Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie struktury folderow i plikow z dysku twardego

11 Mar 2009 13:13 5935 7
 • Poziom 9  
  Witam, mój problem dotyczy możliwości odzyskania struktury i układu plików oraz folderów, jesli oczywiście jest to wogóle możliwe.
  Komputer został wyłaczony po samoistnym restarcie przyciskiem power przed komunikatem o wyborze systemu (w tym upatruję przyczyny smutnych następstw). Po ponownym włączeniu windows 2000 zaczął pokazywac komunikaty o uszkodzonych plikach i niemożnosci kontaktu, dysk Samsung HD200HJ SATA niesystemowy z NFTS okazał sie pusty, mimo że we własciwościach pokazywał prawidłowo zarówno ilośc miejsca zajętego jak i wolnego. Chciałem go sprawdzić chkdskiem ale przechodził tylko faze 1 i koniec. Postanowiłem włączyc ponownie komputer, niestety po restarcie właczył sie autochkdsk który znalazł błędy i...zaczął je masowo usuwać oraz odzyskiwać pliki. Wiem że było to najgłupsze co mogłem zrobić już w chwili kiedy taśmowo pokazywane były komunikaty z przebiegu działań...Dysk był widoczny, a kilka plików w katalogu głównym oraz te odzyskane w kilkunastu folderach f000 (jak to bywa akurat te których straty w żaden sposób nie odczułbym). Dysku od tej pory nie używałem, spróbowałem PC inspectorem odzyskać pliki, znalazł ich całą mase ale wielkość ta sama i nie do użycia. Wtedy zabrałem sie za lekture na temat odzyskiwania danych, trafiłem na to forum, dzieki czemu postanowiłem użyć testdisku, i też za pomocą Photo Rec sprawdziłem możliwośc odzyskiwania plików, w początkowych sektorach pustka....za to potem wszystko ruszyło lawinowo, poniewaz pozostałe dyski w tym komputerze razem nie mają nawet połowy potrzebnego miejsca zaprzestalem odzysku i sprawdziłem pliki, zdecydowana wiekszość otwierała sie poprawnie, a część plików np. worda w znaczkach. Dało mi to trochę optymizmu i wiary że część plików w ten sposób bede miał spowrotem.
  Zaplanowałem (mam nadzieje że prawidłowo) że jak zdobedę wiekszy dysk to odzyskam wszystkie pliki na niego, zgram te działające które są ważne czy wręcz bezcenne, a nastepnie zgram obraz dysku na którym chciałbym spróbować odzyskać układ plików, folderów włącznie z ich prawidłowymi nazwami i strukturą.
  I mam w tym miejscu pytanie czy można i w jaki sposób odzyskać z tak załatwionego dysku poprzednią strukturę plików i folderów?
  Btw. Dziwne jest to że programy znikły, ikony system wyświetla na pulpicie, a po pewnym czasie znikają wyświetlając te systemowe dla usuniętych programów.
 • Poziom 10  
  W przyrodzie nic nie znika!

  Spróbuj TestDisk na Wiki znajdziesz opis

  Skuteczne, darmowe i testowane!

  Uważnie czytaj instrukcję (są też skreeny) bo możesz bardziej pomotać

  Zyczę sukcesu!

  Grzegorz
 • Poziom 9  
  Test disk wypróbowałem, odzyskuje pliki, część niestety uszkodzonych. Na razie zamknąłem dysk w DMDE, mimo prób w tym programie nie udało mi się odnaleźć śladów dawnej struktury, tym bardziej zdumiewa mnie fakt że ikony mimo że teoretycznie znikneły razem z programami nadal pokazywane są jak gdyby nigdy nic takjakby w systemie przechowywane były nie tylko informacje o tamtym dysku ale i kopia tych plików...
 • Poziom 10  
  Jak kiedyś szalałem z jakimś shareware w stylu disc recovery czy coś z tej serii to też odzyskał masę śmiecia + ikonki pustych plików..
  więc skoro ten freeware nic nie poradził to już nie mam pomysla...
  no chyba że masz jakiegoś szkodnika .... co przeszkadza!

  Dobry skan anytwirem kolega robił?
  w trybie safe?

  Dodano po 3 [minuty]:

  No i najważniejsze rzecz - czy robileś proby z dyskiem na innym kompie?!
  Bo może masz kłopot np z zasilaczem, płytą itp, komp może nie chodzić stabilnie, wtedy żaden skan dysku nie pójdzie prawidłowo!
 • Poziom 9  
  szkodnika raczej nie mam, niedawno zmieniałem zasilacz na nowy, lepszy i o wiekszej mocy, płyta jest budżetowa, a pozostałe dwa dyski fizyczne (4 partycje w sumie) działaja jak trzeba. Btw. tylko ten dysk podlegał analizie jako że jedyny nie jest systemowy z tym że wyszukiwanie partycji NTFS raczej mijało sie z celem bo partycja jak była tak jest tyle że zaweira kompletnie inne pliki...
  Nie podpinałem dysku do innego kompa bo czasowo i technicznie jest to trochę trudne, a byłby to dobry pomysł gdyby nie autochkdsk o którym napisałem w 1szym poście
 • Poziom 10  
  Ja bym się zastanowił nad tym "samoczynnym resetem"
  Nowe nie znaczy dobre ja z praktyki wiem że sprzęt do miesiąca to sprzęt niesprawdzony! W którym najwiecej wad się ujawnia.
  Bo to że coś odpala po złożeniu nie oznacza że jest stabilne....

  Obstaję przy sprawdzeniu sprzętu na innym kompie i gruntownemu skanowi AVG, KASPERSKY lub inny sprawdzony dostawca.

  Tylko nie rób skana dysku np pod XP czy innym bo W2000 moż się nie pozgierać już nigdy

  pozdrówka
 • Poziom 9  
  samoczynne resety to kwestia systemu, mam je od dawna, pojawiły sie razem z win2000 (ustawiony domyslnie - w razie jakiegokolwiek błędu zamknięcie systemu i właczenie ponowne), mam avasta i spybota, a tamten dysk był tylko archiwizacyjny do składowania danych i instalowania programów, gdyż systemowe były już pozapychane, wiec najmniej narazony na wirusy itp. w dodatku na tyle nowy że został tylko zapisany do 2/3
 • Poziom 9  
  mam ten sam problem, z tym że na twardym dysku i co prawda nie tylko zdjęć dotyczy a w wiekszej mierze dokumentów w plikach .doc, .xls czy pdf, ponieważ mam też dużo plików w wersji html które bez odpowiedniej struktury folderów są dla mnie niewiele warte. Podobnie jest z innymi plikami dzięki prawidłowym ich nazwom, a także folderów w których były po samych nazwach mógłbym wiedzieć gdzie szukać plików bez potrzeby domyslania sie co zginęło, i co za pliki się nie otwieraja z powodu błędu (zapewne znając życie te najwazniejsze). Analogicznie tez powstało samo uszkodzenie tablicy - reset kompa>chdsk... próbowałem testdiska, DMDE oraz pc inspektora.
  Mam nadzieję że sa na to sposoby i ktoś się swoja wiedza w tym zakresie podzieli, pozdrawiam.

  Moderowany przez jankolo:

  Wydzieliłem post z innego wątku. Na przyszłość proszę opisywać swój problem w nowym wątku a nie doklejać się do już istniejącego.