Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak otworzyć plik .prn

gumolek_s 12 Mar 2009 15:27 55297 13
  • #1 12 Mar 2009 15:27
    gumolek_s
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Mam plik z rozszerzeniem .prn dla ułatwienia jest wygenerowany przez program RAKS muszę go edytować,bo potrzebuje dane do dalszej obróbki czy ma ktoś jakaś podpowiedź jak to zrobić
    za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziękuję
    Pozdrawiam

0 13
  • #2 12 Mar 2009 18:08
    ajpier
    Poziom 37  

Gdzieś czytałem że po zmianie rozszerzenia prn na ps plik można skonwertować do pdf programem QPrinter.

0
  • #3 12 Mar 2009 18:26
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

ajpier napisał:
    Gdzieś czytałem że po zmianie rozszerzenia prn na ps plik można skonwertować do pdf programem QPrinter.

Tak konwersja do PDF to bardzo dobra podpowiedź. Autor potrzebuje treść edytować, a PDF jest dokumentem nieedytowalnym darmowymi środkami.

0
  • #4 12 Mar 2009 21:47
    gumolek_s
    Poziom 9  

dzieki ale nie da sie go przerobić na pdf
    podczas przerabiania wychodzi raport
    %%[ Error: undefined; OffendingCommand: @"Yl ]%%
    %%[ Flushing: rest of job (to end-of-file) will be ignored ]%%
    %%[ Warning: PostScript error. No PDF file produced. ] %%

0
  • #5 12 Mar 2009 22:07
    marek003
    Poziom 40  

Rozszerzenie prn świadczy o tym że plik jest (był) przeznaczony do wydruku. Taki plik jest z reguły generowany przez program z uwzględnieniem danej drukarki - i konkretnej drukarki. Więc szukanie standardowego "odtwarzacza" takiego pliku wg mnie nie jest do zrealizowania. Czasami (jeżeli wydruk był kierowany na stare drukarki igłowe) wystarczył zwykły notatnik (zmiana rozszerzenia na txt) ale jeżeli na laser to tam są same krzaczki.

Jeżeli masz możliwość jeszcze raz "wydrukować" taki plik spróbuj znaleźć jakiś "przechwytywacz" wydruku (symulator drukarki) Chyba potrafił to Fine printer - ale nie jestem pewien.

0
  • #6 12 Mar 2009 22:20
    gumolek_s
    Poziom 9  

ten plik jest z programu raks jest to program dosowy i nie da sie zapisac pliku w inny sposób jeszcze popróbuje ale chyba sie nie da

0
  • #7 13 Mar 2009 07:10
    gryzzly
    Poziom 21  

Sugestia ... (Choć RAKS ma klika wersji programu - a nie piszesz o konkretnej.)

O ile się nie mylę w programie możliwe jest zapisywanie do pliku wygenerowanych zestawień.
    Wygeneruj pliki z rozszerzeniem .*.TXT i *.XLS - zamiast PRN
    Później zmieniaj np. w Excelu ;-)

W razie czego proponuję zadzwonić bezpośrednio do nich.
    http://www.raks.info.pl/

0
  • #9 16 Mar 2009 21:09
    gumolek_s
    Poziom 9  

dzięki za zainteresowanie moim tematem ale sprawy nie rozwiązałem
    do gryzzly - nie da sie zapisać z tego raksa w innej formie tego pliku raks jest pod dosem i nie ma mozliwosci wyboru formy zapisu,
    do marka003 - GhostScripts owszem otwiera ten plik ale wyrzuca więcej błędów niż podczas importowania do exela
    może macie jeszcze jakis pomysł - może napisać jakiegoś batchfeila ze srerownikiem co wy na to

0
  • #10 16 Mar 2009 21:18
    gryzzly
    Poziom 21  

Może obróbka nie całkiem bezpośrednia ... ?
    Wydruk najlepiej na laserówce, później skaner + FineReader ??

:D

0
  • #11 16 Mar 2009 21:24
    gumolek_s
    Poziom 9  

tez nad tym myslałem ale obawiam sie błędów przy przerobieniu przez FineReader

0
  • #13 16 Mar 2009 22:00
    gryzzly
    Poziom 21  

jankolo napisał:
    Proszę poszukac informacji w ten sposób:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=prn+view&lr=
    i przeczytac np. tę dyskusję: http://www.computing.net/answers/windows-95/how-to-view-prn-filesprint-files/5241.html
    a szczególnie jej koniec.

Pomijam że po odsyłacz do strony w niezbyt czytelnym jak np. dla mnie języku.

To o ile dobrze zrozumiałem końcówka pokazanego wątku odsyła do użycia GSview - a to już było w tym naszym obecnym wątku,
    (ale mogłem czegoś nie zrozumieć bo właśnie angielskiego nie znam.)
    A do tego kolega wyżej napisał:

"do marka003 - GhostScripts owszem otwiera ten plik ale wyrzuca więcej błędów niż podczas importowania do exela "

Co wskazuje że już chyba trochę ten temat próbował.
    Więc powiedziałbym że ten link nic nie wnosi - ale mogę się mylić, bo może ja coś źle zrozumiałem.

