Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90

SirKamil90 12 Mar 2009 20:37 23759 62
  • Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90

Witam serdecznie,

chciałbym przedstawić inną niż wszystkie publikowane tutaj wytrawiarki. Większość wytrawiarek przedstawianych na elelektrodzie to wytrawiarki zanurzeniowe. Moja wytrawiarka działa na zupełnie innej zasadzie, wytrawia ona płytkę poprzez natryskiwanie roztworu wytrawiacza (np. B327) na płytkę. Dzięki natryskiwaniu wytrawiacza, penetruje on dużo dokładniej całą płytkę drukowaną. Wytrawianie wytrawiarką natryskową jest naprawdę szybkie, wytrawienie średniej wielkości płytki trwa około 10 - 15min!! To jest naprawdę ogromna zaleta tej wytrawiarki, poza tym warto zaznaczyć że w budowie jest ona dość prosta. Budowę wytrawiarki podpatrzyłem z urządzeń stosowanych profesjonalnie, tam oczywiście wszystko jest większe i często wytawiarki takie potrafią wytrawiac dziesiątki płytek jednocześnie.

Idea budowy takiej wytrawiarki jest dosyć prosta, choć dla niedoświadczonego budowniczego może być trochę kłopotliwa. Główną część mechanizmu wytrawiarki stanowi rura z tworzywa z wywierconymi otworami o średnicy około 1mm, posiada ona u dołu łopatki zasysające. Średnica rury jaką użyłem to 40mm. Całą rurę należy w dolnej części w jakiś sposób ustabilizować, rura obraca się dzięki silnikowi zamontowanemu na zasłonie górnej wytrawiarki, ruch silnika jest przenoszony na rurę przez przytwierdzony do elastycznego tworzywa wał silnika. Ja tutaj użyłem korka z buta który odpowiednio przyszlifowałem, tak aby można go było wcisnąć w rurę i przykleić do trybu na wale silnika. Silnik jaki użyłem do napędzania pochodzi z wysłużonej już wkrętarki akumulatorowej.

Część sterownika wytrawiarki nie będę opisywał, ponieważ wkrótce zastąpie istniejący układ załączania silnika na inny, sterowany mikrokontrolerem. Napisze tylko tyle że do zasilania silnika wykorzystałem trafo 12V/60W. Prąd z transformatora jest prostowany mostkiem greatza, nie stosowałem żadnych kondensatorów, są one zbędne przy zasilaniu silnika DC. Zastosowałem również ogranicznik prądowy który wykonałem "na szybko". Składa się on z tranzystora mocy, potencjometru i jednego rezystora, wartości elementów dobierałem doświadczalnie;)

Ogółem mówiąc, mogę powiedzieć że jestem naprawde bardzo zadowolony z tej wytrawiarki, pracuje ona w moim warsztacie ponad pół roku i nigdy mnie nie zawiodła gdy potrzebowałem jak najszybciej wykonać układ który dopiero co zaprojektowałem;) Mam nadzieję że spodoba się wam mój projekt wytrawiarki i wkrótce zobaczę artykuł w dziale DIY na temat wykonanej wytrawiarki natryskowej;)

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wasze opinie:)

Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90 Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90 Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90

Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90 Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90 Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90 Wytrawiarka natryskowa by SirKamil90

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 12 Mar 2009 22:45
    sheeeep
    Poziom 25  

Cześć, mógłbyś zrobić zdjęcie jak zakończona jest ta rura? Jak zrobiłeś te łopatki które "pompują" roztwór?

Czy położenie płytki ma jakiekolwiek znaczenie praktyczne czy jest dowolne?

Konstrukcja całkiem ciekawa, może godna do naśladownictwa.

pozdrawiam

• #3 12 Mar 2009 23:04
    shadow0013
    Poziom 34  

Była już na elektrodzie wytrawiarka działająca na tej samej zasadzie z opisem wykonania, wydawała się mniejsza gabarytowo, ale nie zmienia to faktu że jest to udana konstrukcja i warta powielenia.

