Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka stołowa+imadło krzyżowe=frezarka?

Manierka 12 Mar 2009 20:14 34694 19
    Manierka
    Level 14  
    Mam pytanie, mianowicie jak w temacie czy wiertarka stołowa (kolumnowa) z zamontowanym imadłem krzyżowym może słuzyć jako frezarka?
    Zbych034
    Level 38  
    Marna jakość bo będą kłopoty z sztywnością wiertarki. Nie jest ona przystosowywana do obciążeń bocznych.
    fortronik
    Admin of Medical Equipment
    W zależności jaką masz wiertarkę stołową, jeśli to kiepskiej jakości to jakoś frezowania i dokładność będzie też kiepska. Ja od jakiegoś czasu też używam starej ale bardzo dobrej wiertarki stołowej. I imadła krzyżowego, jakość frezowanych elementów jest dość dobrej jakości (oczywiście zależna od wprawy i doświadczenia)
    Manierka
    Level 14  
    Myślałem o zakupie wiertarki typu eurotec lub einhell, jak myslicie czy owe wiertarki nadawały by sie do tego celu?

Dodano po 1 [minuty]:

P.S jaką dokładno9ść moze miec takie imadło?
    rysiek673
    Level 11  
    Manierka wrote:
    Myślałem o zakupie wiertarki typu eurotec lub einhell, jak myslicie czy owe wiertarki nadawały by sie do tego celu?

Dodano po 1 [minuty]:

P.S jaką dokładno9ść moze miec takie imadło?

Witaj,

1. Wiertarka musi być solidna - marketówki odpadają (choć może jakaś potężna za 1500PLN nada się)
    2. Stół krzyżowy: średnio-słaby ok 600PLN, dokładność 0.1mm. Stół dobry ; 2500PLN, dokładność 0.01mm
    3. Jak powyższe to i wrzeciono wiertarskie do przeróbki (nikłe przystosowanie do obciążeń poprzecznych, często "bicie" skok góra/dół ok 1mm). Problem mocowania freza (zazwyczaj w wiertarkach jest otwór stożkowy morsa - frez będzie wypadać)

Pytanie zasadnicze: do czego ma służyć maszynka (jaki materiał, wielkość przerobu) ?
    Manierka
    Level 14  
    Ten zespól ma słuzyc do prac modelarskich lub okazyjnie wiekszych robó typu zrobienie rowka na klin w wałku fi 30 itp

Dodano po 11 [minuty]:

A co z tym mocowaniem, przeciez wiertła mają powierzchnie walcowe tak jak i frezy, jeśli coś zle pisze to poprawcie:D
    niutat
    Level 36  
    Witam,
    Łożyska wrzeciona wiertarki nie są przystosowane do takich obciążeń jakie występują przy frezowaniu, bardzo szybko je zniszczysz nie wspominając już o dokładności obróbki. Co do wiertła i freza palcowego to są inaczej ostrzone (kąty!) powierzchnie natarcia i nie da się ich zamienić.
    Manierka
    Level 14  
    Czyli zły pomysł.....................:( a miałem nadzieje...
    rysiek673
    Level 11  
    Manierka wrote:
    Ten zespól ma słuzyc do prac modelarskich lub okazyjnie wiekszych robó typu zrobienie rowka na klin w wałku fi 30 itp

Dodano po 11 [minuty]:

A co z tym mocowaniem, przeciez wiertła mają powierzchnie walcowe tak jak i frezy, jeśli coś zle pisze to poprawcie:D

Rowka w wałku stalowym na tak niestabilnej konstrukcji nie zrobisz - potrzebny stabilny (ciężki) korpus i dobre wrzeciono (w sumie zrobisz, tyle że złamany frez może być niezłym pociskiem)

Przyjrzyj sie mocowaniu uchwytu wiertarskiego do wrzeciennika wiertarki (ta finfka co się opuszcza przy wierceniu) w większości wiertarek jest to:
    tuleja stożkowa + wałek stożkowy + uchwyt wiertarski i na końcu frez/wiertło. Przy wierceniu siła dopycha stożek w otwór wrzeciennika i jest ok. Natomiast gdy będziesz frezował pojawią się siły "wyciągające" osprzęt z tuleji stożkowej (frez zostanie w oprawce zaciskowej ale oprawka z wałkiem stożkowym wypadnie). Aby zabezpieczyć się przed wypadaniem stożka z tuleji można nawiercić w niej i otwór który nagwintujesz i śrubą zablokujesz wałek przed wypadnięciem.

