Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NV-SD400

30 Sty 2002 21:41 4358 10
  • #1 30 Sty 2002 21:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 31 Sty 2002 12:13
    WojtWol
    Poziom 15  

Sprawdź zimne luty przy tym scalaczku. Wynień kondki na wyjściu przetwornicy.

0
  • #3 01 Lut 2002 21:25
    Stankacz
    Poziom 11  

Miałem podobny przypadek w J35 "chrobotanie"
    capstana, cylinder z głowicami obracał się
    ze zmieniającą się prędkośćią. Oczywiście
    ani prawidłowego obrazy ani dżwięku nie było.
    Przyczyną była utrata pojemności kondensatora C22 330uF, filtrującego za diodą prostowniczą, zasilacza +5V.

0
  • #4 04 Lut 2002 17:14
    madar
    Poziom 16  

Przepraszam , ze sie glupio pytam ale czy panowie wiedza co to jest capstan ?

0
  • #5 05 Lut 2002 18:46
    Stankacz
    Poziom 11  

"CAPSTAN" jest to oczywiście nazwa angielska.
    Pokrewna z nazwą znaną np. w żeglarstwie
    "kabestan" oznaczającą wciągarkę.
    W napędach audio-video oznacza wałek przesuwu
    taśmy.

0
  • #6 05 Lut 2002 20:08
    Osiem88
    Poziom 17  

Tak STANKACZ ale napisałeś we wcześniejszym poście trochę niezrozumiale ponieważ najpierw pisałeś o chropotaniu capstana a potem nagle jak ty to nazwałeś o "cylindrze z głowicami"

0
  • #7 05 Lut 2002 22:04
    Stankacz
    Poziom 11  

Pisałem o objawach na dwóch różnych zespołach

0
  • #8 06 Lut 2002 01:16
    Osiem88
    Poziom 17  

No chyba że tak ale inni chyba trochę to inaczej zrozumieli.
    A ja bym radzij jednak sprawdzić te panewki.

0
  • #9 06 Lut 2002 15:45
    Stankacz
    Poziom 11  

Jeszcze parę słów na temat "chrobotania".
    Chrobotanie napisałem celowo w cudzysłowie, ponieważ żródłem "chrobotania" nie są elementy mechaniczne, panewki, tylko odgłosy
    silnika "capstan motor" wywołane przez sygnał
    sterujacy z układu IC2101 (BA6435S)"motor drive". Do końcówki 15 tego układu doprowadzone jest napięcie odniesienia +2,8V,
    stanowiące wzorzec sygnału dla całego układu sterującego napędem wałka przesuwu taśmy (prędkość, faza) "capstan". Każda niestabilność tego napięcia, tętnienia itp. przenoszona jest na sygnał
    sterujący "capstan motor" powodując
    niestabilną pracę napędu.
    Napięcie odniesienia +2,8V uzyskiwane jest
    z dzielnika napięcia podłączonego do +5V.
    Jeżeli teraz w zsilaczu +5V kondensator filtrujący C22 utracił pojemność,szczególnie
    gdy zasilaczem jest zasilacz impulsowy,to na napięciu +5V pojawiajają się (nazwijmy umownie)szpilki które poprzez wejście IC2101
    nóżka 15 przenoszą się bezpośrednio na "capstan motor" dając efekt chrobotania.

0
  • #10 06 Lut 2002 16:04
    WojtWol
    Poziom 15  

Zgadzam się w 100% z kolegą. Kilkukrotnie spotkałem się z wyżej wymienioną usterką w Panasoniku i zawsze przyczyną był kondek 330uF na wyjściu z przetwornicy, a nigdy nie wymieniałem silnika czy też panewek. Dziwnym objawem jest natomiast to iż usterka występuje po pewnym czasie to stawia pod znakiem zapytania uszkodzenie kondków, a sugeruje uszkodzenie elementów które się nagrzewają np. półprzewodniki, ukł. scalone itp. Kolego madar muszę oświadczyć iż wiem co to jest capstan jak wygląda i najważniejsze do czego służy.

0
  • #11 06 Lut 2002 16:50
    madar
    Poziom 16  

Jeszcze raz przepraszam za glupie pytanie,chociaz z drugiej strony tym samym sprowokowalem Was do rozmowy.
    Chcę jeszcze dodac , ze mialem kiedys przypadek ''chrobotania " ale DRUMU
    i wtedy byly gubione impulsy kontroli predkosci rotora.W capstanie może byc podobna sytuacja.;)

0