Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer Orion - jak wymienić łożyska w silniku?

Qdziu 10 Mar 2009 12:47 15070 10
  • #1 10 Mar 2009 12:47
    Qdziu
    Poziom 9  

Jak zdemontowac łożyska w tym silniku? Pochodzi on od odkurzacza Zelmer Orion. Po ostatnim remoncie odkurzałem nim pyły po szpachlowaniu i od tej pory wyjeeee jak syrena na statku. Sądzę że to właśnie łożyska padają.

Odkurzacz Zelmer Orion - jak wymienić łożyska w silniku?

1 10
  • #2 10 Mar 2009 13:17
    Jerzy Feter
    Poziom 17  

Witam!
    Pierwsze musisz zbić zewntrzną osłonę metalową, która zasłania turbinki, (popatrz na zewnętrzną krawędź kierownicy stałej odlewanej widoczne są wgłebienia - tam należy tępym końcem jakiegoś przedmiotu lekko młotkiem uderzać, aż osłona ta zejdzie. Oczywiście równomiernie wokół tego odlewu.)
    Następnie przytrzymując za turbinkę (przez rękawicę, gdyż ma ostre krawędzie) drugą ręką odkręcasz nakretkę.
    Zdejmujesz turbinkę i jeżeli jest mocno zabrudzona-zaklejona pyłem (a tak będzie w tym przypadku) to można ją umyć w wodzie i dobrze wysuszyć. Jak by była zdeformowana to do wymiany.
    Zdejmujesz tulejke dystansową. Jeżeli teraz widzisz wkręty przytrzymujące kierownicę plastikową do kierownicy odlewanej to je odkręcasz.
    Teraz odkręcasz śruby przytrzymujące tę kierownicę odlewaną do dolnej tarczy łożyskowej. Jeżeli w dolnej tarczy łożyskowej przy łożysku jest sprężyna obejmująca to łożysko - to górna kierownica zejdzie razem z wirnikiem, który należy wycisnąć z tej kierownicy. Jeżeli dolne łożysko jest klejone do dolnej tarczy łożyskowej to do jej zdjęcia należy użyć ściągacza.
    Łożysko w górnej kierownicy jest klejone do niej.
    Nie zbijaj łożysk tylko je zdejmuj ściągaczem lub wyciskaj na prasce, gdyż inaczej poprzez uderzenia możesz przesunąć po swojej osi cały pakiet uzwojeń wirnika i będzie wirnik do wymiany.
    Tak samo montaż łożysk - wciskaj je.
    Powodzenia

2
  • #3 10 Mar 2009 13:33
    adam 660
    Poziom 15  

Jak po szpachlowaniu to na 100% łożyska. Delikatnie ściągnąc osłonę turbiny, odkręcić śrube mocującą turbinke i pod nim są śruby silnika. Przy sciąganiu łożysk ostrożnie, ja sciągałem na wiertarce stołowej, a właściwie wypychałem. Podstawiam kątowniczki pod łożysko, a wiertarką wypycham oś wirnika (raz zbijałem młotkiem i przesuneło komutator, urwało uzwojenia wirnik do wymiany).
    Pan Jerzy szybko pisze.

0
  • #4 02 Kwi 2009 20:19
    AndyPola
    Poziom 10  

Witam Wszystkich serdecznie, mam pytanie: Jakim klejem i gdzie go kupić jest klejone łożysko do dolnej tarczy łożyskowej w silniku odkurzacza Zelmer Orion - jako dodatkowe zabezpieczenie przed obracaniem się w aluminiowej obudowie tej tarczy? Przesyłam pozdrowienia.

2
  • #5 02 Kwi 2009 20:31
    coolleer
    Poziom 9  

Witam.Najlepiej gdyby to był klej techniczny,typowo do wklejania łożysk.Ja używam LOCTITE 638,bardzo dobrze się sprawdza.Jeśli jednak nie dysponujesz takim klejem to zastosuj najzwyklejszą KROPELKĘ która kupisz w pierwszym lepszym sklepie.Pozdrawiam.

0
  • #6 02 Kwi 2009 20:36
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

A ja nie używam żadnych klejów, później tylko kłopot przy ponownej wymianie. Jeżeli łożysko ma luz w obudowie po prostu punktakiem delikatnie robię po wewnętrznej strony punkty. Łożyska siedzi bardzo ciasno i robota jest wykonana solidnie ( jeszcze nigdy nie dostałem reklamacji. A co do tego remontu to wyczyść bądź wymień turbinkę. Łożyska tylko wtedy gdy szumią bądź mają luz.
    pzdr

1
  • #7 02 Kwi 2009 21:23
    AndyPola
    Poziom 10  

Serdecznie dziękuję Panowie za pełną i szybką odpowiedź na moje pytanie. Przesyłam pozdrowienia i podziękowania dla Was.

0
  • #8 04 Kwi 2009 11:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 11 Kwi 2009 19:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Kwi 2009 22:59
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

1. Szczotki 2cm możesz spokojnie zostawić.
    2. Jeżeli łożyska ładnie leżą nie marnuj kleju na ich mocowanie.
    3. Nie montuj łożyska dociskając do betonu :o pierwszy raz słyszę takie rzeczy.

4. Reszta jak wyżej
    pozdrawiam

1
  • #11 06 Mar 2017 12:12
    xena11
    Poziom 10  

Mało jest informacji jak odkręcić ta nakrętkę turbiny (klucz 14) bo razem z nią rusza się wał. Wirnik obraca się w prawo a odkręcić należy w w lewo. Nie spodziewałem się że ta nakrętka jest tak lekko przykęcona i zrobiłem blokadę wału tak jak na zdjęciu. Dodałem też przydatne foto jako uzupełnienie tematu. Całość bardzo łatwo wyjąć łącznie z łożyskami, można to intuicyjnie zdemontować.

1