Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bistabilny

11 Mar 2009 22:29 6989 6
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hej,
    Potrzebuje wykonać obwód sterujący załączaniem 2 osobnych instalacji.
    Problem w tym, że obwody dołączane do systemu, mogą być tylko w momencie kiedy ten jest wyłączony (stacyjką).
    Na panelu mają być 2 zespoły przycisków I/0 i stacyjka do załączania systemu.
    Czyli całość wygląda tak, wyłączamy stacyjkę, system gaśnie i tylko teraz można dołączyć lub odłączyć dodatkowe obwody. Po włączeniu stacyjki przyciski pozostają nieaktywne.

Myślałem nad zastosowaniem przekaźników bistabilnych, od których kluczykiem odłączać będę zasilanie, jednak nie mogę znaleźć przekaźników dwu cewkowych na szynę DIN.

Może ktoś z Was ma lepszy pomysł, albo podsunie gotowe rozwiązanie.
    Takie przyciski chciałbym zastosować:
    Przekaźnik bistabilny
  • Admin Elektroenergetyka
    Zastosuj zwykły stycznik / przekaźnik który po przekręceniu stacyjki odłączy przycisk "załącz" na pulpicie. Oto chodzi Koledze? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
    Stacyjka ma blokować tylko możliwość przełączania. Coś jak blokada zmiany biegu bez wciśniętego sprzęgła:)
  • Admin Elektroenergetyka
    To tak jak pisałem wyżej, przekręcając kluczyk uruchamiasz stycznik który rozwiera przewody od przycisku "załącz" i ewentualnie zwiera przewody od przycisku "wyłącz". Wystarczy dobrać odpowiedni stycznik lub przekaźnik i pobawić się w połączeniach styków.
    A czy jest jakiś konkretny stycznik przystosowany pod sterowanie dwoma przyciskami monostabilnymi? Taki stycznik załatwiłby sprawę.
  • Poziom 22  
    Witam
    Proponuje taki schemat, czasówki są po to aby po przełączeniu stacyjki stycznik nie puścił, wystarczy krótki czas kilkanaście milisekund
  • Poziom 36  
    Witam
    Łukasz-O podał najprostsze rozwiązanie, do tego celu nada się każdy stycznik ze stykami pomocniczymi NO.
    P.s.
    Jeszcze prościej będzie zastosować stacyjkę blokowaną w dwóch położeniach po wyjęciu kluczyka.