Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SP2514N - 1 bad + spowolnienia?

10j 11 Mar 2009 02:37 2017 7
  • #1 11 Mar 2009 02:37
    10j
    Poziom 11  

Witam Szanownych Kolegów
    Na poczatku chciałbym wyrazić dozgonną wdzięczność za całą prace jaką wykonujecie, naprawde jestescie darem dla ludzkosci i w dodatku gleboko rozweselajacy me serce. Czuje sie bardzo milo, mogąc sie wypowiedziec w takim gronie.
    Moze najsampierw:
    (1.) wkleje e-mail, którego napisałem do serwisu,
    (2.) wkleje fotki z testów,
    (3.) dam mały opis
    (4.) zadam pytania.

-------------------------------
    1. MAIL
    Temat - chory samsung SP2514n - ADDENDUM

Witam
    Jak mowilem wysylam dalsze fotki do listu wyslanego 9 marca 2009 16:08.
    Pozdrawiam i prosze o odpowiedz
    a co mi tam, moge wkleic na dole zebyscie nie szukali, ale jescze chcialem napisac

PODSUMOWANIE i PYTANIA
    1. Czy dostane nowy dysk? Bo slyszalem ze wysylacie do stajni samsunga i oni tam robia co chca?
    2. Czy dostane znowu 3 lata gwarancji?

"
    Witam
    W kwietniu 2006 kupiłem od Państwa dysk Samsung SP2514n 250gb, pracowal
    bez zarzutow do niedawna. Pozostala konfiguracja kompa to Asus a7n8x-x, bartek
    2500+, psu ultra x-connect 400W titanium. To bylo tak... :) Wylaczalem
    normalnie komputer klikajac na power, windows zaczal sie wylaczac powoli i po
    chwili komp zamiast sie wylaczyc to sie zresetowal, dziwiac sie wylaczylem go
    manualnie, podlaczylem nagrywarke i jak wlaczylem to dysku mi juz BIOS nie
    pokazal, pomimo ze nawet go nie dotykalem, cos musialo sie wteyd stac skoro
    komputer sie sam zresetowal. Dodatkowo zauwzylem dziwna rzecz ktora nie wiem czy
    byla wczesniej. Jak wylaczam komputer tym pstrykime na zasilaczu, nawet wtedy
    kiedy normalnie zostal wylaczony, to po wlaczaniu z tylu, komputer włącza sie
    na 3 sekundy i wylancza. Potem jak wciskam power jest to samo i za 3 razem
    normalnie sie uruchamia, nie mam pojecia o co tu chodzi jesli byscie mogli mi
    pomoc to bylbym bardzo szczesliwy (rozumiem ze to nie jest w zakresie waszych
    obowiazkow wiec nie musicie oczywiscie). A jesli chodzio dysk to probowalem
    rozne konfiguracje kabelkowe i raz sie wlaczyl komputer i nie wykrylo po
    prostu w biosie, raz wykrylo krzaki w biosie a potem sie zawiesil jak kliknalem
    'auto detect' w biosie, najczesciej w ogole sie nie wlancza. U kolegi sie od
    razu wlaczyl.Ani Eurosoft Pc check ani seagate seatools nie moglo smarta
    puscic. Przeskanowalem go troche chkdsk'iem, ale musialem juz sobie isc (to bylo
    wczoraj) i na dzisiaj zaplanowalem sobie u niego dzien z mhdd, ale wzialem
    nowy kabel z piwnicy i po 2 probach odpalilem go na slave'ie i wlasnie z niego
    pisze. Puscilem HD Tune i cos tam wykryl (screen).Dodatkowo jak kliknalem copy
    to clipboard to pokazal
    "HD Tune: SAMSUNG SP2514N Error Scan

Scanned data : 238379 MB
    Damaged Blocks : 0.0 %

Elapsed Time : 78:42
    "
    0% co jest dziwne bo przeciez wyskoczyl jeden czerwony kwadracik.
    Slyszalem ze nawet jak naprawi sie bad sectory to dysk juz 'nie bedzie taki
    sam'. Czy gwarancja obejmuje wymiane dysku przy bad sectorach?
    Puszcze jeszcze mhdd i jutro sie odezwe, ale juz teraz prosil bym o
    odpowiedz.

