Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRANSMITER VIDEO mały zasięg

zbigmen 18 Kwi 2004 16:53 4942 10
  • #1 18 Kwi 2004 16:53
    zbigmen
    Poziom 11  

Kupiłem TRANSMITER VIDEO SENDER VS 2002 i chciałbym
    zwiększyć jego zasięg.Nadaje on na paśmie ok 220 MHz.
    Chcę go użuć do rejestrowania zdażeń w samochodzieie
    przeciw ewentualnym wandalom próbujących uszkodzić
    auto.Transmiter w połączeniu z mikro kamerką byłby
    dobrym urządzeniem do rejestrowania tych zdarzeń.
    Problem tkwi w zasięgu.Czy jest możliwe dodanie jakiejś
    końcówy mocy aby zwiększyć zasięg np.do 500m.
    Odbiór jest na TV na ok.12 kanale.

0 10
  • #2 20 Kwi 2004 10:35
    LWO
    Poziom 14  

Jakiś czas temu na Allegro były do nabycia hybrydowe końcówki mocy na pasmo ok. 200MHz. Myślę że to byłoby idealne rozwiązanie ponieważ końcówka taka ma bardzo prostą aplikację, Praktycznie wystarczyło by dodać tylko na wyjściu filtr dolnoprzepustowy typu PI żeby za mocno nie śmiecić. Regulacja mocy odbywa się przez regulację napięcia a z układu można było wydusić ok 20W. Należałpby jednak pamiętać o przepisach.

pozdr.

0
  • #3 20 Kwi 2004 13:16
    21777
    Poziom 11  

witam
    najlepiej byłoby zastosować antenę kierunkową (przy tej częstotliwości wymiary nie stanowią juz problemu) jednocześnie mamy problem legalności posiadania nadajnika z głowy. Anteny proponuje sprawdzić na www.dipol.com.pl

pozdrowienia
    Marek

0
  • #4 20 Kwi 2004 15:00
    zbigmen
    Poziom 11  

Cześć!
    No tak antena kierunkowa to dobry pomysł ale transmiter
    i kamerka mają być zamontowane w samochodzie i zasilane
    z akumulatora.Wystarczająca moc o zasięgu osiedlowym
    to myślę 2 waty powinno wystarczyć.Wiem że ten transmiter
    nie jest szczytem techniki ale skoro go kupiłem za naprawdę
    nie dużą sumę,chciałem go jakoś rozbudować.
    Interesuje mnie jakaś prosta aplikacja wzmacniacza w.cz
    o mocy 2W.Mój adres:zbigmen@tlen.pl

0
  • #5 21 Kwi 2004 10:12
    21777
    Poziom 11  

witam
    niestety schematu wzmacniacza wcz nie posiadam, natomiast mam gdzieś schemat nadajnikia telewizyjnego. Jeżeli nadal jesteś tym zainteresowany to daj mi znać wtedy go poszukam.

pozdrowienia
    Marek

0
  • #6 21 Kwi 2004 12:21
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Te proste Videosendery nadajace w pasmie TV, pracuja z modulacja amplitudy. Do wzmocnienia sygnalu potrzebny jest wzmacniacz LINIOWY, a wspomniana hybrydka jest przeznaczona do pracy FM. Poza tym ciezko bedzie samemu zbudowac taki wzmacniacz. Lepszym rozwiazaniem jest nadajnik na 1,2 lub 2,4GHz w FM'ie i do odbioru tuner SAT. To ma szanse powodzenia.

0
  • #7 21 Kwi 2004 13:38
    Marek Kolodziejczak
    Poziom 16  

podpowiem
    DWAserwis ma to w malym palcu twoje zadanie namowic go do wspolpracy budowal { TV ECHO we Wrocku }

0
  • #8 21 Kwi 2004 14:07
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Zgodnie z prawem na częstotliwości 220 MHz możesz nadawać mocą 20 mW pod warunkiem , że nie będziesz zakłucał pracy legalnych uzytkowników tego pasma .
    Praca mocą 2 W i do tego emisją zajmującą tak szerokie pasmo w tym zakresie częstotliwości jest łamaniem prawa ( chyba , że masz pozwolenie na taki nadajnik )
    Przed zbudowaniem tego nadajnika , pomyśl komu będziesz przeszkadzał i co będzie , jak ktoś zgłosi o zakłuceniach pochodzących z nielegalnego nadajnika .

0
  • #9 21 Kwi 2004 14:17
    SQ7FJA
    Poziom 13  

Spróbuj jeszcze inaczej, zamiast anteny wewnątrz samochodu wyprowadź 1/4 fali na dachu samochodu, to mała antenka nie będzie się żucać w oczy, a po stronie odbiorczej możesz założyć 4-5 elem. yagi, jeśli o odbiór w obrębie osiedla chodzi to powinno być dobrze. W ten sposób zapłacisz za kawałek aluminium i kabla a nie przegniesz co do mocy nadajnika

0
  • #10 23 Kwi 2004 02:52
    DWAserwis
    Poziom 29  

Marek Kolodziejczak napisał:
    podpowiem
    DWAserwis ma to w malym palcu twoje zadanie namowic go do wspolpracy budowal { TV ECHO we Wrocku }

HA - HA - HA :D
    Nadajnik TV jest w sumie bardzo prosty i jednocześnie skomplikowany i wymagający :wink:
    I żeby go wykonać to trzeba pamiętać że:
    normalny sygnał TV to modulacja jednowstęgowa z wyciętą falą nośną o 6dB i częstotliwością foni o 11dB.
    zwykły modulator AM daje dwie wstęgi boczne i potężną falę nośną (w Videosenderach) - przez co mocno sieje i zajmuje zaszerokie pasmo Wcz - czego nielubi PAR i szybko namierza takich delikwentów co zakłucają sygnał w okolicznych kablówkach, oprócz tego bardzo ważne jest zachowanie właściwego poziomu bieli. I modulacja jedno wstęgowa ma tą zaletę że nietracimy mocy na wzmacnianie niepotrzebnych śmieci które w TV i tak są wycinane - czyli około 90% mocy idzie w sygnał wizji a nie niecałe 30% jak w wideosenderach.

