Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z nateżeniem prądu silnika 3 fazowego?

bandzior2 12 Mar 2009 17:13 4886 2
  • #1 12 Mar 2009 17:13
    bandzior2
    Poziom 26  

Mam taki problem. Mam silnik 5500WAT na 400V, nie wiem czy jest połączony w gwiazdę czy trójkąt a chciałbym dowiedzieć się jak obliczyć jego natężenie prądu i jak ono się rozkłada na poszczególne fazy. Czy trzeba dawać do każdej fazy przykładowo bezpiecznik 16A, czy jest wspólny do 3 faz 16A

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2009 18:02
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

bandzior2 napisał:
    Mam taki problem. Mam silnik 5500WAT na 400V, nie wiem czy jest połączony w gwiazdę czy trójkąt a chciałbym dowiedzieć się jak obliczyć jego natężenie prądu i jak ono się rozkłada na poszczególne fazy. Czy trzeba dawać do każdej fazy przykładowo bezpiecznik 16A, czy jest wspólny do 3 faz 16A
    Trójfazowy silnik elektryczny jest obciążeniem symetrycznym - to znaczy, iż każdym przewodzie go zasilającym płynie taka sama wartość prądu.
    Oczywiście, do policzenia wartości w/w prądu przewodowego Ip nie jest potrzebna znajomość znajomość skojarzenia jego uzwojeń, ale podanych tu danych jest za mało, by tę wartość prądu - pobieranego z sieci przez silnik w warunkach znamionowego obciążenia na wale - policzyć.
    Potrzebna jest jeszcze wartość sprawności nominalnej η przy nominalnej wartości mocy mechanicznej Pm na wale - 5500W - oraz nominalna wartość współczynnika mocy - cosφ. Nominalną wartość napięcia międzyprzewodowego Up już znamy - 400V.
    Wtedy pobierana przez silnik z sieci czynna moc elektryczna P będzie oczywiście równa:
    P = Pm.
    Dalej, wartość mocy pozornej S dla symetrycznego odbiornika trójfazowego dana jest wzorem;
    S = √3•Up•Ip, ale z drugiej strony, oczywiście moc czynna związana jest z mocą pozorną zależnością:
    P = S•cosφ.

Autorowi tematu pozostawiam odczytanie brakujących wartości parametrów z tabliczki znamionowej silnika, oraz przekształcenie przedstawionych przeze wzorów by policzył sobie rzeczoną wartość prądu przewodowego, a właściwie to tylko sprawdził, ponieważ i ten parametr powinien być również umieszczony na wspomnianej tabliczce znamionowej silnika.

Pozdrawiam

0
  • #3 15 Mar 2009 19:05
    detom 74
    Poziom 10  

Witam
    Mam trochę podobny problem, mianowicie elektryczny nie ma żadnej tabliczki znamionowej, wielkościowo wygląda na 4 -5 kW jednak sprawuje sie poniżej oczekiwań.
    Czy jest możliwe określenie jego mocy na podstawie pomiarów natężenia pobieranego przez niego prądu?
    A jeśli tak, to jak tego dokonać...?
    Pozdrawiam

1