Załączam
    * Fakture za dysk
    * log z everesta
    * screeny z HdTune

W razie jakbym napisal pod zły adres prosze przekazac dalej

Pozdrawiam Serdecznie
    Miłego dnia
    Marek Liban
    Sopot"

2. FOTKI / TESTY

Dodatkowo MHDD podało:
    <3ms : 1715807
    <10ms : 196126
    <50ms : 3302
    <150ms : 48
    xUNC : 1
    AVG : 58528 kb/s
    ACT : 37874 kb/s

PC Check przy probie puszczenia jakiegokolwiek SMART testu pokazywal blad przy probie czytania thresholds

3. DODATKOWY OPIS
    Byłem jescze u tego samego kolegi i puscilem mhdd, wyszedlem z domu i wrocilem po 1,5 godziny, mhdd skonczylo, ale sie zwiesilo i zegar stanal, po resecie i wlaczeniu jeszcze raz MHDD i wcisnieciu F1 (chcialem dowiedziec sie o innych komendach by dac kolegom forumowiczom wiecej danych) tez sie zwiesil. Kolega tenze ma ogolnie dyski SATA, a moj ATA byl podlaczony przez PCI kontroler i mial piekny numer 16 w mhdd.
    Wydaje mi sie ze dysk chodzil jakos wolno dzisiaj, robilem .ISO 2GB i zajelo mu to 30 minut, programik malutki instalowal 60 sekund, zamiast 1sekundy, rozpakowywanie jakby tez troche wolniej, ale oczywiscie mogl to byc przypadek albo moglo mi sie wydawac. Wczoraj tez robilem benchmark HD Tune'm i po 5 sekundach spadlo do minimum i dysk zaczal sie meczyc wiec wylaczylem, dzis puscilem znowu i wyniki sa na fotce.
    Ogolnie innych zastrzezen do swojego dysku chyba nie mam (lub tez zapomnialem na ten moment).

4. PYTANIA
    * 4.1 - Dlaczego w benchmarku HD Tune takie sa spady w dol, czy to normalne? Jesli tak to tam jest tez taki jeden spad w dol dosyc dlugi, to juz chyba nie jest normalne,czyz nie?
    * 4.2 - Dlaczego smart sie nie chce uruchomic, jest niby ten normalny spis, ale testu tego short ani extended nie mozna zrobic w zadnym programie?
    * 4.3 - Czy lepiej bedzie jak zrobie backupa i wysle dysk do serwisu czy bede probowal naprawic sam uzywajac MHDD lub interesujacego lecz nieznanego mi programu SpinRite? (http://www.youtube.com/watch?v=Oin5dKxFST4)

-> Gdybym wysłał
    + PLUSY +
    <> byc moze wymienia dysk na lepszy (czytalem w jednym poscie tutaj ze to mozliwe przy starych dyskach)
    <> wydaje mi sie ze powinny mi przedluzyc gwar na 3 lata, jesli dadza nowy (ale chyba tak sie nie stanie)
    <> prawdopodobnie jakis inny, na ktory nie moge wpasc bo jest 3AM

- MINUSY -
    <> niewiadomo czy wymienia na nowy
    <> dlugi czas bez komputera
    <> moge cos zwalic (?)

-> Gdybym nie wysłał
    + PLUSY +
    <> komp chodzi
    - MINUSY -
    <> moge cos zwalic (?)

* 4.4 - Inne sugestie? Co robic?

LOG z Everest jest poniżej w załączniku.

5. SŁÓWKO NA KONIEC
    Przepraszam jesli cos bylo na forum a przeoczylem, lubie sie dowiadywac o nowych rzeczach, lecz czasami jest to frustrujace, szczegolnie gdy gdzieś z tyłu głowy pulsuje myśl "chodźmy porobic cos bardziej frapującego!" nie kazdy wszak chce zostac hdd specem.
    Pozdrawiam gorąco
    QuestionMark
    Sopot
    Poprawiłem "conieco". (gsm_virus)

0 7
  • #2 12 Mar 2009 11:52
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

ID 197 = 1 ID 5 = 0

Cytat:
    Atrybut ID 05
    Reallocated Sectors Count
    Ilość relokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako relokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a relokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni
    Krytyczny: Tak

Atrybut ID 197
    Current Pending Sector Count
    Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na rempowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany. Jeśli wartość tego atrybutu wynosi zero, wskazuje to, że stan powierzchni dysku jest zły.
    Krytyczny: Tak

Należy ten konkretny sektor wyzerować i remapować np. z pod Victorii o ile nie ma tam istotnych danych lub jeśli dane są zabezpieczone zarchiwizowane.

