Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawilżacz Przemysłowy / Gospodarczy Carel humiDisk

AndrzejMT 10 Mar 2009 10:50 2076 1
 • #1 10 Mar 2009 10:50
  AndrzejMT
  Poziom 9  

  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

  Co to jest wilgotność?
  Wilgotność to po prostu wilgoć w powietrzu. Wilgotność względna to ilość wody znajdującej się w powietrzu przy danej temperaturze podzielona przez jej maksymalną ilość nasycenia, którą może zaabsorbować powietrze w tej temperaturze. Np.: przy 21°C 1 kg suchego powietrza może zaabsorbować do 15.8g wody. Jeżeli 1kg powietrza przy 21°C zawiera 15.8g wody to można powiedzieć, że zostało osiągnięte 100% wilg.wzgl. Jeśli taka sama ilość powietrza zawiera 7.9g wody przy 21°C to po podzieleniu tej wartości przez ilości wody, którą powietrze może zaabsorbować aż do stanu nasycenia w tej temperaturze uzyskujemy: 7.9/15.8 = 0,50 (50%). Zatem jest to powietrze z 50% wilg. względnej. Ilość wody, jaką może powietrze zaabsorbować zmienia się wraz z temperaturą, zwiększając się z jej przyrostem. Zatem jeśli 1kg suchego powietrza przy 21°C może zaabsorbować do 15.8g wody, ta sama ilość powietrza przy -18°C może4 zatrzymać tylko 0.92g wilgoci. Dlatego też 1kg powietrza przy 21°C posiada 50% wilg.wzgl., to jest 7.9g wody. Jeżeli zatem powietrze zostanie ochłodzone do -18°C osiągnie nasycenie (100% wilg.wzgl.) przy 9.5°C i zacznie padać deszcz (lub śnieg). I odwrotnie, jeśli weźmiemy 1kg suchego powietrza przy -18°C i 100% wilg.wzgl., tj. 0,92g, a następnie podniesiemy jego temperaturę do 21°C bez dodawania wody otrzymamy wówczas: 0.92/15.8 = 0.06% (6% wilg.wzgl.). Powietrze w takich warunkach jest bardziej suche, niż na Pustyni Sahara, gdzie średnia wilgotność względna wynosi 12%! Tak suche powietrze to przyczyna wielu problemów określonych skrótem IAQ (Jakość Powietrza w Pomieszczeniu).
  Dlaczego nawilżanie?
  Są 3 podstawowe pytania, które określają odpowiedź, dlaczego otoczenie może wymagać nawilżania.
  Są to:
  1. Czy znajdują się w pomieszczeniu materiały higroskopijne (absorbujące wilgoć) wykorzystane w określonym procesie technologicznym lub jako materiał budynku?
  2. Czy występuje problem z elektrycznymi ładunkami statycznymi?
  3. Czy jest brany pod uwagę aspekt zdrowotny, oraz komfortu?

  Rozważmy te pytania po kolei z uwzględnieniem pewnych określonych rodzajów zastosowania.