Najgorsze są "bicia" góra dół w wiertarkach. W przypadku frezowania nie możesz sobie na to pozwolić.
    Przejdź się do sklepu obejrzeć wiertarkę stołową/słupową. Wysuń do połowy wrzeciennik (jakbyś wiercił), chwyć go i sprawdź czy ma bicie góra-dól (jeśli nie ma to się nie ciesz, na pewno po paru godzinach wiercenia w stali pojawi się takie bicie)

Lepiej kup jakąś skromną wiertarko-frezarkę z marketu 2000PLN i od czasu do czasu, powoli zrobisz tym rowek pod klin. Takie kombajny mają inne mocowania wiertła/frezu i możliwość blokowania wrzeciennika w określonej wysuniętej pozycji.

Zwróć także uwagę na to że w gotowych wiertarko-frezarkach stół jest nieruchomy a wrzeciono jest przesuwane.
    Gdy postawisz stół krzyżowy na podstawce wiertarki ta ugnie się (co z prostopadłością - będziesz potpierał kołkiem z dołu....). Zastanów się także nad tym że w przypadku wiertarka+stół krzyżowy stół jest umcowany w jednym punkcie względem wrzeciennika (kolumna wiertarki).
    Manierka
    Level 14  
    Dzieki za porade, powinienem sie sam spostrzec ze głowica wiertarki umocowana na stozku moze sie zsuwac, ale temat frezarki jest narazie jeszcze odległy bo narazie musze sobie sprawic tokarke
    P.S. w niektórych tokarkach jest funkcja frezowania, tzn przystawia sie do suportu specjalną przystawke i mozna frezowac, czy mozna by było wykombinowac taką przystawkę do tokarki tsa 16, lub innej małej tokareczki?
    niutat
    Level 36  
    Tokarka jest przystosowana do takich obciążeń, nie spotkałem się wprawdzie z takim zastosowaniem ale myślę że się nada.
    Manierka
    Level 14  
    Jeśli by coś takiego miało racje bytu to zaoszczedziłbym sporą ilość pieniędzy:D, jeśli ktoś wie coś wiecej o mozliwosci frezowania na tokarce, prosze pisac, za posty z góry dziekuje, Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

Wiertarka stołowa+imadło krzyżowe=frezarka? a oto owa przystawka

Dodano po 1 [minuty]:

Czy mozna by coś takiego wykonać do tokarki TSA 16, bo ta przystawka jest chyba od jakiejs chinki a pozatym wygląda nietrwało......
    niutat
    Level 36  
    No fakt, konstrukcja bardzo niestabilna, ale z drugiej strony gdyby można było frezować na tokarce to nikt nie robił by frezarek. tak czy inaczej to rozwiązanie zastępcze ale być może wystarczy do Twoich potrzeb.
    Manierka
    Level 14  
    Pozostaje mi zebrać srodki do końca i rozejrzec sie za jakąmś tokarką:D
    Manierka
    Level 14  
    Mam pytanie, czy na tokarce ous można wykonywać stożki?
    bog.op
    Level 15  
    Tokarka, a raczej obrabiarka OUS-1 jest maszyną uniwersalną, Wszystko na niej zrobisz. Ograniczenia to tylko wielkość elementow i twoja wyobraźna połaczona z doświadczeniem w obróbce.

Wiertarki jakie można zastosować do twoich potrzeb to coś z typów WS.

Mają nie tyle dobre łożyskowanie wrzeciona co solidną konstrukcję w tym zamocowanie całego wrzeciennkika. Nie kosztują wiele, ale ważą swoje .
    Te z marketów nadają sie tylko do przenoszenia sił poosiowych. Można na nich frezować, ale trzeba by przebudować mocowanie i rury kolumny i mocowanego do niej wrzeciennika. Do tego dochodzi zbudowanie blokady wrzeciona. Nie jest to trudne.

Imadła krzyżowe wymagają "remontu" przed ich urzytkowaniem, ale ogólnie się nadają. Jeśli jednak masz zamiar często tego urzywać to kup stół krzyżowy tyle, że powinien być wykonany z żeliwa. Wykonane z aluminium są przeznaczone dla...............nie wiem kogo !!!!!:D
    Manierka
    Level 14  
    Heh fakt musiałem sie pomylić:D