0
  • #3 12 Mar 2009 12:48
    10j
    Poziom 11  

Dziekuej za odpowiedz
    Nie wiem jak sprawdzic co za dane w tym sektorze sa.
    WIem ze wyskakuje ten unc jak robi test w zakresie
    6250000 do 6350000 na roznych numerach, zazwyczaj cos kolo 62945xx.
    Czy jak damten zakres w viktorii i klikne erase to mi wywali wszyskot co jest w tym zakresie czy tylko ten bledny? Jka to dokladniej zrobic?
    Mam tylko ten jeden dysk sp2514n, wlasnie na nm pracuje, czy moge to przeprowazic z poziomu win z viktorii teraz i wszystko bedzie ok? Czy dysk nie bedzie sie psul dalej?
    Pozdrawiam i dziekuje

0
  • #4 12 Mar 2009 13:42
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

NIE nie wolno kasować zawartości bez konsekwencji. Dlatego najpierw kopia posektorowa potem MHDD i zerowanie dysku następnie REMAP i wtedy zobaczyć co dalej. Jeśli ok przywócić dane .

0
  • #5 13 Mar 2009 02:58
    antares
    Poziom 17  

Cytat:
    Wylaczalem
    normalnie komputer klikajac na power, windows zaczal sie wylaczac powoli i po
    chwili komp zamiast sie wylaczyc to sie zresetowal, dziwiac sie wylaczylem go
    manualnie, podlaczylem nagrywarke i jak wlaczylem to dysku mi juz BIOS nie
    pokazal, pomimo ze nawet go nie dotykalem, cos musialo sie wteyd stac skoro
    komputer sie sam zresetowal. Dodatkowo zauwzylem dziwna rzecz ktora nie wiem czy
    byla wczesniej. Jak wylaczam komputer tym pstrykime na zasilaczu, nawet wtedy
    kiedy normalnie zostal wylaczony, to po wlaczaniu z tylu, komputer włącza sie
    na 3 sekundy i wylancza. Potem jak wciskam power jest to samo i za 3 razem
    normalnie sie uruchamia

Pomijąc narazie dysk,

Powinieneś zacząć od sprawdzenia płyty głównej, czy nie masz spuchnietych (wybrzuszonych) kondensatorów w okolicy procesora, jeśli tak-wymienić na nowe. Następnie sprawdzić kondensatory wewnątrz zasilacza, ewentualnie podłącz inny.

Jak juz będziesz miał pewnośc, że z płytą glówną jest wszystko ok i z zasilaczem również, to możesz zająć się dyskiem, bo jak sam piszesz u Ciebie dzieją sie cuda a u kolegi jest ok.

MHDD, to dobry program i ma duże możliwości, ale stosowany w nieodpowiedni sposób może narobić więcej szkody niż pożytku.
    Spróbuj prostego ( w skrajnych przypadkach mniej skutecznego) programu HDD Regenerator. Zarówno MHDD, jak i HDD Regenerator znajdziesz w pakiecie Hirens BootCD 9.8 *****
    Obraz jest spakowany, więc należy go wypakować i ISO nagrać na CD i odpalic kompa z napędu CD-DVD, płyta jest botowalna.

Zaletą HDD reg. jest prostota obsługi i działa automatycznie, wykrywa BAD-y i próbuje je naprawić, bez utraty danych w uszkodzonych sektorach. Poza tym potrafi wykryć i naprawić dyski zewnętrzne podppiete pod USB, czego nie potrafi MHDD. Skanowanie 250GB, bedzie trwało bardzo dłuuuuuuuuugo, ale patrząc na miejsce uszkodzonego sektora, nie ma potrzeby skanowania całego dysku, chociaż warto poswięcić temu czas dla pewności.
    O wyższości MHDD nad HDD regeneratorem był juz temat więc nie ma co tu dyskutować, ale warto spróbować HDD.

Moderowany przez Mery84:

Za szkodliwą poradę z poleceniem HDD regeneratora:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic939301.html
    Oraz propagowanie piractwa polecając Hiren`s Boot CD dodatkowo podając link do wersji umieszczonej na megaupload otrzymuje kolega blokadę pisania postów na forum na okres 14 dni.
    Regulamin forum pkt. 12, 14.

0
  • #6 13 Mar 2009 09:54
    pidar
    Poziom 43  

Jeśli zdecydujesz się na całkowite przeniesienie danych z tego dysku to proponuję wykonać jednak "Erase" całego dysku przy pomocy Hutil - tu zwróć uwagę na występowanie wolnych sektorów wykonując ponowny skan powierzchni dysku, ale przy pomocy MHDD.