• #4 12 Mar 2009 23:05
    Zocha24
    Poziom 21  

Konstrukcja bardzo ciekawa ale opisz dokładniej szczegóły, jak wyglądają te łopatki, jak układasz płytki, ile potrzebujesz roztworu aby wytrawić płytkę np 10x10 cm.
    Ogólnie projekt mi się podoba
    Pozdrawiam

• #6 13 Mar 2009 06:23
    Duch__
    Poziom 31  

Czy jako te łopatki można użyć wirnik modelarski taki jak stosuje się np w łódkach zdalnie sterowanych, lub wentylator z wirnika jaki czasami stosowany jest na silnikach DC w celu ich chłodzenia (nie mówię tutaj o wentylatorach komputerowych)? Z czego wykonana jest ta dolna część przytrzymująca rurę?

• #7 13 Mar 2009 08:07
    -nobile-
    Poziom 16  

Ze dziala dokladniej ok, ze szybciej ok ale na nic sie to zdaje jesli mamy do wytrawienia plytke dwustronna... Chyba ze sie myle. Bo z tego co widze dysza jest tylko z jednej strony. To tylko taka mala uwaga bo i tak sie czesciej wytrawia jednostronne

• #8 13 Mar 2009 09:54
    SirKamil90
    Poziom 14  

sheeeep napisał:
    Cześć, mógłbyś zrobić zdjęcie jak zakończona jest ta rura? Jak zrobiłeś te łopatki które "pompują" roztwór?

Czy położenie płytki ma jakiekolwiek znaczenie praktyczne czy jest dowolne?

Konstrukcja całkiem ciekawa, może godna do naśladownictwa.

pozdrawiam

Niestety nie pomyślałem o tym żeby zrobić zdjęcie rurki w czasie budowy wytrawiarki, a teraz już nie mam dostępu żeby zrobić tam zdjęcie.. Ale zamieściłem w opisie schemat budowy takiej rury. Zrobiłem to w ten sposób że naciołem dwa zęby na rurce gumówkatak, że tworzyły względem siebie kąt około 45*, jako łopatki użyłem kawałka opakowania od kasety magnetofonowej, przykleiłem i zciełem zbędny nadmiar z brzegów. W ten sposób otrzymałem dwie łopatki które zasysają roztwór.

Faktycznie jeżeli ktoś chce zrobić płytkę dwustronną, to na tej wytrawiarce nie można tego zrobić za jednym razem. Podczas pracy wytrawiarka ta może wytrawić jedynie jedną stronę płytki drukowanej. Chociaż jeżeli chodzi o czas to i tak jest ona o wiele szybsza od wytrawiarki zanurzeniowej nawet jeżeli trzeba płytkę raz odwrócić podczas wytrawiania. Oczywiście Płytka powinna być ustawiona warstwą miedzi w stronę strumienia wylatującego z rurki.

Dodano po 4 [minuty]:

Zocha24 napisał:
    Konstrukcja bardzo ciekawa ale opisz dokładniej szczegóły, jak wyglądają te łopatki, jak układasz płytki, ile potrzebujesz roztworu aby wytrawić płytkę np 10x10 cm.
    Ogólnie projekt mi się podoba
    Pozdrawiam

Płytkę układam na takim stojaczku przymontowanym do akwarium, wykonałem go z tworzywa i odpowiednio ukształtowałem. Ja wlewam około 1.5litra i wrzucam całą paczkę wytrawiacza B327 to jest 100g.

Dodano po 4 [minuty]:

Duch__ napisał:
    Czy jako te łopatki można użyć wirnik modelarski taki jak stosuje się np w łódkach zdalnie sterowanych, lub wentylator z wirnika jaki czasami stosowany jest na silnikach DC w celu ich chłodzenia (nie mówię tutaj o wentylatorach komputerowych)? Z czego wykonana jest ta dolna część przytrzymująca rurę?

Oczywiście że można użyć, jest to bardzo dobry pomysł. Też miałem zamiar tak to rozwiązać ale nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedniego wirnika który mogłbym przykleić od dołu do rurki. Dolną część wykonałem z tworzywa sztucznego, była to pozostałość po reklamie. tworzywo to się bardzo dobrze kształtuję pod ciepłem, grubość około 3mm.

Postaram się popołudniu wrzucić filmik jak to działa na żywo i zamieszczę zdjęcie łopatek wirnika (jeżeli uda mi się zrobić).

Pozdrawiam!

• #9 13 Mar 2009 10:15
    sheeeep
    Poziom 25  

-nobile- wydaje mi się że wystarczy płytkę odwrócić ;)

• #10 13 Mar 2009 13:14
    wojtekgab
    Poziom 11  

Żeby wytrawiać płytki dwustronne możnaby po drugiej stronie stojaka z płytką zamontować drugą taką samą rurę. Poza tym aby jeszcze zwiększyć szybkość trawienia można zamontować grzałkę podgrzewającą roztwór trawiący.

