Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

isdn nt+nt jak połączyć

11 Mar 2009 23:10 4178 15
  • Poziom 13  
    witam

Mam pewien problem natury technicznej. Jak w łatwy i TANI (przede wszystkim tani) sposób połączyć ze sobą dwa zakończenia NT. Zakup centrali raczej odpada chyba, że jej koszt zamknie się w 100zł. Myślałem o podniesieniu linii do napięcia zasilania (dla ISDN to chyba coś około 100V), ale nie wiem czy to ma sens. Gdzieś na elce w którymś tam temacie ktoś wspomniał expandery, ale tu się kończy to co na ten temat znalazłem.

Moje NT to produkty alcatela NTtwin+.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 17  
    Pytanie zasadnicze ...
    Czemu ma służyć takie połączenie NT ???
    Bo jeślido jednego NT ma być zapięty aparat ISDN i do drugiego również, a połączenie między NT ma umożliwić połączenie między tymi aparatami to jest to po prostu niewykonalne....
    Odsyłam do literatury źródłowej p.t. "Istota Sieci ISDN" autorstwa Krzysztofa M. Brzezinskiego wydane nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej z 1999r...

Miłej lektury...
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 21  
    Może prościej.
    Co właściwie chcesz uzyskać?
  • Poziom 13  
    może na początek powiem ze jestem studentem telekomunikacji, ale jak wiadomo studentom brakuje wiedzy praktycznej. Książkę Brzezińskiego i kilka innych znam i traktuje raczej jako podręcznik.
    Najprościej w świecie mówiąc chce wykorzystać jedną z usług sieci ISDN - teleakcje (komunikacja tylko w kanale D SAPI=12). Wiem ze komunikacja w kanale D jest nietaryfikowana, ale nie mam dostępu do sieci publicznej. I tak jak w poprzednim poście chcę zmontować kawałek sieci tanim kosztem. Wykorzystywać to będę tylko do testów urządzeń, więc nie ma sensu inwestować w to góry złotówek.

moje pytanie dodatkowe: jaka jest różnica w podłączeniu aparatów ISDN czy zwykłych DTMF do NT skoro komunikacja na styku U i tak jest standaryzowana i zawiera pełne struktury ramek?
  • Poziom 13  
    Jack14 napisał:
    A jak niby zwykły telefon analogowy ma odbierać informacje cyfrowe?

a tak, że zakończenia NT dostępne na rynku (inaczej niż książkowe, te są zróżnicowane na NT1 i NT2) są trochę bardziej rozbudowane i poza wyjściami cyfrowymi mają również dwie linie analogowe do których możemy podłączyć analogowy telefon.

Odległość w moim przypadku nie ma znaczenia - może to być nawet metr, jak napisałem to będzie "sieć" tylko do testów urządzeń.

PDF z liku również juz przeczytałem, nie ma tam nic więcej niż w książce wspomnianego Brzezińskiego.

Potrzebuje informacji praktycznych rzekłbym "trików", jak oszukać linię tak żeby NT "myślał" ze po drugiej stronie ma centralę.

Z teorii wiem, że komunikacja NT - centrala jest bardzo podobna w obydwie strony, ale czy można tam postawić "=" nie wiem? W celu sprawdzenia należało by podciągnąć linie do zasilania, ale też nie wiem jak NT zareaguje. Ale to tylko moje przypuszczenie ile w tym słuszności oceni czas i wy.
  • Poziom 21  
    Po pierwsze trochę mylisz pojęcia, zakończenia NT "dostępne na rynku" to skrót myślowy.
    NT kończy się stykiem S i w tej samej obudowie jest konwerter ze stykiem R do linii analogowych.
    Tak jak napisał Jack14 aparat analogowy nie odbierze informacji cyfrowych więc są one konwertowane na sygnalizację analogową, dzwonek, DTMF itp. ale nie jest to funkcja właściwego NT (czyli tak naprawdę NT1 i NT2) tylko konwertera na styk R.

Styk U nie jest wystandaryzowany w takim rozumieniu jak styk S i dlatego NT są konieczne na zakończeniu linii.

Żeby NT "myślało", że ma na drugim końcu centralę musi dostać linię ze stykiem T, nie sądzę żeby dało się to zasymulować innym NT ale przyznaję, że nie zgłebiałem tematu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    isdn nt+nt jak połączyć

Styki użytkownika z siecią

Oto przykład książkowy, jeśli kogoś interesuje w dalszej części źródła znajdują się konfiguracje urządzeń.

