Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NECTRA 1.23 CF - problem z C.O.

krukj 12 Mar 2009 13:52 3259 3
    krukj
    Level 14  
    Witam

Od kilku lat uzytkuje piec Nectra typ 1.23 CF. W kotłowni mam dwa piece na wegiel i gazowy (działają w zależności od ceny paliwa ;) ). Piece działają w obiegu otwartym (w gazowym jest zworka na czujniku ciśnienia min, i instalacja ma naczynko wyrównawcze na strychu), piec gazowy ogrzewa zasobnik wody uzytkowej (zasobnik ma termostat załączający piec gazwowy) i C.O. dołączony ma sterownik Euroster 2000.
    Piec węglowy pracuje tylko na C.O.
    Ostatnio pojawił się problem: Piec dogrzewał centralne i po sygnale z zasobnika oczywiście natychmiast przełączał się na C.W.U. ale coś się zepsuło :) tzn pompa chodziła ale z pieca dochodził odgłos dudnienia i pompa pracowała a rura do zasobnika zimna... poczytałem forum i udało się : wymieniony zawór trójdrożny i juz po kłopocie.

ALE czy na pewno. Podczas uruchamiania pieca (odpowietrzanie i test działania) zauważyłem, że coś nadal jest nie tak.
    Mianowicie: coś dzieje się z pracą C.O. : piec pracuje na dogrzanie zasobnika C.W.U. bez broblemów, ale jak powtórnie załączy się C.O. to świruje: zapalają się diodki wskaźnika temp (około 80 stopni), pompa nie pracuje i żeby cokolwiek ruszyło trzeba zrobić reset, włączyć ponownie piec albo poczekać jakiś czas (wydaje mi sie, że wczesniej tego nie bylo), druga sprawa jak poruszam pokrętłem regulacji temp C.O. w góre palnik załączy się na wyższą moc podnosząc temp wody, ale jak chce zjechać z temperaturą w dół to pieć głupieje nie reguluje temp zgodnie ze skalą na pokrętle ...pompa pracuje ale gasnie płomień a na wskaźniku temp (led) świeci sie tylko dolna diodka i trzeba na prawde długo poczekać aż piec zacznie normalnie działać. Ta zwłoka jest tak długa, że myślałem, iż piec się całkowicie zepsuł i nie ruszy :(.
    Mam nadzieję, że dobrze opisałem problem.
    Proszę o poradę, pozdrawiam.
    koltuzdzis
    Level 12  
    Witam.
    Czy podczas wymiany zaworu trójdrożnego przypadkiem woda z kotła nie lała się litrami na elektronikę?
    Pt47
    Level 13  
    Nectry i Elexie są bardzo wyczulone na wode a przy niefortunnej konstrukcji skrzynki elektrycznej należy bardzo stroznie obchodzić się z "wilgocią". U Ciebie problem jest z NTC. Klasyczne objawy. Powodzenia
    krukj
    Level 14  
    Póki co przyszła wiosna, na grzaniu wody uzytkowej nie ma żadnych problemów, czujnik temperatury będe musiał dokładnie pomierzyć. Mam jeszcze pytanie czy do C.O. i wody uzytkowej są różne czujniki temperatury ??