Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dc servomotor controller na Attiny 2313

adamus202 10 Wrz 2018 17:43 83092 161
    marycyś
    Poziom 11  
    Na jednym z forów przeczytałem, że PWM podane na Enable powoduje niestabilność L6203...
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    tristar0
    Poziom 9  
    być może ,tylko po co ci PWM w tym attiny 2313 bo chyba o tym pisaliśmy ,sygnał Enable podłączasz na aktywne na stałe a procesor podaje sygnały i działa nawet laik to uruchomi taki scalony mostek H z logiką ,a na dodatek masz wszystko w jednej obudowie co poprawia parametry pracy tranzystorów no i trzeba dołożyć na wyjściu ten układ R+C bo wszystko można popsuć z tego co pamiętam 1,8Kom + 100nF/100V
  • Computer Controls
    marycyś
    Poziom 11  
    Przecież jak nie wystawię PWM to nie będę mógł regulować prędkości obrotowej silnika.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Jak byś podesłał schemat wg. którego zrobiłeś układ to by było łatwiej.
    Zrobiłem takich kilka i tranzystory mi się nie grzały.
    No i jak wygląda PCB do tego układu.
    Pozdrawiam.
    tristar0
    Poziom 9  
    Chyba czegoś już nie rozumiem, skoro stosujesz " Dc servomotor controller na Attiny 2313" to prędkość i kierunek zmieniasz za pomocą sygnału step/dir a to jest już obojętne czy będzie to z programu z PC czy z zewnętrznego generatora nawet na NE555 .
    marycyś
    Poziom 11  
    A w jaki sposób jest sterowany z mikrokontrolera IR2184?
    tristar0
    Poziom 9  
    Proponuje zapoznać się z 5 stroną opis kolegi Gizmoń ,bo wydawało mi się ze kolega miał problem z grzejącymi się tranzystorami a schematu swego nadal nie pokazał wiec jak ktoś telepatycznie się dowie gdzie jest błąd a z ostatnich wypowiedzi rozumiem że chcesz sterować servem bez procesora i sam bedziesz zmieniał przebiegi ,wyliczał podział ,dobierał 7 parametrów w czasie rzeczywistym bez procesora bo niby co o on tam ma robić :D
    marycyś
    Poziom 11  
    tristar0, To źle rozumiesz i nie wiem po co ta głupia ironia...
    I co zauważyłeś na 5 stronie? Czy widzisz tam prąd stały podawany na wejścia IR?
    Dlatego pytam jak zachowa się L6203 gdy będziemy podawać mu na wejście sterujące PWM.
    Schemat mam ten sam jaki jest u kolegi Gizmon-ia.
    tristar0
    Poziom 9  
    L6203 zachowuje się tak jak cała reszta od procka aż do silnika na schemacie w skrócie :bo procek podaje impulsy o zmiennym wypełnieniu PWM
    http://www.logosfoundation.org/instrum_gwr/zi/L6203_1696819.pdf

Dodano po 4 [minuty]:

Na str.5 jest napisane i nawet widać przebiegi z oscyloskopu wiec nie wiem czego nie rozumiesz

Przebiegi są tam następujące (górny - wyjście PB3, dolny - wyjście PB4, 5µs/dz, 5V/dz):

1. W spoczynku

2. Jazda w jedną stronę

3. Jazda w drugą stronę

Im większa prędkość albo obciążenie silnika, tym większa różnica wypełnień obu sygnałów. Częstotliwość jest za to stała i wynosi według miernika 31,374kHz.

Dodano po 6 [minuty]:

a skoro ci pisze od jakiegoś czasu że L6203 działa prawidłowo zamiast mostka H to chyba oczywiste że podając na in1 i in2 sygnału PWM efekt bedzie taki sam przy mniejszej liczbie części i bez tranzystorów i IR-ów ,wiec nie ciągnijmy tego gadania o niczym tylko pokaż schemat i PCB to będziemy szukać błędu skoro już masz zrobione na tranzystorach to niech to działa
    marwel
    Poziom 2  
    W załączniku ten sam schemat, tylko na atmega.
    W paczce znajdują się wzory płytek, program oraz spis elementów.

Moderowany przez dondu:

Posta raportowany.
    Załącznik usunąłem, gdyż jest opatrzony hasłem.

rosok
    Poziom 1  
    marwel, czy możesz podać hasło do pliku rar
    tristar0
    Poziom 9  
    Po co coś przedstawiasz i niby nam oferujesz i bierzesz za to punkty skoro zabezpieczasz hasłem trochę to śmierdzi oszustwem