0
  • #7 13 Mar 2009 10:19
    10j
    Poziom 11  

dziekuje za odpowiedzi
    "

Powinieneś zacząć od sprawdzenia płyty głównej, czy nie masz spuchnietych (wybrzuszonych) kondensatorów w okolicy procesora, jeśli tak-wymienić na nowe. Następnie sprawdzić kondensatory wewnątrz zasilacza, ewentualnie podłącz inny. "

Nie widze tam nic wybrzuszonego, generalnie juz od jakiegos czasu 'samo sie naprawilo'.Jak sie pojawi kiedys jescze to przyjrze sie temu blizej narazie jescze z karta dzwiekowa problemy mam itp musze backupa robic i ramy nowe ustawiaci procesor czyscic, zeby to wszystk ow miare chodzio Z komputerem rozne rzeczy sie dzieja mowilem bo zawsze mnie cos dziwilo, jak podlaczalem podrecznikowo dyski kiedys master slave, to dzialalo dokladnie na odwrot jak w podreczniku, pozatym przez lata to roznie nie logicznerzeczy sie dzialy, ale to moglbyc oczywicie moj blad.

Zrobie tak jak powiedzal migol, chodz za bardzo nie rozumiem o co chodzi i nie wiem czemu trzeba caly dysk erase'owac zeby wywalic 1 bad, ale niechce misie juz tego meczyc i ryzykowac hddr i tak musze nagrac calego backupa dysku i zroic porzadek, nie robilem tego 3 lata.
    Za pare dni jak zrobie to powiem jak poszlo.
    Jescze jedno pytanietylko jesli moge

Dlaczego tworca mhdd powiedzal ze nie nalezy odpalac mhdd z tego samego dysku na ktorym pracuje ( http://forum.hddguru.com/hdd-faq-t5.html - pytanie 3, odpowiedz a3) To jest wlasnie ta rzecz o ktorej mowilem ze jest na odwrot, jak odpalam u siebie (tylko 1 dysk) to sie ie wiesza jak wcisne F1, a jak u kolegi odpale, 'z innego dysku' to sie wiesza jak to zrobie, pomimo ze robi skan dobrze. Pozatym nie rozumiem co to znaczy 'z tego samego dysku' przeciez mhdd sienie odpala z dysku tylko z plyty czy dyskietki i idzie do ramu to co za roznica czy jest 1 dysk czy 15, jak on sie nie znajduje nadysku ktory sprawdza? (moze u kolegi sie wieszal bo byl podlaczony przez kontroler IDE?) Czy inne progrmay np hutil tez nie nalezy odpalac tylko jak sie ma ten 1 dysk chory w kompie? Spinrite tez sie u kolegi wiechnal przy starcie, a u mnie nie.
    Dziekuje za odpowiedzi

ps. i dlaczego nie zrobic po prostu remap, tylko eras a potem remap
    "
    Q: Does MHDD Scan+remap kill my data?
    A: Remapping with MHDD is safe to your data as long as you have not too much bad blocks (under 100)."

0
  • #8 13 Mar 2009 14:08
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Dlaczego tworca mhdd powiedzal ze nie nalezy odpalac mhdd z tego samego dysku na ktorym pracuje

A jak kolega chce kasować program który ma uruchomiony to proszę bardzo ale wydaje mi się że to jest proste - Uruchamiasz z R (Ram disk ) to nie pracujesz MHDD na dysku R Uruchamiasz MHDD z dysku C (głównego) To nie pracujesz MHDD na dysku C głównym.

Cytat:
    ps. i dlaczego nie zrobic po prostu remap, tylko eras a potem remap
    "
    Q: Does MHDD Scan+remap kill my data?
    A: Remapping with MHDD is safe to your data as long as you have not too much bad blocks (under 100)."

Bo higieniczniej jest zrobić ERASE dla całego dysku ponieważ akurat w kolegi przypadku BAD-y wyskakują nie regularnie i nie wiadomo co się dzieje z innymi częściami powierzchni a ponadto eraze sprawdza zapis REMAP sam odczyt . Dla danych Remap sam jest wyjściem ale nie jest pewnym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa danych gdyż jeśli tych sektorów jest więcej może to spowodować uszkodzenie logiki o ile zniknie część istotnych dla niej danych.

0