• #11 13 Mar 2009 13:26
    variat8
    Poziom 2  

sheeeep napisał:
    -nobile- wydaje mi się że wystarczy płytkę odwrócić ;)

Nie chce mi sie przelogowywac bo pisze od kumpla:
    OD NOBILE: wiem ze mozna odwrocic ale wtedy wlasnie czas wytrawiania trwa dwa razy tyle wiec po co sie meczyc w takie skomplikowane wytrawiarki skoro zwykla wytrawi w takim samym czasie (caly czas chodzi o płytke dwustronna

• #12 13 Mar 2009 13:38
    Mr_T_
    Poziom 15  

Kolego wojtekgab... Jeżeli dobrze widzę to w konstrukcji już jest grzałka akwariowa.

Ja czekam na fotki z działania takiego urządzenia. Już kolega Test123 zrobił takie urządzonko i je zachwalał. Jestem też na etapie prac :)

• #14 13 Mar 2009 17:00
    bobekdt00
    Poziom 14  

Zastanawiam się czy nie ma problemu z wyciagnięciem roztworu na samą górę rurki , czy część płytki która jest wyżej nie trawi się wolniej ?

• #15 13 Mar 2009 17:31
    Gizmoń
    Poziom 28  

Wytrawiarka fajna, ale:

-zmodyfikowałbym jej dno, aby nie trzeba było tam lać tyle wytrawiacza (jakiś próg)

-podany przez ciebie czas trawienia mnie zaskoczył. Moją wytrawiarką złożoną z kuwetki i mieszadełka trawię właśnie 15 min. Po takiej maszynie spodziewałem się szybszego działania (ktoś kiedyś pisał, że udaje mu się wytrawić płytkę w 6 minut, czy coś koło tego)

- czy wytrawiacz nie pryska przez szpary przy pokrywie?

• #16 13 Mar 2009 19:22
    KiciuR8
    Poziom 11  

Wg mnie 15 min to wcale nie tak szybko, moja standardowa wytrawiarka z napowietrzaniem trawi właśnie do 15 min i to przy roztworze 0,5kg na ok 5l, czyli o połowę słabszym niż zalecany na opakowaniu B327.

• #17 13 Mar 2009 19:41
    wojtek999
    Poziom 16  

Też się zgodzę z tą opinią. W mojej wytrawiarce przy stężeniu BC327 zalecanym przez producenta i przy nowym roztworze trawienie trwało 3-4 min, przy następnych płytkach w tym samym roztworze wydłużało się już do ok 15min. Budowa wytrawiarki prostsza, nie trzeba martwić się że mi coś popryska jak zrobi się nieszczelność na pokrywie. Ale gratuluję pomysłu.

• #18 13 Mar 2009 20:36
    mkpl
    Poziom 37  

No ładnie ;) ja bez wytrawiarki trawie w 5 do 10 min ;) a trawie roztworem kwasu azotowego V. Wiem niebezpieczny ale uzywam juz go od 2 lat i nie odczuwam negatywnych skutkow. Podstawa to bdb wentylacja a płytki igła niekiedy lepsze niz B327

• #19 14 Mar 2009 09:20
    SirKamil90
    Poziom 14  

Hm no to mnie zaskoczyliście że tak szybko płytki się u was wytrawiają, jak ja wytrawiałem płytki wcześniej w prowicznym pojemniku podgrzewanym malutką świeczką to zajmowało mi to ponad godzinę. Możliwe że właśnie dlatego że brakowało ruchu cieczy:)

Chciałem zaznaczyć jednak że jeżeli wytrawiarka natryskowa się wyłączy to płytka również przestaje być trawiona, natomiast w wytrawiarkach zanurzeniowych proces wytrawiania wciaż zachodzi.. Tak więc dużym udogodniemniem jest wytrawiarka natryskowa, poniewasz można napisać dla niej sterownik i nie martwić się o proces wytrawiania, bo gdy płytka się wytrawi wytrawiarka może się wyłączyć i nie musimy co chwilę sprawdzać czy nam się nie wytrawiła cała płytka..

Jeżeli chodzi o trawienie płytki to proces zachodzi równomiernie. Ustawiam obroty silnika tak, aby we wszystkich otworach nawet tych najwyżej było takie samo ciśnienie..