Najprościej żeby spełnić te wymogi to:
    Zdobyć na giełdzie modulator ze starych magnetowidów lub tunerów satelitarnych które działały na niskich kanałach, często niemiały pokretła tylko przełącznik co przełanczał kwarce i chodziły one na kanale TV 3 lub 5, były to też dużo więkrze puszki i to można kupić za 5-10zł i co najważniejsze miały one w środku modulator wizji z automatyką bieli i solidne modulatory foni z automatyką poziomu dewiacji FM.
    Wsadzić tam kwarc 38MHz lub przestroić go na tę częstotliwość potem ten sygnał wżucić na filtr SAW 38MHz(standardowy filtr fali powierzchniowej z TV) i z niego otrzymujemy symetryczny sygnał z wycietymi właściwie wstęgami i falami nośnymi - czyli prawie super czysty sygnał.

to wżucamy na sumator i sumujemy z jakimś sygnałem Wcz aby otrzymać częstotliwość jaką będzie się chciało , może to być jakiś nędzny generator lub nawet z synteza z jakiegoś TV i sobiee wtedy wybieramy dowolny kanał.
    Można wykożystać syntezę i głowicę z TV w której jest solidny generator i sumator (mieszacz) trzeba tylko wywalić stopnie wejściowe.

standardowo w TV używa się wzmacniacze symetryczne - niema z nimi problemów żadnych, niewzbudzają się i nie sieją tak łatwo Harmonicznych itp
    wykonanie ich jest też hiper proste - wystarczy uzyć symetryzatory antenowe na wejściach i wyjściach.

na wyjściu nadajnika trzeba dać filtr górno przepóstowy aby wyciąć ewentualne pozostałości z modulatora (38MHz, 31,5MHz , 6,5MHz) czyli typowa drabinka kondensator w szereg i cewka do masy i tak ze dwa / cztery razy.

z takiego nadajnika napewno uzyskamy idealny sygnał i żaden PAR tak szybko nieścignie.
    i jak zapewni się odpowiednie ekranowanie , spore odległości między stopniami i nieda cewek w jednej lini, że jedna będzie wpływać na drugą to musi działać.
    A koszt takiego nadajniczka to do 100 zł się można zmieścić - chyba że będzie się chciało użyć dużych mocy i na dużych częstotliwościach to koszt tranzystorów do stopnia mocy rośnie lawinowo - ale tu też nieproblem bo od ruskich, lub na giełdach krutkofalarskich można kupić tranzystory 30W i 600MHz po 10-20zł - to w mostku mamy spokojnie 50Wat, a to zasięg dookulny około 15-20km a przy antenach kierunkowych 3-5 razy więkrzy.
    można troszkę drożej dostać ruskie tranzystory polowe - na nich jeszcze prościej robi się wzmacniacze różnicowe - pracują napięciowo jak lampy a nie prądowo , przezco niema problemów z dryfowaniem prądu polaryzacji baz tranzystorów pod wpływem temperatury , i układy napięciowe niewzbudzają się tak łatwo jak prądowe.
    oprócz tego można zastosować hybrydy np Motoroli, które są stosowane w wzmacniaczach szerokopasmowych w TV kablowej i wtedy bez problemu można wyciągnąć nawet 10-20Wat i też można je stosować w układach mostkowych z symetryzatorami antenowymi.

Mój nadajnik TV miał 50Wat (choć podczas testów wyciągnęłam z jego około 100W) i chodził na 28kanale (527,25MHz) i przeszedł pomyślnie badania PIRu i działał przez ponad 2lata w TV ECHO - jedyny problem to było zachowanie stabilności cząstotliwości wizji gdzie uwczesny PIR czepiał się jak częstotliwość odpłynęła zaledwie o 150Hz - ale po zastosowaniu generatora wzorcowego dla syntezy w termostacie skończyły się problemy :)

0
  • #11 04 Wrz 2006 00:44
    me_super
    Poziom 29  

androot napisał:
    Lepszym rozwiazaniem jest nadajnik na 1,2 lub 2,4GHz w FM'ie i do odbioru tuner SAT. To ma szanse powodzenia.

Czy w takich prostych kamerkach na 1,2 lub 2,4GHz jest tylko VCO wystarowany sygnałem composite video? Bebechy takiej kamerki wyglądają tak: http://www.webx.dk/rc/tv-amp/tv-amp.htm i są bardzo podobne do modelu przewodowego, w ktorym nie ma modułu radiowego a sama płytka z CCD jest prawie identyczna.
    Wygląda na to, że sensor CCD zintegrowany jest z układem dającym composite video na wyjściu, na około jest tylko kwarc, jakieś elektrolity i rezystorki SMD.

0