0
  • #14 22 Cze 2009 13:33
    Pamoart
    Poziom 10  

Cytat:
    To o ile dobrze zrozumiałem końcówka pokazanego wątku odsyła do użycia GSview - a to już było w tym naszym obecnym wątku,
    Jak sam napisałeś końcówka, a pojawiło się tam więcej propozycji. gumolek_s nie piszesz też w jakich okolicznościach tworzysz ten plik *.prn marek003domyśla się tylko:
    Cytat:
    Rozszerzenie prn świadczy o tym że plik jest (był) przeznaczony do wydruku. Taki plik jest z reguły generowany przez program z uwzględnieniem danej drukarki - i konkretnej drukarki.
    Nie znam zasady programu RAKS i nie jest ona mi do niczego potrzebna, ale przydałoby się żebyś wspomniał jak się dodaje drukarki do programu, jak realizuje opcję wydruku, niektórym pomogłaby też wersja systemu jak widać:
    gryzzly napisał:
    Sugestia ... (Choć RAKS ma klika wersji programu - a nie piszesz o konkretnej.)
    . Ponieważ nie wiem czy RAKS umożliwia obsługę więcej niż jednej drukarki i jak realizuję opcję druku, jakie obsługuje porty dla druku, nie wiem czy rozwiązanie będzie możliwe, z tego powodu ograniczę się do wyjaśnienia jak należy przygotować plik *.prn, a czy będzie to możliwe to już pozostawiam pod dyskusję.
    marek003 napisał:
    (...) Taki plik jest z reguły generowany przez program z uwzględnieniem danej drukarki - i konkretnej drukarki. Więc szukanie standardowego "odtwarzacza" takiego pliku wg mnie nie jest do zrealizowania. (...)
    Obawiam się że marek003 ma rację, przy pomocy sterownika Twojej drukarki nie zrobimy pliku *.prn którego będziemy mogli dalej przetworzyć. Jest tak dlatego, że drukarki do stworzenia pliku *.prn wykorzystują różne języki programistyczne komunikatów zrozumiałych dla drukarki, które są inne praktycznie dla każdego producenta, a czasem i modelu drukarki. Jedyny potrafiący zrozumieć ten język na poziomie programowym jest sterownik drukarki, który zapisuje plik *.prn właśnie w takim swoim języku zrozumiałym dla swojej drukarki. Firma Adobe postanowiła napisać uniwersalny proceduralny, niezależnym od urządzenia wyjściowego, język programowania wyspecjalizowany w opisie strony/grafiki, język nazywa się PostScript®. Tylko drukarka mająca sterownik zgodny z tym językiem na coś się nam przyda. Twój sterownik wyraźnie nie jest sterownikiem zgodnym z PostScript®, co masz wyraźnie tutaj wyświetlone:
    gumolek_s napisał:
    %%[ Warning: PostScript error. No PDF file produced. ] %%
    marek003 napisał:
    (...)Czasami (jeżeli wydruk był kierowany na stare drukarki igłowe) wystarczył zwykły notatnik (zmiana rozszerzenia na txt) ale jeżeli na laser to tam są same krzaczki.
    Zgadza się, gdyż te "stare drukarki igłowe" pracowały w PostScript® (pierwsza wersja PostScript® została opublikowana przez Adobe w 1985), natomiast PostScript® tak jak HTML daje się edytować w notatniku), są też nowe laserówki PostScriptowe.
    gumolek_s napisał:
    do marka003 - GhostScripts owszem otwiera ten plik ale wyrzuca więcej błędów niż podczas importowania do exela

może macie jeszcze jakis pomysł - może napisać jakiegoś batchfeila ze srerownikiem co wy na to
    Czyli sterownik Twojej drukarki jest tylko jakąś skromną modyfikacją PostScriptu, w większej mierze się na nim opiera, ale jednak PostScriptem nie jest.

Wymienione wyżej programy są programami, które właśnie służą do plików *.prn utworzonych w języku PostScript® (stąd nie działają z innymi językami),
    marek003 napisał:
    Zerknij tutaj

