Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

filter aktywny, jak policzyć częstotliwość

set1990 11 Mar 2009 22:14 1886 8
    set1990
    Level 10  
    Chciałbym zrobić coś takiego jak w kicie avt2490, tylko z regulacją trój punktową Low Mid Hig, czyli troche trzeba by było go przerobić. Są tam filtry takie jak na zdjęciu
    , nie wiem jak policzyć częstotliwości tych filtrów ich jest 5 a ja chce 3 czy ktoś mógłby mi podać jakieś wzory i objaśnił co i jak
    jestem także otwarty na propozycje innych korektorów barwy dźwięku z tym że pod 12V byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc
  • Helpful post
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    R3, R8, C2 i T1 tworzą układ symulujący indukcyjność o wartości przybliżonej:

$$Lx\approx\ R3*R8*C2$$ [H]

i podobnie jest dla innych kanałów.

układ ten z pojemnością C3 tworzy szeregowy układ rezonansowy o częstotliwości środkowej:

$$f0=\frac{1}{2*\Pi*\sqrt{Lx*C3}}$$

w tym układzie R8 musi być dużo większe niż R3. Przeważnie takie układy wykonuje się z wtórnikami na wzmacniaczach operacyjnych zamiast wtórnika na tranzystorze.
    set1990
    Level 10  
    rozumiem dla częstotliwości rezonansowej całe napięcie będzie odkładać się na obwodzie LC czyli przesunięcie potencjometru spowoduje wytłumieni tej częstotliwości albo pozostawienie bez zmian i wzmacniacz ją wzmocni (tak jest w tym kicie)
    gdy chce zamiast 5, 3 punkty prócz znalezienia pojemności dla których częstotliwość rezonansowa będzie odpowiednia muszę chyba także zmienić coś aby nie było częstotliwości dla których regulacja nie będzie następować. I dlatego zadaje kolejne pytanie który parametr jest odpowiedzialny za pasmo przenoszenia tego obwodu rezonansowego i jak można obliczyć szerokość tego pasma, znaczy częstotliwości graniczny?? Jak mogę rozszerzyć to pasmo?? Z góry dziękuje za pomoc
    :D
  • Helpful post
    Paweł Es.
    Ponieważ to są ekwiwalenty szeregowych układów rezonansowych to ich impedancja dla częstotliwości f0 jest najmniejsza i rośnie w miarę oddalania się od f0 (w obie strony). Taki pojedyńczy kanał zależnie od położenia potencjometru (tu PR1) działa jak dzielnik napięcia (z rezystorem R2) zależny od częstotliwości i wtedy im bliżej f0 tym większe tłumienie albo, w drugim (dolnym) położeniu potencjometru jest włączony w obwód sprzężenia wzmacniacza i z rezystorem R21 powoduje podbicze danego zakresu częstotliwości.

W tym układzie regulacja pasma jest problemem ponieważ zmiana elementów odpowiedzialnych za jego szerokość zmienia jedocześnie inne parametry układu: f0 i zakres regulacji podbicia/osłabienia maksymalnego dla danego pasma.
    W tym układzie i dla tych wartości rezystorów R3, R8 i R13 dla częstotliwości środkowej układ "LC" ma rezystancję ok. Rs=1200Ω
    co można przeliczyć na pasmo danego toru filtru:

$$B=\frac{f0}{Q}$$

gdzie

$$fo=\frac{1}{2*\Pi*\sqrt{Lx*C3}}$$

Lx≈R3*R8*C2

$$Q=\frac{\omega*Lx}{Rs}$$

$$Rs=((\frac{1}{gm}+\frac{R3}{\beta})||R13)+R8$$ dla f0

$$\beta$$ - wzmocnienie stałoprądowe tranzystora dla danego prądu kolektora

gm - transkonduktancja tranzystora ≈ $$\frac{Ic}{Ut}$$

gdzie Ut - napięcie termiczne wynoszące w temperaturze pokojowej ok. 26mV

Prąd $$Ie\approx\ Ie=\frac{Ub-Ube}{R13}$$

gdzie Ub napięcie na bazie tranzystora, w tym układzie jest to ok. 4.7V

W przybliżeniu maksymalne tłumienie dla fo wynosi:

$$20*log(\frac{Rs}{R2+Rs})$$

Maksymalne podbicie dla fo wynosi ok.

$$20*log(\frac{R21}{Rs})$$

Powyższe wzory są prawdziwe dla pojedyńczego członu "LC" w tym układzie, jeżeli jest ich więcej to należy uwzględnić ich wzajemne oddziaływanie zmieniajace się z częstotliwością.

Jak widać przeliczenie tego układu na mniejszą ilość pasm jest dość kłopotliwe. :D
    set1990
    Level 10  
    korzystając z okazji że odpisał mi człowiek który chce i potrafi mi pomóc pozwolę zadać sobie jeszcze jedno pytanie co prawda znalazłem tematy poruszające te zagadnienie ale jasnego opisu czy linku do artykułu który jasno wyjaśnia nie znalazłem:|

Chodzi mi o policzenie elementów wzmacniacza (np. OE m.cz). W pewnej książce mam to opisane ale jak dla mnie to nie wygląda jak przykład mający w edukować tylko wyprowadzenie wzorów oparte na dość dużej posiadanej wiedzy. Mówiąc prościej nic nie kumam. Jeśli mogę prosić o taki opis krok po kroku wiem że to dużo pisania i objaśniania
    Paweł Es.
    Narysuj schemat tego o co pytasz
    set1990
    Level 10  
    Chodzi mi o coś takiego
    Na zakładanych parametrach mi nie zależy bo chodzi mi tylko o wzory i metodę. Pomyślałem że łatwiej będzie policzyć 3 wzmacniacze z czego jeden przenosiłby tylko niskie częstotliwości drugi średnie a trzeci wysokie, a na końcu wzmacniacz operacyjny sumujący:D
    Paweł Es.
    Tyle, że ten układ nie ma specjalnych własności filtrujących. Owszem dolna częstotliwość graniczna zależy od pojemności w układzie i rezystancji ale górna wynika z parametrów tranzystora i leży daaaaleko za pasmem akustycznym !
    set1990
    Level 10  
    A mógłbyś pokazać jak policzyć elementy mimo że moja koncepcja była błędna. I jeszcze taka prośba o omówienie pozostałych elementów tego avt2490.:|