Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schematu uzwojenia silnika SZJK24

12 Mar 2009 22:00 8095 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Poszukuję schematu uzwojeń silnika SZJK24, silnik był kiedyś podobno przewijany, ale to nie za mojej kadencji i gdy go otwarłem to nie mogę się rozeznać co i gdzie. Posiada 24 rowki ale uzwojenia są w co drugim rowku, cewki nawinięte drutem 1 mm. Wg mojej skromnej wiedzy coś jest nie tak, proszę o pomoc.
    Moje wypociny
    to jest to co zobaczyłem w środku, co drugi rowek jest pusty, nie wiem czy to działało, ale podobno tak.
    Chciałbym żeby ten silnik był trójfazowy i najlepiej miał prędkość 2800 obr/min, na tabliczce znamionowej jest prędkość 1400.

Dziękuję Piotr
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Z tego co widać na schemacie silnik został przerobiony na 700 obr....tylko troche ten drut za gruby:D. Domyślam się że chodzi Ci o silnik z serii Szje ,a literka K oznacza kołnierzowy. Tylko jest Szje 24a i to jest 1,5 kW i Szje 24b o mocy 2,2kW oba 1400obr to byś musiał sobie sprawdzić.Jeden i drugi da rade zrobić na 2800 obr/min.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Cytat:
    Tylko jest Szje 24a i to jest 1,5 kW i Szje 24b o mocy 2,2kW oba 1400obr to byś musiał sobie sprawdzić.
    podpowiedz, gdzie to mogę sprawdzić. Na tabliczce jest SZJK24 i 1400 obr/min, niczego więcej nie da się odczytać.
    W googlach znalazłem jedyny odnośnik nt SZJK24 i jest tam napisane, że to 1,5 kW
  • Poziom 15  
    Silnik o mocy 1,5kW ma długość rdzenia ok 85 mm,a o mocy 2,2kW ok 115mm.Średnica rdzenia w obu przypadkach wynosi 94 mm.

Wracając do przeróbki na 2800obr to niestety konieczna jest całkowita zmiana uzwojenia na inne typowe dla tych obrotów nie da się tego uzyskać np zmieniając sposób połączeń istniejącego uzwojenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    W moim długość stojana 104mm, długość wirnika 102mm, średnica wirnika 104mm.
    Z tego co się doczytałem to uzwojenie, które rozrysowałem to uzwojenie na 2800 obr, wg wzoru częstotliwość*60/ilość par biegunów, chyba że źle rozumiem ten wzór.
    Całkowita zmiana uzwojenia i tak jest konieczna, stare nie nadaje się do użytku, izolacja zniknęła, wytopiła się.
    Czy możesz mi podać jak go przewinąć na te 2800obr, jaki przekrój drutu i jak rozmieszczone cewki.
    Jeśli to możliwe bardzo bym był wdzięczny.
  • Poziom 15  
    Moge spróbować Ci pomóc co do ilości zwoji i grubości drutu,ale z Twoich pomiarów rdzenia wychodzi ,że to jakiś inny silnik niż ten o którym myślałem.
    Więc jak byś mógł wstawić jakąś fotke tego silnika ewentualnie przesłać mi mailem to może udało by się ustalić co to dokładnie za typ,oraz co dawała do niego fabryka.

ps.co do Twojego schematu to źle go odczytałem (bez powiększenia) jako część uzwojenia (jedno palcowe cewki,dwa wolne).Faktycznie w takim układzie mógł ktoś uzyskać 2800obr
  • Poziom 22  
    Sądząc po grubości drutu i ilości zwoi silnik musiał być przerabiany na niższe napięcie niż 230V ale 3~`. Normalnie taki silnik ma układ 2x2 cewki na fazę czyli 8 boków*3 fazy 24 żłobki więc zwoi przynajmniej jest 2x więcej.
  • Poziom 10  
    Trochę nakłamałem :oops: (tak mi przekazano), dostałem wreszcie ten silnik w ręce, otwarłem go osobiście i porobiłem zdjęcia, uzwojenia są w każdym rowku parami obok siebie połączone szeregowo - poprawiłem schemat Poszukuję schematu uzwojenia silnika SZJK24 nawinięte drutem o średnicy 1 mm.
    Pozostałe fotki:
    słabo widać nawet "naocznie" typ SZJK24
    tak to wygląda. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak go nawinąć na 3x400V z obrotami 2800. Proszę. Nie wiem, czy jak go przewinę tak jak jest, czy otrzymam założone wartości i czy nie spali się po wpięciu do maszyny.
    Dziękuję.
  • Poziom 22  
    porównaj ten silnik z tą tabelą

• Poziom 10  
    Dziękuję za tabelki, wyczytałem z nich, że mój silnik jest zbliżony do SZJe 24b, z danych o rdzeniu, chyba że źle zrozumiałem D/l , wkleję rysumek z wymiarami
    ma 24 ż i opór dla jednej fazy 14,4 ohm (od zacisku do gwiazdy czyli 4 cewki szeregowo). Albo ten silnik jest jakiś nietypowy, albo nie znajduje się na tych stronach. Jeśli możesz to proszę dopasuj go do któregoś, oczywiście jeżeli posiadasz takie katalogi.
    Dziękuję

P.S.
    Czy możesz mi przybliżyć co oznaczają poszczególne symbole w tabelce:
    kol.10 b;h/h4, kol.11 Q/Qiz, kol.14 y, kol.16 N
  • Poziom 22  
    tu masz opis tabeli

poz.10 wymiary żłobka h-wys. , b- szer. , b4 - prześwit
    i z tego co widać jest inna średnica rdzenia z dopasowaniem postaram znaleźć chwilę ale jest mały procent że coś będzie idealnego
  • Poziom 10  
    Za bardzo się na tym nie znam, ale przynajmniej jakieś przybliżone wartości, nie wiem czy musi być idealnie, żeby dobrze chodziło :D