http://stefe.webpark.pl/free-soft-linki/tools-windows/pdf.html

i przeczytaj opis programu GhostScripts. (czwarty z kolei) Może tak się uda?
    Coś pomyliłeś, link jest do Ghostview, ale mniejsza o szczegół.
    GhostScripts - jest darmowym interpreterem języka PostScript®, może służyć dowolnemu programowi do wszelkich operacji związanych z plikami *.prn *.ps zgodnych z PostScript®, bez dodatkowego programu mamy do dyspozycji konsolę która obsługuje różne procedury we/wy, niestety w naszym przypadku nie przyda się nam funkcjonalność konsoli GhostScripts.
    Ghostview - jak sama nazwa wskazuje (View - ang.oglądać, podgląd, patrzeć, obejrzeć), jest nakładką graficzną dla interpretera GhostScripts mającą funkcjonalność podglądu plików *.prn, *.ps zgodnych z PostScript®.
    Autor wprawdzie wprowadził nas w błąd, gdyż temat postu jaki nadał: Jak otworzyć plik .prn sugerowałby że dla tego celu najlepszym będzie właśnie GhostScripts w połączeniu z Ghostview, jednak w pierwszym topicu czytamy:
    gumolek_s napisał:
    Witam wszystkich
    Mam plik z rozszerzeniem .prn (...) muszę go edytować,bo potrzebuje dane do dalszej obróbki
    , co znacznie komplikuje zagadnienie, gdyż o ile do podglądu takich plików można jeszcze coś znaleźć to z edycją bezpośrednią i nawet pośrednią będzie gorzej,natomiast nieliczne programy do edycji bezpośredniej są mniej popularne niż np Adobe Acrobat PRO, co wiadomo z czym się wiąże.

Rozwiązanie:
    1) W pierwszej kolejności musisz mieć zainstalowany sterownik drukarki zgodny z PostScript®.
    a. Nie musisz posiadać fizycznie drukarki, wystarczy że zainstalujesz jej sterownik na port np. File, bądź sieciową. Szukasz w Internecie drukarkę zgodną z PostScript® instalujesz ją i to wszystko.
    *niektóre drukarki HP mają przycisk "drukuj jako PostScript®" i dopiero po zaznaczeniu tej opcji uzyskamy plik zgodny PostScript®.
    Niektóre drukarki instalują osobny sterownik dla trybu PostScript®, wówczas będziemy mięli w wyborze drukarek do wyboru dwie np. HP .... i PS_HP..... .

b. ze strony jakiejś drukarni bądź studia PREPRESS możemy pobrać sterownik ich naświetlarki, który zawsze jest zgodny z PostScript®.

c. Mając plik PPD (PostScript® Printer Description ) drukarki PostScriptowej - taki plik możemy uzyskać od kogoś co ma taką drukarkę i w sterowniku ma opcję utwórz PPD, ze strony producenta drukarki, wraz ze sterownikiem może być też plik PPD (wówczas w razie problemu z normalną instalacją można użyć tylko PPD), z drukarni, PREPRESS i strony ADOBE. Mając plik PPD możemy posłużyć się narzędziem PostScript Printer Driver AdobePS, i dodać drukarkę Postscript® - narzędzie w swojej paczce też zawiera ogólny sterownik PPD firmy ADOBE.

d.jeżeli jest jakiś problem z portem drukarki że np. RAKS wymaga portu LPT, Instaluje się normalnie drukarkę (np.USB, FILE) i udostępnia ją w sieci (nawet jeżeli ma być używana tylko na jednym komputerze)
    Następnie poleceniem net use LPT[numer wolnego portu] \\[nazwa komputera w sieci]\[nazwa drukarki widniejąca w sieci]

np. NET USE LPT2 \\localhost\hplj4 mapuje się port

2)
    Mery84 napisał:
    (...) PDF jest dokumentem nieedytowalnym darmowymi środkami.
    Ze względu na fakt iż twórcą PostScript® jest firma ADOBE i formaty są bardzo podobne, obawiam się że będzie to najlepsze rozwiązanie. Najlepszym programem będzie Adobe Acrobat PRO (może ktoś z Twoich znajomych co używa, albo jakaś drukarnia to zrobi za free ;-) ), znajduje się w jego pakiecie składnik Distiller, który służy właśnie do konwersji plików *.prn, *.ps PostScript®, na *.pdf, w programie Adobe Acrobat PRO jest też możliwość edycji plików *.pdf.
    ajpier napisał:
    Nie sprawdzałem, ale jeżeli tak jest to pozostaje jeszcze kwestia edycji tego PDFa.W QPrinter możliwości edycyjne ograniczają się do usunięcia jakiegoś fragmentu dokumentu, i wstawienia obrazu, może to wystarczy gumolek_s nie pisze co ma zamiar edytować, jeśli ma zamiar wykasować jakiś tekst bez przesunięcia wiersza i wstawić w jego miejsce jakiś tekst zapisany jako obraz to ok. Istnieje wiele programów do edycji PDF, niektóre np. edytują w WORDzie, nie zawsze jednak dobrze zinterpretują niektóre szczegóły i może być problem, no i wszystkie jakie znalazłem są płatne.
    Edycja bezpośrednia plików PostScript®
    jankolo napisał:
    Proszę poszukac informacji w ten sposób:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=prn+view&lr=
    Proponuję raczej tak: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=prn+edit&btnG=Szukaj&lr= Wszystkie raczej są płatne, jest jakaś siedmiodniowa wersja może akurat: http://www.experts-exchange.com/OS/Microsoft_Operating_Systems/Windows/XP/Q_20426510.html

Oczywiście jest jeszcze sposób edycji w notatniku, ale to już mocno zaawansowany sposób: http://psttt.webpark.pl/

0
  Szukaj w 5mln produktów