Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa wody przestała działać

10 Mar 2009 17:24 9249 16
 • Poziom 9  
  Witam posiadam piec PER-EKO 1,2 kw ze sterownikiem Elster 2005 oraz pompę wody m-ki SPERONI SCR 25/40-180. Ten sprzęt od trzech dni coś nie działa właściwie, zauważyłem że pompa wody się nie włącza i nie chodzi jest tylko obieg grawitacyjny nie wiem dlaczego. Dodaję że próbowałem przełączać na biegi 1,2,3 w pompce lecz to nie pomaga. Słychać tylko buczenie w okolicy sterownika Elster 2005. Pompa wody jest bardzo ciepła kable są w porządku bo rozkręcałem. Układ jest odpowietrzony sitko czyste przed pompką. Jeżeli ktoś ma radę jak to naprawić to z góry dzięki. Pozdrawiam Cze
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  Kolego tam po środku pompy jest taka śruba na płaski śrubokręt dość duża odkręć ją i pchnij wirnik pewnie się zastał. Oczywiście po objawie grzania się pompy wnioskuje że jest zasilana.

  jeśli to nie pomoże to podłącz pompę bezpośrednio do gniazdka innym kablem. W sterowniku mógł ulec uszkodzeniu triak. Jeśli tam jest.
 • Poziom 9  
  Dzięki trochę pomogło ALE ruszyła dopiero na 3 biegu jak dam na 2 i pierwszy bieg to staje znowu i nie chce się kręcić !!! Następnie gdy stoi to po przełączeniu na 3-jkę to muszę ją trochę popchnąć i zaczyna dopiero się kręcić sama nie chce działać. pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Obracając ją ręcznie nie ma żadnych oporów ....tzn. lekko się obraca?.
 • Poziom 9  
  tak lekko idzie bez problemów
 • Poziom 24  
  Więc podłącz ją bezpośrednio bez sterownika prawdopodobnie w nim coś nie tak. Jak ruszy normalnie to zajmiemy się sterownikiem.
 • Poziom 9  
  tylko nie wiem jak ją podłączyć bezpośrednio wszystkie przewody wchodzą do sterownika więc czekam na instrukcje pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Hmmm... a nie ma w niej kondensatora rozruchowego .... pod deklem .... ,bo być może on stracił pojemność i nie startuje (szczególnie na niskich obrotach),ale najpierw zrób tak jak napisał kolega powyżej.
 • Poziom 9  
  kondensator jest pod deklem bo sprawdzałem
 • Poziom 9  
  niestety jestem laikiem nie mam sprzętu do mierzenia napięcia
 • Poziom 24  
  Wiesz nie widzę jak to u ciebie wygląda. Ale napiszę ci jak to wygląda u mnie i pewnie ci się to przyda. Na pompie jest puszka do której wchodzi kabel ze sterownika. Otwierasz ja ( wcześniej wyłącz sterownik ale nie tylko wyłącznikiem tylko całkowicie z sieci) Będą tam trzy kabelki
  Czarny lub brązowy To jest FAZA L
  NIEBIESKI to Neutralny N
  ŻÓŁTO ZIELONY Przewód ochronny. PE

  Powinien być tam Analogiczny opis.
  Zapamiętaj ja są podłączone lub zapisz na kartce.

  Poszukaj Jakiś kabel z wtyczką najlepiej taką zaprasowana np. Stary kabel od komputera odizoluj go i podłącz kolorami tak jak tamten.
  Włącz do gniazdka. O efektach napisz. Bądź ostrożny i nie pracuj pod napięciem :!::!::!::!:

  Pamiętaj o zabezpieczeniu taśmą przewodów ze sterownika.
 • Poziom 9  
  o.k ide sprawdzać dzieki o wynikach poinformuje

  Dodano po 33 [minuty]:

  no już jestem po podłączeniu pompki na krótko tak jak zaproponowałeś wszystkie trzy biegi chodzą bez problemowo załączyłem sprawdziłem i chodzi wiec to nie pompka teraz czekam na dalsze instrukcje pozdrawiam