  1. Czy znajdują się w pomieszczeniu materiały higroskopijne ?Materiały higroskopijne to takie, które absorbują wilgoć w swoich porach co powoduje zmianę ich wymiarów. Różni się to zasadniczo od absorpcji hydrofilowej, która jest przemieszczaniem się wody wewnątrz materiału co zazwyczaj nie powoduje zmiany jego wymiarów. Jest ona spowodowana zmianą wilgotności względnej, która może mieć bezpośredni wpływ na zachowanie się materiałów i procesu technologicznego bardziej, niż wpływ samej temperatury. Poniżej podano niektóre przykłady tego zjawiska:
  Drukowanie: papier trafia do drukarni w rolkach, które opuszczając fabrykę papieru mają w sobie pewną ilość wody, oraz są zapakowane w papier nieprzepuszczający parę wodną, aby ułatwić w ten sposób utrzymanie odpowiedniej wilgotności (poniekąd wynika to z tego, że papier jest sprzedawany na wagę, a więc ilość wilgoci reguluje cenę sprzedaży). Po rozpakowaniu rolek papier zaczyna tracić wodę oddając ją do otoczenia jeśli jest ono suche lub pobierając ją, jeśli jest wilgotne. Jeżeli papier absorbuje wilgoć to jego pory rozszerzają się, a w przypadku jej oddawania - kurczą się. Pojedyncza rolka papieru może zmieniać swoje wymiary nawet o kilka cali na szerokości lub długości. Gdy jest ona umieszczana na prasie, gdzie następuje jej odwijanie poprzez wykorzystanie siły nacisku, może bardzo szybko stracić swoją pierwotną wilgotność. Podczas drukowania gamy wielu kolorów mogą być one umieszczone w nieprawidłowych miejscach co spowoduje ich nieciągłość na wskutek zmiany wymiarów papieru. Z tego powodu obsługa techniczna pras rolkowych będzie potrzebowała zmieniać położenie walców dociskających, aby skompensować zmianę wymiarów papieru. Jeżeli wilgotność będzie się zmieniała w czasie dnia to regulacja położenia walców będzie musiała być wykonywana bardzo często powodując utratę papieru, czasu, oraz wydajności produkcji. W takich przypadkach preferuje się stabilną atmosferę otoczenia. Przy prawidłowej regulacji wilgotności papier będzie stabilny bez oddawania lub pobierania wilgoci i dlatego pozostanie bez zmiany jego wymiarów. W rezultacie tego można uzyskać większą szybkość produkcji, mniejszą stratę czasu, oraz zredukowanie konieczności wykorzystywania farby drukarskiej, ponieważ mniejsze jej ilości są wówczas absorbowane przez papier. Produkcja wyrobów z drewna: podobnie jak w przypadku papieru drewno kurczy się przy jego wysychaniu tworząc pęknięcia, rozerwania, przerwania lub wykrzywienia.
  Suche drewno będzie również absorbowało substancje pokrywające tworząc powierzchnie ziarniste lub matowe. Podobnie rzecz wygląda w przypadku połączeń klejonych, które mogą być niestabilne, ponieważ drewno może zaabsorbować klej, zanim on zaschnie. Również i w tym przypadku zaleca się stabilizację atmosfery otoczenia, gdzie drewno powinno utrzymać takie same wymiary w czasie procesu technologicznego.
  Wyroby tekstylne: ponieważ włókna przechodzą przez tkalnie to jeśli są suche mogą stać się kruche powodując ich rozrywanie, stratę czasu, oraz redukcję wydajności produkcji. Drugim zjawiskiem jest to, że poszarpane włókna umieszczone w powietrzu często powodują pogorszenie się jego jakości poniżej norm OSHA. Jest to szczególnie ważne w wytwórniach jedwabiu, oraz azbestowych okładzin szczęk hamulcowych. Prawidłowe nawilżanie redukuje rozrywanie się włókien, ilość kurzu w powietrzu, oraz powoduje większą prędkość produkcji.
  Urzędy: problem występuje w urzędach, gdzie często znajdują się cenne meble drewniane, boazerie, oraz dywany. Suche powietrze w zimie powoduje pękanie, a także zwichrowanie biurek i boazerii. Dywany są wykonane z włókien i gdy są osuszane mogą zacząć pękać pod wpływem obciążenia przechodzących ludzi. Spowoduje to zwiększenie się ilości kurzu w powietrzu, oraz doprowadzi do przedwczesnego zniszczenia dywanu. Poprzez prawidłowe nawilżanie można polepszyć jakość powietrza w pomieszczeniu. Wtedy Ilość kurzu będzie mniejsza na wskutek zmniejszenia pękania włókien, oraz dzięki skupianiu się jego cząstek w większe aglomeracje. Większe cząstki kurzu są łatwiej wyłapywane przez filtry, które wówczas stają się bardziej efektywne, dzięki higroskopijnemu pęcznieniu pyłu.
  Produkcja wysoko zaawansowanych technologicznie mikroelementów półprzewodnikowych: ponieważ obecnie mikroelementy elektroniczne są coraz mniejsze, producenci nie mówią już o wymiarach w mikronach lecz w angstremach (1 A = 10-10 m)! Nawet nieznaczna zmiana wymiarów silikonowej płytki elektronicznej podczas nadruku fotograficznego spowoduje jego przerwy o wielkości 100 milicala. Dodatkowo rozsiewanie ludzkiej skóry w otoczeniu może spowodować zniszczenie mikroelementów.
  Ogólnie mówiąc jeśli porównamy mikroelement z centrum Nowego Yorku to mikroskopijna łuska ludzkiej skóry może zburzyć Manhattan, Bronx, Harlem, Queens, oraz połowę Long Island. Dlatego też regulacja wilgotności staje się krytycznym aspektem dla wysoko zaawansowanych technologii.
  Wykonywanie odlewów metodą traconego wosku: w tym przypadku nie jest rozpatrywany produkt końcowy lecz materiały higroskopijne wykorzystywane w procesie technologicznym. W procesie tym wykonywane są najpierw woskowe elementy form odlewniczych, a następnie zanurzane w porcelanie. Ponieważ porcelana i wosk są suche i utwardzone to w przypadku, gdy powietrze będzie miało za niską wilgotność porcelana skurczy się bardziej, niż wosk powodując rysy i pęknięcia w formie odlewniczej. Gdy płynny metal zostanie wlany do formy to zaleje te rysy powodując utratę odlewu. Jest to proces technologiczny wykorzystywany do wytwarzania elementów maszyn.
  Muzea: oczywiście ze względu na cenne dzieła sztuki prawidłowa stabilizacja parametrów otoczenia wystarczy dla długotrwałego przechowywania wielu rzeczy. Artyści ciągle mówią, że zmiana wymiarów powoduje pękanie obrazu. Drewno lub pergamin zostaną bardzo szybko zniszczone, gdy suche powietrze zacznie powodować ich pękanie, a warstwa farby będzie bardzo krucha. Niektóre wystawy objazdowe muszą mieć utrzymywany określony poziom wilgotności, a jeśli nie jest to zapewnione to nie mogą zostać otwarte.
  Obrona: w przypadku samolotów wojskowych firm: Boeing, Mc Donnel Douglas, Hughes Aircraft, Lockheed kontrola wilgotności stała się obecnie najważniejsza z uwagi na nową technologię zapewniającą brak wykrywalności przez radary. Farba pochłaniająca fale radarowe jest bardzo czuła na kurczenie się podczas osuszania. Jeśli skurczy się ona za bardzo to może pęknąć odsłaniając powierzchnie metalowe, które mogą odbijać impulsy wysyłane przez stacje radarowe. Pierwsze wahadłowce kosmiczne traciły poszczególne termoodporne elementy przy wchodzeniu w atmosferę. Powodem tego problemu było niewłaściwe utwardzenie kleju utrzymującego te elementy pokrycia na wskutek złej kontroli wilgotności względnej w powietrzu w hali produkcyjnej. Obecnie miejsca takie są nawilżane! Żywność: mięso utrzyma swój czerwony kolor BEZ DODAWANIA KONSERWUJĄCYCH AZOTANÓW, jeśli jest przechowywane w prawidłowo nawilżanych szafach zamrażalniczych, oraz przechowalniczych. Jeśli warzywa lub owoce stracą odpowiednią ilość wilgoci ich komórki otworzą się lub popękają, tak że nie pomoże później żadne ich nawilżanie. Dlatego też bardzo ważne dla warzyw i owoców jest nawilżanie od chwili, gdy są umieszczane w magazynie do momentu, gdy zostaną kupione przez klientów.
  Jajka tracą nawet do 50% swojej wagi, jeśli dopuści się do ich wysychania, ponieważ skorupki są porowate. W wylęgarniach przenosi się to na utratę do 25% piskląt. Również bardzo szybkie osuszenie nowo wykluwanych kurcząt może spowodować ich wychłodzenie na wskutek odparowywania, a następnie śmierć.
  Zwierzęta: ogrody zoologiczne są bardzo świadome o konieczności prawidłowego nawilżania otoczenia dla małp i innych zwierząt. Suche powietrze może spowodować problemy ze skórą tych zwierząt, oraz z ich rozmnażaniem.