"... blok NT2. Jest to inteligentny interface między zakończeniem łącza abonenckiego a terminalem. Może przybierać zarówno bardzo prostą formę (będąc zredukowanym wręcz do zera) lub stanowić skomplikowany koncentrator, multiplekser. lub komutator zamykający ruch między poszczególnymi terminalami abonenta. Głównym zadaniem NT2 jest bowiem umożliwienie podłączenia do linii wielu urządzeń końcowych, ... ."
    D. Kościelnik Struktura logiczna i sprzętowa sieci ISDN.
    Czyli jak napisano NT2 jest tylko multiplekserem.

Pisząc "urządzenia dostępne na rynku" miałem na myśli fizyczne urządzenia, na przykładzie "NT1" stosowanych przez TP. To NT może być podłączone w kilku konfiguracjach co oznacza, iż ma w sobie niejako NT1 i NT2 plus TA, czyli ów konwerter C/A. Urządzenie to jest zakończone stykami:
    - U od strony "centrali"
    - S/T cyfrowe wyjście do podłączenia terminala (terminali)
    - R do terminala analogowego.

Wynika z tego, że NT (fizyczne używane przez TP) może pracować z urządzeniami dołączonymi stykiem S (punkt - wielopunkt) lub T (punkt - punkt), a literatura omawiając charakterystyki styków traktuje S i T równo, gdyż są one bardzo podobne jeśli nie identyczne.
    Fakt, styk U nie jest standaryzowany międzynarodowo, ale jest.
    Styk U to nasze "gniazdko w ścianie" łączące nas ze światem linią 2 przewodową, tu rozwiązuje się problem, dlaczego NT jest instalowane u użytkownika. Otóż dlatego, że podczas wprowadzania sieci ISDN przyjęto wykorzystać istniejącą infrastrukturę z liniami 2 przewodowymi, a jak wiadomo ISDN to 4 "linki" więc NT ma zapewnić dopasowanie.

W tym miejscu dochodzimy do tego czego szukam "jak połączyć NTeki", połączenie na styku U (a nie S czy T) czyli na linii 2 przewodowej, takiej jaką doprowadza do naszego domu telekomunikacja. Tak jak napisałem komunikacja w obydwie strony (NT>centrala i centrala>NT) jest podobna (jak bardzo "podobna" nie wiem) z tą różnicą, że "centrala" zasila nam linię i prosiłbym o pomoc w zbudowaniu układu który dostarczy zasilanie do tej linii i nie uszkodzi NT.

kolego R-MIK napisz gdzie można znaleźć, kupić taki expander, skoro takowy istnieje?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Widzę, że temat jest dalej "gorący" to zadam pytanie:
    Czy myślisz, że aby połączyć ze sobą dwa zakończenia sieciowe NT1 wystarczy doprowadzenie do nich odpowiedniego zasilania np.110V (styk U)?
    Jeśli uważasz, że tak to odpowiedz po co w takim razie centrala miejska (no chyba że tylko w twoim założeniu do bilingowania rozmów lub wcale nie potrzebny element w sieci ) i może nam (mi) wytłumaczysz dlaczego nikt przed tobą nie wpadł na ten pomysł?

ps

Zastanawiałem się nad prostym przykładem opisującym Twoje absurdalne teorie i chyba znalazłem:
    -dwa telefony analogowe (na klawiaturę DTMF)
    Jeśli oba połączysz ze sobą i podasz napięcie na "linię" (np 4,5V) to nawet możesz sobie porozmawiać (oczywiście jak podniesiesz mikrotelefony)
    Ale jak wybierać będziesz numer tego drugiego telefonu?
    O dzwonienie nawet nie zapytam.

Jeśli przesadziłem to przepraszam ale tematów dot. ISDN w formie literatury czy elektronicznej zostało już przedstawionych tyle, że chyba wystarczy, a jeśli mało to naprawdę w sieci jest tyle różnych opisów.

(Zachęcam do czytania na temat "co to jest warstwa 1,2 i 3")