  P.S
  Nie obyło się bez małego zwarcia ale jest wszystko o.k pozdrawiam
 • Poziom 24  
  A ostrzegałem mogłeś coś uszkodzić.
  Dalszych instrukcji boję się ci dawać. Po tym do czego doszedłeś wynika, że masz uszkodzenie w sterowniku. Niestety sądzę że z jego naprawą możesz sobie nie dać rady. Nie posiadasz nawet najprostszego miernika.
  Gotowej recepty na jego naprawę niestety ci nie dam bo nie znam jego budowy. Jeśli masz aparat cyfrowy to mógłbyś go rozkręcić i zrobić zdjęcia to może byśmy coś poradzili.
  Zadam ci pytanie
  Czym jeszcze oprócz pompy steruje sterownik.
  Dmuchawa? jeśli tak czy działa prawidłowo.
  i inne
  najwyżej jeśli wszystko inne działa to możesz pozostawić włączone na krótko tak jak to masz teraz. Zgłosić się do kogoś kto ci to naprawi lub spróbować własnych sił. Prawdopodobnie do wymiany jest element zwany TRIAKIEM lub/i optotriakiem.
 • Poziom 10  
  Wybaczcie że odkopuję, ale temat jest niezamknięty, tak naprawdę nierozwiązany, a dotyczy ściśle mojego problemu.

  Historia jest taka:
  W lecie zdarzyła się burza, uszkodziła sterownik Elster Komfort Plus. Wymieniłem w nim jedynie te elementy które wizualnie były uszkodzone, tzn. triak BT136 oraz dwa sąsiadujące przy nim oporniki 100 ohm, choć poza tym posprawdzałem miernikiem resztę oporników. Innych elementów elektronicznych typu optotriaki, nie miałem pojęcia jak sprawdzić przy pomocy miernika. Założyłem nowy bezpiecznik, skręciłem, włączyłem, wtedy czuję ciarki bo coś jakby zgrzytneło wewnątrz sterownika przy akompaniamencie mrugającego wyświetlacza, ale po ponownym jego załączeniu, już było ok (przynajmniej na pozór).

  Otóż parę dni temu zabieram się do pierwszego palenia ponieważ zimno już, a tu zonk, pompka nie startuje. Zawsze podczas jej uruchamiania słyszalny był charakterystyczny stuk, a teraz cisza.

  Sprawdziłem napięcia na stykach przewodów i wygląda to tak:
  1 bieg (pompka ma ich 3)
  N-L - 217V
  N-Masa - 5V
  L-Masa - 230V

  2 i 3 bieg
  N-L - 0V !
  N-Masa - 230V
  L-Masa - 230V

  Czyli napięcie jest podawane, ale dlaczego jest taka dziwna różnica między 1ym biegiem a 2 oraz 3? Z czego to wynika?

  Sprawdziłem kondensator 2.5uF przy pompce, miernik pokazał tylko 0.6uF, dlatego dołożyłem do niego sprawny kond 2.0uF ze starej pompki. Miernik pokazuje, że razem mają 2.3uF, a to chyba powinno wystarczyć do rozruchu silnika?

  Podejrzewam, że podczas załączania sterownika do sieci po naprawie znowu coś się popaliło (ale dlaczego?). Albo nie wymieniłem wszystkich uszkodzonych elementów odpowiedzialnych za pracę pompki.


  Przepraszam za zawiłości, ale starałem się przedłożyć wam jak najwięcej informacji głęboko wierząc, że znajdzie się dobry człowiek chcący pomóc, a głęboko na to liczę, gdyż inaczej szykuje się dla mnie zimna zima :cry:

  Pozdrawiam, Piotr
 • Poziom 30  
  Odkręć srebrną śrubę na pompie i sprawdż śrubokrętem czy da się pokręcić ośką silnika, jeżeli rozruszasz pompę uruchom ze sterownika.
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Odkręciłem zaślepkę, pokręciłem ośką która praktycznie nie stawiała oporu. Podłączyłem pompkę bezpośrednio do sieci kablem dwużyłowym (do styków N i L), niestety nie uruchomiła się. Skoro ręcznie nią kręciłem, to powinna ruszyć nawet i bez kondensatorów, a tu głucha cisza? Nie powiem, trochę wkurzająca sprawa, gdyż to nie pierwsza pompka, a trudno pogodzić się z jej wymienianiem co sezon :(

  Jest sens w głębsze doń zaglądanie, czy to nienaprawialna usterka?
  A może pompka posiadać swój własny bezpiecznik? Na pierwszy rzut oka nie widać nic poza kondensatorem, ale może gdzieś głębiej?