla a prawie w każdej rodzinie jest samochód, ja to nazywam po imieniu, prawo złodziejskie, polowanie na zapominalskich, policjant jak złapie czeka na łapówkę jak nie dostanie to zgłosi do UFG i grzywna, w moim wypadku nie dostał, raczej było to zrobione tak aby pwstało UFG i kupa prezesów brało kupę pieniędzy, ja ich tam naliczyłem ze czterech, i to już jest jakaś struktura mafijna bo od lat nikt tego nie może rozwalić, jednak już coś zostało zrobione, policja nie ma prawa kontroli ubezpieczenia OC, jedna łapówka mniej i teraz nie wiadomo co będzie, jeżeli UFG ma pełną kontrolę to wszyscy spóźnialscy według tego prawa powinni być ukarani bez ostrzeżenia a jeżeli tym zajmować się firmy ubezpieczeniowe to prawo będzie funkcjonować dla takich co nie chcą płacić, bo jak FU zgłosi do UFG to ja takiej firmie podziękuję, można śmiało powiedzieć że od momentu pozbawienia policji prawa kontroli OC problem się sam rozwiązuje, w przypadku kolegi jak by PZU zgłosiło, była by grzywna 2090 zł, tak jak dla mnie, ale jeszcze spać spokojnie nie można.

 • #21 15 Mar 2009 17:07
  Pi-Vo
  Poziom 37  

  Swojego czasu dziennikarze, chyba z GW wyśledzili taki temat który potwierdza złodziejski charakter róznych instytucji i państwa. Chodzi o szkolenia pracowników firm ubezpieczeniowych i urzędu skarbowego (być może innych instytucji jak np. banki). Mianowicie na tych szkoleniach urzędnicy są instruowani jak wykorzystywać nieznajomość przepisów przez obywateli i drzeć z nich co się da.Nie wolno instruowanym o tym mówić ale ktoś puścił parę i dziennikarze to chwycili. Uczą tam nawet kiedy odpuścić klientowi jeśli jest zbyt zorientowany i nie warto się upierać (czyli czasami walka o swoje musi dać skutek). To nie są sytuacje przypadkowe, urzędnicy mają na to instrukcje.

 • #22 15 Mar 2009 18:02
  kierbedz4
  Poziom 33  

  Mleko się rozlało.Nie opłaciłeś na czas OC i byś tak jeżdził do czasu aż by ci się przypomniało że nie dopełniłeś obowiązku.Po zatrzymaniu do kontroli i stwierdzeniu iż nie masz opłaconego OC policjant i tak potraktował cię łagodnie bo powinien wezwać lawetę i samochód powinien trafić na policyjny parking i zostać wydany właścicielowi po opłaceniu składki.

 • #23 15 Mar 2009 18:51
  Pi-Vo
  Poziom 37  

  Szczęście w całym tym nieszczęściu że w tym czasie nie było kolizji która przyniosła duże straty. Wtedy dopiero by kosztowało. To co pisałem o rolowaniu przez urzędników nie dotyczy tej sytuacji bo tu niestety należy się kara. Wydaje mi się że kiedyś za brak opłaconego OC było coś ok. 5tys. kary. Czyżby się coś zmieniło?. I pierwsze słyszę że policja nie ma prawa kontrolować ważności OC.

 • #24 15 Mar 2009 19:11
  Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME