Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie w. różnicowoprądowego- jakie mogą być przyczyny

11 Mar 2009 19:14 3902 12
  • Poziom 10  
    witam
    jak w temacie, instalacja 1,5 roku w budynku inwentarskim- oborze, zakładana przez firmę elekt. Różnicówka Legrand 40A 30mA ( co prawda jedna na 4 trzy faz. ; 11 jedno faz. obwodów oraz jedna podrozdzielnia).
    Przez pierwszy rok zdarzały się sporadyczne zadziałania wyłącznika, nie stanowiło to problemu. Obecnie "wyskakuje" w najmniej oczekiwanym momencie np.: 1. włączenie monitora komp. podłączonego przez UPS-a, jak również poza nim.
    2. włączanie świetlówki,
    3. w trakcie pracy myjki wysokociśnieniowej ( podłączona jest przewodem cztero- żyłowym w oryginale),
    4. podczas procesu mycia się zbiornika mleka ( mech. programator myjni, silniki jednofazowe),
    5. podczas włączania dojarki (pompa próżniowa, elektronika związana z automatyką udoju),
    6. włączenie bojlera, konkretniej grzałki (od początku był problem z grzałką, firma nie chciała wymienić na nową, więc elektryk odpiął przewód PE od obudowy w/w i jakiś czas było ok)

To tak w skrócie. W trakcie pracy jest to uciążliwe tym bardziej że gaśnie również światło, potrafi wyłączyć komputer pomimo UPS-a. Ponowne załączenie po wyzwoleniu wymaga wyłączenia wszystkich"esów" i po kolei ich włączanie, każdy pojedyńczo.

Czy potraficie udzielić porady co z tym zrobić? Czy mógł ulec awarii w. różnicowoprądowy?

Zacznij kolego od poprawy tytułu - na "bardziej regulaminowy" [11]
    [Akrzy]
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 39  
    NAleży skontrolowac sam wyłącznik, ale ja bym stawiał na jakieś upływy w instalacji ( co też można zmierzyć łapiąc cęgami odpowiednio czułego miernika za przewód/y fazowy i N jednocześnie. Jak wykaże prąd np 10mA to dowolny prąd ładowania zasilacza impulsowego, zapalenia jarzniówek dołoży na chwilkę z 10mA a 20mA juz potrafi wyzowlić sprawny WR.
    Aświatła na WR - to przesada, niema takiego wymogu ( chyba że w oborze - nie robiłem takiego obiektu)
    Pozdr.J.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 16  
    Przyczyną zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego może być to,że całkowity prąd upływu instalacji elektrycznej o której tu mowa jest większy w pewnych warunkach od prądu przy którym różnicówka nie powinna wyłączyć czyli od 15 mA. Powyżej 15 mA wyłącznik może już zadziałać. Należy zastosować jeszcze jeden wyłącznik i rozdzielić obwody na dwa wyłączniki. A odłączenie przewodu PE - tego nie powinno się robić!!! Samą różnicówkę można poddać badaniu, ale trzeba posiadać odpowiedni miernik lub wykonać to metodą techniczną.
  • Poziom 17  
    Być może jest to awaria samej różnicówki. Jednak prawdopodobnie tak nie jest, ponieważ po odłączeniu obwodów (wyłączenie esów) wyłącznik daje się włączyć. Pewnie któreś z urządzeń odbiorczych lub sama instalacja ma prądy upływowe. Efekt tego typu może występować nawet wtedy, gdy będą ze sobą połączone przewody neutralny i ochronny i nie musi to być połączenie czysto elektryczne. Wystarczy że do obudowy któregoś urządzenia jest połączony przewód neutralny
    (zerowy) a ta obudowa styka się z ziemią lub elementami przewodzącymi połączonymi z ziemią, może to być też przez wodę ( np. pompa wody na gumowych kołach niby nie ma styku obudowy z ziemią, jednak woda pompowana nawet przez gumowy wąż jest przewodnikiem i potrafi połączyć nieprawidłowo połączony do obudowy przewód neutralny, który ma służyć jako ochrona od porażeń, z ziemią poprzez przykładowo wpompowywanie wody do jakiegoś metalowego zbiornika lub rury połączonej z ziemią-pompa w tym przypadku wcale nie musi być uruchomiona, wystarczy że w przewodach znajduje się woda). W takim przypadku (połączenia tych przewodów) wyłączenie może następować dopiero przy włączeniu jakiegoś odbiornika elektrycznego, nie ważne jakiego. Bardzo ważne jest więc prawidłowe połączenie tych dwóch przewodów, ochronnego i neutralnego. Neutralny nie może być podłączony brzydko mówiąc do obudowy urządzeń - nie może służyć jako ochrona od porażeń. Do tego jest przeznaczony, specjalny przewód żółto-zielony. Jeżeli urządzenie potrzebuje do swojej prawidłowej pracy oprucz trzech lub innej ilości faz, przewodu neutralnego-zera to ten przewód musi być doprowadzony oddzielnie. Nie można wykorzystać jednego przewodu neutralnego-zera do zasilania i ochrony podłączonej do obudowy zarówno w urządzeniu jedno jak i wielofazowym, zasilanie musi być doprowadzone przewodem pięcio-żyłowym lub trzy-żyłowym w instalacji jednofazowej. Jeżeli nie jest uszkodzona różnicówka, jest to bardzo prawdopodobna przyczyna tego problemu. Piszesz o myjce wysokociśnieniowej, nie wiem ale przypuszczam że jest trójfazowa podłączona przewodem 4-żyłowym. Jeśli tak to wina może być w połączeniu tych przewodów. Do nowych instalacji powinno się stosować gniazda pięciostykowe. Jeżeli jest czterostykowe to może być właśnie ten problem - nieodpowiednie połączenie przewodów, bo "możemy" (przynajmniej praktycznie) podłączyć albo neutralny-zero, albo ochronny(pomijając mostek który jest założony w metalowych gniazdach siłowych). Niedopuszczalne jest połączenie razem tych dwóch przewodów w samym gnieździe siłowym ani jednofazowym-wtyczkowym. Nie można też robić mostków w gniazdach jednofazowych od zera do styku ochronnego. Pozdrawiam życzę udanej analizy, a jest wiele możliwości do sprawdzenia.
  • Poziom 16  
    Kolega BC313 ma rację - za wyłącznikiem różnicowoprądowym przewód PE i N nie może się łączyć ze sobą. A gdy do obudowy urządzenia będzie podpięty przewód N może dochodzić do zadziałania różnicówki.
  • Poziom 10  
    1. to mój pierwszy post na tym Forum więc proszę Kolegów o poradę w jaki sposób mam zmienić tytuł? :|
    2. nie jestem elektrykiem, znam ogólne zasady instalacji elektrycznych, ale tego akurat sam nie składałem, tylko fachowcy w swoich dziedzinach. ekipa elektryków ogólna instalacja oraz podzespoły człowiek za nie odpowiedzialny. Wszystko nowy sprzęt, więc nie sądze aby popełnili błąd z podpięciem do obudowy przewodu N. Elementy metalowe są uziemiane PE. Poza przez rok czasu było ok, dopiero ostatnie półrocze są problemy. Chyba że wszechobecna wilgoć powoduje jakieś zwarcia.
    3. Myjka trzy fazowa, oryginalny przewód cztero żyłowy. Różnicówka wyskakuje w trakcie pracy niezależnie od czasu.

Muszę ściągnąć elektryka (brak czasu, dużo zajęć... :D ) aby dokonał pomiarów.

Jak wygląda pomiar upływów? czy to jest dokonywane w rozdzielni czy też przy urządzeniach końcowych.

Z góry dziękuje za odpowiedzi
    Pozdrawiam

Należy w pierwszym poście "kliknąć" przycisk "zmień", i zwyczajnie zmienić tytuł- potem "kliknąć" ponownie "wyślij"

[Akrzy]
  • Poziom 17  
    Problem może stanowić też pogarszający się stan grzałki w bojlerze, powodującej upływność prądu. Proponuję na początek go odłączyć i sprawdzić czy usterka nie ustąpi. Przewód PE nie powinien być odłączony, nie rozumiem dlaczego był problem z reklamacją - ale to już inna bajka.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Problem może stanowić też pogarszający się stan grzałki w bojlerze, powodującej upływność prądu. Proponuję na początek go odłączyć i sprawdzić czy usterka nie ustąpi.

pomimo odłączenia bojlera problem występuje. W trakcie mycia zbiornika pomaga.
  • Warunkowo odblokowany
    Jeżeli w oświetleniu są oprawy świetlówkowe to one mogą być przyczyną problemu.Zdarza się że kondensatory do poprawy współczynnika mocy stosowane w oprawach czasami mają upływ do obudowy lampy i tego typu uszkodzenie jest trudne do wykrycia.Przyczyną mogą też być owady w lampach lub w puszkach
  • Poziom 17  
    "pomimo odłączenia bojlera problem występuje. W trakcie mycia zbiornika pomaga"

Czy możesz jaśniej napisać co rozumiesz przez

W trakcie mycia zbiornika pomaga.
  • Poziom 28  
    z mojej praktyki to przewód N jest podłączony na obudowe któregoś urzadzenia zamiast PE, i efekt jest taki jak piszesz wystarczy zawilgocenie danego urządzenia lub dotknięcie go ręką.
    miałem taki przypadek z kompresorem a podłączali go starzy fachowcy jak mówił klient.
    Niech fachowiec którego zaprosisz szuka po wtyczkach lub przedlużkach gdzie jest zamieniony PE z N, lub jest zrobiony mostek z N na obudowę. Np wykorzystany przewód 4zyłowy zamiast 5zyłowego.

Ale każdy przypadek jest inny, przy zwarciu PE z N wywali RCD od razu.

pozdrawiam. :D
  • Spec od Falowników
    Po prostu przez te półtora roku nainstalowałeś, Kolego, komputerów, dojarek i innych gratów ponad miarę. Żadne urządzenie z osobna nie powoduje wyłączenia, dwa równocześnie też nie, ale czterdzieści to już się zdarzy. Raz padnie na komputer, kiedy indziej na świetlówkę... Któryś kolejny impuls przekracza tolerancję RCD.
    2 miesiące temu robiłem analogiczny przypadek w firmie, gdzie na początku było pewnie z 5 komputerów na jednym RCD 30mA, a w końcu było ich trzydzieści i dwie kasy fiskalne, UPSy, kamery i diabli wiedzą co jeszcze (świetlówki oczywiście też). Dwa razy dziennie mieli wyłączenie, panika, różne kombinacje z przedłużaczami bez ochrony i wkładanie wtyczki tak albo siak do gniazdka (zależy, kto ostatnio włączył komputer - na tego wina). Ja korzystając z tego właśnie przedłużacza bez ochrony zmierzyłem upływ pomiędzy obudową a PE miliamperomierzem na kilku pecetach - i wszystko jasne. Wypisałem receptę na drugą różnicówkę i rozdzieliłem obwody po połowie - na razie jest spokój.
  • Poziom 10  
    BC313 napisał:
    Czy możesz jaśniej napisać co rozumiesz przez

W trakcie mycia zbiornika pomaga.

miałem na myśli że w trakcie pracy myjni odłączenie zasilania na bojlerze pozwala na dokończenie mycia bez wyłączania różnicówki.

Dziękuje za odpowiedzi. Niewiem czy sam coś wskóram ze znalezieniem problemu. Prawdopodobnie potrzebna będzie wizyta elektryka z dobrym miernikiem plus drugą różnicówką i przebudowa instalacji (niewiem jak to sie zmieści w rozdzielni gdzie pozostają dwa wolne pola).

Pozdrawiam