Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon kierunkowy

My4tic 12 Mar 2009 12:57 4228 7
  • #1 12 Mar 2009 12:57
    My4tic
    Poziom 12  

Witam,

Proszę o sprawdzenie tego co wymęczyłem :) To moja pierwsza płytka...

Schemat:
    Mikrofon kierunkowy

Schemat przeniesiony do Eagle w załączniku. Proszę o sprawdzenie:

- piny 4,8 układu LM358 - chyba źle to podłączyłem
    - podłączenie mikrofonu, bo nie rozumiem tego co jest na schemacie
    - dwa potencjometry i włącznik. Włącznik ma być suwakowy trzy-pozycyjny. Potencjometry takie jak na zdjęciu niżej jednak nie mogę znaleźć czegoś takiego w Eagle. Ah... gdzie w Eagle'u znaleźć ten mału żółty kondensator? Ma sztywne i krótkie nóżki więc rozstaw pół lutowniczych musi być ok. A ten pomarańczowy (MKSE-20)?

Mikrofon kierunkowy

W załączniku jest także projekt PCB. Trochę się z tym pomęczyłem ale dalej mi się nie podoba :( Poza tym 5 połączeń kabelkami... Jak to poprawić? No i połączenie tych pól montażowych po prawej stronie chyba jest błędne? (inne niż na schemacie). Można w Eagle'u jakoś sprawdzić czy wszystkie połączania na PCB zgadzają się z tymi ze schematu?

Mikrofon kierunkowy

0 7
  • #2 12 Mar 2009 15:19
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Ten projekt był swego czasu zamieszczony w nieistniejącym dziś magazynie "Praktyczny elektronik". W artykule, na pewno oprócz schematu był i widok płytki z elementami. Najlepiej, jakbyś przyglądając sie temu widokowi, skopiował to w "Eagle", bo nawet nie ma na co popatrzeć w twoim projekcie. Nawet jakby był to pierwszy projekt. Jeśli nie masz tego numeru magazynu, to masz link do archiwum, bo mnie się nie chce szukać.
    http://vss.pl/?q=node/68
    Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Mar 2009 15:31
    My4tic
    Poziom 12  

Mam ten numer PE ale nie chce kopiować tej płytki ale zaprojektować własną ;-) Wiem, że to nie najlepiej wygląda ale chciałbym się nauczyć robić "znośne" płytki, także jak masz chwilę to proszę o odp. chociaż na niektóre z moich pytań.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Mar 2009 20:35
    Bonkot
    Poziom 39  

My4tic napisał:
    Mam ten numer PE ale nie chce kopiować tej płytki ale zaprojektować własną ;-) Wiem, że to nie najlepiej wygląda ale chciałbym się nauczyć robić "znośne" płytki, także jak masz chwilę to proszę o odp. chociaż na niektóre z moich pytań.

Witam
    Poprawiłem twój projekt, tak aby wyglądał"znośnie". Podłączenie mikrofonu, tu sugerowane jest za pomocą kabelka ekranowanego, gdzie ekran byłby lutowany do masy. W trzecim pytaniu dobrze myślisz, 2 potencjometry i podwójny wyłącznik przełączający. Obudowy wszystkich kondensatorów znajdziesz w bibliotece "RCL.LBR". A tak na marginesie, to nie projektujesz tu spawarki, gdzie płyną prądy rzędu kilku lub kilkudziesięciu amper, więc dobieraj elementy do wartości prądów (mniejszy rozstaw nóżek rezystorów, węższe kondensatory, tylko uważaj aby nie "przedobrzyć" i obudowy elektrolitów też powinny być zróżnicowane, w zależności od pojemności i napięcia ). I w celu wyeliminowania błędów używaj funkcji "ERC".
    Pozdrawiam.

0
  • #5 12 Mar 2009 22:52
    My4tic
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za pomoc!

0
  • #7 14 Mar 2009 20:10
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Najpierw trzeba to poukładać tak, aby było jak najmniej krzyżujących sie połączeń i nie ścieśniaj tak, wszak masz jeszcze dużo powierzchni projektowej. Potem poprowadzić ręcznie ścieżki masy i zasilania (szerokie), a dopiero potem można skorzystać z "autoroutera" aby zrobił resztę i nie tak cienkimi ścieżkami, bo potem tego nie wytrawisz a zadana firma nie przyjmie ci do realizacji. Moja rada: jak najmniej automatu w tym programie.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Mar 2009 20:41
    My4tic
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedź i rady :) Autorutera nie używałem ;) Sam to tak zrobiłem ;) Popracuje jeszcze nad tym i mam nadzieję, że w końcu będzie ok.

0