Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica z chłodnicy ? jak zrobić nagrzewnice wodną ?

tatra-arek 12 Mar 2009 22:01 11312 9
  • #1 12 Mar 2009 22:01
    tatra-arek
    Poziom 15  

Witam
    Wpadłem na genialny pomysł aby zrobić nagrzewnice z chłodnicy samochodowej, ale czy to zda egzamin?

Posiadam piec C.O. około 1KW mam do ogrzania 12m2 do temperatury 40-80 pomieszczenie ma służyć jako suszarnia desek. 50stopni starczy ;)

Co o tym myślicie ???

0 9
  • #2 12 Mar 2009 22:32
    Labuś
    Poziom 14  

Tylko 1kW to bardzo mała moc . a co do chłodnicy to po podłączeniu wentylatora jest dość wydajna

1
  • #3 13 Mar 2009 19:40
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pomysł dość dobry, ale nie do ogrzania w tych parametrach. Pamiętaj, że do suszenia desek potrzebna jest dobra wentylacja do odprowadzenia wilgoci.
    Zatem moc będzie dużo za mała

0
  • #4 13 Mar 2009 21:25
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Kol. Mirrzo ma rację,dobra wentylacja i dopływ suchego powietrza.Nie koniecznie musi być ciepłe,ale suche i duużo!Właśnie sąsiad kupił mokre drewno opałowe które aż kapie wodą.Dmuchał na nie farelką a atmosfera w piwnicy była jak w saunie.Drewno zaczęło pleśnieć i nic więcej.Za moją poradą otworzył okna w dwóch miejscach piwnicy i teraz drewno schnie samo jak trzeba.

0
  • #5 14 Mar 2009 01:03
    tatra-arek
    Poziom 15  

owszem odprowadzenie pary jest bardzo istotne, wentylacje mam bardzo dobro. Kupiłem dzisiaj nagrzewnice samochodową, spora a jak ładnie dmucha, podłączyłem 18V zasilacz (dwunastki nie miałem). Jutro napiszę ile udało się osiągnąć na termometrze :)

0
  • #6 14 Mar 2009 21:24
    tatra-arek
    Poziom 15  

dzisiaj podłączyłem nagrzewnice samochodową pod piec C.O. Ale łanie grzeje i szybko, co prawda jedna nagrzewnica od żuka to trochę złamało na 12m2 :( Ale jak bym zainstalował 4 takie to myślę ze do 70c bym osiągnął. Pobawił bym się w to ale niestety jestem zmuszony grzać grzejnikami :(

0
  • #7 14 Mar 2009 22:45
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Jak pisane było otwarte okna i duużo powietrza!!!Kratka wentylacyjna nie da rady nawet przy otwartym jednym oknie.Pozdrawiam

0
  • #8 15 Mar 2009 10:37
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Z tym otwieraniem okien to "lekka" przesada. Obsługiwałem kiedyś komory suszarnicze w "Herbapolu" i tam w komorze suszarni 4x2x2 m, zainstalowana była nagrzewnica ok 10-12 kW z potężnymi wiatrakami do dobrego mieszania powietrza wewnątrz. Odejście wilgoci poprzez niewielkie otwory 100 x 800 mm z możliwością regulacji. Dopływu powietrza jako takiego nie było. Odbywało się to poprzez nieszczelności drzwi. Można było w niej osiągnąć temp. ponad 75 st C Komora do suszenia drewna ma podobną budowę. Drewno suszy się w temp dużo niższej.

0
  • #9 16 Mar 2009 12:00
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Piszesz o suszarni a ja o suszeniu.Oczywiście nie będę dyskutować na temat suszarni bo się nie znam,ale wiem że zbyt gwałtowne schnięcie powoduje zmiany kształtu drewna i pękanie,więc na pewno masz rację . Drewno opałowe jak pisałem,aż chlapało wodą podczas rąbania i ma zieloną cieńką korę,więc ma dużo wody w sobie którą musi w krótkim czasie oddać bo pleśnieje.A to czy się powygina i popęka,nie ma znaczenia bo kaflak sąsiada wybredny nie jest :-)

0
  • #10 30 Maj 2009 22:18
    tatra-arek
    Poziom 15  

Moim zdaniem w suszarni powinna być mocna nagrzewnica, nie taka co ja kombinowałem :P Istotną sprawo jest cyrkulacja powietrza wewnątrz a zarazem odprowadzenie pary. Przy temperaturze 40-50c miałem lało się ze ścian i sufitu :( co prawda suszarnia była blaszana i panowała duża różnica temperatur. Też zgodził bym się z tym że nie potrzeba jakiegoś specjalnego dopływu powietrza z zewnątrz. Mocna nagrzewnica z wentylatorem tak ażeby powietrze równomiernie było rozprowadzane po całej suszarni i odprowadzenie pary i musi schnąć :) Widziałem skraplacze które mają zapobiec pękaniu drewna, ale to raczej przy szybkim suszeniu. To moje zdanie może się mylę :P

0