Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dc servomotor controller na Attiny 2313

adamus202 11 Mar 2009 13:19 83128 161
  • Dc servomotor controller na Attiny 2313
    Witam wszystkich.
    To moja pierwsza prezentacja. A jest nią dc servo sterownik z tej strony.
    Jak dla mnie działa idealnie, dużo lepiej od silników krokowych. A koszt budowy takiego sterownika jest podobny jak dla krokówek.
    Myślę że to servo sprawdzi się doskonale w mojej powoli powstającej maszynce CnC.
    Jest to jeszcze wersja próbna bo wątpiłem że to wszystko będzie chodziło ( części które były pod ręką, płytki zrobione na "szybkiego")
    Poniżej przedstawiam krótkie filmik z działania.
    Serwomotor 50W 12V enkoder 240 impulsów.

Link

Mały test

Link

Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313 Dc servomotor controller na Attiny 2313

Pozdrawiam!

Oto pdf'y z płytkami. Jest tylko jeden błąd a konkretnie to że w układach IR2111 na wejście IN musi być podany sygnał na poziomie 15V. Więc aby cały układ działał poprawnie musiałem jeszcze na pająka zbudować konwertor z 2 tranzystorów i paru rezystorów aby zmienić 5V z mikroprocesora na 15V.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    vcd_a
    Poziom 18  
    Witaj, mam pytanie co do oprogramowania, które było widoczne na monitorze przez moment, to jakiś gotowy software czy sam to pisałeś?, pozdrawiam Krzysiek
    luke_dra
    Poziom 10  
    Bardzo fajnie to wygląda. Mam pytanie, gdzie można zakupić takie serwomotory?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    markovip
    Poziom 34  
    Qbi88 napisał:
    gdzie można znaleść taką tarczę do eNkodera?

W serwomotorze, to gotowy układ.
    adamus202
    Poziom 12  
    Program do sterowania to oczywiście Mach.
    Servomotor kupiłem na popularnym serwisie aukcyjnym (jest ta tego trochę):D
    pasierbo
    Poziom 10  
    Nie masz może rysunków płytek na żelazko? Myślisz że dało by to rade z serwami 200W?
    pacraf
    Poziom 16  
    ten uklad ze strony podanej w pierwszym poscie , bedzie dzialal z machem?
    jak mach sie komunikuje z takimi sterownikami?

pzdr
    adamus202
    Poziom 12  
    Na 200W silnik trzeba by pewnie zamienić te BUZ11 na trochę mocniejsze.

Co do sterowania przez MACH.
    Program MACH jak i podobne do niego wysyłają sygnał DIR (czyli kierunek logiczne 0 w prawo a 1 w lewo) i sygnal STEP czyli krok.
    Oczywiście ten servo sterownik posiada takie wejścia i z mach'em współpracuje rewelacyjnie .
    Łizi
    Poziom 12  
    adamus202 napisał:
    Na 200W silnik trzeba by pewnie zamienić te BUZ11 na trochę mocniejsze.

Witam
    no piękny sterownik nareszcie jakaś alternatywa dla silnika krokowego:D mam tylko jedno pytanko na co można by zmienić te BUZ11:?:
  • Computer Controls
    adamus202
    Poziom 12  
    Na dowolny tranzystor N-Channel Power MOSFET w obudowie TO-220 dla tej płytki.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    adamus202 napisał:
    Na dowolny tranzystor N-Channel Power MOSFET w obudowie TO-220 dla tej płytki.
    Wydaje mi się, że przy większych mocach lepiej już użyć tranzystorów w większych obudowach...
    FastProject
    Poziom 28  
    adamus202 napisał:
    Więc aby cały układ działał poprawnie musiałem jeszcze na pająka zbudować konwertor z 2 tranzystorów i paru rezystorów aby zmienić 0,5V z mikroprocesora na 0,15V.

Chyba powinno być "...aby zmienić 5V z mikroprocesora na 15V."

Poza tym na schemacie końcówki mocy układy U11 i U22(IR2111) mają zły opis wyprowadzeń, to szczegół, ale może wprowadzić kogoś w błąd :)

Pytanie...dlaczego obwody sterujące bramkami MOSFET-ów są u ciebie takie urozmaicone?.W dokumentacji IR2111 http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2111.pdf są tylko pojedyńcze rezystory
    Tomasz.W
    Poziom 35  
    adamus202 napisał:
    ....Jest tylko jeden błąd...
    Oj, wcale nie jeden. Wystarczy zerknąć na notę katalogową i od razu widać różnicę.
    Pin 1 to VCC a nie IN jak to jest na Twoim schemacie.
    Pin 2 to IN a nie SD
    Pin 5 to NC* a nie VCC
    Układ IR2111 wcale nie posiada funkcji SD. Tą funkcję posiada natomiast układ IR2110.
    adamus202 napisał:
    ....konkretnie to że w układach IR2111 na wejście IN musi być podany sygnał na poziomie 15V....
    Wcale nie musi, sterowałem te układy bezpośrednio z wyjść PWM procesora i pracują bez żadnego problemu.

