Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń dławika jako rdzeń transformatora.

11 Mar 2009 09:02 2587 4
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam rdzeń po dławiku, który przy 60 zwojach miał prąd maksymalny 3A.

Chcę użyć go do zbudowania małego transformatora impulsowego pracującego w topologii half - bridge.

Jaki będzie prąd maksymalny uzwojenia pierwotnego transformatora w zależności od ilości zwojów po stronie pierwotnej?

Czy można go wyliczyć znając amperozwoje dławika?

Łukasz Kiełbowicz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Nie należy używać rdzenia dławika ze szczeliną (nieważne, czy dyskretną czy rozproszoną) jako transformatora push-pull czy forward. Nie nadaje się do tego.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Na podstawie własnych doświadczeń z takimi transformatorami, podam dodatkowo konsekwencje praktyczne. Po pierwsze rozproszenie indukcji będzie dużo większe, przetwornica będzie silnie zakłócać działanie elektroniki. Po drugie sprzężenie między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym będzie bardzo słabe. Skutkuje to ogromnymi spadkami napięcia wyjściowego przetwornicy, nie pomoże tutaj nawet stabilizacja napięcia wyjściowego. No i nieelegancja wykonania, brak profesjonalizmu - twój projekt nie zostanie zaakceptowany, ludzie będą go postrzegać tak jakbyś budował go w pająku.
  • Poziom 12  
    Witam.

Czy można użyć transformatora EE ze szczeliną powietrzną do budowy przetwornicy push-pull?

Ze szczeliną transformator mógłby przenieść więcej mocy?

Czy sprzężenie między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym będzie tak słabe, jak w przypadku zastosowania rdzenia dławika, co mi już odradziliście?

Łukasz Kiełbowicz
  • Poziom 42  
    Już dostałeś odpowiedź na to pytanie.