  2. Czy występuje problem z ładunkami elektrostatycznymi?
  Ilość elektrycznych ładunków statycznych jest drastycznie redukowana, gdy wilgotność jest utrzymywana na poziomie powyżej 35%. Jest wiele gałęzi przemysłu, które są bardzo czułe na ten problem. Pomieszczenia komputerowe: oczywiście niedostateczna kontrola wilgotności pomieszczeń komputerowych powoduje tworzenie się ładunków elektrostatycznych, które mogą się wyładowywać niszcząc pamięć, oraz zespoły obwodów elektronicznych. Suche powietrze plus sekretarki ubrane w swetry z angory oznacza nieszczęście dla komputera. Bardzo szybkie drukarki w pomieszczeniach komputerowych to także źródło problemów z uwagi na papier, który się w nich znajduje.
  Drukarnie: oprócz higroskopijności papieru wykorzystywanego w procesie drukowania występuje tam również problem z ładunkami elektrostatycznymi. W kadziach z farbą drukarską mogą wybuchnąć pożary rozpuszczalnika spowodowane iskrą z wyładowania elektrostatycznego zapalającą palne opary.
  Przemysłowe maszyny rotacyjne do druku gazet mogą wytworzyć nawet do 2,000,000 wolt ładunku elektrycznego w czasie procesu rolowania, gdy papier jest odwijany. Powoduje to powstanie nie tylko dodatkowego napięcia elektrycznego na zwoju papieru, gdy przechodzi on przez walce dociskające lecz może również spowodować niebezpieczne wyładowania dla ludzi obsługujących maszyny.
  Produkcja folii z tworzywa sztucznego: produkcja taka wymaga kontroli wilgotności w celu zredukowania problemów z ładunkami elektrostatycznymi, które mogą spowodować przyciąganie kurzu, a także częste kłopoty z samą folią przyciągającą się do rolek, oraz maszyn. Produkcja błon fotograficznych: często komercyjne pracownie fotograficzne wykorzystują kontrolę wilgotności w celu wyeliminowania wyładowań elektrostatycznych, które mogą się pojawić na kliszach. Jest to szczególnie ważne w przypadku szpitalnych zdjęć rentgenowskich.
  Produkcja prochu strzelniczego: jest to zbyt oczywiste, aby o tym pisać!