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Jack14 i tu masz racje chciałem juz dawno napisać ale jakośc sie wstrzymałem bo moze ktos więcej wie ode mnie i ...
    Chociaz w jednej rzeczy nie masz racji jezeli chodzi o telefony analogowe - mozna wywołac dzwonienie przez generator - stare telefony polowe MB (ale to taki żart..)
    Co do ISDN to jeszcze uzupełnię, że oprócz zwykłekj sygnalizacji w kanale D wystepuja sygnały typu synchronizacja a tego to juz żaden NT ni epotrafi wygenerować i między innymi po to jest centrala aby zsynchronizowac cała sieć bez tego ani rusz.
    Nawet proponowane urzadzenia typu Expander to tylko nie pomoga bo one przekształcaja styk S0 na U i odwrotnie (styk S0 to maksymalnie 1000 m dla PP a do 200 m PMP) więc słuzy to do wyniesienia z central abonenckich nie posiadajacych styków U S0 na duże odległości (sam stosowałem w wielu rozwiązaniach do prostego "sieciowania " central odległych o kilka kilometrów). Urządzenia te sa niestety dość głupie i ni epotrafią przenieśc bardziej rozbudowanej sygnalizacji - mi sie udało tylko DSS1 i ITR6 , ni eposzła żadna QSIG czy CORNET) ale i w takim przypadku bez centrali ani rusz
  • Poziom 37  
    Wpadłem na jeszcze lepszy pomysł:
    A jak by tak połączyć dwa telewizory złączem antenowym?
    "Puszczać" coś na jednym i oglądać na drugim i nawet odwrotnie (przecież to takie proste)

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Kolego Jack14 gdybyś "poczytał", tak jak sugerujesz, na temat warstwy 1 do 3 i dodatkowo o komunikacji na styku U zauważyłbyś, ze moje „teorie” jak to nazwałeś nie są aż tak absurdalne. Fakt, może w tej literaturze nie jest to opisane bit po bicie ze wszystkimi szczegółami, ale myślę, że jest całkiem dobrze.
    To z tej literatury przeczytałem, że:
    „Struktura ramki jest identyczna dla obu kierunków transmisji.”
    A teraz coś o dzwonieniu ;)
    „W celu nawiązania połączenia jedno z nich (to które wykryje sygnał wywołania od strony styku S lub V) rozpoczyna wysyłanie sekwencji cyklicznie powtarzających się czterech symbol +3 po których następują cztery symbole -3. W rezultacie pojawia się fala prostokątna o częstotliwości 10 kHz …”
    Wyjaśniam, że to nie jest „dzwonienie” takie jak na linii analogowej, tylko sposób nawiązania transmisji.
    Dalej mowa jest o sygnałach TN, SN0, SN1, SN2, SN3, TL, SL0, SL1, SL2, SL3. Sygnały te również są opisane identycznie dla NT i LT.

Jasne, że wiem iż podłączenie samego zasilania do U nie wystarczy i nie próbowałem się przy tym upierać, ale skoro nie ważne jest, która strona wywołuje połączenie i sygnały są podobne (identyczne), dlatego wspomniałem o tym, że do pełni szczęścia brakuje zasilania na U bo to dostarcza centrala.

A twój pomysł z połączeniem TV przez kabel antenowy.... pozostawię bez komentarza, ale wszystko przed Tobą ;)

Dziękuje koledze bulba1 za rozjaśnienie sytuacji z sygnalizacją.

Pomijam tu expander, raczej "extender" który jest przedłużaczem styku S0, tylko że po 2 kablach.
  • Poziom 24  
    Kolego whilliam.
    Twoja wiedza na temat ISDN jest bardzo powierzchowna.Zbyt powierzchowna jak na studenta telekomunikacji.Chyba że po liceum katolickim z określonym profilem. Gdybyś gruntowniej przygotował się do tematu to byś wiedział że zakończenie NT bez systemu nadrzędnego jakim jest centrala telefoniczna jest tyle warte ile waży. I przykład z dwoma telewizorami jest jak najbardziej adekwatny. Nie zapoznałeś się nawet dokładnie z podstawami ISDN a dyskredytujesz ludzi którzy wiedzą na ten temat duuużo więcej. Możemy pogadać jak zapoznasz się ze wszystkimi tomami specyfikacji sygnalizacji ISDN ( a jest ich kilka). Ale wtedy sam pewnie dojdziesz do wniosku że piszesz bzdury.
  • Poziom 13  
    Do stwierdzenia że przykład z telewizorami nie jest dobrym przykładem wystarcza wiedza o tym, że NT jest nadajnikiem i odbiornikiem czyli każdy z NT może byc źródłem sygnału, a telewizor nie. Proszę nie zarzucaj mi dyskretyzacji, bo nie mówiłem to o wszystkich wypowiadających się w temacie i starających się, bez "wyśmiewania" rozwiać moje wątpliwości.

Gdyby moja wiedza była 100% nie zadawałbym pytań.
    W poprzednim poście przyznałem już, ze nie znam dogłębnie sygnalizacji i bazuje w większości na podręcznikach akademickich, może właśnie dlatego nie znam jej na takim stopniu jak Wy zaprawieni w boju doświadczeni wyjadacze.

Skoro się nie da, to się nie da. Temat zamknięty. Dziękuje, pozdrawiam wszystkich uczestników.