Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica z chłodnicy ? jak zrobić nagrzewnice wodną ?

tatra-arek 12 Mar 2009 22:01 14903 9
 • #1
  tatra-arek
  Level 15  
  Witam
  Wpadłem na genialny pomysł aby zrobić nagrzewnice z chłodnicy samochodowej, ale czy to zda egzamin?

  Posiadam piec C.O. około 1KW mam do ogrzania 12m2 do temperatury 40-80 pomieszczenie ma służyć jako suszarnia desek. 50stopni starczy ;)

  Co o tym myślicie ???
 • #2
  Labuś
  Level 14  
  Tylko 1kW to bardzo mała moc . a co do chłodnicy to po podłączeniu wentylatora jest dość wydajna
 • #3
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Pomysł dość dobry, ale nie do ogrzania w tych parametrach. Pamiętaj, że do suszenia desek potrzebna jest dobra wentylacja do odprowadzenia wilgoci.
  Zatem moc będzie dużo za mała
 • #4
  krzysztofmatusik
  Level 22  
  Kol. Mirrzo ma rację,dobra wentylacja i dopływ suchego powietrza.Nie koniecznie musi być ciepłe,ale suche i duużo!Właśnie sąsiad kupił mokre drewno opałowe które aż kapie wodą.Dmuchał na nie farelką a atmosfera w piwnicy była jak w saunie.Drewno zaczęło pleśnieć i nic więcej.Za moją poradą otworzył okna w dwóch miejscach piwnicy i teraz drewno schnie samo jak trzeba.
 • #5
  tatra-arek
  Level 15  
  owszem odprowadzenie pary jest bardzo istotne, wentylacje mam bardzo dobro. Kupiłem dzisiaj nagrzewnice samochodową, spora a jak ładnie dmucha, podłączyłem 18V zasilacz (dwunastki nie miałem). Jutro napiszę ile udało się osiągnąć na termometrze :)
 • #6
  tatra-arek
  Level 15  
  dzisiaj podłączyłem nagrzewnice samochodową pod piec C.O. Ale łanie grzeje i szybko, co prawda jedna nagrzewnica od żuka to trochę złamało na 12m2 :( Ale jak bym zainstalował 4 takie to myślę ze do 70c bym osiągnął. Pobawił bym się w to ale niestety jestem zmuszony grzać grzejnikami :(
 • #7
  krzysztofmatusik
  Level 22  
  Jak pisane było otwarte okna i duużo powietrza!!!Kratka wentylacyjna nie da rady nawet przy otwartym jednym oknie.Pozdrawiam
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Z tym otwieraniem okien to "lekka" przesada. Obsługiwałem kiedyś komory suszarnicze w "Herbapolu" i tam w komorze suszarni 4x2x2 m, zainstalowana była nagrzewnica ok 10-12 kW z potężnymi wiatrakami do dobrego mieszania powietrza wewnątrz. Odejście wilgoci poprzez niewielkie otwory 100 x 800 mm z możliwością regulacji. Dopływu powietrza jako takiego nie było. Odbywało się to poprzez nieszczelności drzwi. Można było w niej osiągnąć temp. ponad 75 st C Komora do suszenia drewna ma podobną budowę. Drewno suszy się w temp dużo niższej.
 • #9
  krzysztofmatusik
  Level 22  
  Piszesz o suszarni a ja o suszeniu.Oczywiście nie będę dyskutować na temat suszarni bo się nie znam,ale wiem że zbyt gwałtowne schnięcie powoduje zmiany kształtu drewna i pękanie,więc na pewno masz rację . Drewno opałowe jak pisałem,aż chlapało wodą podczas rąbania i ma zieloną cieńką korę,więc ma dużo wody w sobie którą musi w krótkim czasie oddać bo pleśnieje.A to czy się powygina i popęka,nie ma znaczenia bo kaflak sąsiada wybredny nie jest :-)
 • #10
  tatra-arek
  Level 15  
  Moim zdaniem w suszarni powinna być mocna nagrzewnica, nie taka co ja kombinowałem :P Istotną sprawo jest cyrkulacja powietrza wewnątrz a zarazem odprowadzenie pary. Przy temperaturze 40-50c miałem lało się ze ścian i sufitu :( co prawda suszarnia była blaszana i panowała duża różnica temperatur. Też zgodził bym się z tym że nie potrzeba jakiegoś specjalnego dopływu powietrza z zewnątrz. Mocna nagrzewnica z wentylatorem tak ażeby powietrze równomiernie było rozprowadzane po całej suszarni i odprowadzenie pary i musi schnąć :) Widziałem skraplacze które mają zapobiec pękaniu drewna, ale to raczej przy szybkim suszeniu. To moje zdanie może się mylę :P