  3. Czy jest brany pod uwagę aspekt zdrowotny, oraz komfortu?
  Zdrowie i komfort nie zawsze były brane pod uwagę jako numer jeden przez wielu pracodawców. W obecnej bardzo problematycznej społeczności staje się to coraz ważniejszym aspektem. Oprócz odgazowywania materiałów, oraz zredukowaniu ilości kurzu za pomocą prawidłowego nawilżania faktem jest również i to, że człowiek zaczyna się po prostu czuć lepiej, gdy kanały nosowe są utrzymywane na stabilnym poziomie wilgotności. Na wskutek zredukowania powierzchni parowania na skórze dzięki prawidłowemu nawilżaniu ludzie czują się cieplej podczas zwiększania wilgotności co często umożliwia obniżenie temperatury otoczenia. W ten sposób można zaoszczędzić na energii grzania normalnie wymaganej, oraz zmniejszyć gradient start ciepła pomiędzy pomieszczeniem, a powietrzem zewnętrznym.
  Innym źródłem problemu w nowoczesnych biurach są skutki uboczne szkieł kontaktowych, ponieważ są one bardzo higroskopijne, absorbują i odparowują wilgoć z powierzchni oczu. W bardzo suchej atmosferze soczewki te zaczną gwałtownie wysychać powodując ich zwijanie co stwarza bardzo niewygodne odczucie dla oczu.
  Osuszone powierzchnie powodują tworzenie się lepkiej warstwy utrudniającej dla powiek przeprowadzanie prawidłowego omywania soczewek kontaktowych podczas rozbłysków światła. Ta lepka warstwa umożliwia szybszy wzrost białka, oraz bakterii co powoduje infekcje. Badania nad infekcjami oczu spowodowanymi szkłami kontaktowymi pokazują ich znaczny wzrost w miesiącach zimowych.

  Nawilżanie izotermiczne i adiabatyczne
  Woda jest rozpylana na drobne cząstki w urządzeniach rozpylających do strumienia przepływającego powietrza lub do otoczenia nawilżając je; ciepło konieczne do przemiany wody z cieczy w parę jest dostarczane przez powietrze, które zmniejsza swoją temperaturę. Ponieważ brak jest energii termicznej dostarczanej z zewnątrz proces taki jest określany jako adiabatyczny.
  W procesie nawilżania za pomocą pary jest ona rozpraszana w strumieniu przepływającego powietrza lub w bezpośrednio w otoczeniu. Wcześniej para jest wytwarzana w procesie wrzenia wody zgromadzonej w odpowiednim urządzeniu do wewnątrz którego jest doprowadzana energia konieczna dla zmiany jej stanu skupienia. Ze względu na to, że przy umiarkowanym zakresie wrażliwości pary na ciepło temperatura powietrza zwiększa się nieznacznie, proces taki jest określany jako izotermiczny.  Przedmiotem sprzedaży jest nawilżacz + panel sterowniczy z przeznaczeniem dla:


  Przemysł spożywczy
  Komory chłodnicze
  Dojrzewalnie
  Piwnice i beczki z winem
  Inne rodzaje przemysłu
  Dojrzewalnie i przechowalnie tytoniu
  Przechowalnie cygar
  Cele gospodarcze
  Cieplarnie (hodowla grzybów, itd.)
  W szczególności znajduje zastosowanie w:
  * pomieszczeniach do przechowywania produktów takich jak owoce i warzywa, gdzie redukcja wilgoci może spowodować utratę wagi, oraz psucie się produktów;
  * drukarniach, gdzie wilgoć musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie po to, aby uniknąć zmian w rozmiarach papieru, a w konsekwencji tego: błędów w wydruku;
  * przemyśle tekstylnym, gdzie utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest ważnym czynnikiem dla przebiegu procesu produkcyjnego, oraz dla materiału tekstylnego podlegającego przetworzeniu, a także z uwagi na konieczność rozproszenia ciepła generowanego przez maszyny tkackie.

  Czekam na Państwa propozycje cenowe, zaznacze iż urządzenie jest praktycznie nowe i bardzo mało używane, a cena nowego (wg. cennika 2008) to 1600 E. U mnie nawilżacz kosztuje zdecydowanie mniej.
  Zapraszam do zakupu.

  Kontakt: Andrzej Chołuj
  tel: 693058343

 • #2 10 Mar 2009 20:03
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Traktuję ten post jako spam!To nie portal z ofertami handlowymi!

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME