Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał audio dzielenie, łączenie, wzmacnianie - pytanie.

dziku727 11 Mar 2009 19:51 4021 7
  • #1 11 Mar 2009 19:51
    dziku727
    Poziom 10  

Witam.

Mam pytanie związane z dzieleniem i niewielkim wzmacnianiem sygnału audio. Muszę znaleźć rozwiązanie na następujący problem: mam jedno stereofoniczne wyjście audio, a muszę zrobić coś aby mając stereofoniczne wyjście mieć jeszcze jedno monofoniczne (które sumowało by sygnał lewy i prawy). Nie potrafię inaczej(prościej) wytłumaczyć o co mi chodzi. Ważne jest aby w każdym z trzech wyjść był sygnał o takiej samej mocy, czyli np. 0,7V.

Z góry bardzo dziękuję za fatygę.
    Pozdrawiam.

0 7
  • #2 12 Mar 2009 16:22
    911676
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 04 Lip 2011 09:44
    omjez328
    Poziom 9  

Czy w przypadku, gdy nie potrzebuję regulacji wzmocnienia, mórgłbym ten schemat ograniczyć do R1, D1 i R2, D2?
    I jeszcze jedno pytanie (nie jestem eletronikiem) w jakim celu zastosowano rezystory R1 i R2? Czy chodzi o to żeby zsumowany sygnał nie był za "silny"?

0
  • #4 04 Lip 2011 09:48
    krzyjak
    Poziom 29  

omjez328 napisał:
    Czy w przypadku, gdy nie potrzebuję regulacji wzmocnienia, mórgłbym ten schemat ograniczyć do R1, D1 i R2, D2?
    I jeszcze jedno pytanie (nie jestem eletronikiem) w jakim celu zastosowano rezystory R1 i R2? Czy chodzi o to żeby zsumowany sygnał nie był za "silny"?

Poczytaj tu o wzmacniaczu sumującym.

0
  • #5 04 Lip 2011 09:55
    omjez328
    Poziom 9  

Dla mnie to czarna magia.
    Potrzebuję tylko zsumować sygnał z dwóch kanałów (stereo) w jeden (mono).
    Proszę o krótką odpowiedź na pytanie: czy wystarczy zastosować po jednym rezystorze i jednej diodzie na kanał przez ich polączeniem? Czyli ograniczyć powyzszy schemat do R1, D1 i R2, D2?

0
  • #6 04 Lip 2011 20:15
    stasiekm
    Poziom 29  

nie należy wstawiać diod do sumatora audio bo in napięcie przewodzenia jest porównywalne z wartością sumowanego sygnału -powstaną bardzo duże zniekształcenia nieliniowe, nawet dla diod germanowych ( A swoją drogą ciekawie mnie gdzie można teraz dostać diody serii AAP...)
    W najprostszej wersji sumatora wystarczą dwa rezystory od każdego z wejść do wyjścia. Dla tego konkretnego zastosowania proponuję 470om do 1kOm

0
  • #7 04 Lip 2011 20:54
    omjez328
    Poziom 9  

Takie diody (AAP153) kupiłem dzisiaj w sklepie elektronicznym w Lublinie. Sprzedawca powiedział, że właśnie mieli je zlikwidować.

A co do sumatora, to w przypadku, gdy chciałbym wykorzystać kanały stereo przed ich "zsumowaniem" do wejścia liniowego we wzmacniaczu (słuchawkowym), to czy "zsumowanie" nie spowoduje zwarcia i efektu, że na wzmacniaczu będą oba jednakowe kanały (mono). Myślalem, że diody zabezpieczą przed takim efektem. Zsumowane kanały (czyli mono) potrzebne mi są z kolei do wejścia do monitora mono.
    Nie znam się na elektronice, więc z góry przepraszam jeżeli moje putania są głupie

0
  • #8 04 Lip 2011 21:38
    398216
    Użytkownik usunął konto