Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 52JW6242 - wyciek z lampy

12 Mar 2009 20:31 1061 3
 • Poziom 19  
  Witam, trafił w moje ręce po raz pierwszy tv z tylną projekcją. Usterka przejawiała się tym, że obraz był nieostry, brak zbieżności kolor niebieski przesunięty względem pozostałych o ok 45stopni (pod kątem). TV wyłączał się po ok 30sek. nie sygnalizując przy tym błędów. Po rozkręceniu i dostaniu się do wnętrza usunąłem usterki na pk. i tv przestał się wyłączać, ale jest wyciek z niebieskiego koloru oznaczonego na zdj. literą C. Co prawda jest niewielki, ale jego ubytek w kinolku i przestawia geometrię. I teraz pytanie do speców od tych TV, czym zastąpić ten płyn, jeszcze nic nie rozkręcałem bo nie wiem jak to rozkręcić aby nie wylać jego resztek. Z tego co czytałem na elce są czarodzieje co leją wodę destylowaną?, zakup nowego płynu nawet nie wchodzi w grę(nawet nie wiem gdzie kupić). Ale czy za pomocą spektrometru (posiadam takowy) jeżeli zbadam gęstość tego płynu i po stworzeniu czegoś przy pomocy glikol+woda, borygo+woda czy coś+woda o takiej samej gęstości i o taki załamaniu światła, to zadziała?, czy ktoś już stracił czas przy takim i odniósł sukces, czy dał sobie spokój. Nie ukrywam, że jest to ciekawe doświadczenie i ciągnie mnie z ciekawości do zrobienia tego tv, szkoda bo lampy świecą jasno.

  Załączniki oczywiście usunąłem. Proszę się wreszcie zapoznać z zasadami działu (ogłoszenie). [Mirek Z.]
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam. Płyn ten wypełnia soczewkę i służy jednocześnie do chłodzenia lampy. Płyn ten jest bardzo drogi, dlatego też zmuszony byłem do zbadania jego składu chemicznego i poszukania czegoś zastępczego. Pełną nazwę i skład, oraz gdzie go kupić, podaję na PW. Pozdrawiam. SKORBI.
 • Poziom 19  
  Dzięki skrobi! i tak byłem bardzo blisko osiągnięcia celu!
 • Poziom 19  
  Tv naprawiony. temat zamykam, płyn wymieniony. Wyciekał przez uszczelkę wyrównawczą taki (naparstek) który podczas rozszerzania płynu w skutek temperatury, rozszerza się. Geometria powróciła do normy.