• #20 14 Mar 2009 11:06
    _milcek_
    Poziom 19  

A co myślicie nad zastosowaniem pompki, rurki z dyszami co 5mm i przesuwu tej rurki w jednej osi??? Nie trzeba wtedy się martwić o ciśnienie.

• #21 14 Mar 2009 11:21
    KJ
    Poziom 31  

Pompka z rurką i dyszami wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jest tylko jeden dość poważny problem mianowicie potrzebna jest pompka której nie zje wytrawiacz a taką dość trudno zdobyć.

• #22 14 Mar 2009 12:00
    SirKamil90
    Poziom 14  

A może pompka od spryskiwaczy samochodowych nadałaby się?

• #23 14 Mar 2009 12:03
    KJ
    Poziom 31  

Najlepsza byłaby chyba od minilabu fotograficznego. Można takie kupić na aukcjach internetowych czasem. Pompy są raczej niezniszczalne więc myślę że dadzą radę. Udało mi się taką zdobyć jakiś czas temu, muszę pokombinować tylko wiecznie czasu nie ma.

• #24 14 Mar 2009 12:10
    Duch__
    Poziom 31  

Dobre będzie takie rozwiązanie?

Wirnik pochodzi z chłodzenia silnika DC. Musiał zostać lekko dookoła zeszlifowany by pasował do rurki.

Zastanawiam się jak zrealizować w inny sposób podgrzewanie cieczy. Może jakaś listwa rezystorów kilku omowych 5-10W każdy. Chodzi o to by zmniejszyć gabaryty elementu grzejnego.

• #25 14 Mar 2009 12:15
    SirKamil90
    Poziom 14  

no fakt taka bedzie napewno dobra, ja natomiast mam pompkę od spryskiwaczy i zastanawiam się jak ona jest zbudowana..

Dodano po 2 [minuty]:

Duch__ napisał:

Wirnik pochodzi z chłodzenia silnika DC. Musiał zostać lekko dookoła zeszlifowany by pasował do rurki.

Świetna konstrukcja, napewno będzie znakomicie działać! ładnie Ci to wyszło:)

• #26 14 Mar 2009 12:58
    pgoral
    Poziom 25  

Pompki od spryskiwaczy są różne.

Jeżeli masz taką w której uciskany jest wężyk to na pewo wytrzyma.

• #27 14 Mar 2009 13:00
    Gizmoń
    Poziom 28  

Duch__ napisał:

Zastanawiam się jak zrealizować w inny sposób podgrzewanie cieczy. Może jakaś listwa rezystorów kilku omowych 5-10W każdy. Chodzi o to by zmniejszyć gabaryty elementu grzejnego.

Ja bym ten wentylatorek odwrotnie założył, aby lepiej zasysał roztwór (jego łopatki są wypukłe).

• #28 14 Mar 2009 13:26
    Duch__
    Poziom 31  

Założenie odwrotnie spowoduje że nie będe mógł go od spodu wyosiować.

A co sądzicie o pojemniku wypełnionym kwasem, a w jego górnej części zamontowany silnik krokowy sterowny przez jakiś uC? Na osi silnika zamontowany był by chwytak do którego montowano by płytkę która w całości oprócz tych uchwytów była by zanurzona w kwasie. Silnik np co 20 obrótów by zmieniał kierunek obrotu (a zarazem ruchu cieczy) co powodowało by równomierne wytrawienie płytki, a zarazem ciszę urządzenia.

• #29 14 Mar 2009 13:29
    KJ
    Poziom 31  

Założenie w tą stronę co jest spowoduje że będzie wyrzucał ciecz z rurki zamiast wsysać do środka.

• #30 14 Mar 2009 14:02
    MarekzRz
    Poziom 17  

Witam
    Urządzenie dość duże na wytrawienie małej płytki, no i dużo trzeba nalać wytrawiacza a i z podgrzaniem tego jest nie mały kłopot. Ja mam wytrawiarkę kołyskową napędzaną małym silniczkiem z przekładnią na 220V. Kołyska jest zrobiona z blachy AL pod nią mam zamocowaną płaską grzałkę na 24V ( grzeje do 60 C ). Wystarczy położyć zwykłą kuwetę fotograficzną i po 10 minutach płytka gotowa a do tego wystarczy 0,5 litra wytrawiacza