* NC :arrow: nie wykorzystany
    pasierbo
    Poziom 10  
    A czemu nie stopień mocy tak jak jest proponowane w linku na początku ? Tam są IR2184 http://elm-chan.org/works/smc/smc3hpd.png Tylko kurde elektronikiem niestety nie jestem. Żebym umiał dobrać parametry pozostałych elementów tego stopnia mocy to by było fajnie.
    FastProject
    Poziom 28  
    Tomasz.W napisał:

adamus202 napisał:
    ....konkretnie to że w układach IR2111 na wejście IN musi być podany sygnał na poziomie 15V....
    Wcale nie musi, sterowałem te układy bezpośrednio z wyjść PWM procesora i pracują bez żadnego problemu.

Pewnie serwo albo silnik zasilałeś z 5V?
    adamus202
    Poziom 12  
    Właśnie te błędy opisu powstały na skutek przerabiania schematu gdzie były zastosowane układy IR2184, których nie moglem dostać. A reszty elementów nie zmieniałem.
    Tomasz.W
    Poziom 35  
    Daro_Elektronik napisał:
    ....Pewnie serwo albo silnik zasilałeś z 5V?...
    A jakie to ma znaczenie? Silniki zasilane były napięciem 48 Volt. A jeżeli silnik zasilany byłby napięciem np. 230V to Twoim zdaniem ile powinny mieć impulsy sterujące ?
    FastProject
    Poziom 28  
    VCC!!!, max VCC+0,3V . Zapytałem w odniesieniu do schematów kolegi adamus202. Skoro zasilał 15V to sygnały wejściowe powinny być do 15V('1') to pomyślałem że ty sterowałeś silnik i zasilałeś scalaki z tego samego napięcia tak jak twórca postu ;P
    adamus202
    Poziom 12  
    W moim ukladzie scalaki IR2111 zasilane są napięciem 15V a silnik sterowany jest napięciem 26V podlączonym do wejścia oznaczonym na schemacie jako POWER SERVO.
    Szopler
    Poziom 21  
    Jak realizowany jest PID w tym układzie? Bo sama regulacja prędkości i kierunku obrotów nie wystarczy. Co z utrzymaniem pozycji pod obciążeniem?

PS. Do 200W silników to już lepiej UHU zastosować - przynajmniej ma zabezpieczenia.
    pasierbo
    Poziom 10  
    No własnie ciągle sie zastanawiam że to może jest tańsza alternatywa do UHU.
    arrevalk
    Poziom 25  
    Cytat:
    Pytanie...dlaczego obwody sterujące bramkami MOSFET-ów są u ciebie takie urozmaicone?.W dokumentacji IR2111 http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2111.pdf są tylko pojedyńcze rezystory

Nigdy projektując nowy układ nie należy się wspierać jedynie datasheetem. Większość producentów umieszcza w nich jedynie dane samej kości/ układu a żadko umieszczają przykłady zastosowań.
    Nota układów serii IR21xx jest tego doskonałym przykładem.
    W przypadku używania układów tej serii przydało by się też przeczytać notę aplikacyjną:
    HV Floating MOS Gate Drivers

Pokazuje on jak powinno się stosować układy tej serii. Oraz opisuje jak one działają.
    A tak "urozmaicony" układ po prostu przyśpiesza rozładowanie bramki przy wyłączaniu tranzystora. Dzięki temu zabezpieczamy się przed sytuacją w której ze względu na różne czasy załączania i wyłączania się mosfetów (tzw deadtime) przez przypadek można załączyć jeden z tranzystorów gałęzi gdy jeszcze drugi się nie wyłączył (zwarcie).
    Bardziej skomplikowane układy tej serii np IR2110 pozwalają na oddzielne sterowanie tranzystorem górnym i dolnym, w związku z tym takie opóźnienie można generować programowo lub za pomocą peryferium uC.
    Moulder
    Poziom 23  
    Czy ten układ był by w stanie obsłużyć normalny silnik prądu stałego 3-5kW (oczywiście robiąc odpowiednią końcówkę mocy. Załóżmy że silnik współpracował by z enkoderem 2500 imp/rev. Maksymalna prędkość obrotowa była by rzędu 200rpm.
    adamus202
    Poziom 12  
    Jeśli na enkoderze (2500 imp/rev) było by max 200 obr/min to spokojnie z powodzeniem powinno działać. Ale trzeba wziąć pod uwagę z jakimi przyspieszeniami i opóźnieniami ma chodzić to serwo aby sterownik nadążył liczyć impulsy z takiego enkodera.
    kazitor23
    Poziom 15  
    czy przypadkiem serwo z enkoderem nie jest droższe od krokówki? w tme.pl sam enkoder zaczyna się chyba od 400 PLN... budowa wyłącznie dla idei?
    pasierbo
    Poziom 10  
    e tam używane można kupić dużo taniej
    domator
    Poziom 13  
    Możesz zamieścić kod do tego procka lub skompilowany plik, nie znam się na programowaniu procesorów, jeśli nie chcesz zamieścić na forum to może indywidualnie mailem.
    xml2000
    Poziom 17  
    Witam kod do Uc można znaleść na stronie źródłowej tutaj jest link : http://elm-chan.org/works/smc/smc.zip jeśli się pomyliłem i wkleilem nie ten co trzeba proszę o informację to poprawie bo są 2 wersje jedna na attiny i druga na avr.