Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnał audio dzielenie, łączenie, wzmacnianie - pytanie.

dziku727 11 Mar 2009 19:51 4846 7
    dziku727
    Level 11  
    Witam.

Mam pytanie związane z dzieleniem i niewielkim wzmacnianiem sygnału audio. Muszę znaleźć rozwiązanie na następujący problem: mam jedno stereofoniczne wyjście audio, a muszę zrobić coś aby mając stereofoniczne wyjście mieć jeszcze jedno monofoniczne (które sumowało by sygnał lewy i prawy). Nie potrafię inaczej(prościej) wytłumaczyć o co mi chodzi. Ważne jest aby w każdym z trzech wyjść był sygnał o takiej samej mocy, czyli np. 0,7V.

Z góry bardzo dziękuję za fatygę.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    omjez328
    Level 10  
    Czy w przypadku, gdy nie potrzebuję regulacji wzmocnienia, mórgłbym ten schemat ograniczyć do R1, D1 i R2, D2?
    I jeszcze jedno pytanie (nie jestem eletronikiem) w jakim celu zastosowano rezystory R1 i R2? Czy chodzi o to żeby zsumowany sygnał nie był za "silny"?
    krzyjak
    Level 29  
    omjez328 wrote:
    Czy w przypadku, gdy nie potrzebuję regulacji wzmocnienia, mórgłbym ten schemat ograniczyć do R1, D1 i R2, D2?
    I jeszcze jedno pytanie (nie jestem eletronikiem) w jakim celu zastosowano rezystory R1 i R2? Czy chodzi o to żeby zsumowany sygnał nie był za "silny"?

Poczytaj tu o wzmacniaczu sumującym.
    omjez328
    Level 10  
    Dla mnie to czarna magia.
    Potrzebuję tylko zsumować sygnał z dwóch kanałów (stereo) w jeden (mono).
    Proszę o krótką odpowiedź na pytanie: czy wystarczy zastosować po jednym rezystorze i jednej diodzie na kanał przez ich polączeniem? Czyli ograniczyć powyzszy schemat do R1, D1 i R2, D2?
    stasiekm
    Level 30  
    nie należy wstawiać diod do sumatora audio bo in napięcie przewodzenia jest porównywalne z wartością sumowanego sygnału -powstaną bardzo duże zniekształcenia nieliniowe, nawet dla diod germanowych ( A swoją drogą ciekawie mnie gdzie można teraz dostać diody serii AAP...)
    W najprostszej wersji sumatora wystarczą dwa rezystory od każdego z wejść do wyjścia. Dla tego konkretnego zastosowania proponuję 470om do 1kOm
    omjez328
    Level 10  
    Takie diody (AAP153) kupiłem dzisiaj w sklepie elektronicznym w Lublinie. Sprzedawca powiedział, że właśnie mieli je zlikwidować.

A co do sumatora, to w przypadku, gdy chciałbym wykorzystać kanały stereo przed ich "zsumowaniem" do wejścia liniowego we wzmacniaczu (słuchawkowym), to czy "zsumowanie" nie spowoduje zwarcia i efektu, że na wzmacniaczu będą oba jednakowe kanały (mono). Myślalem, że diody zabezpieczą przed takim efektem. Zsumowane kanały (czyli mono) potrzebne mi są z kolei do wejścia do monitora mono.
    Nie znam się na elektronice, więc z góry przepraszam jeżeli moje putania są głupie
    User removed account
    User removed account